CashFix arrowWiedza arrowFaktor, kto to jest i czym się różni od faktoranta?

Faktor, kto to jest i czym się różni od faktoranta?

faktor kto to

Jeśli prowadzisz biznes i doskwierają Ci długie terminy płatności wystawionych przez Ciebie faktur, z pewnością poszukujesz sposobu na to, aby poprawić płynność finansową swojej firmy. Jednym z najskuteczniejszych rozwiązań jest faktoring. Jednak zanim z niego skorzystasz, warto zaznajomić się z podstawowymi zagadnieniami. Kto to jest faktor, kto to faktorant, i czym się różnią?

Jak działa faktoring?

Faktoring jest usługą finansową, która zaskarbiła sobie sympatię wielu przedsiębiorców. Nie ma w tym zaskoczenia, skoro narzędzie to w błyskawiczny sposób pozwala zasilić konto bankowe. Przekłada się to również na jego wciąż rosnącą popularność.

Mechanizm działania faktoringu jest nieskomplikowany i wymaga spełnienia tak naprawdę 5 prostych kroków.

  1. Sprzedajesz towar lub wykonujesz usługę, za które wystawiasz klientowi fakturę z odroczonym terminem płatności.
  2. Nawiązujesz współpracę z firmą faktoringową (faktorem), która po pozytywnej weryfikacji, spisuje z tobą odpowiednią umowę.
  3. Przekazujesz faktorowi faktury do sfinansowania.
  4. Firma faktoringowa weryfikuje dokument, by następnie przelać należne Tobie środki (najczęściej jeszcze w ten sam dzień).
  5. Pieniądze pozostają do Twojej dyspozycji.

Czy to wszystko nie brzmi jak recepta na zatory płatnicze, której nieustannie poszukujesz? Ty otrzymujesz pieniądze, a firma faktoringowa najczęściej we własnym zakresie dba o to, aby kontrahent dokonał zapłaty należności w terminie.

Faktor – kto to jest?

Faktor to nic innego jak wyspecjalizowana instytucja finansowa, która zawodowo skupuje wierzytelności. Na polskim rynku funkcjonują dwa rodzaje faktorów – bank albo podmioty niezależne, takie jak firmy faktoringowe.

Definicja

Faktor jest jedną ze stron umowy faktoringowej świadczącą usługi faktoringu.

Standardowo faktor oferuje finansowanie faktur z odwleczonym terminem płatności. W kręgu jego zainteresowania będą krótkoterminowe należności, a także te długie.

Przy okazji faktor może świadczyć inne usługi faktoringowe, takie jak:

  • windykowanie przeterminowanych płatności,
  • przejęcie ryzyka niewypłacalności odbiorcy faktoranta,
  • monitorowanie i zarządzanie wierzytelnościami,
  • weryfikacja kontrahentów.

Faktor jest więc taką instytucją, która pomoże Ci wyeliminować potencjalne kłopoty finansowe, oraz jest w stanie zapewnić optymalny przepływ gotówki, co wspiera rozwój firmy w każdym jej obszarze.

Chcę otrzymać pieniądze z faktury

Faktorant – kto to jest?

Drugą stroną umowy faktoringowej jest faktorant. To właśnie on przekazuje faktorowi faktury do sfinansowania.

Będzie nim przedsiębiorca, który w zakresie wykonywanej przez niego działalności sprzedaje towar lub świadczy usługę i jak dotąd nie otrzymał za to zapłaty. Aby szybciej dostać pieniądze z faktury – decyduje się na faktoring.

Definicja

Faktorant jest osobą, która korzysta z faktoringu, sprzedając faktorowi swoją wierzytelność.

Rolę faktoranta najczęściej pełnią mikrofirmy albo małe i średnie przedsiębiorstwa. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby z usług faktoringu czerpały także duże firmy.

Mniejsze podmioty zwykle wybierają firmę faktoringową z uwagi na brak restrykcyjnych wymogów dotyczących zdolności kredytowej. Większe zaś kierują się przede wszystkim dodatkowymi usługami, np. zarządzanie wierzytelnościami.

Jeśli podejmiesz współpracę z firmą faktoringową, będziesz faktorem odpowiedzialnym za:

  • przekazanie faktorowi faktur do sfinansowania (może to być jedna lub więcej faktur),
  • niewypłacalność swojego kontrahenta (tylko w przypadku faktoringu niepełnego).

W ramach umowy faktoringu faktor przelewa faktorantowi ustaloną kwotę uwzględniającą prowizję lub opłatę abonamentową.

Sprawdź też: Limit faktoringowy – wszystko, co musisz wiedzieć

Dla kogo jest faktoring?

Faktoring skierowany jest przede wszystkim do tych, którzy:

  • prowadzą własną działalność,
  • chcą poprawić płynność finansową firmy,
  • wystawiają kontrahentom faktury z wydłużonym terminem płatności (np. 60 dni),
  • potrzebują gotówki „na już”,
  • chcieliby odzyskać kontrolę nad swoimi finansami.

