CashFix arrowWiedza arrowFaktura z odroczonym terminem płatności– jak szybko dostać pieniądze?

Faktura z odroczonym terminem płatności

 – jak szybko dostać pieniądze?

faktura z odroczonym terminem płatności

Odroczony termin płatności wystawionej przez Ciebie faktury z pewnością nie jest Ci obcy, jeśli prowadzisz własną działalność. Głównym motywem w tym przypadku jest zachowanie dobrych i stałych relacji z kontrahentami i kontrahentkami. Zabieg ten może jednak przyczynić się do zamrożenia kapitału, co uniemożliwi Ci efektywne zarządzanie finansami w firmie. Sposobem na przyspieszenie płatności za taką fakturę jest...

Faktura z odroczonym terminem płatności – co to jest?

Biznes nierozłącznie związany jest z przeprowadzaniem transakcji handlowych, na koniec których przedsiębiorcy wystawiają faktury swoim klientom.

Kupując towar lub usługę, otrzymujesz jedną z dwóch możliwości spłaty swojego zobowiązania. Możesz:

  • zapłacić od razu po zakupie produktu czy usługi;
  • zapłacić w późniejszym czasie zgodnie z odroczonym terminem płatności, który przypisano fakturze.

Pierwsza opcja jest jak najbardziej zrozumiała, ale co z drugą? Czy aby na pewno faktura z odroczonym terminem płatności jest poprawnie interpretowana przez przedsiębiorców?

Definicja

Faktura z odroczonym terminem płatności oznacza, że kontrahentowi udzielony został określony czas na zapłatę należności.

Co ciekawe, w terminologii handlowej żywo funkcjonuje pojęcie, jakim jest „sprzedaż z odroczonym terminem płatności”, ale warto pamiętać o tym, że jest to nic innego, jak po prostu kredyt kupiecki udzielony kontrahentowi.

Ważne

Faktury z terminem płatności, który został odroczony, nie musisz regulować natychmiastowo. Możesz to zrobić w późniejszym terminie.

Ile może wynosić odroczony termin płatności?

Wiesz już, że termin płatności stanowi pierwszorzędne ogniwo polityki kredytu kupieckiego i o ile płatność następująca od razu po zakupie nie niesie za sobą negatywnych konsekwencji dla sprzedającego, tak odroczone terminy płatności mogą przyczynić się do powstawania zatorów płatniczych.

Celem zminimalizowania tego ryzyka 1 stycznia 2020 r. wprowadzono w życie znowelizowaną Ustawę o terminach zapłaty w transakcjach handlowych, której tytuł zmieniono na – Ustawa o przeciwdziałaniu nadmiernym opóźnieniom w transakcjach handlowych.

Jej najważniejszymi założeniami są:

  • jeszcze silniejsze zmobilizowanie przedsiębiorców do uregulowania należności za faktury z odroczonym terminem płatności;
  • utrzymanie płynności finansowej przedsiębiorstwa;
  • zwalczanie pogłębiających się zatorów płatniczych, które grożą utratą płynności finansowej;
  • narzucenie stronom umowy, jeśli to możliwe, stosowanie krótkich terminów płatności.

Zastosowane zmiany znajdują swoje odzwierciedlenie szczególnie w stosunkach handlowych, jakie łączą małe lub średnie przedsiębiorstwo (MŚP) z dużym (transakcja asymetryczna).

Mowa o sytuacji, w której osobą sprzedającą jest podmiot z sektora MŚP, a kupującą jest duża firma – wówczas termin płatności na fakturze nie może przekraczać 60 dni, liczonych od dnia doręczenia dłużnikowi faktury lub rachunku, które potwierdzają dostawę towaru lub wykonanie usługi.

W przypadku gdy strony ustalą między sobą harmonogram spełnienia świadczenia pieniężnego w częściach, termin ten stosowany jest w stosunku do zapłaty każdej części świadczenia pieniężnego (art. 7 ust. 2a ustawy).

