CashFix arrowWiedza arrowFinansowanie faktur, jak skorzystać? 6 kroków

Finansowanie faktur

, jak skorzystać? 6 kroków

finansowanie faktur online

Dbałość o płynność finansową jest kluczowym filarem prawidłowego funkcjonowania każdego przedsiębiorstwa. Stały obieg faktur z odroczonym terminem płatności może jednak mocno ją zaburzyć, powodując zatory, które poważnie szkodzą Twojej firmie. Istnieje jednak sposób na to, aby pieniądze za towar lub usługę otrzymać niemalże natychmiast. Dowiedz się, co to finansowanie faktur i jak z tego skorzystać?

W jaki sposób działa finansowanie faktur?

W toku prowadzenia działalności gospodarczej większość transakcji między przedsiębiorcami a kontrahentami wiąże się z wystawieniem faktur z wydłużonym terminem płatności.

Nie jest to nic nadzwyczajnego, jednak nierzadko oczekiwanie na zapłatę od klienta potrafi mocno opóźnić wywiązywanie się z własnych zobowiązań, a nawet uniemożliwić dynamiczne i sprawne zarządzanie finansami w firmie.

Odpowiedzią na tego typu problemy i jednocześnie ich rozwiązaniem jest finansowanie dla firm, znane również jako faktoring, z którego korzysta coraz więcej firm z sektora MŚP.

Definicja

Finansowanie faktur (faktoring) stanowi jedno ze źródeł zewnętrznego finansowania przedsiębiorstw. W jego ramach można dokonać finansowania faktury sprzedażowej lub zakupowej.

Faktoring jest więc doskonałą formą zabezpieczenia przed ryzykiem braku zapłaty ze strony kontrahentów.

Podobne funkcje pełni kredyt, pożyczka czy leasing, jednak to odrębne mechanizmy i nie należy mylić ich ze sobą.

Ważne

Finansowanie faktur może dotyczyć zarówno wszystkich, jak i tylko pojedynczej faktury.

Jak wygląda proces finansowania faktur z odroczonym terminem płatności?

W praktyce sfinansowanie faktur nie jest wcale skomplikowane. Proces ten polega na odmrożeniu należnych nam środków i zamianie ich w gotówkę. Brzmi zachęcająco? Czytaj dalej.

W głównej mierze wygląda to w ten sposób, że firma faktoringowa wypłaca przedsiębiorcy określoną kwotę wynikającą z wystawionej faktury, by później już we własnym zakresie podjąć się dochodzenia od kontrahenta spłaty należności.

faktoring

Tu przeczytasz więcej: Kredyt dla firm bez zdolności kredytowej – jak go dostać?

Finansowanie faktur krok po kroku

1. Sprzedajesz towar lub wykonujesz usługę i wystawiasz fakturę

Między Tobą a kontrahentem doszło do transakcji polegającej na sprzedaży produktu lub usługi. Masz prawo egzekwować od niego stosowną zapłatę, dlatego wystawiasz fakturę z odroczonym terminem płatności.

Jednakże z uwagi na długi termin płatności postanawiasz skorzystać z usług faktoringu.

2. Wybierz faktora

Drugim bardzo ważnym krokiem jest wybór podmiotu, który podejmie się finansowania faktur. Tak jak już wspominaliśmy, usługę tę świadczy faktor, a może być nim np. bank albo firma faktoringowa.

Różnią się one od siebie przede wszystkim zasadami, które kwalifikują faktoranta (przedsiębiorcę) do skorzystania z usług klasycznego faktoringu.

Bank wymagać będzie jednak posiadania zdolności kredytowej. Można by powiedzieć, że instytucje te patrzą bardziej rygorystycznym okiem na finansowanie faktur, w przeciwieństwie do firm faktoringowych.

