CashFix arrowWiedza arrowMikrofaktoring– pomoc finansowa dla małych firm

Mikrofaktoring

 – pomoc finansowa dla małych firm

mikrofaktoring

Mikrofirmy oraz MŚP skrywają ogromny potencjał i chęć dalszego rozwoju. Zwykle jednak nie dysponują one wystarczającym kapitałem, aby go osiągnąć. Jego pozyskanie nie jest wcale takie proste, a długie oczekiwanie na pieniądze z faktur wcale nie pomaga. W takich przypadkach na ratunek przychodzą faktorzy. Czym jest mikrofaktoring i na czym polega jego fenomen?

Na czym polega mikrofaktoring?

Prowadzisz jednoosobową działalność gospodarczą? A może jesteś właścicielem małego lub średniego przedsiębiorstwa?

Niezależnie od tego, na które pytanie udzieliłeś twierdzącej odpowiedzi – jeśli szukasz wsparcia finansowego dla mikro, małej czy średniej firmy, mikrofaktoring jest dla Ciebie.

Zanim przejdziemy dalej, wytłumaczmy sobie najpierw, czym on właściwie jest.

Definicja

Mikrofaktoring to usługa finansowa polegająca na finansowaniu mikroprzedsiębiorstw i MŚP.

Stronami umowy mikrofaktorinu są:

  • faktorant – przedsiębiorca korzystający z usługi mikrofaktoringowej,
  • faktor – instytucja finansowa proponująca mikrofaktoring (bank, czyli faktoring bankowy lub firma faktoringowa),
  • kontrahent – klient, któremu została wystawiona faktura z długim terminem płatności.

Mówiąc o mikrofaktoringu będziemy mieć na myśli usługę, w ramach której faktorant poprzez cesję wierzytelności przekazuje prawa do należności wynikających z wystawionych faktur z odroczonym terminem płatności na rzecz faktora, który to z kolei przelewa środki na konto firmowe faktoranta, zanim jeszcze kontrahent ureguluje należność.

Dzięki temu przedsiębiorca otrzymuje pieniądze praktycznie zaraz po sprzedaniu towaru lub wykonaniu usługi, a odległy termin płatności nie spędza mu już więcej snu z powiek.

Owszem, brzmi interesująco, lecz mikrofaktoring to coś znacznie więcej niż szybkie finansowanie.

Do usługi tej zaliczamy także:

  • zarządzanie i kontrola rozliczeń,
  • inkaso należności,
  • monitoring płatności,
  • windykacja należności,
  • finansowanie zakupowe,
  • przejęcie ryzyka niewypłacalności kontrahenta.

Uogólniając, mikrofaktoring służy poprawie płynności finansowej, zapewniając małym firmom stały i regularny dochód.

A powszechnie przecież wiadomo, że w przypadku niewielkich podmiotów jest to niezwykle istotne, gdyż nawet jedno nieuregulowane zobowiązanie potrafi odcisnąć bolesne piętno i zaprzepaścić przyszłość firmy.

Ważne

Mikrofaktoring pozwala błyskawicznie pozyskać pieniądze z wystawionych faktur.

Znajdź firmę faktoringową

Co to jest MŚP i mała firma?

Nie masz pewności, czy oferta mikrofaktoringowa skierowana jest do firm, takich jak Twoja?

W pierwszej kolejności musisz ocenić, jakiej wielkości jest Twoje przedsiębiorstwo.

Aby zdefiniować mikroprzedsiębiorstwa i MŚP, posłużymy się zaleceniem Komisji Europejskiej z dnia 6 maja 2003 r. dotyczącym definicji przedsiębiorstw mikro, małych i średnich, z którego wynika, że:

„na kategorię mikroprzedsiębiorstw oraz małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP) składają się przedsiębiorstwa, które zatrudniają mniej niż 250 pracowników i których roczny obrót nie przekracza 50 milionów euro, a/lub całkowity bilans roczny nie przekracza 43 milionów euro”.

Mikroprzedsiębiorstwo
Jednoosobowa działalność gospodarcza. Liczba zatrudnionych osób < 10. Wysokość obrotu rocznego oraz jego całkowity bilans do 2 mln euro.
Małe przedsiębiorstwo
Liczba zatrudnionych osób < 50. Wysokość obrotu rocznego oraz jego całkowity bilans do 10 mln euro.
Średnie przedsiębiorstwo
Liczba zatrudnionych osób < 250. Wysokość obrotu rocznego do 50 mln euro. Całkowity bilans roczny do 43 mln euro.

Jak działa faktoring dla małych firm?

Faktoring dla małych firm składa się z wielu zalet. Jego nieskomplikowana formuła niewątpliwie zalicza się do jednej z nich.

Finansowanie sprzedaży odbywa się tak naprawdę w 3 prostych krokach:

  1. Wystawiasz fakturę swojemu kontrahentowi za towar lub usługę.
  2. Przekazujesz ją do firmy faktoringowej.
  3. Otrzymujesz pieniądze na konto swojej firmy.

