Faktoring
– co to jest i jak działa?
– co to jest i jak działa?
Spora liczba przedsiębiorców za towary lub usługi wystawia swoim klientom faktury z odroczonym terminem płatności. Jest to dość powszechna praktyka skutkująca zamrożeniem finansów, co może ostatecznie doprowadzić do zatorów płatniczych w firmie. Istnieje jednak na rynku narzędzie, które pozwoli Ci otrzymać należność zaraz po wystawieniu faktury. Dowiedz się, co to faktoring, jak działa usługa faktoringowa i wiele innych.
Rynek finansowy nieustannie stara się sprostać oczekiwaniom przedsiębiorców, w szczególności tych, którzy borykają się z problemami finansowymi w swojej firmie.
W ostatnich latach trend ten staje się coraz bardziej zauważalny z uwagi na dynamiczny rozrost usług pomagających przedsiębiorcom wyjść z kryzysu. Należy do nich m.in. faktoring.
Stanowi on odpowiedź na zatory płatnicze spowodowane wystawianiem faktur, mających długie terminy płatności, a jego główny atrybut to umożliwienie finansowania bieżących działań firmy.
Faktoring zyskuje na popularności przede wszystkim wśród przedsiębiorców, którzy nie otrzymali jak dotąd pieniędzy z tytułu wystawionych klientom faktur. Bez wątpienia rodzi to niemałą trudność, szczególnie jeśli odroczona płatność wynosi 60, 90, a nawet 120 dni.
Zanim przejdziemy dalej, wyjaśnijmy sobie najpierw, czym jest faktoring.
Definicja faktoringu nie jest skomplikowana. Przedstawia ona głównie faktoring jako metodę na natychmiastowe uzyskanie zapłaty za fakturę pomimo odroczonego terminu płatności.
Definicja
Faktoring wierzytelności jest usługą, w ramach której faktorant (przedsiębiorca), po wystawieniu kontrahentowi faktury z długim terminem płatności, przekazuje ją firmie faktoringowej(faktorowi), aby ta ją sfinansowała.
Najprościej mówiąc – usługa faktoringu to nic innego jak możliwość sprzedaży wystawionych już faktur.
Umowy faktoringowe w polskim porządku prawnym zaliczane są do tzw. umów nienazwanych, co wiąże się z tym, że nie istnieją żadne konkretne przepisy regulujące tę procedurę.
W związku z tym zastosowanie mają tutaj w głównej mierze przepisy art. 509 k.c. dotyczące swobody przelewu wierzytelności.
"Wierzyciel może bez zgody dłużnika przenieść wierzytelność na osobę trzecią (przelew), chyba że sprzeciwiałoby się to ustawie, zastrzeżeniu umownemu albo właściwości zobowiązania".
Art. 509 k.c. § 1.
"Wraz z wierzytelnością przechodzą na nabywcę wszelkie związane z nią prawa, w szczególności roszczenie o zaległe odsetki".
Art. 509 k.c. § 2.
Odnosząc się do prawa międzynarodowego, faktoring normuje konwencja UNIDROIT o faktoringu międzynarodowym z dnia 28.05.1998 r., czyli tzw. konwencja ottawska.
Wspomniana konwencja formułuje pojęcie faktoringu jako umowę zawartą między faktorem a faktorantem, zgodnie z którą faktorant przelewa prawa do wierzytelności na faktora, powstałe wskutek umowy sprzedażowej towarów lub usług między faktorantem a jego klientem (dłużnikiem).
Usługi faktoringu są kompleksowe. Nie tylko gwarantują zastrzyk pieniędzy, których tak bardzo potrzebujemy, ale również oferują:
Faktoring to coraz chętniej wybierana przez przedsiębiorców usługa, którzy dzięki niej mają szansę odzyskać płynność finansową firmy. Co więcej, faktoring pozwala przedsiębiorcy terminowo wywiązywać się ze swoich własnych zobowiązań.
Wiesz już, czym jest faktoring. Pora dowiedzieć się teraz, jak wygląda cały proces.
Schemat tego, na czym polega faktoring, wygląda następująco:
Wystawiasz fakturę → nawiązujesz współpracę z firmą faktoringową → przekazujesz jej dokument sprzedaży → firma faktoringowa sprawdza ryzyko niewypłacalności kontrahenta → po pozytywnej weryfikacji otrzymujesz pieniądze (nawet po kilku minutach!) → Twój dłużnik spłaca należność faktorowi w formie zgodnej z wybranym rodzajem faktoringu.
Usługi faktoringowe są więc szybkim źródłem finansowania, ponieważ pieniądze za fakturę dostajesz w zasadzie od ręki.
Ważne
W przypadku faktoringu faktor przejmuje wierzytelność i opłaca fakturę w tym samym dniu, w którym mu ją przekazano.
