CashFix arrowWiedza arrowKredyt dla firm bez zdolności kredytowej– jak go dostać?

Kredyt dla firm bez zdolności kredytowej

 – jak go dostać?

Kredyt dla firm bez zdolności kredytowej

Sektor finansowy oferuje firmom różne metody finansowania działalności w zależności od konkretnych potrzeb. Mowa chociażby o pożyczkach, kredytach obrotowych czy kredytach inwestycyjnych, które pozwalają zasilić konto przedsiębiorstwa. Jest jednak jeden haczyk – potrzebna jest do tego zdolność kredytowa. A co, jeśli jej nie masz? Czy istnieje kredyt dla firm bez zdolności kredytowej?

Co to jest zdolność kredytowa?

Zdolność kredytowa jest terminem znanym zarówno wśród osób fizycznych, nieprowadzących działalności gospodarczej czy spółki, jak i samych przedsiębiorców.

Pierwsza grupa będzie jej potrzebować, by uzyskać np. kredyt hipoteczny, a druga musi mieć zdolność kredytową, chcąc przykładowo otrzymać kredyt inwestycyjny dla swojej firmy. 

Definicja

Zdolność kredytowa jest maksymalną kwotą kredytu lub pożyczki, jaką bank może Ci udzielić. Na jej podstawie określa się sumę zobowiązania łącznie z odsetkami, jaką jesteś w stanie spłacić w uzgodnionym terminie.

Prościej mówiąc – banki ocenią Twoją zdolność kredytową, przez co sprawdzają Cię pod kątem możliwości spłaty kredytu albo pożyczki. 

I co ważne – robią to zawsze. Bez względu na to, o jaką wielkość kredytu będziesz się ubiegać, na jaki czas trwania i niezależnie od rodzaju wnioskowanego finansowania. 

Konieczność ta nie wynika tylko i wyłącznie z inicjatywy instytucji bankowych, które chcą w ten sposób zabezpieczyć swoje interesy.

W grę wchodzą również przepisy prawa bankowego, które wprost nakazują zweryfikowanie zdolności kredytowej klientów banków, które dzięki temu szacują ryzyko dotyczące finansowania danego podmiotu 

Ważne

Ocena zdolności kredytowej ma bezpośredni wpływ na wydanie decyzji o przyznaniu bądź nieprzyznaniu kredytu.

Zdolność kredytowa na dobrym poziomie oznacza możliwość uzyskania finansowania na wysoką kwotę

Innymi słowy – im masz lepszą zdolność kredytową, tym wyższy dostaniesz kredyt lub pożyczkę.

To też Cię zainteresuje: Kredyt kupiecki – co to?

Jak banki dokonują oceny zdolności kredytowej firmy?

Bank liczy zdolność kredytową przedsiębiorstwa bardzo dokładnie, a brane są pod uwagę przede wszystkim:

  • historia kredytowa (sprawdzana przez bank w Biurze Informacji Kredytowej),
  • obecne kredyty, 
  • zadłużenia z kart kredytowych, 
  • dostępne limity, 
  • poręczone kredyty. 

Ważne

Im mniejsze jest zadłużenie, tym większą masz szansę na otrzymanie pozytywnej decyzji w sprawie kredytu.

Wymień faktury na gotówkę

Co obniża zdolność kredytową?

Zdolność kredytową może obniżyć wiele czynników. Warto o nich wiedzieć, by w porę zareagować zanim zajdzie potrzeba ubiegania się o finansowanie w banku.

Zdolność kredytową obniżają:

  • wysokie wydatki związane z utrzymaniem przedsiębiorcy,
  • wyczerpany limit kredytowy – chodzi o sytuację, w której firma wzięła już przykładowo kredyt obrotowy, a chce skorzystać z kredytu inwestycyjnego. Wtedy  zdolność kredytowa może okazać się niewystarczająca, by dostać dodatkowe finansowanie,
  • słaba kondycja finansowa – jeśli przedsiębiorstwo wykazuje niskie i nieregularne przychody oraz boryka się ze stratami bilansowymi, bankom zapala się czerwona lampka,
  • zadłużenie – gdy osoba, która prowadzi firmę, nie spłaca zobowiązań wobec swoich wierzycieli albo ma zaległości wobec Urzędu Skarbowego i ZUS, jest dla instytucji bankowych ryzykownym klientem.

