Przedsądowe wezwanie do zapłaty
– wzór z omówieniem
– wzór z omówieniem
Większość przedsiębiorców choć raz w swojej karierze spotkało się z nieprzyjemnościami związanymi z niepłacącymi kontrahentami. Takie sytuacje sprawiają, że przyszłość ich firmy jest niepewna. Początkiem walki o odzyskanie pieniędzy jest windykacja polubowna, do której zaliczyć można wezwanie dłużnika do zapłaty. Dowiedz się, czym jest to pismo, jak je napisać oraz jaki potencjał kryje za sobą taki dokument.
Prowadzisz działalność gospodarczą, wykonując na rzecz swoich klientów usługę lub sprzedając im swój towar. Biznes idzie znakomicie, dopóki masz do czynienia z terminowymi płatnościami ze strony kontrahentów. Problem pojawia się, gdy zamiast zarabiać – tracisz.
Aby rozpocząć proces odzyskiwania należności, najpierw musisz skupić się na polubownym postępowaniu windykacyjnym, czyli kolokwialnie mówiąc na windykacji miękkiej.
W przypadku pojawienia się tego typu sytuacji pierwszym krokiem będzie zwyczajne poinformowanie płatników o ich zobowiązaniach.
Często monity przypominające są wystarczającym środkiem, gdy mowa o pojedynczych incydentach. Klient też człowiek, który może po prostu zapomnieć czy z powodu własnych problemów finansowych spóźnić się z zapłatą.
Jeżeli w dalszym ciągu nie doszło do uregulowania należności w określonym terminie, wierzyciel ma możliwość wysłać dłużnikowi wezwanie do zapłaty. I właśnie tu dochodzimy do sedna sprawy.
Definicja
Wezwanie do zapłaty jest dokumentem wzywającym dłużnika do spłaty długu. Przyjmuje ono formę pisma wzywającym płatnika do uregulowania zadłużenia oraz informuje o konsekwencjach, które zostaną przedsięwzięte, kiedy dłużnik nie spłaci zobowiązania we wskazanym terminie.
Wezwanie do zapłaty pozwala uchronić wierzyciela przed poniesieniem dodatkowych kosztów związanych ze skierowaniem sprawy na drogę postępowania sądowego. Dzieje się tak dlatego, że taki rodzaj zawiadomienia działa mobilizująco na jego odbiorcę.
Sporządzając tego typu pismo, wskaż:
Przeczytaj: Windykacja, co to jest?
Tak jak już wcześniej wspomniano, wezwanie do zapłaty jest jednym z elementów polubownego rozstrzygania sporu między wierzycielem a dłużnikiem.
Obowiązek wysyłania do dłużnika przedsądowego wezwania do zapłaty jasno wynika z nowelizacji kodeksu postępowania cywilnego, której wejście w życie nastąpiło w styczniu 2016 roku.
Art. 187 § 1 kodeksu postępowania cywilnego podkreśla istotność pozasądowego rozwiązywania tego typu konfliktów, ponieważ wnosząc pozew o zapłatę, jesteś zobowiązany do udzielenia informacji, czy Ty i Twój dłużnik podjęliście próbę mediacji bądź spróbowaliście polubownie rozwiązać spór w inny sposób.
W sytuacji gdy takich czynności zabrakło, musisz złożyć sądowi wyjaśnienie, z jakiego powodu ich nie podjęto.
Ważne
Przedsądowe wezwanie do zapłaty jest niezbędne, jeżeli wierzyciel jasno nie wyznaczył dłużnikowi terminu spłaty roszczenia. Wówczas wezwanie najzwyczajniej określa datę płatności. Mowa o tym w art. 455 k.c.
Warto wiedzieć, że przepisy prawne nigdzie nie wskazują, kiedy powinieneś sporządzić wezwanie do zapłaty.
