CashFix arrowWiedza arrowTwarda windykacja a windykacja miękka – którą wdrożyć i kiedy?

Twarda windykacja a windykacja miękka – którą wdrożyć i kiedy?

Windykacja twarda

Prowadzenie firmy to nie lada wyzwanie, szczególnie jeśli zmagasz się z problemem niezapłaconych faktur. Niezależnie od tego, czy jest to jednorazowa zaległość, czy zadłużenie Twoich klientów przybiera chroniczny charakter – brak windykacji skaże Cię prędzej czy później na poważne problemy finansowe. Dowiedz się, co to jest windykacja twarda i miękka.

Czym jest windykacja wierzytelności?

Kontrahenci mogą Ci nie zapłacić z wielu powodów. Winę za to ponosi często splot niekorzystnych zdarzeń, a niekiedy odpowiedzialna jest za to czysta nieuczciwość. 

W obu przypadkach najbardziej cierpisz Ty, gdyż nawet drobne zaległości płatnicze narażają Twoją firmę na całkowite zaburzenie płynności finansowej

W końcu towar został sprzedany, a usługa poprawnie wykonana – tylko pieniędzy brak. To niesprawiedliwe, prawa? Na szczęście możesz coś z tym zrobić.

Definicja

Windykacja długów to sekwencja działań zgodnych z obowiązującym prawem, podejmowana przez wierzyciela lub firmy windykacyjne, aby skutecznie odzyskać pieniądze od dłużnika.

Działania windykacyjne mogą zostać podjęte zarówno samodzielnie, jak i przy pomocy firm windykacyjnych.

Praktyka jednak dobitnie wskazuje na przewagę drugiej opcji.

Ważne

Procedura windykacyjna wykonywana w sposób profesjonalny, przynosi najlepsze skutki we współpracy z windykatorami, którzy mają zaplecze prawne oraz cieszą się dużym doświadczeniem.

Sprawdź: artykuł: Co zrobić, gdy ktoś nie oddaje pieniędzy?

Jak naprawdę wygląda windykacja?

Niektórym słowo windykacja należności kojarzy się wyłącznie z zastraszaniem czy wręcz nękaniem dłużników. 

Jak to mówią – kiedyś to było. I owszem, w latach 90. powszechnie stosowano środki mające raczej mało wspólnego z etyką i dobrymi obyczajami. 

Ale mamy dla Ciebie dobrą wiadomość, ponieważ od tamtego czasu sporo się zmieniło. 

Aktualnie rzetelne firmy zewnętrzne nie pozwalają sobie na tego typu czynności, stawiając na efektywne strategie i arsenał sprawdzonych narzędzi. Przykładem tego jest windykacja miękka (polubowna). 

twarda windykacja Zleć windykację długów już teraz!

Windykacja miękka (polubowna)

Wedle polskiego prawa (art. 187 k.p.c.)  zanim postanowisz złożyć do sądu pozew o zapłatę, musisz udowodnić, że zaszła z Twojej strony próba polubownego rozwiązania sporu między Tobą a dłużnikiem. 

Definicja

Miękka windykacja jest pierwszym etapem, od którego musisz zacząć, chcąc dochodzić spłaty należności od dłużnika. W jej ramach skłania się go do zapłaty w sposób łagodny i dobrowolny, unikając przy tym konieczności kierowania sprawy na drogę postępowania sądowego.

Istotą windykacji miękkiej jest nieprzymusowe odzyskiwanie długu

Wierzyciel ogranicza swoje działanie do wezwania dłużnika do uregulowania należności, przestrzeżenia przed konsekwencjami zignorowania przypomnień o zapłacie oraz negocjacji.

Polubowną windykację należności można więc śmiało określić jako pochylenie się nad potrzebami obu stron, a głównym jej trzonem jest wypracowanie rozwiązania satysfakcjonującego i wierzyciela, i dłużnika. 

Ważne

Windykacja miękka prowadzona przez wyszkolonych windykatorów pozwala zachować dobre relacje z niesolidnym kontrahentem.

Jakie narzędzia stosuje się w windykacji miękkiej?

Wachlarz możliwości w tym przypadku jest bardzo szeroki, a dobór metod podlega indywidualnemu podejściu do danej sprawy.

Podczas miękkiej windykacji wykorzystywane są m.in. takie metody jak:

 • przypomnienia o zapłacie (SMS, rozmowa telefoniczna, poczta elektroniczna i tradycyjna);
 • nawiązanie kontaktu z dłużnikiem w celu poznania przyczyn, które odpowiadają za zwłokę w spłacie;
 • przedsądowe wezwania do zapłaty;
 • windykację terenową;
 • negocjacje (np. zaproponowanie rozłożenia długu na raty czy wydłużenia terminu płatności);
 • informowanie o konsekwencjach niespłacenia zobowiązania (np. wpis do rejestru dłużników biur informacji gospodarczych).

Dobry windykator, który jest w stanie umiejętnie prowadzić windykację polubowną, ma aż 90% szans na skuteczne odzyskanie pieniędzy od dłużnika. 

Co to jest twarda windykacja?

Może się zdarzyć też tak, że Twój dłużnik nie będzie skory do dialogu, przez co znalezienie konsensusu stanie się po prostu niemożliwe. 

W takiej sytuacji jedynym wyjściem jest windykacja twarda, czyli wszczęcie postępowania sądowego

Definicja

Twarda windykacja dotyczy najczęściej dłużników trudnych, wobec których trzeba wdrożyć ostrzejsze metody windykacyjne, w tym postępowanie sądowe.

W przypadku twardej windykacji będziemy mieli do czynienia np. z upublicznieniem danych dłużnika w jawnych rejestrach długów. 

