CashFix arrowWiedza arrowOdroczona płatność B2B – dlaczego warto ją oferować?

Odroczona płatność

 B2B – dlaczego warto ją oferować?

Odroczona płatność

Blisko co 3. Polak chce korzystać z odroczonej płatności – wynika z badania zrealizowanego przez ARC Rynek i Opinia przy współpracy z fintechem Mokka. Wśród nich jest wielu przedsiębiorców. To skłania firmy do wystawiania faktur z odroczonym terminem płatności. Mają one ku temu też inne powody, o których przeczytasz w artykule. 

Na czym polega odroczona płatność na fakturze?

W tym artykule interesować nas będą tylko transakcje B2B, dlatego pisząc o odroczonej płatności, mamy tak naprawdę na myśli kredyt kupiecki. Czym on właściwie jest?

Definicja

Odroczona płatność, zwana również kredytem kupieckim, handlowym lub towarowym, jest pozabankową formą finansowania działalności gospodarczej. Udziela jej sprzedawca osobie kupującej i polega na odroczeniu terminu płatności za sprzedany towar lub wykonaną usługę.

Odroczone płatności to najprostsza i ostatnio najpowszechniejsza praktyka finansowania zakupów między przedsiębiorcami. 

Chcąc oferować swoim klientom tę metodę płatności, nie musisz martwić się o zachowanie jakiejś szczególnej formy umowy – można ją sporządzić pisemnie, lecz nierzadko przybiera ona również postać ustnego porozumienia

Ważne

Fakt udzielenia płatności odroczonej zwykle dokumentują faktury z przesuniętym terminem płatności. Rzadziej jest to umowa.

Oczywiście płatność odroczona zależy tylko i wyłącznie od Twojej dobrej woli, niemniej jednak warto pamiętać, że jest to mocno doceniane wśród kontrahentów. 

Do branż, w których odroczona płatność na fakturze jest standardem, zalicza się chociażby branża budowlana czy cały sektor handlu elektronicznego (e-commerce).  

Znajdź najlepszego faktora!

  • Natychmiastowy przelew środków
  • Poprawa płynności finansowej
  • Tylko zweryfikowane firmy

ZNAJDŹ FIRMĘ FAKTORINGOWĄ

Płatności odroczone na fakturach – kto otrzyma?

Płatność odroczona na fakturze to opcja zarezerwowana głównie dla klientów, których sytuacja finansowa wzbudza zaufanie, a oni sami są wiarygodnymi partnerami biznesowymi. 

Najczęściej przedsiębiorcy określają warunki udzielania kredytu kupieckiego według dwóch kryteriów:

  • indywidualna analiza wiarygodności kontrahenta – polega na jednostkowym podejściu do każdego klienta, oceniając jego zdolność finansową i nawyki płatnicze. Taka weryfikacja klienta stosowana jest w pierwszej kolejności w przypadku nowych partnerów biznesowych, gdzie do oceny używa się tzw. scoringów kontrahenta, a także informacji zdobytych z raportów biur informacji gospodarczych.

Ze względu na czasochłonność zazwyczaj takie spersonalizowane podejście co do wystawienia faktury z odroczonym terminem płatności obowiązuje w przedsiębiorstwach, które prowadzą interesy z niewielką liczbą kontrahentów.

  • własny system przyznawania kredytu kupieckiego – istnieją firmy, które opracowały swoją własną procedurę, aby móc stosować odroczone płatności wśród swoich kontrahentów. Opiera się ona na uniwersalnych warunkach i kryteriach przyznawania kredytu kupieckiego, które weryfikują dane klienta pod kątem jego możliwości finansowych. Kompleksowe podejście jest w stanie dokładnie określić ryzyko związane z przesunięciem terminu płatności, kategoryzując kontrahentów na podstawie ich obrotów, płynności finansowej i pozycji na rynku gospodarczym.

Systemowa ocena pozwala także precyzyjnie monitorować poziom wykorzystanego już limitu czy sprawnie zarządzać swoimi należnościami. Takie rozwiązanie jest najbezpieczniejszą opcją dla firm. 

Ważne

Oferując usługę płatności odroczonej, uwzględnij czas, w którym to Ty potrzebujesz uregulować należności wobec swoich własnych dostawców.

Przeczytaj: Wady i zalety faktoringu, które warto znać

Płatność odroczona na fakturze dla klientów indywidualnych

Wystawianie faktur z odroczonym terminem płatności jest też możliwe w transakcjach handlowych między przedsiębiorcą a klientami indywidualnymi.

