Windykacja terenowa
– co to jest i jak wygląda jej przeprowadzenie?
– co to jest i jak wygląda jej przeprowadzenie?
Windykacja terenowa jest jednym z fragmentów, z których składa się proces odzyskiwania należności. Prowadzona jest w siedzibie firmy lub w miejscu zamieszkania dłużnika. Wizyta windykatora terenowego jest szansą na polubowne rozwiązanie sprawy. W tym artykule wyjaśniamy, co to jest windykacja terenowa, czy jest legalna oraz jakie firmy ją przeprowadzają.
Ściąganie należności odbywa się na wiele sposobów – przypomnienie o płatności, przedsądowe wezwanie do zapłaty, kontakt telefoniczny czy SMS to tylko niektóre z nich.
Mając świadomość znaczenia wpływu bezpośredniego kontaktu z człowiekiem na rezultat końcowy każdego sporu, firmy windykacyjne do repertuaru swoich działań coraz częściej włączają windykację terenową.
Nic nie zastąpi rozmowy w cztery oczy, dlatego windykacja terenowa cieszy się wzrastającą popularnością oraz znakomitymi efektami.
Definicja
W ramach windykacji terenowej dochodzi do spotkania dłużnika z windykatorem, który informuje o zadłużeniu oraz ustala, w jaki sposób zobowiązanie powinno zostać spełnione.
Wizyta windykatora terenowego ma miejsce w siedzibie przedsiębiorstwa osoby, która nie dotrzymała terminu spłaty zadłużenia lub, jeśli jest ona osobą prywatną – w jej domu.
Metoda ta umożliwia realną ocenę sytuacji finansowej przedsiębiorcy oraz pozwala windykatorowi ustalić, co było przyczyną braku spłaty należności. Na tej podstawie szacuje on, jakie są szanse na odzyskanie zaległych środków.
Ważne
Windykacja terenowa jest formą tzw. windykacji miękkiej, która działa w systemie polubownym. Oznacza to, że windykator terenowy będzie robił wszystko, co w jego mocy, aby w drodze negocjacji wypracować korzystne dla obu stron rozwiązanie.
Zatem zadaniem windykatora jest przedstawienie argumentów za spłatą długu. Jednocześnie musi on także poinformować dłużnika o konsekwencjach dalszej zwłoki.
Nie naginając prawa dłużnika, np. do nietykalności cielesnej, może on w ramach swoich czynności przeprowadzić z dłużnikiem negocjacje dotyczące warunków spłaty zadłużenia oraz np. przedstawić koszty egzekucyjne, jeżeli w dalszym ciągu uchyla się on od zapłaty.
Najkorzystniejszym efektem windykacji terenowej jest ustalenie z dłużnikiem harmonogramu spłaty.
Ponadto, jeżeli wielokrotne wizyty i próby kontaktu nie przebiegły pomyślnie, windykacja terenowa przeradza się w tzw. windykację sądową, czyli inaczej mówiąc – twardą. Decydującą w niej rolę odgrywa wówczas komornik sądowy.
Odzyskaj pieniądze od dłużnika
Windykacja terenowa stosowana jest w momencie, gdy dłużnik wytrwale unika spełnienia roszczenia finansowego względem swojego wierzyciela.
Do opóźnień w spłacie najczęściej dochodzi w przypadku:
Sprawdź: Ściąganie należności - 8 wymówek dłużnika
Odzyskiwanie długów jest działaniem wieloetapowym, dlatego firmy zatrudniające windykatora terenowego praktycznie nigdy nie decydują się na bezpośrednie wizyty w pierwszej kolejności.
Ten instrument dochodzenia należności zazwyczaj wykorzystywany jest wówczas wtedy, kiedy zawiodą środki komunikacji pośredniej, np. telefon czy SMS.
To, kiedy nastąpi rozpoczęcie windykacji terenowej, tak naprawdę zależne jest od konkretnej firmy zewnętrznej i obranej przez nią strategii, a także od postawy samego dłużnika i jego chęci współpracy.
Zwykle jest to kilka tygodni od chwili przyjęcia zlecenia windykacji należności.
W tym czasie windykator terenowy gromadzi niezbędne informacje o dłużniku, jego sytuacji ekonomicznej czy o powodach niewywiązywania się ze swoich zobowiązań.
Taki stan rzeczy powoduje, iż ten rodzaj windykacji staje się najskuteczniejszy nie tylko z uwagi na kontakt z dłużnikiem, ale i również ze względu na uznanie przez niego długu i sporządzenie harmonogramu spłaty.
To pytanie nieustannie zadają sobie zatrwożeni dłużnicy, bojąc się konfrontacji z windykatorem. Taka okoliczność pozbawia ich możliwości ucieczki czy unikania odpowiedzialności, a także mocno utrudnia stosowanie kłamstw lub wymówek.
Odpowiedź na nie jest zdumiewająco prosta – windykacja terenowa jest jak najbardziej czynnością legalną.
Przyczyną tego jest brak przepisów prawa regulujących tę procedurę.
W związku z tym osobista wizyta negocjatora niczym nie różni się od wizyty np. listonosza czy akwizytora.
Aby windykacja terenowa przebiegła w pełni legalnie, wierzyciel bądź osoba posiadająca pełnomocnictwo wierzyciela, musi pamiętać o kilku niezwykle istotnych kwestiach:
– dłużnik koniecznie musi zostać poinformowany o celowości wizyty (przykładowo niemożność nawiązania telefonicznego kontaktu),
– windykator terenowy musi realizować swoje zadania z zachowaniem praw dłużnika i zasad etycznych typowych dla branży,
– osoba zadłużona musi wyrazić zgodę na wizytę windykatora w miejscu zamieszkania lub, jeśli dłużnik wykonuje działalność gospodarczą, w siedzibie jego przedsiębiorstwa.