Firmy faktoringowe przede wszystkim ograniczają formalności do absolutnego minimum. Nie musisz dostarczać dokumentów finansowych, opinii banku czy zaświadczeń z urzędu skarbowego bądź z ZUS – liczy się tutaj fakturowalność, czyli innymi słowy, realna możliwość odzyskania środków z tytułu przejętej faktury.

Co więcej, firmy faktoringowe oferują też inne usługi, jak chociażby monitoring płatności danego kontrahenta.

Ważne

Obecnie na rynku dostępne jest również finansowanie faktur online, które pozwala pozyskać środki pieniężne bez wychodzenia z domu.

3. Przekaż faktury do sfinansowania

Po wyborze faktora pora na przesłanie mu wystawionych faktur do weryfikacji. Jedyne co musisz zrobić, to wprowadzić dane faktury do systemu.

W zależności od Twoich potrzeb możliwe jest przekazanie pojedynczych faktur z odroczonymi terminami płatności lub wszystkich, które zostały wystawione.

Znajdź firmę faktoringową

4. Procedura weryfikacyjna

Kiedy zdecydujesz się na to, aby finansować faktury z pomocą faktora, czeka Cię oczekiwanie na weryfikację Twojego wniosku.

Załóżmy, że będzie to firma faktoringowa, która sprawdzi wypłacalność Twoich kontrahentów, aby wstępnie ocenić ryzyko i możliwość uregulowania przez nich rachunku.

Po pozytywnej weryfikacji oraz ustaleniu wszelkich formalności otrzymasz umowę faktoringową, szczegółowo określającą zasady Twojej współpracy z faktorem. To właśnie na jej zasadach możliwe jest finansowanie faktury.

Po jej podpisaniu wysyła się prośbę o wyrażenie zgody na cesję wierzytelności do wskazanego na fakturze kontrahenta.

5. Faktor wpłaca na Twoje konto pieniądze

Teraz czekaj na przelew pieniędzy na Twoje konto bankowe. Dzięki faktoringowi wpływ środków następuje w błyskawiczny sposób.

Już nie musisz martwić się o to, czy Twój kontrahent zapłaci na czas – gotówka może pokryć Twoje własne zobowiązania lub bieżące wydatki na poczet prowadzenia biznesu. W tak prosty sposób możesz uniknąć zatorów płatniczych.

Ważne

Finansowanie faktur pozwala na przyspieszenie płatności za fakturę.

6. Kontrahent bezpośrednio spłaca faktury faktorowi

Faktoring ma kilka rodzajów, natomiast spora większość z nich przewiduje, że po zrealizowaniu usługi faktoringowej faktor już na własną rękę dochodzi spłaty należności od kontrahenta, którego odpowiednio wcześniej informuje się o zmianie rachunku, na który musi dokonać uregulowania zaległej płatności.

Gdzie sprzedać fakturę?

Powtórzmy raz jeszcze – faktoring pozwala w bardzo dobry sposób pozyskać pieniądze na finansowanie działalności. Wystarczy, że po wystawieniu faktury z odroczonym terminem płatności, przekażesz ją odpowiedniej instytucji, która spłaci ją za Twojego kontrahenta. Co więcej, faktoring to także jeden ze skutecznych sposobów na finansowanie startupów. Ponieważ nie potrzebujesz zdolności kredytowej do skorzystania z tej usługi.

Sprzedać fakturę możesz:

– firmie faktoringowej,

– bankowi, który w swojej ofercie posiada usługę faktoringu.

Zobacz też: Kredyt kupiecki– co to i dlaczego warto z niego korzystać?

Strony faktoringu

Warto wiedzieć, że finansowanie faktur składa się tak naprawdę z trzech podmiotów, mimo że sama umowa faktoringowa zostaje zawarta tylko między dwoma z nich – faktorem i faktorantem.