Motywem ustawodawcy dla wprowadzenia zmian była chęć wyrównania szans obu podmiotów, których pozycja rynkowa ulega znacznej dysproporcji.

Zachęcamy do zapoznania się z poniższą tabelą:

Jaki termin płatności?

Chcę skorzystać z faktoringu

Dlaczego wystawia się faktury o odroczonym terminie płatności?

Co prawda wystawianie faktur z odległym terminem zapłaty może mocno zaburzyć płynność finansową firmy, jednakże rozwiązanie to nie jest pozbawione argumentów przemawiających za jego stosowaniem.

Wzajemne zaufanie

Istotnym czynnikiem skłaniającym do zastosowania faktur z wydłużonym terminem płatności jest wzajemne zaufanie oraz ustalone wcześniej warunki współpracy partnerów biznesowych.

Dzieje się tak zwykle w momencie, kiedy realizowana jest długotrwała współpraca, przez co obie strony transakcji doskonale znają swoje nawyki płatnicze.

Większe szanse na spłatę

Trzeba również pamiętać, że nie zawsze dysponujesz odpowiednią kwotą potrzebną do niezwłocznego pokrycia należności. Rozkładając powstałe zobowiązanie w czasie, zwiększasz swoje szanse na uregulowanie go w terminie.

Ważne

Zarówno płatnik, jak i wystawca faktury mają swoje własne zobowiązania, z których muszą się wywiązać, co oznacza, że odroczony termin płatności dla każdej ze stron będzie wiązał się z różnymi konsekwencjami.

Innymi słowy – odroczona płatność dla firm jest wygodniejszym i bardziej pomocnym wyjściem, ponieważ otrzymują one dodatkowy czas na zgromadzenie środków potrzebnych na spłatę zadłużenia.

Wzmocnienie pozycji na rynku

Sprzedaż z odroczonym terminem płatności wybierana jest o wiele chętniej niż jakakolwiek inna forma dokonywania zapłaty za towar czy usługę, dzięki czemu pozycja konkurencyjna przedsiębiorcy wystawiającego taką fakturę znacząco się umacnia.

Ważne

W biznesie klienci doceniają umiejętność dostosowywania się do ich potrzeb. Wydłużony termin płatności może w tym przypadku okazać się sporym atutem przedsiębiorcy.

Jak szybko dostać pieniądze z faktury?

Powtórzmy raz jeszcze, klienci jak najbardziej zyskują, wybierając przelew odroczony, w przeciwieństwie do przedsiębiorców, którzy nie mogą wydawać zamrożonych środków – nie mając ich po prostu fizycznie na koncie czy w gotówce.

Na szczęście istnieje bardzo prosty sposób na to, aby przyspieszyć płatność za fakturę.

Faktoring

Chwiejność zjawiska obrotu gospodarczego nie sprzyja sprawnemu zarządzaniu wierzytelnościami. Problem zwiększa się, jeśli musisz czekać na zapłatę kontrahenta nawet kilkadziesiąt dni.

Nic straconego – do szybkiego pozyskania pieniędzy z wystawionych faktur służy faktoring.

Definicja

Faktoring polega na finansowaniu faktur przedsiębiorców.

Jest to więc instrument, który służy wielu osobom prowadzącym działalność gospodarczą jako stałe źródło finansowania, przede wszystkim wtedy, gdy prowadzą one długoterminową współpracę z kontrahentami.

Ponadto faktoring traktuje się jako sposób na otrzymanie zastrzyku gotówki, który może pomóc Ci spłacić Twoje własne zobowiązania czy pokryć koszty związane z inwestycjami.

Ważne

Korzystając z faktoringu, nie musisz czekać, aż nastąpi termin zapłaty określony na fakturze.

Jeśli nie chcesz czekać na to, aż klient zapłaci, możesz przekazać fakturę faktorowi (firmie faktoringowej) i otrzymać środki na konto bankowe nawet w dzień jej wystawienia.