Działanie to przynosi wymierne korzyści, a to wszystko przy zachowaniu minimum formalności.

Dzięki kredytom kupieckim masz możliwość poszerzenia bazy kontrahentów o tych, którzy potrzebują towaru „na już”. I owszem, nie unikniesz „kredytowania” klientów, lecz kompensujesz to sobie sporym wzrostem wolumenu sprzedaży. 

Ważne

Odroczoną płatność na fakturach powinny szczególnie stosować osoby prowadzące firmę, które mają wysokie marże na produkcie bądź obracają bardzo dużą ilością towaru.

Korzyści dla sprzedających

By zapewnić sobie dogodną pozycję na rynku, podmioty gospodarcze muszą stale toczyć bój konkurencyjny, polegający na śledzeniu i odpowiadaniu potrzebom potencjalnych klientów.

Firmy, które wdrożyły usługę odroczonej płatności, muszą pamiętać, że jest to przede wszystkim korzyść dla ich klienta. Nie oznacza to jednak, że przedsiębiorcy i przedsiębiorczynie pozbawieni są zysków, a są nimi:

  • rozwinięcie swojej sprzedaży, dzięki zapoznaniu nowych klientów ze swoimi produktami,
  • zwiększenie zysków poprzez poszerzenie kręgu kontrahentów,
  • wzrost atrakcyjności produktów w porównaniu z konkurencją, 
  • zbyt towarów lub usług do kontrahentów, którzy akurat nie dysponują wystarczającą ilością gotówki,
  • konkurencyjność na rynku, czyli zyskanie siły przetargowej,
  • uzależnienie od siebie klientów, co ułatwia zbudowanie lojalnej sieci kontaktów biznesowych,
  • wzmocnienie pozycji negocjacyjnej.
odroczona płatność

Jak zmniejszyć ryzyko przy płatności odroczonej?

Stosowanie płatności odroczonych na fakturach nie jest skomplikowaną procedurą i zwykle nie wymaga szczególnych zabezpieczeń. 

Pamiętaj jednak, że zdarzają się niespodziewane sytuacje, ale i też sami klienci bywają różni. Ze względu na to, że przesuwanie płatności w czasie może nadwyrężyć Twoją płynność finansową, warto wprowadzić stosowne ubezpieczenie. Zwłaszcza jeśli operacja dotyczy dużych limitów kredytowych albo gdy w trakcie jej trwania ulegną one zwiększeniu.

Tak się składa, że narzędzi minimalizujących ryzyko, jakie niesie za sobą faktura z odroczonym terminem płatności, jest wiele. Oto niektóre z nich:

analiza wiarygodności kontrahenta. Sprawdzenie, czy nie widnieje on w takich bazach danych, jak np. CEIDG, Krajowy Rejestr Sądowy, biała lista podatników VAT albo krajowe rejestry dłużników prowadzone przez biura informacji gospodarczej,

stosowanie zaliczek. Udzielasz odroczonej płatności, jednocześnie wymagając od swojego klienta zapłaty części kwoty zaraz po zakończeniu transakcji,

gdy współpraca jest stała, możesz uzależnić dostawę kolejnej partii towaru od uregulowania poprzedniego rachunku. Jeżeli prolongata dotyczy trwałego towaru (np. maszyna), możesz go dłużnikowi najzwyczajniej w świecie odebrać,

naliczanie rabatów. Polega na obniżce ceny za natychmiastową zapłatę. Jest to tzw. skonto, 

ubezpieczenie kredytu kupieckiego to skuteczny środek ochrony przed zatorami płatniczymi lub bankructwem spowodowanym zachwianiem płynnością finansową firmy. Należy przy tym podkreślić, że ubezpieczenie w razie niewypłacalności kontrahenta nie pokryje całej kwoty należności. Ubezpieczyciel potrąci 10% do 20% tzw. udziału własnego.

Ubezpieczyciel przez cały okres ważności wykupionej polisy zobowiązany jest m.in. do: 

  • stałej kontroli sytuacji finansowej poszczególnych kontrahentów (przeprowadza negocjacje z klientem, jeżeli wzrośnie ryzyko jego niewypłacalności);
  • aktywnego wsparcia przedsiębiorcy, gdy klient będzie spóźniał się z płatnością i zajdzie potrzeba jego windykacji;
  • wypłaty odszkodowania w razie niewypłacalności klienta, która zostanie prawnie potwierdzona albo też osoba ubezpieczona nie odzyska swoich pieniędzy w ciągu kilku miesięcy, licząc od dnia wdrożenia działań windykacyjnych.

