CashFix arrowWiedza arrowJak ściągnąć dług od osoby prywatnej? Poznaj skuteczne sposoby!

Jak ściągnąć dług od osoby prywatnej? Poznaj skuteczne sposoby!

Jak skutecznie ściągnąć dług od osoby prywatnej?
Uzyskaj pomoc w ściągnięciu długu od osoby prywatnej

Jak ściągnąć dług od osoby prywatnej, by zrobić to skutecznie i jednocześnie przyspieszyć zwrot pożyczki? To pytanie zadaje sobie wiele firm oraz osób fizycznych, które mają problem z odzyskaniem pieniędzy od dłużnika. Dowiedz się, jakie możliwości mają wierzyciele i co zrobić, by przyspieszyć proces zwrotu pieniędzy.

Odzyskiwanie długu od osoby prywatnej a umowa kredytu

Windykacja długów prywatnych może być potencjalnie problematyczna – bardzo dużą rolę w tym procesie odgrywają kwestie formalne, takie jak wysokość długu, termin udzielenia pożyczki i spłaty, czas opóźnienia oraz data przedawnienia, ponieważ ściąganie przedawnionych długów jest bardzo trudne i niewiele firm się tego podejmuje.

Bardzo istotna jest też forma umowy pożyczki. O ile została ona spisana na papierze, może znacznie ułatwić ściąganie długów, głównie ze względu na fakt posiadania dowodu udzielenia pożyczki, o tyle brak pisemnego potwierdzenia powstania zobowiązania, może bardzo utrudnić odzyskiwanie długu.

Jak odzyskać dług od osoby prywatnej bez umowy? Po pierwsze, wartość takiej pożyczki nie może przekraczać 1000 złotych – każda kwota powyżej tej sumy wymaga sporządzenia pisemnej umowy kredytu. Niestety, tego typu sprawy są bardzo trudne do wygrania. Korespondencja, potwierdzająca istnienie zobowiązania, może w znacznym stopniu ułatwić odzyskiwanie długu.

Odzyskaj pieniądze z niespłaconej pożyczki prywatnej!

Jak odzyskać pieniądze od dłużnika w pięciu krokach?

Samodzielne odzyskiwanie długu od osoby prywatnej to proces długotrwały i złożony, zwłaszcza w przypadku, gdy dłużnik unika wszelkich prób kontaktu z wierzycielem. 

Niestety, podjęcie samodzielnych działań pozwalających na ściąganie należności z dłużnika charakteryzuje się niską skutecznością (zwłaszcza w przypadku prób polubownego załatwienia sprawy), potencjalnie wysokimi kosztami sądowymi oraz mnóstwem formalności.

Uzyskaj pomoc w ściągnięciu długu od osoby prywatnej

Jak odzyskać dług od osoby prywatnej samodzielnie? Oto 5 kroków, składających się na pełen proces windykacji zaległej spłaty zobowiązania.

Jak ściągnąć dług od osoby prywatnej w 5 krokach?

Krok 1. Kontakt z dłużnikiem

Polubowne metody porozumienia się z dłużnikiem warto zacząć od próby kontaktu. W przypadku pożyczek prywatnych należy spróbować skontaktować się z dłużnikiem, zarówno za pomocą telefonu, poczty elektronicznej i tradycyjnej, a także w rozmowie twarzą w twarz.

Niestety, rzadko kiedy odzyskanie należności kończy się na tym etapie sukcesem – próby porozumienia się z dłużnikiem kończą się zazwyczaj brakiem jakiegokolwiek odzewu z jego strony.

Skorzystaj z pomocy w odzyskaniu długu!

Krok 2. Poinformowanie o podjęciu kroków prawnych

Jeśli próby kontaktu z dłużnikiem kończą się fiaskiem, a wszelkie dokumenty, wysłane drogą pocztową pozostają bez odpowiedzi, kolejnym krokiem w celu odzyskania długu od osoby prywatnej, jest poinformowanie drugiej strony o możliwości skierowania do sądu powództwa cywilnoprawnego.