Faktoring jest po prostu jednym ze skuteczniejszych sposobów na uzyskanie dostępu do zamrożonych pieniędzy z wystawionych faktur.

Dzięki temu przedsiębiorca odzyskuje swobodę działania i stabilność finansową, a przelaną kwotę może wykorzystać zarówno na spłatę swoich zobowiązań biznesowych, jak i na przyszłe inwestycje.

Ważne

Istnieje wiele rodzajów faktoringu, w tym faktoring cichy, w ramach którego klient faktoranta nie zostaje poinformowany o cesji wierzytelności i przelewa należności na ten sam rachunek, co dotychczas.

Jak wiadomo, wierzytelność wierzytelności nie równa. Nasi kontrahenci też bywają różni. Dlatego rozdzielenie faktoringu na konkretne typy sprawia, że rozwiązanie za każdym razem dobierane jest w zależności od indywidualnych potrzeb faktoranta.

Faktor kto to jest Faktorant kto to jest?

Czytaj więcej: Zalety i wady faktoringu

Jak wybrać dobrego faktora?

Sam faktoring jest procedurą niewymagającą specjalnego wysiłku, lecz tak jak w każdej usłudze finansowej, należy rozsądnie wybrać instytucję, której powierzymy nasze finanse.

Wybór odpowiedniego faktora jest szczególnie istotny w kontekście długofalowej współpracy.

Wybierając faktora, zwróć uwagę na:

  • ofertę – faktorzy często oferują wiele rodzajów faktoringu, które opierają się o rozmaite modele rozliczeniowe. Zainteresuj się firmą, która oferuje taki rodzaj, jaki odpowiada Twoim potrzebom,
  • opłaty – trzeba pamiętać, że przy wyborze faktora liczy się całokształt, dlatego sugerując się wielkością prowizji czy opłaty abonamentowej, należy zdawać sobie sprawę z tego, że wynika ona często ze skuteczności, renomy firmy oraz szybkości obsługi,
  • czas – w jakim pieniądze trafią na Twoje konto, ma tu niemałe znaczenie. Najbardziej pożądane są te usługi, które gwarantują niemalże natychmiastowe finansowanie,
  • opinie – tak jak w każdej branży i tu niezwykle ważna jest reputacja podmiotu, któremu chcemy sprzedać wierzytelność. Im więcej zadowolonych klientów, tym lepiej świadczy to o firmie.

Aby skorzystać z usług firmy faktoringowej, dobranej idealnie do Twoich oczekiwań i zapotrzebowania, skorzystaj z profesjonalnego wsparcia naszego doradcy, który znajdzie dla Ciebie najkorzystniejszą ofertę.

Odbierz pieniądze z faktur już teraz!

Podsumowanie

  • Faktor to wyspecjalizowana instytucja finansowa zajmująca się głównie skupem wierzytelności od faktorantów.
  • Faktorant przekazuje prawa do należności wynikającej z faktury, będącej skutkiem świadczonych usług czy sprzedanych towarów
  • Faktor przelewa faktorantowi określoną sumę pieniężną.
  • Podmioty działające niezależnie to firmy faktoringowe.
Klaudia Borkiewicz

Autorka artykułu:

Klaudia Borkiewicz

Redakcja CashFix to zespół zaangażowanych autorów, a także cenionych współpracowników. Jesteśmy dumni z bogatego dziedzictwa artykułów, które tworzymy. Naszym celem jest wspieranie naszych czytelników w podejmowaniu mądrych decyzji finansowych, dostarczanie rzetelnych, aktualnych i wartościowych treści dotyczących zarządzania finansami.

[email protected]
DZIELIMY SIĘ NASZĄ WIEDZĄ
Windykacja — na czym polega?
Zapoznaj się z artykułami naszych ekspertów, którzy wyjaśniają, jak poradzić sobie z dłużnikiem
oraz co robić, gdy znajdziemy się w sytuacji niezapłaconych faktur.
faktoring

Faktoring – co to jest i jak działa?

Faktoring jest usługą pozwalającą firmie na szybki zastrzyk gotówki. Sprawdź, co to jest faktoring i czemu warto z niego korzystać.

Autor: Klaudia Borkiewicz|02.12.2022 r.
faktoring krajowy

Faktoring krajowy — poradnik dla przedsiębiorców

Faktoring krajowy to usługa idealna dla przedsiębiorstw, które współpracują z kontrahentami z terenu Polski. Zobacz, czym się charakteryzuje.

Autor: Anna Sójka|28.03.2024 r.
płynność finansowa

Płynność finansowa przedsiębiorstwa – 5 sposobów, by ją poprawić

Utrzymanie płynności finansowej jest niezbędne dla istnienia każdej firmy. Jej brak potrafi doprowadzić do bankructwa. Co zrobić, by ją poprawić?

Autor: Klaudia Borkiewicz|16.02.2023 r.