CashFix arrowWiedza arrowLimit faktoringowy – wszystko, co musisz wiedzieć

Limit faktoringowy – wszystko, co musisz wiedzieć

Limit faktoringowy

Faktoring to lider wśród alternatyw dla kredytu bankowego. Skierowany do przedsiębiorców, potrafi zapewnić firmie stały przypływ gotówki, a co za tym idzie – poprawia jej płynność finansową. W jego ramach otrzymasz limit faktoringowy. Czym on właściwie jest i jak działa? Dowiesz się w poniższym tekście. 

Na czym polega faktoring?

Nie oszukujmy się, prowadzenie biznesu do prostych nie należy. Jednym z głównych problemów są zatory płatnicze spowodowane między innymi kontrahentami zwlekającymi z zapłatą do ostatniego dnia terminu płatności. 

W poszukiwaniu sposobu na szybsze pozyskanie pieniędzy z faktur możesz trafić na faktoring

To właśnie dzięki niemu osoba prowadząca firmę będzie mogła liczyć nie tylko na sprzedaż wystawionych faktur, ale także na szereg dodatkowych usług finansowych oferowanych przez firmę faktoringową (faktora). 

Istnieją różne rodzaje faktoringu, a dobór odpowiedniego zależy od indywidualnych potrzeb i możliwości finansowych przedsiębiorcy (faktoranta).

Co to jest limit faktoringowy?

Przy podpisywaniu umowy faktoringu faktor przyznaje maksymalną kwotę finansowania. Nie każdy ma jednak świadomość, czym jest limit faktoringowy. 

Definicja

Limit faktoringowy to maksymalna kwota, jaką może wypłacić Ci faktor, jeśli zdecydujesz się na faktoring.

Ma on kluczowe znaczenie, ponieważ to właśnie na jego podstawie określany jest poziom i wysokość przyznanego finansowania.  

Istotne jest to, że limity faktoringowe mają charakter odnawialny, co oznacza, że za każdym razem, gdy kontrahent ureguluje należność, następuje obniżenie poziomu wykorzystania limitu, a to bezpośrednio powoduje wzrost dostępnej kwoty finansowania. 

Chcę skorzystać z faktoringu

Rodzaje limitów faktoringowych

Wyróżniamy 2 podstawowe rodzaje limitów faktoringowych, które znajdziesz w każdej umowie faktoringu. 

Sublimit

Jest to łączna lub jednorazowa, maksymalna kwota, jaką otrzymasz od faktora w ramach finansowania faktur danego kontrahenta.

Nazywany również limitem kontrahenta. 

Limit globalny

Jest to maksymalna kwota, jaką Ty, jako faktorant, możesz uzyskać od faktora. Jej wysokość nie zależy ani od liczby kontrahentów, ani od liczby przekazanych faktur. 

Limit globalny zwany jest też po prostu limitem faktoringowym. 

Co ważnie nie musi on wcale być sumą sublimitów. 

Przykład

Pan Paweł otrzymał sublimity w wysokości 200 tys. zł dla 4 swoich kontrahentów, ale limit globalny wynosi 450 tys. zł. Oznacza to, że jedynie do tej kwoty faktor sfinansuje wszystkie faktury wystawione przez pana Pawła.

Limit koncentracji

Ostatnim limitem, stosowanym wprawdzie tylko przez nieliczne firmy faktoringowe, jest limit koncentracji. 

Wskazuje on na maksymalny procentowy udział faktur, które zostały wystawione na jednego kontrahenta w łącznym saldzie należności finansowanych faktur.

Przykład

Limit koncentracji dla danego kontrahenta wynosi 15%, a suma należności ze wszystkich faktur zgłoszonych do faktora to 150 tys. zł. W takim przypadku firma faktoringowa sfinansuje je maksymalnie do kwoty 22,5 tys. zł.

Gdy przekroczysz limit koncentracji, musisz liczyć się z możliwością całkowitego wstrzymania dalszego finansowania bądź z naliczeniem dodatkowych opłat.

Ważne

Przekroczenie limitu koncentracji może oznaczać konieczność dopłacenia reszty potrzebnej kwoty.

Sprawdź: Wady i zalety faktoringu

Zasady przyznawania limitu faktoringowego

Pierwszym i nadrzędnym czynnikiem branym pod uwagę w procesie przyznawania limitu faktoringowego jest oczywiście sytuacja finansowa osoby chcącej skorzystać z faktoringu, a także wynik wywiadu gospodarczego

limit faktoringowy

Wysokość limitu faktoringowego

Kwestią, która najmocniej powinna Cię zainteresować, jest wysokość limitu faktoringowego

Wynika to z faktu, że źle dopasowany limit faktoringowy prawie na pewno nie pozwoli Ci wykorzystać maksymalnego potencjału związanego z tą usługą finansową. 

Faktorzy wykorzystują swoje własne systemy scoringowe, których parametry mogą się od siebie różnić, jednak w sporej większości oceniają przedsiębiorcę pod kątem: 

 • raportów handlowych;
 • informacji o przedsiębiorstwie wyciąganych z biur informacji gospodarczych oraz innych baz zewnętrznych,
 • historię współpracy między przedsiębiorcą a kontrahentem,
 • stosowane terminy płatności,
 • powiązania kapitałowe i osobowe z innymi podmiotami.

To, jakie czynniki zostaną ostatecznie zbadane, związane jest głównie ze specyfiką danej sprawy oraz rodzajem działalności gospodarczej. Dlatego też innej analizie zostanie poddana spółka prawa handlowego, a innej osoba fizyczna prowadząca jednoosobową działalność gospodarczą. 