Warto również wiedzieć, że rata kredytu czy pożyczki, którą aktualnie spłacasz, a także limit na karcie, (nawet tej rzadko używanej), mocno wpływają na obniżenie Twojej zdolności kredytowej.

Sprawdź: Płynność finansowa – 5 sposobów, by ją poprawić

Popraw zdolność kredytową swojej firmy

W perspektywie długoterminowej możesz poprawić zdolność kredytową w firmie, skupiając się w głównej mierze na budowaniu pozytywnej historii kredytowej.

To znaczy, że na korzyść Twojej firmy zadziała zaciąganie i terminowa spłata zobowiązań. 

Do inne działań, które mogą skutecznie poprawić płynność finansową firmy, należą:

redukcja zobowiązań limitowych, takich jak karta kredytowa, kredyt odnawialny lub debet na koncie, ponieważ obniżają one zdolność kredytową, nawet jeżeli na dzień złożenia wniosku o kredyt z nich nie korzystasz,

zabezpieczenie majątkowe, którym to w przypadku pożyczki bądź faktoringu zakupowego może być nie tylko nieruchomość, ale też środki trwałe, takie jak np. samochody czy specjalistyczne maszyny. Zabezpieczenia w formie zastawu rejestrowego na środkach trwałych stanowi zdecydowanie tańsze i szybsze rozwiązanie, w porównaniu do wpisu na hipotekę,

wiarygodne źródła spłaty pożyczki czy kredytu, które możesz przedstawić przy składaniu wniosku o ich udzielenie. Jest to rzecz o tyle istotna, że na jej podstawie bank dokonuje oceny zdolności kredytowej. Źródłem może być tutaj np. emerytura, która jest wysoko punktowana przez banki przy jej obliczaniu.

Kredyt dla firm bez zdolności kredytowej

Kredyt dla firm bez zdolności kredytowej? Wybierz faktoring!

W wielu przypadkach skomplikowany i czasochłonny proces przyznawania kredytów w banku zniechęca przedsiębiorców do starania się o tę formę finansowania. 

I podobnie – rygorystyczne wymagania w zakresie zdolności kredytowej z miejsca dyskwalifikują niemałą grupę osób ubiegających się o kredyt na firmę.

Na szczęście istnieją na rynku firmy pozabankowe, które proponują alternatywę dla kredytu obrotowego czy inwestycyjnego, a jest nią faktoring

Definicja

Faktoring to jeden z zewnętrznych sposobów finansowania firm. Polega na zamianie faktur na gotówkę przed terminem płatności.

Ty wystawiasz kontrahentowi fakturę, przekazujesz ją firmie faktoringowej, a ona wpłaca na Twoje konto pieniądze bez czekania na termin płatności. 

To bardzo dobry sposób na zachowanie płynności finansowej i uniknięcie zatorów płatniczych.

Ważne

Firmy faktoringowe stosują znacznie łagodniejsze kryteria, jeśli chodzi o uzyskanie finansowania, co oznacza, że nie trzeba mieć zdolności kredytowej, by zdobyć potrzebne środki.

4 powody, dlaczego warto wybrać faktoring zamiast kredytu

1. Faktoring nie obciąża bilansu i nie pogarsza historii kredytowej w BIK

Każdorazowe złożenie w banku wniosku o udzielenie kredytu czy pożyczki zwiększa scoring w BIK aż o 15 punktów. Wobec tego większa ilość składanych wniosków kredytowych przyczynia się do obniżenia oceny zdolności  kredytowej.

Faktoring nie działa w ten sposób. Z usługi tej możesz korzystać w sposób nieograniczony, wybierając jedną lub wiele faktur do sfinansowania.

Masz też możliwość wyboru jednorazowego uzyskania finansowania bądź abonamentu, który pozwala na stałą obsługę należności wybranych kontrahentów – wszystko wedle Twoich potrzeb.

2. Faktoring nie zwiększa Twoich zobowiązań

Warto mieć świadomość, że faktoring w żaden sposób nie wpływa na zmniejszenie zdolności kredytowej. 