Co więcej – zadłużenie może zostać wystawione na giełdzie długów, dzięki której wierzyciel może sprzedać wierzytelność innej osobie, która własnymi sposobami będzie dochodzić należności.

Jednak do najpopularniejszego i w zasadzie głównego elementu windykacji twardej należy złożenie do sądu pozwu o nakaz zapłaty

Ważne

Windykacja sądowa jest rodzajem windykowania dłużnika za pomocą środków przymusu prawnego.

Dowiedz się: Skup długów – co to jest?

Jak przebiega windykacja twarda?

Model windykacji twardej zakłada skierowanie sprawy do sądu w celu uzyskania prawomocnego nakazu zapłaty. To niezbędny dokument, aby komornik mógł rozpocząć postępowanie egzekucyjne.

Jednak sam nakaz nie wystarczy, ponieważ wszczęcie postępowania egzekucyjnego nie może nadejść, jeśli nakaz nie został zaopatrzony przez sąd w klauzulę wykonalności

Ważne

Aby komornik sądowy mógł egzekwować zapłatę z majątku dłużnika, musisz złożyć do sądu wniosek o nadanie nakazowi zapłaty klauzuli wykonalności.

Jest możliwość, że nawet to nie jest w stanie wymóc na nierzetelnym kontrahencie spełnienia wobec Ciebie swojego zobowiązania, np. poprzez skrzętne ukrycie majątku. 

Poza tym od powstania zaległości do egzekucji komorniczej może minąć wystarczająco czasu na roztrwonienie majątku przez dłużnika. Wówczas komornik ma związane ręce. 

Natomiast jeśli ten, kto jest Ci winny pieniądze, dopuścił się wobec Ciebie przestępstwa, windykacja twarda przewiduje także zainicjowanie postępowania karnego.

Czy warto wynająć firmę windykacyjną?

Na pierwszy rzut oka może Ci się wydawać, że proces windykacyjny z łatwością przeprowadzisz samodzielnie. Niestety rzeczywistość wcale nie wygląda tak kolorowo, jak mogłoby się zdawać. 

Windykacja miękka wymaga wielu zasobów, a przede wszystkim ogromu czasu, potężnej cierpliwości i stalowych nerwów. 

A to nie wszystko. Oprócz tego trzeba mieć solidną wiedzę z dziedzin, takich jak: prawo, psychologia czy finanse. 

Windykacja twarda to przede wszystkim masa formalności i zawiłości prawnych, które mogą przerosnąć osoby nieznające odpowiednich artykułów prawnych.

Dlatego lepiej nie narażać się na bolesną porażkę i zamiast tego zlecić windykację wyspecjalizowanej firmie czy kancelarii windykacyjnej. 

Takie podmioty zatrudniają osoby mające wszystkie potrzebne kompetencje, by móc odzyskać dla Ciebie należną kwotę. 

Do korzyści zaliczamy też:

 • sprawdzone i bezpieczne metody,
 • wiedza prawna poparta doświadczeniem,
 • szybkość działania,
 • uniknięcie błędu (np. przy formalnościach sądowych),
 • wysoka skuteczność,
 • spokój ducha.

Ponadto, w przypadku, gdy otwarta postawa i chęć kompromisu nie przyniosą oczekiwanego skutku, windykatorzy wstąpią w Twoim imieniu na drogę sądową, by ze wsparciem organów prawnych dochodzić roszczenia od dłużnika. 

Porównaj firmy windykacyjne za darmo

Podsumowanie

 • Windykacja twarda i miękka należą do etapów ściągania długów.
 • Miękka windykacja to łagodna forma całej procedury.
 • Windykacja twarda wykorzystuje ostrzejsze środki potrzebne do egzekwowania długu.
 • Ostatnim etapem windykacji jest wejście na drogę postępowania egzekucyjnego.
 • Do windykacji polubownej zaliczana jest między innymi wizyta windykatorów terenowych w domu czy siedzibie firmy dłużnika.
Klaudia Borkiewicz

Autorka artykułu:

Klaudia Borkiewicz

Redakcja CashFix to zespół zaangażowanych autorów, a także cenionych współpracowników. Jesteśmy dumni z bogatego dziedzictwa artykułów, które tworzymy. Naszym celem jest wspieranie naszych czytelników w podejmowaniu mądrych decyzji finansowych, dostarczanie rzetelnych, aktualnych i wartościowych treści dotyczących zarządzania finansami.

[email protected]
DZIELIMY SIĘ NASZĄ WIEDZĄ
Windykacja — na czym polega?
Zapoznaj się z artykułami naszych ekspertów, którzy wyjaśniają, jak poradzić sobie z dłużnikiem
oraz co robić, gdy znajdziemy się w sytuacji niezapłaconych faktur.
zrzeczenie się spadku a długi

Zrzeczenie się spadku dłużnika – jak windykować?

Zrzeczenie się spadku utrudnia wierzycielom odzyskanie pieniędzy od zmarłego dłużnika. Sprawdź, jak windykować w takim przypadku.

Autor: Klaudia Borkiewicz|30.11.2022 r.
zatory płatnicze

TOP 3 sposoby na zatory płatnicze w Twojej firmie

Jak bronić się przed zatorami płatniczymi? Są na to 3 proste i skuteczne sposoby, które musisz poznać, jeśli prowadzisz własną firmę.

Autor: Klaudia Borkiewicz|28.02.2023 r.
przeterminowane faktury

Przeterminowane faktury – jak odzyskać z nich pieniądze?

Przeterminowane faktury to inaczej, faktury, które stały się wymagalne i można z nich odzyskać pieniądze. Podpowiadamy, jak to zrobić.

Autor: Beniamin Niśkiewicz|27.08.2023 r.