Ważne

Firma faktoringowa informuje przedsiębiorcę o wynikach przeprowadzonej analizy zaraz po jej zakończeniu, co przyspiesza i usprawnia całą procedurę.

Czy można zmienić wysokość limitu faktoringowego?

Limity faktoringowe zawsze pojawiają się w umowie faktoringowej, co nie znaczy, że nie mogą ulec zmianie w trakcie jej trwania. 

Limit finansowania jest opłacalny między innymi ze względu na możliwość negocjowania jego wysokości. Tyczy się to zarówno limitu globalnego, jak i sublimitów czy limitu koncentracji.

Jak zmienić limit faktoringowy?

Koronnym argumentem przy rozmowach w sprawie podwyższenia limitu jest bezproblemowy przebieg dotychczasowej współpracy. Na Twoją korzyść przemawia więc:

 • terminowe spłacanie przez kontrahenta faktur, w których została odroczona płatność,
 • długa współpraca z faktorem,
 • wzrost transakcji przeprowadzanych z danym kontrahentem.

Aby wnioskować o zmianę limitu faktoringowego, wystarczy, że nawiążesz kontakt z firmą faktoringową lub bankiem oferującym faktoring. Przygotuj na wszelki wypadek dokumenty potwierdzające Twoją aktualną sytuację finansową. 

To Cię zainteresuje: Ile kosztuje faktoring?

Blokada limitu faktoringowego

Istnieją pewne sytuacje, które mogą skłonić faktora do zablokowania przyznanego Ci limitu faktoringowego. Może zrobić to, gdy:

– kontrahent zwleka z uregulowaniem należności długo po czasie albo nie płaci wcale (wtedy nie można sfinansować wystawionych na niego faktur),

– istnieje duże ryzyko braku spłaty zobowiązania przez kontrahenta,

– przekroczony zostanie limit koncentracji,

– zadłużenie płatnika (wobec innych wierzycieli) przekracza akceptowalną dla faktora wartość,

– zachodzi podejrzenie oszustwa ze względu na powiązania osobowe czy kapitałowe.

Podkreślamy jednak, że blokada limitu faktoringowego nie jest stała. Wszystko zależy od Twojego stopnia zaangażowanie w sprawę. 

Gdzie dostać limit faktoringowy?

Limity faktoringowe przyznawane są przy okazji podpisywania umowy faktoringu, którą można zawrzeć z każdą instytucją finansową świadczącą tego typu usługę. 

Będzie to zarówno wyspecjalizowana firma faktoringowa, jak i banki, które mają w ofercie faktoring. 

Pamiętaj jednak, że stawką są Twoje pieniądze, dlatego, aby otrzymać dobrze dobrany limit faktoringowy, warto sięgnąć po niego u sprawdzonego faktora

W CashFix porównamy dla Ciebie oferty najlepszych podmiotów faktoringowych na rynku, dzięki czemu zyskujesz prawidłowo dobrany limit faktoringowy i najkorzystniejszą ofertę.

Znajdź firmę faktoringową

Podsumowanie

 • Limit faktoringowy jest to maksymalna kwota, jaką przedsiębiorca może otrzymać od faktora w ramach finansowania faktur.
 • Warto wiedzieć, czym jest limit faktoringowy, zanim podejmie się decyzję o skorzystaniu z faktoringu.
 • Limit faktoringowy składa się z dwóch głównych rodzajów: limitu globalnego i sublimitów.
 • Faktoringowi mogą zostać poddane tylko faktury, których terminy płatności jeszcze nie minęły.
 • Limit finansowania to stały element umowy faktoringowej.
Klaudia Borkiewicz

Autorka artykułu:

Klaudia Borkiewicz

Redakcja CashFix to zespół zaangażowanych autorów, a także cenionych współpracowników. Jesteśmy dumni z bogatego dziedzictwa artykułów, które tworzymy. Naszym celem jest wspieranie naszych czytelników w podejmowaniu mądrych decyzji finansowych, dostarczanie rzetelnych, aktualnych i wartościowych treści dotyczących zarządzania finansami.

[email protected]
DZIELIMY SIĘ NASZĄ WIEDZĄ
Windykacja — na czym polega?
Zapoznaj się z artykułami naszych ekspertów, którzy wyjaśniają, jak poradzić sobie z dłużnikiem
oraz co robić, gdy znajdziemy się w sytuacji niezapłaconych faktur.
faktoring cichy

Faktoring cichy – co to jest i kiedy go wybrać?

Faktoring cichy polega na nieinformowaniu kontrahenta o procedurze finansowania przedsiębiorcy. Sprawdź, czy ta forma faktoringu jest dla Ciebie.

Autor: Klaudia Borkiewicz|24.01.2023 r.
finansowanie firmy

Finansowanie dla firm – TOP 8 najlepszych źródeł pozyskania pieniędzy

Faktoring, emisje akcji, wkład własny i wiele innych — poznaj aż 8 najlepszych źródeł finansowania dla firm, z których możesz skorzystać.

Autor: Klaudia Borkiewicz|29.12.2022 r.
Sprzedaż wierzytelności – na czym polega i czy się opłaca?

Sprzedaż wierzytelności – na czym polega i czy się opłaca?

Sprzedaż wierzytelności to jedna z niewielu alternatyw dla prób ściągnięcia długu z osoby prywatnej lub firmy. Sprawdź, czy to rozwiązanie jest dla Ciebie.

Autor: Patryk Marzec|06.10.2023 r.