Ten typ usługi finansowej nie jest traktowany jako zobowiązanie ze strony firmy, która z niej korzysta. 

3. Dla wszystkich firm

Faktoring dostępny jest tak naprawdę dla wszystkich firm – dla startupów również!

Jeśli prowadzisz stosunkowo młodą firmę, która nie posiada udokumentowanej historii kredytowej czy odpowiedniego kapitału, Twoje szanse na kredyt bankowy drastycznie maleją.

Żeby bank udzielił Ci finansowania, Twoje przedsiębiorstwo musi działać na rynku gospodarczym co najmniej rok, mogąc przy tym pochwalić się pozytywną historią kredytową. 

Faktoring to opcja zarówno dla mikro, małych i średnich firm (mikrofaktoring), jak i również dla dużych podmiotów, niezależnie od stażu działalności.

Faktoring nie wyklucza, dlatego dostępny jest także dla firm z przeciętną lub słabą sytuacją finansową. 

Ważne

Firmy faktoringowe weryfikują klientów (faktorantów) na podstawie wiarygodności finansowej kontrahenta, czyli osoby, której wystawiono fakturę, a ciężar ryzyka w przypadku jej niewypłacalności jest rozłożony w zależności od rodzaju faktoringu.

4. Pieniądze na dowolny cel

Jeśli decydujesz się wziąć kredyt na swoją firmę, musisz mieć jasno określone przeznaczenie otrzymanych pieniędzy.

Następnie zgodnie z nim, bank przyznaje Ci albo kredyt obrotowy, albo kredyt inwestycyjny. 

Faktoring to pełna dowolność w wydawaniu pieniędzy, które otrzymasz w jego ramach. 

Innymi słowy – nie musisz się nikomu tłumaczyć, jak zostały wydane, ponieważ to po prostu szybsze pozyskanie pieniędzy z wystawionych faktur.

Chcę poznać ofertę faktoringu

Podsumowanie

  • Pożyczka czy kredyt wymagają posiadania odpowiedniej zdolności kredytowej.
  • Utrzymanie zdolności kredytowej firmy na dobrym poziomie nie jest łatwe.
  • Firmy bez zdolności kredytowej mogą skorzystać z alternatywy kredytu i pożyczki, czyli faktoringu.
  • Faktoring to sposób na szybkie pozyskanie pieniędzy z faktury.
  • Brak zdolności kredytowej nie jest przeciwwskazaniem do korzystania z faktoringu.

Klaudia Borkiewicz

Autorka artykułu:

Klaudia Borkiewicz

Redakcja CashFix to zespół zaangażowanych autorów, a także cenionych współpracowników. Jesteśmy dumni z bogatego dziedzictwa artykułów, które tworzymy. Naszym celem jest wspieranie naszych czytelników w podejmowaniu mądrych decyzji finansowych, dostarczanie rzetelnych, aktualnych i wartościowych treści dotyczących zarządzania finansami.

[email protected]
DZIELIMY SIĘ NASZĄ WIEDZĄ
Windykacja — na czym polega?
Zapoznaj się z artykułami naszych ekspertów, którzy wyjaśniają, jak poradzić sobie z dłużnikiem
oraz co robić, gdy znajdziemy się w sytuacji niezapłaconych faktur.
faktoring krajowy

Faktoring krajowy — poradnik dla przedsiębiorców

Faktoring krajowy to usługa idealna dla przedsiębiorstw, które współpracują z kontrahentami z terenu Polski. Zobacz, czym się charakteryzuje.

Autor: Anna Sójka|28.03.2024 r.
kredyt kupiecki co to

Kredyt kupiecki – co to i dlaczego warto z niego korzystać?

Prowadzisz biznes i potrzebujesz pieniędzy na swoje zakupy? Dowiedz się, co to kredyt kupiecki i dlaczego warto go zaciągnąć.

Autor: Klaudia Borkiewicz|30.12.2022 r.
finansowanie startupów

Finansowanie startupów — kompletny przewodnik po źródłach

Masz pomysł na biznes i szukasz środków finansowych? Poznaj najlepsze metody na finansowanie startupów. Dotacje, inwestorzy a może faktoring?

Autor: Anna Sójka|26.03.2024 r.