CashFix arrowWiedza arrowTwarda windykacja a windykacja miekka

Twarda windykacja a windykacja miękka – którą wdrożyć i kiedy?

Windykacja twarda
Zamów bezpłatne porównanie firm windykacyjnych

Windykacja przychodzi na pomoc osobom prywatnym i firmom, które czekają na zwrot pieniędzy od swojego dłużnika. Nieuregulowanie zobowiązań wobec wierzycieli niesie za sobą konsekwencje. Odzyskanie należności przebiega w etapach, pierwszym z nich jest windykacja miękka, a drugim – windykacja twarda. Dowiedz się, czym charakteryzują się działania w poszczególnych krokach procesu windykacyjnego.

Czym jest windykacja wierzytelności?

Windykacja wierzytelności to proces, który ma za zadanie doprowadzenie do uregulowania stosownych należności przez dłużników na rzecz wierzyciela. Windykacja przeprowadzana jest zarówno w przypadku spraw między firmami, jak i między osobami prywatnymi. Dotyczy należności za sprzedaż towaru, wykonanie usługi, pożyczkę pieniędzy, czy innych zobowiązań wynikających z umowy.

Definicja

Windykacja długów to sekwencja działań zgodnych z obowiązującym prawem, podejmowana przez wierzyciela lub firmy windykacyjne, aby skutecznie odzyskać pieniądze od dłużnika.

Działania windykacyjne mogą zostać podjęte zarówno samodzielnie, jak i przy pomocy firm windykacyjnych. Z naszego doświadczenia wynika jednak, że odzyskanie należności przy pomocy profesjonalistów jest dużo skuteczniejsze niż windykacja przeprowadzana na własną rękę. Jeśli ktoś nie oddaje pieniędzy, warto poszukać wsparcia firmy lub kancelarii specjalizującej się w windykacji.

Skorzystaj z usług firmy windykacyjnej

Ważne

Procedura windykacyjna wykonywana w sposób profesjonalny, przynosi najlepsze skutki we współpracy z windykatorami, którzy mają zaplecze prawne oraz cieszą się dużym doświadczeniem.

Doprowadzenie do spłaty zadłużenia to proces, warto wiedzieć, jak on wygląda w praktyce.

Jak naprawdę wygląda windykacja?

Niektórym windykacja należności kojarzy się wyłącznie z zastraszaniem czy nękaniem dłużników. Choć dawniej windykacja faktycznie mogła przywodzić na myśl mało etyczne działania, dziś wygląda zupełnie inaczej. Aktualnie rzetelne firmy zewnętrzne nie pozwalają sobie na tego typu czynności, stawiając na efektywne strategie i sprawdzone narzędzia. Przykładem tego jest windykacja miękka (polubowna). 

twarda windykacja Zleć windykację długów już teraz!

Windykacja miękka (polubowna)

Wedle polskiego prawa (art. 187 k.p.c.), zanim postanowisz złożyć do sądu pozew o zapłatę, musisz udowodnić, że zaszła z Twojej strony próba polubownego rozwiązania sporu między Tobą a dłużnikiem. Windykacja miękka to szereg działań, które mają na celu doprowadzenie do uregulowania zaległości bez wnoszenia sprawy do sądu.

Definicja

Miękka windykacja jest pierwszym etapem, od którego musisz zacząć, chcąc dochodzić spłaty należności od dłużnika. W jej ramach skłania się go do zapłaty w sposób łagodny i dobrowolny, unikając przy tym konieczności kierowania sprawy na drogę postępowania sądowego.

Istotą windykacji miękkiej jest nieprzymusowe odzyskiwanie długu od osób prywatnych i firm. Wierzyciel ogranicza swoje działanie do wezwania do zapłaty, przestrzeżenia przed konsekwencjami zignorowania przypomnień o zapłacie oraz negocjacji.

Polubowną windykację należności można więc śmiało określić jako drogę do wypracowania rozwiązania satysfakcjonującego i wierzyciela, i dłużnika. Windykacja miękka może doprowadzić i w wielu przypadkach doprowadza do spłaty zadłużenia np. w ratach, czy w wyznaczonym na nowo terminie.

Ważne

Windykacja miękka prowadzona przez wyszkolonych windykatorów pozwala zachować dobre relacje z kontrahentem, który nie wywiązuje się z terminowego regulowania należności.

Jeśli Twoi klienci mają problem z terminowym regulowaniem zobowiązań, warto byś poznał podstawowe narzędzia stosowane w windykacji miękkiej.