Korzyści dla kupujących

Płatności odroczone na fakturach, a dokładniej kredyt kupiecki, stanowią atrakcyjną alternatywę dla kredytów bankowych przede wszystkim z uwagi na koszty. 

Określany mianem najtańszego kredytu, daje kontrahentom możliwość nabycia towaru lub skorzystania z usługi jeszcze przed terminem płatności. Kontrahent nie musi wtedy angażować na cito własnych środków czy uruchamiać kredytu obrotowego.

Jak otrzymać pieniądze zaraz po wystawieniu faktury?

Stosujesz już płatności odroczone na fakturach? A może wychodząc naprzeciw oczekiwaniom rynku, chcesz zacząć takie wystawiać? W każdym z tych przypadków utrzymanie płynności finansowej nie będzie takie proste. 

Nie wszystko jest tak kolorowe, jak się wydaje. Mimo niewątpliwych korzyści odroczone płatności mogą przyczynić się do powstawania zatorów płatniczych

Faktoring

W utrzymaniu bieżącej płynności finansowej na wysokim poziomie swoją nieocenioną pomoc oferują faktorzy, czyli firmy faktoringowe lub niektóre banki. 

Faktoring to wykup nieprzeterminowanych faktur od przedsiębiorców, dzięki czemu nie muszą oni już dłużej czekać na termin płatności, a kwotę z faktury otrzymują na swoje konto praktycznie od ręki.

Ważne

Stojąc przed wyborem faktora, musisz mieć na względzie wiele czynników – jak chociażby koszt prowizji, warunki umowy czy rodzaje faktoringu.

Firm faktoringowych jest wiele na rynku, dlatego, żeby ostatecznie nie być stratnym, musisz postawić na profesjonalnego faktora oferującego najlepsze warunki współpracy. 

W naszej bazie znajdziesz tylko zweryfikowane, doświadczone i najbardziej opłacalne podmioty faktoringowe w Polsce.

Sprawdź: Faktor, kto to jest?

Odbierz pieniądze z faktur zanim minie termin płatności

Podsumowanie

  • Faktura z przesuniętym terminem płatności to dokument pozwalający kontrahentowi na zapłatę za towar lub usługę w przesuniętym czasie.
  • Kredyt kupiecki udzielany jest tylko w przypadku współpracy B2B.
  • Można oferować płatności odroczone klientom indywidualnym.
  • Stosowanie płatności odroczonej na fakturze jest korzystne dla obu stron transakcji.
  • By utrzymać płynność finansową, należy skorzystać z faktoringu.
Klaudia Borkiewicz

Autorka artykułu:

Klaudia Borkiewicz

Redakcja CashFix to zespół zaangażowanych autorów, a także cenionych współpracowników. Jesteśmy dumni z bogatego dziedzictwa artykułów, które tworzymy. Naszym celem jest wspieranie naszych czytelników w podejmowaniu mądrych decyzji finansowych, dostarczanie rzetelnych, aktualnych i wartościowych treści dotyczących zarządzania finansami.

[email protected]
DZIELIMY SIĘ NASZĄ WIEDZĄ
Windykacja — na czym polega?
Zapoznaj się z artykułami naszych ekspertów, którzy wyjaśniają, jak poradzić sobie z dłużnikiem
oraz co robić, gdy znajdziemy się w sytuacji niezapłaconych faktur.
faktoring krajowy

Faktoring krajowy — poradnik dla przedsiębiorców

Faktoring krajowy to usługa idealna dla przedsiębiorstw, które współpracują z kontrahentami z terenu Polski. Zobacz, czym się charakteryzuje.

Autor: Anna Sójka|28.03.2024 r.
finansowanie firmy

Finansowanie dla firm – TOP 8 najlepszych źródeł pozyskania pieniędzy

Faktoring, emisje akcji, wkład własny i wiele innych — poznaj aż 8 najlepszych źródeł finansowania dla firm, z których możesz skorzystać.

Autor: Klaudia Borkiewicz|29.12.2022 r.
forfaiting

Forfaiting a faktoring – jaka jest różnica?

Źródeł finansowania firmy jest wiele. Wśród nich wyróżniamy faktoring czy forfaiting. Sprawdź, który powinieneś lub powinnaś wybrać.

Autor: Klaudia Borkiewicz|15.02.2023 r.