Należy podkreślić, że windykator nie jest pracownikiem państwowym, a jego uprawnienia mierzą się z pewnymi ograniczeniami.
Dozwolone ze strony windykatorów terenowych jest:
Windykator pracujący w terenie jest swego rodzaju łącznikiem między dłużnikiem a wierzycielem oraz posiada jeden główny cel – polubowne zmobilizowanie dłużnika do zapłaty.
Do zapamiętania jest fakt, iż windykator to nie komornik, dlatego lista praktyk, na które windykatorzy, w tym przypadku terenowi, nie mogą sobie pozwolić, jest długa.
Windykator terenowy nie ma prawa:
Są to granice, których absolutnie nie wolno windykatorom przekraczać.
Niewątpliwie istotnym rezultatem podjętych działań z zakresu windykacji terenowej jest uzyskanie uznania zadłużenia przez dłużnika.
Oświadczenie to niesie za sobą ogromną wartość w przypadku wkroczenia procesu windykacji na etap sądowy – wierzyciel dysponujący takim dokumentem ma wtenczas niemalże pewne szanse na wygranie procesu.
Dodatkowo, składając pozew o zapłatę, wierzyciel ponosi mniejsze koszty związane z opłatami sądowymi.
Podczas windykacji w terenie, windykator jak najbardziej może pełnić rolę pełnomocnika wierzyciela w trakcie prowadzonych przez komornika sądowego działań związanych z postępowaniem egzekucyjnym.
Wobec tego może on składać w imieniu wierzyciela wszelkie wnioski egzekucyjne, przyspieszające cały proces.
Windykatorowi prawo umożliwiło także zbieranie materiałów dowodowych, które mogą znacznie ułatwić sprzedaż składników majątku dłużnika na drodze licytacji komorniczej.
Szalenie ważne jest rozróżnienie między windykacją należności a egzekucją komorniczą w kontekście osób uprawnionych do przeprowadzania tychże procedur.
Na początek najpierw wyjaśnijmy, co to jest windykacja długów.
Definicja
Windykacja należności to zespół dobranych indywidualnie do sprawy środków, które mają na celu dochodzenie roszczeń wierzyciela.
Innymi słowy — windykacja należności to odzyskiwanie pieniędzy wierzyciela od osoby zadłużonej.
Katalog osób upoważnionych do prowadzenia windykacji zarówno polubownej, jak i sądowej wygląda następująco:
Chcąc przeprowadzić windykację długów samodzielnie, należy liczyć się ze sporą ilością poświęconego czasu oraz ze skomplikowaniem, które nieodłącznie jest elementem całego procesu.
Najlepszym i najbardziej opłacalnym wyjściem w tej sytuacji zawsze będzie wynajęcie profesjonalnej firmy windykacyjnej bądź kancelarii prawnej, które posiadają szeroką wiedzę na temat prawa i schematu postępowania oraz dysponują niezawodnymi narzędziami i strategiami, dobranymi indywidualnie na potrzeby każdej sprawy.
Jest to rozwiązanie szybsze i zdecydowanie najskuteczniejsze.
Dowiedz się: Windykacja długów od firm - jak długo trwa?
Istotą egzekucji komorniczej jest fakt, iż przeprowadzić może ją wyłącznie komornik sądowy i tylko on ma prawo wykonywać wyroki sądów cywilnych w drodze tzw. przymusu egzekucyjnego.
Dzieje się tak dlatego, ponieważ osoba pełniąca ten zawód to funkcjonariusz publiczny, którym pracownik firmy windykacyjnej nie jest.
Po uzyskaniu przez windykatora sądowego nakazu zapłaty, komornik może rozpocząć postępowanie egzekucyjne.
Tak już wcześniej wspominaliśmy, windykacją terenową zajmują się wyspecjalizowane firmy zewnętrzne.
Firmy ściągające długi działają zgodnie z zasadami etyki i poszanowania praw oraz cechują się wysoką efektywnością podjętych działań.
Korzystając z naszej porównywarki, masz gwarancję otrzymania oferty tylko od sprawdzonych i kompetentnych podmiotów.
Porównaj oferty firm windykacyjnych
Ważne
Windykator terenowy musi mieć szeroką wiedzę na temat windykacji, umiejętności interpersonalne i negocjacyjne oraz wysoką kulturę osobistą.
Autorka artykułu:
Klaudia BorkiewiczRedakcja CashFix to zespół zaangażowanych autorów, a także cenionych współpracowników. Jesteśmy dumni z bogatego dziedzictwa artykułów, które tworzymy. Naszym celem jest wspieranie naszych czytelników w podejmowaniu mądrych decyzji finansowych, dostarczanie rzetelnych, aktualnych i wartościowych treści dotyczących zarządzania finansami.
[email protected]Brak zapłaty za fakturę to spory problem przedsiębiorców. Sprawdź, jakie błędy utrudniają odzyskanie długu oraz dowiedz się, jak im zapobiec.
E-sąd jest instytucją, dzięki której możesz odzyskać pieniądze szybciej i wygodniej niż w tradycyjnym postępowaniu – sprawdź, jak.
Przeterminowane faktury to inaczej, faktury, które stały się wymagalne i można z nich odzyskać pieniądze. Podpowiadamy, jak to zrobić.