Aby proces finansowania przez firmę faktoringową faktur przebiegł pomyślnie, faktorant w międzyczasie musi pozytywnie przejść weryfikację zarówno swoją, jak i kontrahenta. Zwykle nie trwa to dłużej niż kilka chwil.

Na tym etapie procedura łudząco przypomina faktoring online. Obie usługi jednak różnią się od siebie.

Sprawdź, co to jest: Faktoring zakupowy

Mikrofaktoring a faktoring – różnica

Faktoring, choć popularny, różni się od mikrofaktoringu w głównej mierze tym, że zwykle zawęża on swoją grupę docelową do podmiotów, które:

  • generują minimalny obrót na wystarczająco wysokim poziomie;
  • funkcjonują na rynku od określonego czasu (zwykle jest to min. rok lub dwa lata).

Mikrofaktoring natomiast powstał z myślą o mikro, małych i średnich firmach, które dopiero co rozpoczęły swoją działalność i nie dysponują kapitałem w odpowiedniej wysokości.

Dla najmniejszych podmiotów gospodarczych w praktyce oznacza to:

uproszczone procedury,

minimum formalności,

niskie wymagania,

możliwość finansowania jednej bądź kilku faktur wystawionych na niskie kwoty.

Jednakże warto pamiętać o limitach faktoringowych narzucanych przez niektóre banki i firmy faktoringowe. Pod tą nazwą kryje się maksymalna kwota należności, która może zostać wypłacona faktorantowi.

Sprawdź, co wybrać: Faktoring z regresem czy faktoring bez regresu?

Dla kogo jest mikrofaktoring?

Mikrofaktoring jest, jak zostało to już wielokrotnie powtórzone, dla mikroprzedsiębiorstw i MŚP. Mimo wszystko to wciąż za mało, aby móc stwierdzić, że usługa ta jest odpowiednia dla Twojej firmy.

Na faktoring dla małych firm powinieneś zdecydować się, jeśli:

  • wystawiasz swoim klientom faktury, których termin płatności został odroczony,
  • potrzebujesz zadbać o płynność finansową w swojej firmie,
  • zależy Ci na pozyskiwaniu rozwoju i nowych kontrahentów,
  • chcesz otrzymywać w szybki i prosty sposób pieniądze na finansowanie bieżących wydatków.

Ważne

Faktoring dla małych firm umożliwia błyskawiczne uwolnienie środków zamrożonych na fakturach z długim terminem płatności, które przeznaczyć można na dowolny cel, np. inwestycje czy zakup potrzebnych materiałów.

Na co zwrócić uwagę wybierając mikrofaktoring?

Zależy nam na tym, aby podjęta przez Ciebie decyzja była przemyślana i adekwatna do poziomu Twoich oczekiwań. W końcu chodzi o Twoje finanse.

Na co zatem powinna zostać zwrócona uwaga przy wyborze firmy faktoringowej?

  1. Przynależność do Polskiego Związku Faktorów

Polski Związek Faktorów to organizacja samorządu branżowego, zrzeszająca największe instytucje zajmujące się faktoringiem i mikrofaktoringiem w Polsce.

Jeżeli firma faktoringowa lub bank należy do związku, możesz mieć pewność, że usługi wykonywane są z zachowaniem zasad kodeksu etyki branżowej. Nie ma więc tam miejsca dla nieuczciwych praktyk i niezweryfikowanych podmiotów.

  1. Transparentność

Kolejnym aspektem wzbudzającym zaufanie jest transparentność danej instytucji. Podmiot oferujący mikrofaktoring powinien jasno i zrozumiale prezentować swój system działania, a co najważniejsze – opłaty, którymi w trakcie współpracy zostanie obciążony przedsiębiorca.

  1. Doświadczenie

Spore znaczenia ma także doświadczenie firmy faktoringowej czy banku. To oczywiste – im dłuższa obecność na rynku, tym większa wiarygodność.

Poza tym doświadczenie wpływa też na precyzję w określeniu potrzeb przedsiębiorców, co z kolei przekłada się na bardziej satysfakcjonującą ofertę i jakość usług.

  1. Opinie

Dobrym sygnałem świadczącym o faktorze będzie rzesza zadowolonych klientów. Tyczy się to rzecz jasna każdej branży.

Zalety mikrofaktoringu

Mikrofaktoring, czyli faktoring dla małych firm, mikro, a także dla średnich przedsiębiorstw, to doskonałe rozwiązanie zapobiegające kryzysowi finansowemu.

Wspomnieliśmy już wcześniej o zaletach, o których z pewnością się przekonasz, podejmując współpracę z firmami faktoringowymi. Pora na rozwinięcie tego tematu.