  • faktor – jest nim wyspecjalizowana instytucja finansowa, która podejmuje się finansowania faktur. Podmiotem tym może być zarówno bank, jak i firma faktoringowa. Faktor jest tym, kto nabywa prawa do wierzytelności od faktoranta i niezwłocznie wpłaca pieniądze na jego rachunek bankowy,
  • faktorant – jest nim firma, sprzedająca towary lub usługi, za które wystawia swoim klientom faktury z odroczonymi terminami płatności i przekazuje je do faktora celem ich spieniężenia,
  • kontrahent – jest nim odbiorca towarów lub usług faktoranta (lub dostawca w faktoringu odwrotnym). Osoba ta zobowiązana jest do uregulowania kwoty z faktury w określonym terminie. To właśnie wypłacalność kontrahenta weryfikuje faktor.

Ważne

Osobą sprzedającą fakturę jest faktorant, a skupuje ją faktor.

Jaki jest koszt faktoringu?

Przedsiębiorcy chcący skorzystać z faktoringu powinni zdawać sobie sprawę z kilku ważnych kwestii.

Po pierwsze w opozycji do tego rozwiązania stoi sprzedaż wierzytelności, np. na giełdzie długów.

Finansowanie faktur jest w tym przypadku tańszą alternatywą pozyskania pieniędzy, ponieważ z reguły same koszty prowizyjne są dużo niższe.

Co więcej, faktoring wydaje się korzystniejszy również ze strony podatkowej, dlatego że w przypadku sprzedaży wierzytelności należy zapłacić podatek od czynności cywilno-prawnych.

W faktoringu występuje jedynie obowiązek zapłaty podatku, który podlega zwrotowi VAT i wliczany jest do wynagrodzenia prowizyjnego.

Porozmawiaj z doradcą faktoringowym

Podsumowanie

  • Faktoring służy przyśpieszeniu płatności za wystawioną kontrahentowi fakturę.
  • Finansowaniem faktur z odroczonym terminem płatności zajmuje się faktor.
  • Procedura faktoringowa nie jest trudna i składa się z 6 kroków.
  • finansowanie faktur odbywa się w firmach faktoringowych i w bankach.
  • Oprócz faktoringu można dokonać również sprzedaży wierzytelności na giełdzie długów.
Klaudia Borkiewicz

Autorka artykułu:

Klaudia Borkiewicz

Redakcja CashFix to zespół zaangażowanych autorów, a także cenionych współpracowników. Jesteśmy dumni z bogatego dziedzictwa artykułów, które tworzymy. Naszym celem jest wspieranie naszych czytelników w podejmowaniu mądrych decyzji finansowych, dostarczanie rzetelnych, aktualnych i wartościowych treści dotyczących zarządzania finansami.

[email protected]
DZIELIMY SIĘ NASZĄ WIEDZĄ
Windykacja — na czym polega?
Zapoznaj się z artykułami naszych ekspertów, którzy wyjaśniają, jak poradzić sobie z dłużnikiem
oraz co robić, gdy znajdziemy się w sytuacji niezapłaconych faktur.
płynność finansowa

Płynność finansowa przedsiębiorstwa – 5 sposobów, by ją poprawić

Utrzymanie płynności finansowej jest niezbędne dla istnienia każdej firmy. Jej brak potrafi doprowadzić do bankructwa. Co zrobić, by ją poprawić?

Autor: Klaudia Borkiewicz|16.02.2023 r.
finansowanie firmy

Finansowanie dla firm – TOP 8 najlepszych źródeł pozyskania pieniędzy

Faktoring, emisje akcji, wkład własny i wiele innych — poznaj aż 8 najlepszych źródeł finansowania dla firm, z których możesz skorzystać.

Autor: Klaudia Borkiewicz|29.12.2022 r.
faktoring odwrotny

Faktoring odwrotny, co to jest i jak sfinansuje Twoje zakupy?

Osoby poszukujące źródła finansowania coraz częściej wybierają faktoring odwrotny. Sprawdź, dlaczego...

Autor: Klaudia Borkiewicz|23.12.2022 r.