Jednakże czas to pieniądz, z tego powodu powinieneś pamiętać, że im szybciej postanowisz wezwać dłużnika do spłaty zaległych należności, tym masz większe szanse na pomyślny obrót sprawy.
Ważne
Wezwanie dłużnika do zapłaty jest koniecznością do wszczęcia postępowania sądowego przeciwko niemu.
Zdarza się, że wierzyciele nie mają czasu, nerwów albo wystarczającej wiedzy, aby przeprowadzić efektywny proces odzyskania swoich pieniędzy.
Odpowiadając na potrzeby swoich klientów, na rynku gospodarczym funkcjonować zaczęły podmioty, specjalizujące się w windykacji długów. Mowa o firmach windykacyjnych oraz kancelariach prawnych świadczących tego typu usługi.
Wyposażone są one w szereg cennych umiejętności, dysponując przy tym zapleczem prawnym i doświadczeniem, które pozwala wypracowywać unikatowe i skuteczne dla każdej sprawy strategie.
To, w jaki sposób dostarczysz dłużnikowi pismo wzywające do zapłaty, nie ma większego znaczenia. Możesz to uczynić za pośrednictwem:
Możesz także dostarczyć takie wezwanie osobiście.
Ważne
Dobre udokumentowanie wezwania do zapłaty jest niezbędne. Przykładem będzie wysłanie wezwania listem poleconym za potwierdzeniem odbioru czy zażądanie podpisu przy osobistym doręczeniu pisma.
Dlaczego ma to aż takie znaczenie? Otóż w trakcie postępowania nakazowego czy w e-sądzie, obowiązkowo należy udowodnić, iż podjęte zostały czynności z zakresu windykacji polubownej. Ostateczne wezwanie do zapłaty, jak już dobrze wiesz, się do nich zalicza.
Ponadto zasada ta wymagana jest też przy dopisaniu nieuczciwego kontrahenta na listę zadłużonych prowadzoną przez biuro informacji gospodarczej.
To Cię zainteresuje: 40 euro, czyli rekompensata za opóźnienie w płatnościach
W internecie można natknąć się na niezliczoną ilość przykładowych wezwań do zapłaty. Wynika to z tego, że nie obowiązuje żaden narzucony wzór takiego dokumentu. Możesz więc sporządzić go samodzielnie, pamiętając o niezbędnych elementach.
Prawidłowo skonstruowane przedsądowe wezwanie do zapłaty powinno zawierać następujące elementy:
Nie są one konieczne, ale niekiedy warto je w takim piśmie zawrzeć. Będą to:
Co więcej, forma takiego dokumentu oraz słownictwo powinny być formalne i stanowcze. Dla podkreślenia wagi sytuacji można wykorzystać wyróżnienie najważniejszych komponentów wezwania kolorem czerwonym czy powiększoną czcionką.
Odzyskaj pieniądze od dłużnika
Nie potrzebujesz ścisłego i narzuconego wzoru przedsądowego wezwania do zapłaty, jeżeli tylko uwzględnisz w nim obowiązkowe elementy.
Przygotowaliśmy dla Ciebie przykładowy wzór wezwania do zapłaty wraz ze szczegółowym omówieniem poszczególnych części krok po kroku. Możesz je wykorzystać do własnych celów.
Poniżej znajdziesz wskazówki dotyczące tego, jak wypełnić druk wezwania do zapłaty.
Wypełnienie pisma rozpoczynasz od wpisania nazwy miejscowości, w której go sporządzono oraz dokładną datę, na którą przypadło jego przygotowanie.
W tym miejscu należy uzupełnić dane personalne wierzyciela. Jeśli mowa o przedsiębiorstwie, będzie to nazwa firmy oraz jej siedziba, KRS i dane do kontaktu, np. numer telefonu czy adres e-mail.
Wypełniając dane dłużnika, należy pamiętać o jego imieniu, nazwisku oraz adresie zamieszkania. Jeżeli mówimy o osobie prawnej, będzie to nazwa firmy oraz jej adres.