Ten rodzaj działania, mającego pomóc w odzyskaniu długu, jest o wiele bardziej skuteczny, niż próba podjęcia mediacji z dłużnikiem. Potencjalne problemy natury prawnej mocno oddziałują na wyobraźnię, przez co może się okazać, że dłużnik szybciej zwróci pożyczkę, lub podejmie rozmowy w celu ustalenia nowych warunków spłaty należności.

Krok 3. Przedsądowe wezwanie do zapłaty

Kolejnym krokiem jest przygotowanie i wysłanie przedsądowego wezwania do zapłaty. Ten rodzaj działania umożliwia podjęcie kroków prawnych, w celu uregulowania należności ze strony dłużnika, co bardzo ułatwia ściąganie długów.

Z jednej strony umożliwia podjęcie dalszych działań natury prawnej względem dłużnika, a z drugiej, oficjalne pismo może zmotywować go do natychmiastowego zwrotu pożyczki. Przedsądowe wezwanie do zapłaty jest ostatnią szansą na polubowne załatwienie sprawy.

Krok 4. Skierowanie sprawy do sądu

Jeśli dłużnik, po otrzymaniu ostrzeżenia, wciąż nie odpowiada na żadne próby kontaktu, jedyną szansą na samodzielną windykację jest skierowanie sprawy do sądu. Konieczne będzie sporządzenie pozwu cywilnoprawnego przeciwko dłużnikowi.

Należy w nim opisać wszystkie okoliczności, w jakich pożyczka została udzielona. Warto zawrzeć również wszelką zapisaną korespondencję (wiadomości SMS, e-mail, korespondencja z różnych komunikatorów Internetowych), odnoszącą się do zobowiązania oraz umowę pożyczki prywatnej.

Odzyskaj dług od osoby prywatnej z firmą windykacyjną!

Przekazanie sprawy do sądu, to koszt rzędu około 5% kwoty sporu. Niestety, proces sądowy może być długi, męczący i, co najgorsze, kosztowny. Jeśli jednak dowiedziemy swoich praw, kolejne kroki w celu odzyskania długu podejmuje już sąd.

Krok 5. Wydanie sądowego nakazu zapłaty oraz windykacja komornicza

Jeśli sprawa zakończyła się sukcesem, sąd wydaje nakaz zapłaty. Po nadaniu klauzuli wykonalności wyroku przeprowadza się egzekucję komorniczą, w celu odzyskania całego długu razem ze wszystkimi dodatkowymi opłatami i odsetkami za zwłokę. Za każdym razem, gdy komornik ściągnie jakąś część długu, przekazuje ją do wierzyciela.

Jak ściągnąć dług od osoby prywatnej za pomocą firmy windykacyjnej?

Jak wspomniano wcześniej, samodzielna windykacja długu od osób prywatnych jest procesem długotrwałym i kosztownym. Wymaga również pewnej wiedzy prawniczej, która umożliwi wygranie sprawy sądowej. Na szczęście, na rynku istnieje alternatywa, która usprawnia proces windykacji należności.

Mowa oczywiście o kancelariach i firmach windykacyjnych, czyli przedsiębiorstwach, których podstawową usługą oferowaną klientom, jest ściąganie długów od osób fizycznych oraz przedsiębiorstw. Wśród różnego rodzaju rozwiązań w tym zakresie, prym wiedzie windykacja online, pozwalająca na szybką i skuteczną sprzedaż długu.

Sprawdź, co mogą zaoferować Ci kancelarie windykacyjne!

To rozwiązanie, poza zwiększeniem szansy na odzyskanie długu, gwarantuje właściwą obsługę prawną sprawy oraz eliminuje konieczność przygotowywania różnego rodzaju pism sądowych.