Jeśli zdecydujesz się na mikrofaktoring, zyskasz:

  • oszczędność czasu – dzięki usłudze mikrofaktoringu nie musisz już więcej czekać, aż Twoi kontrahenci zapłacą za faktury. Zwracasz się do faktora i pieniądze dostajesz od razu. Zyskujesz czas, ponieważ regulując na bieżąco swoje zobowiązania, możesz w pełni skupić się na rozwijaniu swojej firmy,
  • profesjonalna obsługa – musisz wiedzieć, że faktury wystawione z odroczoną płatnością są niczym innym, jak kredytem kupieckim udzielonym klientowi. Żeby uniknąć negatywnych konsekwencji związanych z tego typu transakcjami, warto oddać los swoich faktur wykwalifikowanym zawodowcom, którzy w sposób umiejętny i kompetentny będą zarządzać Twoimi wierzytelnościami,
  • szansa na zdobycie nowych klientów – oferując swoim kontrahentom wydłużone terminy płatności, zwiększasz swoją pozycję na rynku,
  • natychmiastowy przypływ gotówki – ekspresowe płatności za sprzedane towary lub wykonane usługi sprawiają, że radzisz sobie ze swoją płynnością finansową bez najmniejszego problemu.

Ważne

Płynność finansowa to inaczej zdolność firmy do regulowania bieżących zobowiązań, a także możliwość bezproblemowego dokonywania zakupów towarów bądź usług na poczet prowadzenia swojej działalności.

Mikrofaktoring

Koszty mikrofaktoringu

Zarówno faktoring, jak i mikrofaktoring są usługami płatnymi. Nic w tym dziwnego, wszyscy chcemy zarabiać.

W tym przypadku same opłaty nie są wysokie, a w zamian otrzymujesz pełną usługę finansową, gwarantującą szybki wpływ środków na konto oraz kontrolę i zarządzanie płatnościami Twoich kontrahentów. Nie wspominając o spokoju i zaoszczędzonym czasie, który jest przecież bezcenny.

Na koszty składa się konieczność uiszczenia prowizji i odsetki. Każda instytucja inaczej wycenia swoje usługi, dlatego najlepszym wyjściem będzie dokładne zapoznanie się z ofertą firmy faktoringowej czy banku oferującego mikrofaktoring.

Ważne

Wysokość prowizji ustalana jest za każdym razem indywidualnie.

Jeśli w dalszym ciągu nie wiesz, czy mikrofaktoring jest narzędziem skierowanym akurat do Twojej firmy, skontaktuj się z nami. Odpowiemy na wszystkie pytania, rozwiejemy wątpliwości i pomożemy dobrać ofertę skrojoną na miarę Twoich potrzeb.

Sfinansuj swoje faktury już dziś!

Podsumowanie

  • Mikrofaktoring, znany również pod nazwą faktoring dla małych firm, to usługa finansowa pozwalająca poprawić płynność finansową mikro, małych i średnich przedsiębiorstw.
  • Jedną z usług mikrofaktoringu jest wykup od przedsiębiorcy faktur, które wystawił swoim kontrahentom.
  • Faktoring dla małych firm ma wiele zalet.
  • Mikrofaktoring a faktoring to nie to samo.
Klaudia Borkiewicz

Autorka artykułu:

Klaudia Borkiewicz

Redakcja CashFix to zespół zaangażowanych autorów, a także cenionych współpracowników. Jesteśmy dumni z bogatego dziedzictwa artykułów, które tworzymy. Naszym celem jest wspieranie naszych czytelników w podejmowaniu mądrych decyzji finansowych, dostarczanie rzetelnych, aktualnych i wartościowych treści dotyczących zarządzania finansami.

[email protected]
DZIELIMY SIĘ NASZĄ WIEDZĄ
Windykacja — na czym polega?
Zapoznaj się z artykułami naszych ekspertów, którzy wyjaśniają, jak poradzić sobie z dłużnikiem
oraz co robić, gdy znajdziemy się w sytuacji niezapłaconych faktur.
koszty faktoringu jakie są

Koszty faktoringu – ile kosztuje faktoring?

Na koszty faktoringu składa się wiele rzeczy, jednak nie są one tak wysokie, jak mogłoby się to wydawać. Sprawdź, ile kosztuje faktoring.

Autor: Klaudia Borkiewicz|13.01.2023 r.
zatory płatnicze

TOP 3 sposoby na zatory płatnicze w Twojej firmie

Jak bronić się przed zatorami płatniczymi? Są na to 3 proste i skuteczne sposoby, które musisz poznać, jeśli prowadzisz własną firmę.

Autor: Klaudia Borkiewicz|28.02.2023 r.
faktoring jawny

Faktoring jawny – co to jest i jakie ma korzyści?

Faktoring jawny zapewni Twojej firmie płynność finansową i szybki zastrzyk gotówki. Co musisz zrobić, by z niego skorzystać?

Autor: Klaudia Borkiewicz|08.02.2023 r.