W faktoringu biorą udział tak naprawdę 3 strony.
Faktor to instytucja finansowa, która wraz z podpisaniem umowy faktoringowej zaczyna świadczyć usługę polegającą na wypłacie faktorantowi środków za towar albo usługę, by następnie już we własnym zakresie dochodzić należności od kontrahenta.
Ważne
Świadczona przez faktora usługa polega na wykupie faktur.
Faktorant to inaczej przedsiębiorca, który wystawił kontrahentowi fakturę z odroczonym terminem płatności i decydując się na usługę faktoringu, postanawia przekazać ją do faktora, aby ten ją sfinansował dużo wcześniej, niż wskazuje termin zapłaty.
Ważne
W faktoringu zakupowym faktorant przekazuje do sfinansowania fakturę za swoje własne zakupy. Wówczas faktor płaci dostawcy należną kwotę, którą faktorant zgodnie z ustalonymi warunkami musi później zwrócić firmie faktoringowej.
To, jak działa faktoring, postaramy się wytłumaczyć na poniższym przykładzie.
Przykład
Pan Karol jest cieślą. W związku z usługą, jaką wykonał dla pani Anny, otrzymała ona od niego fakturę na kwotę 9 tys. zł, której termin płatności wynosi 90 dni. Pan Karol, aby szybciej dostać pieniądze i nie zaburzać płynności finansowej, zdecydował się na faktoring pełny. Znalazł więc firmę faktoringową i przekazał jej dokument. Po pozytywnej weryfikacji firma wpłaciła na jego konto określoną kwotę, a sama egzekwuje zapłatę od pani Anny. Był to dodatkowo faktoring jawny, dlatego spływ należności nastąpił bezpośrednio na konto firmy.
Tak naprawdę, to dla wszystkich firm. Z tym że w praktyce na faktoring bankowy decydują się te duże, natomiast firmy faktoringowe działają z myślą o mikro, małych i średnich przedsiębiorstwach.
Jest jednak jeden, niezbędny warunek, który musisz spełnić, chcąc skorzystać z faktoringu.
Otóż musisz rozliczać się ze swoimi klientami w sposób bezgotówkowy oraz wystawiać kontrahentom faktury z odroczonym terminem płatności.
Dla większości podmiotów świadczących usługi faktoringowe nie ma znaczenia, w jakiej branży działasz, jednakże istnieją takie, dla których to rozwiązanie będzie szczególnie pomocne, a mianowicie:
– branża transportowa,
– branża produkcyjna,
– HoReCa,
– branża usługowo-handlowa.
Jak więc widać z faktoringu może czerpać w sumie każda działalność gospodarcza. W pierwszej kolejności powinny się jednak na to zdecydować firmy:
Zobacz: Zalety i wady faktoringu, które musisz znać
W Polsce możemy wyodrębnić wiele typów usług faktoringowych. Każdy z nich może występować zarówno osobno, jak i w połączeniu z innym. Wyróżniamy podziały na:
Faktoring wierzytelnościowy (sprzedażowy i zakupowy) to ogólnie rzecz biorąc pełna nazwa usług faktoringowych. Mamy tu na myśli sytuację, w której faktor w drodze cesji wierzytelności nabywa do niej prawa, w zamian przelewając na Twoje konto zapłatę w ustalonej wysokości.
Sprawdź: Limit faktoringowy – wszystko, co musisz wiedzieć
Podstawowym rozróżnieniem w faktoringu jest podział uwzględniający wartość potencjalnego ryzyka, jakiemu poddaje się faktor.
Istnieją branże, które rozliczają się ze swoimi kontrahentami w ramach stałej i regularnej współpracy. Wiąże się to oczywiście z ciągłym napływem faktur, które zwłaszcza w przypadku zagranicznych klientów, najczęściej wymagają długich terminów płatności.
I to właśnie z myślą o takich przedsiębiorcach powstał faktoring globalny (to nie to samo, co międzynarodowy).
Faktoring globalny – ta usługa faktoringu polega na tym, że faktorant przekazuje faktorowi wszystkie faktury, jakie wystawia swoim klientom. Ich zgłoszenia wymaga umowa faktoringu. Po jego dokonaniu faktorant może zarządzać fakturami, wybierając te, które chciałby sfinansować.
Faktoring pojedynczy – jest odwrotny do globalnego. Faktor przyjmuje od faktoranta jedną do maksymalnie kilku faktur. Model działania jest tutaj doraźny, dlatego sprawdza się on szczególnie firmom, które nie potrzebują poprawy płynności finansowej, a jedynie jednorazowego zastrzyku gotówki.
Nie można również przeoczyć podziału ze względu na instytucję oferującą faktoring.
