Zalety i wady faktoringu
, które warto znać
, które warto znać
Faktoring, choć do niedawna nowy na rynku gospodarczym, góruje dziś nad usługami zewnętrznego finansowania przedsiębiorstw. Mimo to wciąż znajdą się ci, którzy nigdy o nim nie słyszeli i zastanawiają się, czy opłaca się z niego korzystać. W takiej sytuacji warto poznać zalety i wady faktoringu, by sprawdzić, czy to rozwiązanie jest właśnie dla Ciebie.
Faktoring staje się coraz popularniejszy zarówno wśród dużych przedsiębiorstw, jak i tych mniejszych. Dla małych podmiotów specjalnie powstał mikrofaktoring. Nic dziwnego, ponieważ to właśnie zalety faktoringu przyciągnęły w jego stronę potężne grono przedsiębiorców.
Fakt ten nie zaskakuje dlatego, że na usługi faktoringowe składa się wiele pomocnych, rentownych i przydatnych narzędzi oferowanych przez firmy faktoringowe (faktorów).
Definicja
Faktoring to usługa finansowania nieprzeterminowanych faktur z odroczonym terminem płatności.
Mechanizm działania faktoringu w teorii i praktyce jest bardzo prosty. Proces ten wymaga minimum formalności, a pieniądze z faktury wpływają na konto w zasadzie od ręki. Cała procedura wygląda następująco:
Wystawiasz fakturę z tytułu sprzedaży towaru lub usługi → przekazujesz faktorowi fakturę do sfinansowania → proces weryfikacji zgłoszenia → po pozytywnej weryfikacji faktor wpłaca na Twoje konto do 90% wartości faktury → Twój kontrahent reguluje należność z faktury bezpośrednio na konto faktora.
Ważne
Usługa faktoringu jest odpowiednim rozwiązaniem dla większości firm, które dzięki niemu poprawią swoją płynność finansową.
Dla przedsiębiorców główną zaletą faktoringu jest utrzymanie płynności finansowej na wysokim poziomie. Jednakże w przypadku tego rodzaju finansowania chodzi o coś znacznie więcej.
Pozostając przy temacie zalet faktoringu, których niewątpliwie jest wiele, przedstawiamy niektóre z nich:
Faktoring jest tak naprawdę zbiorem kompleksowych usług finansowych, które ułatwiają zarządzanie firmą i wzmacniają jej kondycję.
Faktorzy zajmują się m.in.:
Zalety faktoringu obejmują właśnie bogatą ofertę, którą można znaleźć praktycznie w każdej firmie faktoringowej.
Każde rozwiązanie ma dwie strony medalu. Nawiązując do tego, wyróżniamy zalety i wady faktoringu. Warto zdawać sobie z nich sprawę, by podjąć jak najlepszą decyzję z myślą o swoim biznesie.
Chcemy ułatwić Ci wybór, dlatego przedstawiamy obiektywną analizę opartą na obu tych cechach.
Myśląc o wadach faktoringu, najczęściej będziemy mówić o konieczności zapłacenia prowizji.
Prowizja nie jest kwotą, którą musisz fizycznie dysponować podczas zawierania umowy faktoringowej. Stanowi ona niewielki procent wartości wskazanej na fakturze, którą faktor pobierze zanim przeleje Ci pieniądze na konto.Ponadto wśród przedsiębiorców istnieje przekonanie, że relacje biznesowych z kontrahentami pogorszą się po wyborze faktoringu.
Spowodowane może to być faktem, iż klient, który dowiaduje się o przejęciu praw do wymagania od niego zapłaty za fakturę przez firmę zewnętrzną, może czuć, że nie masz do niego wystarczającego zaufania.
Ważne
Informowanie stałych kontrahentów o nawiązaniu współpracy z faktorem nie powinno stanowić dla nich problemu, jeśli mają w zwyczaju terminowo regulować swoje zobowiązania.