Zalety faktoringu

Faktoring zyskuje na popularności nie bez powodu – rozwiązanie to poszczycić się może szeregiem pozytywnych opinii, które wprost wynikają z poniższych korzyści:

  • poprawa płynności finansowej,
  • pozytywny wpływ na wizerunek firmy,
  • pomoc w zarządzaniu firmowymi wierzytelnościami,
  • łatwe i błyskawiczne pozyskanie pieniędzy.

Z faktoringu skorzystać może każdy przedsiębiorca po spełnieniu ku temu odpowiednich warunków. Jest on jednak najczęstszym wyborem wśród mikro, małych i średnich przedsiębiorstw.

Skontaktuj się z doradcą faktoringowym

Dla kogo faktoring?

Narzędzie faktoringu będzie przydatne, jeśli:

– posiadasz kontrahentów dokonujących zakupów z odroczonym terminem płatności,

– działasz na rynku wymagającym stosowanie długich terminów płatności faktur,

– potrzebujesz szybkiego zastrzyku gotówki,

– chcesz pozyskać środki potrzebne do finansowania bieżącej działalności.

Sprawdź: Jakie są koszty faktoringu?

W jakich branżach faktoring jest popularny?

Faktoring, czyli finansowanie faktur, należy do opcji, które zdecydowanie warte są rozważenia we wszystkich firmach, niezależnie od branży.

Wyróżnia się jednak pewne sektory, których funkcjonowanie wiąże się głównie z transakcjami, gdzie termin płatności faktury podlega istotnemu wydłużeniu.

A należą do nich następujące branże:

  • transportowa,
  • produkcyjna,
  • drukarska,
  • kurierska
  • hurtowa,
  • sprzedaży detalicznej,
  • budowlana,
  • finansowa,
  • usług specjalistycznych i profesjonalnych (np. agencja reklamowa czy księgowość).

Podsumowanie

  • Odroczony termin płatności na fakturze to częste zjawisko w transakcjach handlowych.
  • Faktura z odroczonym terminem płatności ma swoje wady i zalety w zależności od tego, którą ze stron umowy mamy na myśli.
  • Aby płatność odroczona została przyspieszona, należy skorzystać z faktoringu.
  • Faktoring skierowany jest do przedsiębiorców poszukujących stałego i szybkiego źródła finansowania.
Klaudia Borkiewicz

Autorka artykułu:

Klaudia Borkiewicz

Redakcja CashFix to zespół zaangażowanych autorów, a także cenionych współpracowników. Jesteśmy dumni z bogatego dziedzictwa artykułów, które tworzymy. Naszym celem jest wspieranie naszych czytelników w podejmowaniu mądrych decyzji finansowych, dostarczanie rzetelnych, aktualnych i wartościowych treści dotyczących zarządzania finansami.

[email protected]
DZIELIMY SIĘ NASZĄ WIEDZĄ
Windykacja — na czym polega?
Zapoznaj się z artykułami naszych ekspertów, którzy wyjaśniają, jak poradzić sobie z dłużnikiem
oraz co robić, gdy znajdziemy się w sytuacji niezapłaconych faktur.
rodzaje faktoringu

Rodzaje faktoringu – który jest dla Ciebie?

Faktoring to interesująca i niezawodna metoda na zyskanie pieniędzy z faktury przed upływem terminu płatności. Sprawdź, jakie są rodzaje faktoringu.

Autor: Klaudia Borkiewicz|05.01.2023 r.
Odroczona płatność

Odroczona płatność B2B – dlaczego warto ją oferować?

System odroczonych płatności jest dobrze znany w relacjach B2B. Sprawdź, dlaczego odroczona płatność na fakturze przynosi Tobie korzyści.

Autor: Klaudia Borkiewicz|24.02.2023 r.
mikrofaktoring

Mikrofaktoring – pomoc finansowa dla małych firm

Mikrofaktoring pozwala zyskać pieniądze z wystawionej faktury nawet w kilka minut. Oprócz tego zyskasz znacznie więcej...

Autor: Klaudia Borkiewicz|16.01.2023 r.