Faktoring bankowy – z faktoringu bankowego korzystają przede wszystkim duże przedsiębiorstwa, które posiadają rozmaitą historię kredytową. Banki posiadają też dość rygorystyczne wymogi, dlatego nie tak łatwo jest skorzystać z ich usług w zakresie faktoringu.
Faktoring pozabankowy – chodzi tu oczywiście o firmę faktoringową, która ma mniej restrykcyjne wymagania niż bank co do sytuacji finansowej faktoranta, np. ocena zdolności kredytowej. Poza tym firmy zajmujące się faktoringiem obsługują głównie mikrofirmy oraz firmy z sektora MŚP.
Zlecenie finansowania faktur firmom faktoringowym jest sprawniejsze i szybsze niż bywa to w przypadku banków, ponieważ decyzja, czy dostaniesz kredyt bankowy, opiera się na innych, surowszych kryteriach.
Ważne
Firmy faktoringowe nie przywiązują dużej wagi do oceny zdolności kredytowej, a raczej do faktorowalności, czyli oceny potencjalnego ryzyka utrudnień w ściąganiu należności od dłużnika.
Faktoring również i na tym polu dokonuje rozróżnienia, gdyż jak wiadomo, zasady dochodzenia roszczeń w kraju odbiegają od tych poza granicami Polski.
Faktoring krajowy – przeznaczone wyłącznie dla przedsiębiorstw zarejestrowanych i prowadzących działalność w Polsce.
Faktoring międzynarodowy – przeznaczone dla przedsiębiorstw funkcjonujących za granicą. Ten rodzaj można podzielić na jeszcze 2 kolejne podtypy:
– faktoring importowy dla firm, które importują towary z zagranicy do Polski,
– faktoring eksportowy dla firm, które eksportują towary poza teren Polski.
Rodzaje faktoringu uwzględniają również samą jawność procedury.
Faktoring otwarty (jawny) – najczęściej wybierana forma faktoringu, w której faktorant jasno informuje dłużnika o przeniesieniu w drodze cesji praw do wierzytelności na inny podmiot, np. firmę faktoringową. Kluczowe znaczenie ma tutaj też sytuacja finansowa osoby zadłużonej, ponieważ tylko po pozytywnej jej ocenie będzie można skorzystać z faktoringu.
Faktoring cichy (tajny, ukryty) – jest odwrotnością faktoringu jawnego. W tej sytuacji dokonuje się tzw. cichej cesji wierzytelności Wiedza o tym, że wierzyciel podpisał umowę faktoringową, nie zostaje udzielona dłużnikowi, a należność przelewana jest na ten sam rachunek, co dotychczas.
Faktoring półotwarty – należy do modelu pośredniego, w którym dłużnik dowiaduje się o przelewie wierzytelności dopiero w chwili, kiedy otrzymuje przedsądowe wezwanie do zapłaty. Prościej mówiąc, jeśli zapłaci na czas, nie dowie się o zmianie właściciela wierzytelności.
Oprócz wyżej wymienionych wyróżniamy również mniej popularnie i bardziej nietypowe modele finansowania faktur.
Faktoring przyspieszony (dyskontowy) – otrzymujesz płatność w zasadzie od ręki zaraz po podpisaniu umowy faktoringowej.
Faktoring wymagalnościowy (awansowy) – przelew środków otrzymujesz dopiero po tym, jak kontrahent spłaci faktorowi zobowiązanie.
Faktoring zaliczkowy – wypłata środków podzielona jest na dwie transze. Pierwsza to zaliczka, którą dostajesz zaraz po podpisaniu umowy, a druga to całość kwoty (pomniejszona o prowizję dla faktora), którą otrzymasz, gdy dłużnik spłaci faktorowi całą należność.
Ze względu na mnogość korzyści płynących ze współpracy z firmą faktoringową, sama usługa cieszy się coraz większym zainteresowaniem, zbierając zadowalające opinie od różnych branż na polskim rynku.
Do niewątpliwych zalet faktoringu należą m.in.:
Otrzymaj pieniądze z faktury bez czekania na termin płatności
Autorka artykułu:
Klaudia BorkiewiczRedaktorka serwisu internetowego, pasjonatka i adeptka psychologii klinicznej. Zawodowo związana z tematem windykacji należności i zarządzania wierzytelnościami. Techniczka organizacji reklamy. Prywatnie miłośniczka obcowania z naturą, podróży i gier planszowych.
[email protected]Chcesz dokonać zakupu na firmę, ale nie masz pieniędzy? Możesz wziąć raty na firmę. Sprawdź, jakie to proste.
Zastanawiasz się, jak założyć firmę? W tym artykule dowiesz się, czy warto i jak założyć jednoosobową działalność gospodarczą.
Faktoring jawny zapewni Twojej firmie płynność finansową i szybki zastrzyk gotówki. Co musisz zrobić, by z niego skorzystać?