Kontrowersyjne wydaje się również przejęcie przez przedsiębiorcę odpowiedzialności za niewypłacalność jego kontrahenta – dzieje się tak jednak tylko w przypadku faktoringu niepełnego.
Jak można zauważyć, łatwo jest wymienić zalety faktoringu, bo jest ich po prostu więcej. Natomiast, jeśli mielibyśmy wymienić wady faktoringu, jest z tym większy problem, ponieważ (całkowicie obiektywnie) faktoring ich w zasadzie nie ma.
W takiej sytuacji wiele firm wybiera taki sposób finansowania, bo im się on po prostu opłaca.
Firmy faktoringowe także starają się odpowiadać na dynamicznie zmieniające się potrzeby rynku, oferując coraz dogodniejsze warunki umowy.
Ważne
Mając pewność co do dyscypliny płatniczej swoich klientów, można śmiało skorzystać z tańszej opcji i wybrać faktoring niepełny.
Przekonał Cię faktoring? Świetnie! Teraz czytaj uważnie, ponieważ faktorów na rynku jest bardzo dużo, a nie należy chwytać się byle czego. Na co więc zwracać uwagę przy doborze dobrej firmy faktoringowej?
— najpierw zwróć uwagę na koszty faktoringu. Oprócz podstawowych prowizji czy odsetek niektórzy faktorzy mogą naliczać ukryte opłaty, takie jak np. opłata za wypowiedzenie umowy czy opłata za opiekę prawną. Gdy wnikliwie przestudiujesz zawieraną z faktorem umowę, a mimo to w dalszym ciągu nie masz pojęcia, ile zapłacisz, taka współpraca nie zapowiada się dobrze.
— wysokość zaliczki to równie ważna kwestia. Musisz przeanalizować, ile procent otrzymasz z faktury (zwykle jest to od 80% do 90%) i czy przy długofalowej współpracy będziesz w stanie spłacać swoje bieżące zobowiązania, a koszt faktoringu nie zniweluje ostatecznie zysku,
— przyjrzyj się temu, w jakim czasie otrzymasz środki ze sfinansowanej faktury. Im szybciej, tym lepiej. W końcu w całym faktoringu chodzi właśnie o jak najkrótszy czas.
— limit faktoringowy, który otrzymasz, to inaczej maksymalna kwota, jaką faktor będzie mógł Ci wypłacić w ramach finansowania faktur. Co więcej, limit ten wskazuje też na minimalną wartość faktur, czyli jaką najmniejszą wartość mogą mieć faktury zgłoszone do finansowania. Sprawdź, czy środki, o które wnioskujesz, mieszczą się w progu między minimum a maksimum limitu faktoringowego.
Podpisanie umowy faktoringowej jest równoznaczne z akceptacją jej warunków.
Korzystna i uczciwa oferta faktoringu tworzona jest przede wszystkim dla właścicieli firm, uwzględniając ich aktualne potrzeby. Jeśli faktoring ma pomóc Twojej firmie, musi być rozwiązaniem transparentnym, dostępnym na wyciągnięcie ręki.
Znajdź firmę faktoringowąAutorka artykułu:
Klaudia BorkiewiczRedakcja CashFix to zespół zaangażowanych autorów, a także cenionych współpracowników. Jesteśmy dumni z bogatego dziedzictwa artykułów, które tworzymy. Naszym celem jest wspieranie naszych czytelników w podejmowaniu mądrych decyzji finansowych, dostarczanie rzetelnych, aktualnych i wartościowych treści dotyczących zarządzania finansami.
[email protected]Sprzedaż wierzytelności to jedna z niewielu alternatyw dla prób ściągnięcia długu z osoby prywatnej lub firmy. Sprawdź, czy to rozwiązanie jest dla Ciebie.
Mikrofaktoring pozwala zyskać pieniądze z wystawionej faktury nawet w kilka minut. Oprócz tego zyskasz znacznie więcej...
Faktoring jawny zapewni Twojej firmie płynność finansową i szybki zastrzyk gotówki. Co musisz zrobić, by z niego skorzystać?