Jakie narzędzia stosuje się w windykacji miękkiej?

Podczas miękkiej windykacji wykorzystywane są m.in. takie metody jak:

  • przypomnienia o zapłacie (SMS, rozmowa telefoniczna, poczta elektroniczna i tradycyjna);
  • nawiązanie kontaktu z dłużnikiem w celu poznania przyczyn, które odpowiadają za zwłokę w spłacie;
  • przedsądowe wezwania do zapłaty;
  • windykację terenową;
  • negocjacje (np. zaproponowanie rozłożenia długu na raty czy wydłużenia terminu płatności);
  • informowanie o konsekwencjach niespłacenia zobowiązania — wpis do rejestru dłużników biur informacji gospodarczych, który wiąże się z konsekwencjami, uniemożliwia zaciągnięcie jakichkolwiek kredytów i pożyczek;
  • wyznaczenie dodatkowego terminu spłaty zadłużenia i konsekwencje przekroczenia go — rozpoczęcie windykacji twardej.

Dobry windykator, który jest w stanie umiejętnie prowadzić windykację polubowną, ma aż 90% szans na skuteczne odzyskanie pieniędzy od dłużnika, zanim sprawa wejdzie na etap windykacji twardej.

Bezpłatne porównanie firm windykacyjnych

Co to jest twarda windykacja?

Windykacja twarda wiąże się z prawnym egzekwowaniem spłaty długu. Może się zdarzyć też tak, że Twój dłużnik nie będzie skory do dialogu, przez co znalezienie konsensusu stanie się po prostu niemożliwe. W takiej sytuacji jedynym wyjściem jest windykacja twarda, czyli wszczęcie postępowania sądowego. 

Definicja

Twarda windykacja dotyczy najczęściej dłużników trudnych, wobec których trzeba wdrożyć ostrzejsze metody windykacyjne, w tym postępowanie sądowe. Takie postępowanie doprowadza do wystawienia sądowego nakazu zapłaty i tym samym, obowiązku uregulowania długu. Jeśli dłużnik nie płaci mimo to, do egzekwowania należności będzie konieczne wsparcie komornika.

W przypadku twardej windykacji będziemy mieli do czynienia np. z upublicznieniem danych dłużnika w jawnych rejestrach długów. Zadłużenie może też zostać wystawione na giełdzie długów, dzięki której wierzyciel może sprzedać wierzytelność innej osobie, która własnymi sposobami będzie dochodzić należności. Niektóre firmy windykacyjne oferują też skup długów jako jedną z usług, jednak w ten sposób odzyskasz jedynie niewielką część całego zadłużenia.

Jednak do najpopularniejszego i w zasadzie głównego elementu windykacji twardej należy złożenie do sądu pozwu o nakaz zapłaty. 

Ważne

Windykacja twarda jest rodzajem windykowania dłużnika za pomocą środków przymusu prawnego.

Jeśli chcesz doprowadzić do spłaty długu, zanim zaczniesz jakiekolwiek działania windykacyjne, powinieneś znać przebieg windykacji twardej.

Porównaj firmy windykacyjne — wypełnij formularz

Jak przebiega windykacja twarda?

Model windykacji twardej zakłada skierowanie sprawy do sądu w celu uzyskania prawomocnego nakazu zapłaty. To niezbędny dokument, aby komornik mógł rozpocząć postępowanie egzekucyjne. Jednak sam nakaz nie wystarczy, ponieważ wszczęcie postępowania egzekucyjnego nie może nadejść, jeśli nakaz nie został zaopatrzony przez sąd w klauzulę wykonalności

Ważne

Aby komornik sądowy mógł egzekwować zapłatę z majątku dłużnika, musisz złożyć do sądu wniosek o nadanie nakazowi zapłaty klauzuli wykonalności.

Jest możliwość, że nawet to nie jest w stanie wymóc na nierzetelnym kontrahencie spełnienia wobec Ciebie swojego zobowiązania, np. poprzez skrzętne ukrycie majątku. 

Poza tym od powstania zaległości do egzekucji komorniczej może minąć wystarczająco czasu na roztrwonienie majątku przez dłużnika. Wówczas komornik ma związane ręce.  Natomiast jeśli ten, kto jest Ci winny pieniądze, dopuścił się wobec Ciebie przestępstwa, windykacja twarda przewiduje także zainicjowanie postępowania karnego.

Wierzyciel nie zawsze jest zorientowany w sytuacji finansowej dłużnika zalegającego ze spłatą długu. Może też nie mieć odpowiednich narzędzi i doświadczenia, by samodzielnie windykować. W ściąganiu należności długoterminowych specjalizują się firmy windykacyjne.