Dodatkowym plusem skorzystania z usług firmy windykacyjnej jest efekt psychologiczny – po otrzymaniu pisma z firmy windykacyjnej, może się okazać, że dłużnik „znajdzie” środki na spłatę zobowiązania.

Jak działają firmy ściągające długi? Wiele zależy od rodzaju zobowiązania, choć zazwyczaj windykacja długów ogranicza się do wysyłania upomnień, wezwań do zapłaty, a w przypadku braku odzewu ze strony dłużnika – reprezentowanie wierzyciela przed sądem.

Znajdź najlepszego windykatora!

  • Jedyna taka porównywarka w Polsce
  • Całkowicie za darmo
  • Tylko sprawdzone firmy

ZNAJDŹ FIRMĘ WINDYKACYJNĄ

Niestety, rynek jest bardzo mocno nasycony wszelkiego rodzaju kancelariami windykacyjnymi. Jak wybrać tę właściwą? W tym celu warto skorzystać z porównywarki firm

Po otrzymaniu podstawowych danych kontaktowych nasz konsultant kontaktuje się z Tobą, w celu ustalenia szczegółów niespłaconego zobowiązania. Po wprowadzeniu danych do systemu zweryfikujemy, jaka firma może się podjąć Twojego zlecenia i przedstawi swoją ofertę. 

Podsumowanie

  • odzyskiwanie długu od osoby prywatnej jest długim i kosztownym procesem, lecz można go przyspieszyć, korzystając z usług firm windykacyjnych,
  • ściągnięcie długu od osoby fizycznej bez pisemnej umowy jest bardzo ciężkie, choć niemożliwe – w tym przypadku, bardzo pomocna okazuje się korespondencja z dłużnikiem,
  • jeśli wierzyciel posiada umowę pożyczki, może podjąć pewne kroki prawne w celu odzyskania swoich pieniędzy,
  • w przypadku, gdy wierzyciel zdecyduje się na współpracę z firmą windykacyjną, może skorzystać z porównywarki CashFix, w celu ułatwienia wyboru odpowiedniej kancelarii.

Źródła:

  1. big.pl
  2. kruk.eu
  3. rp.pl
Patryk Marzec

Autor artykułu:

Patryk Marzec

Redakcja CashFix to zespół zaangażowanych autorów, a także cenionych współpracowników. Jesteśmy dumni z bogatego dziedzictwa artykułów, które tworzymy. Naszym celem jest wspieranie naszych czytelników w podejmowaniu mądrych decyzji finansowych, dostarczanie rzetelnych, aktualnych i wartościowych treści dotyczących zarządzania finansami.

[email protected]
DZIELIMY SIĘ NASZĄ WIEDZĄ
Windykacja — na czym polega?
Zapoznaj się z artykułami naszych ekspertów, którzy wyjaśniają, jak poradzić sobie z dłużnikiem
oraz co robić, gdy znajdziemy się w sytuacji niezapłaconych faktur.
Dłużnik wekslowy kto to jest

Dłużnik wekslowy, kto to jest i jak wygląda jego windykacja?

Weksel to solidna forma zabezpieczenia roszczeń. Dowiedz się, co to jest weksel, kim jest dłużnik wekslowy oraz jak wygląda proces jego windykacji.

Autor: Klaudia Borkiewicz|05.10.2022 r.
Jak odzyskać swoje pieniądze

Jak odzyskać pieniądze od dłużnika, czyli 6 sposobów na windykację

Niepłacenie faktur w terminie to powszechny problem przedsiębiorców. Dowiedz się, jak odzyskać pieniądze od dłużnika i zobacz, jakie to proste.

Autor: Klaudia Borkiewicz|25.04.2022 r.
Pozew o zapłatę jak napisać?

Jak napisać pozew o zapłatę? – wzór z omówieniem

Dochodzenie roszczeń nieraz musi zostać skierowane na drogę sądową. Sprawdź, jak napisać pozew o zapłatę, co to jest i jak go złożyć do sądu.

Autor: Klaudia Borkiewicz|10.11.2022 r.