W tej części wezwania należy wypisać stosunek prawny oraz wskazać podstawę, z której wynika obowiązek zapłaty. Może to być umowa albo faktura wraz z jej numerem.
Jest to zsumowana, całościowa kwota należna do zapłaty. Może liczyć sobie wartość niezapłaconej faktury (lub faktur), a także naliczone odsetki czy rekompensatę za windykację.
Określenie dokładnego terminu płatności dla dłużnika. Najczęściej jest to 7 lub 14 dni roboczych.
Wskazanie sposobu rozliczenia. Jeżeli ma być to przelew na konto bankowe, należy podać numer rachunku, na który mają zostać wpłacone pieniądze.
Ostatnim, ale wcale nie mniej ważnym elementem, jest podpis osoby wzywającej dłużnika do zapłaty. Będzie to kolejno imię oraz nazwisko wierzyciela, a także jego własnoręczny i czytelny podpis.
Wezwanie do zapłaty to sprawdzony sposób na zdyscyplinowanie kontrahentów mających skłonności do opóźnień w spłacie.
Pytanie brzmi, czy każdy może wystawić taki dokument?
Sprawa klaruje się następująco – wezwanie do zapłaty może wysłać każda osoba fizyczna bądź prawna, która podejmuje się odzyskania zaległych należności.
Wezwanie do zapłaty wystawić może przykładowo:
Co do zasady jednak przedsądowe wezwanie do zapłaty do uregulowania zobowiązania wysyłane jest bezpośrednio przez wierzyciela albo firmę windykacyjną czy kancelarię prawną, które to obsługują sprawę zadłużenia.
Porównaj oferty firm windykacyjnych
Wezwanie do zapłaty może być uznane za nieważne w różnych okolicznościach, np.:
Warto jednak pamiętać, że nieważność wezwania do zapłaty nie oznacza, że dług zostaje anulowany. Wierzyciel może wówczas skorzystać z innych sposobów dochodzenia swojego roszczenia, np. wynająć firmę windykacyjną.
Nieważność wezwania do zapłaty ściśle wiąże się z przedawnieniem należności.
Ważne
Przedawnienie roszczenia to termin, po jakim zadłużony w świetle prawa może odmówić jego zapłaty.
Co to oznacza dla wierzyciela? No cóż, nie ma on wtedy możliwości uzyskania prawomocnego nakazu zapłaty ani skierowania sprawy do komornika w celu wszczęcia postępowania egzekucyjnego.
Terminy przedawnienia zostały określone przez kodeks cywilny, a dokładniej w art. 118 k.c.
Asem w rękawie wierzycieli będzie przerwanie biegu przedawnienia. Może to nastąpić, gdy zadłużony np. uzna dług i wystosuje do swojego wierzyciela prośbę o rozłożenie spłaty na raty.
Wiesz już, czym jest wezwanie do zapłaty, kiedy, komu i kto je wystawia. Nadszedł czas na krótkie podsumowanie zebranych informacji.
Autorka artykułu:
Klaudia BorkiewiczRedakcja CashFix to zespół zaangażowanych autorów, a także cenionych współpracowników. Jesteśmy dumni z bogatego dziedzictwa artykułów, które tworzymy. Naszym celem jest wspieranie naszych czytelników w podejmowaniu mądrych decyzji finansowych, dostarczanie rzetelnych, aktualnych i wartościowych treści dotyczących zarządzania finansami.
[email protected]Dobre relacje ze stałymi klientami są ważne, ale co wtedy, gdy klient staje się dłużnikiem? Sprawdź, jak wygląda odzysk długów od stałych kontrahentów.
Przeterminowane faktury to inaczej, faktury, które stały się wymagalne i można z nich odzyskać pieniądze. Podpowiadamy, jak to zrobić.
Windykacja sądowa polega na próbie odzyskania pieniędzy z pomocą sądu. Dowiedz się, kiedy złożyć pozew o zapłatę.