Znajdź i wynajmij firmę windykacyjną

Czy warto wynająć firmę windykacyjną?

Na pierwszy rzut oka może Ci się wydawać, że proces windykacyjny z łatwością przeprowadzisz samodzielnie. Nie każdy jednak wie, jak odzyskać pożyczone pieniądze sprawnie i szybko.

Windykacja miękka wymaga wielu zasobów, a przede wszystkim czasu, cierpliwości i stalowych nerwów. A to nie wszystko. Oprócz tego trzeba mieć solidną wiedzę z dziedzin, takich jak: prawo, psychologia czy finanse. Warto zatem powierzyć ją profesjonalistom. Windykacja miękka ma w takim przypadku dużo większe szanse powodzenia.

Windykacja twarda to natomiast przede wszystkim masa formalności i zawiłości prawnych, które mogą przerosnąć osoby nieznające odpowiednich artykułów prawnych. Dodatkowo nieprawidłowe działania windykacyjne na tym etapie mogą doprowadzić do kłopotów prawnych wierzyciela.

Dlatego lepiej nie narażać się na porażkę i zamiast tego zlecić windykację wyspecjalizowanej firmie czy kancelarii windykacyjnej. Takie podmioty zatrudniają osoby mające wszystkie potrzebne kompetencje, by móc odzyskać dla Ciebie należną kwotę.

Do korzyści współpracy z firmą lub kancelarią windykacyjną zaliczamy też:

  • sprawdzone i bezpieczne metody,
  • wiedzę prawną poparta doświadczeniem,
  • szybkość działania,
  • szansę na uniknięcie błędu (np. przy formalnościach sądowych),
  • wysoką skuteczność.

Ponadto, w przypadku, gdy otwarta postawa i chęć kompromisu nie przyniosą oczekiwanego skutku, windykatorzy wstąpią w Twoim imieniu na drogę sądową, by ze wsparciem organów prawnych dochodzić roszczenia od dłużnika. 

Porównaj firmy windykacyjne za darmo

Najczęściej zadawane pytania (FAQ)

Czym różni się windykacja miękka od twardej?

Windykacja miękka to łagodna forma odzyskiwania należności – obejmuje m.in. przypomnienia telefoniczne, e-maile czy listy z wezwaniem do zapłaty, a w niektórych przypadkach umieszczenie dłużnika zalegającego z zapłatą w bazach dłużników. Windykacja twarda natomiast stosuje bardziej stanowcze środki, od przekazania sprawy do sądu, do egzekucji.

Czy windykacja twarda oznacza postępowanie egzekucyjne?

Nie zawsze. Postępowanie egzekucyjne to ostatni etap procesu windykacji – następuje po uzyskaniu tytułu wykonawczego i przekazaniu sprawy komornikowi.

Jakie działania zaliczają się do windykacji polubownej?

Do windykacji polubownej (czyli miękkiej) można zaliczyć m.in. wizyty windykatorów terenowych w domu lub siedzibie firmy dłużnika, których celem jest skłonienie dłużnika do dobrowolnej spłaty.

Kiedy można skierować sprawę do komornika?

Dopiero po uzyskaniu prawomocnego wyroku sądu lub nakazu zapłaty oraz nadaniu klauzuli wykonalności. Wtedy sprawa może trafić do komornika, czyli do egzekucji sądowej.

Czy dłużnik musi zostać poinformowany o przejściu do kolejnego etapu windykacji?

Tak, na każdym etapie dłużnik powinien otrzymać odpowiednią informację – np. wezwanie do zapłaty, powiadomienie o skierowaniu sprawy do sądu lub o przekazaniu jej komornikowi.

Klaudia Borkiewicz

Autor artykułu:

Klaudia Borkiewicz

Redakcja CashFix to zespół zaangażowanych autorów, a także cenionych współpracowników. Jesteśmy dumni z bogatego dziedzictwa artykułów, które tworzymy. Naszym celem jest wspieranie naszych czytelników w podejmowaniu mądrych decyzji finansowych, dostarczanie rzetelnych, aktualnych i wartościowych treści dotyczących zarządzania finansami.

[email protected]
DZIELIMY SIĘ NASZĄ WIEDZĄ
Windykacja — na czym polega?
Zapoznaj się z artykułami naszych ekspertów, którzy wyjaśniają, jak poradzić sobie z dłużnikiem
oraz co robić, gdy znajdziemy się w sytuacji niezapłaconych faktur.