CashFix arrowWiedza arrowOdzyskiwanie długów– 6 powodów, dlaczego warto zlecić windykację

Odzyskiwanie długów

 – 6 powodów, dlaczego warto zlecić windykację

odzyskiwanie długów z firmą winykacyjną

Zapotrzebowanie na usługi windykacyjne dla firm stale rośnie. Tyczy się to szczególnie przedsiębiorstw z sektora MŚP. Nie jest tajemnicą, że odzyskiwanie długów z pomocą firm windykacyjnych należy do najszybszych i najskuteczniejszych sposobów egzekwowania roszczeń. Dowiedz się, czym zajmuje się firma windykacyjna, oraz poznaj 6 powodów, dla których powinieneś ją wynająć.

Czym są firmy windykacyjne?

Nie ma co ukrywać, przyszło nam żyć w czasach niepewnych, a narastająca inflacja dotkliwie uszczupla portfele Polaków.

Z tego powodu cierpią m.in. osoby zajmujące się prowadzeniem działalności gospodarczej, a wszystko przez gwałtowny wzrost cen, który powoduje zmniejszenie siły nabywczej konsumentów.

Wskazuje na to badanie „Skaner MŚP” przeprowadzone w trzecim kwartale br. przez Instytut Badań i Rozwiązań B2B Keralla Research na zlecenie BIG Infomonitor, według którego coraz więcej przedsiębiorstw zmaga się z zatorami płatniczymi, a blisko 37 % firm w ciągu ostatnich 6 miesięcy oczekiwało na spłatę należności od swoich kontrahentów przeszło 60 dni po terminie.

W związku z powyższym znacząco wzrósł popyt na usługi windykacyjne dla firm, co dowodzi o głębokiej mobilizacji przedsiębiorców do odzyskiwania należności. Ponadto zdecydowanie śmielej podchodzą oni do współpracy z firmami windykacyjnymi lub kancelariami prawno-windykacyjnymi.

Definicja

Firma windykacyjna jest podmiotem o specjalistycznym profilu, zajmującym się profesjonalnym dochodzeniem roszczeń w imieniu i na zlecenie swojego klienta (wierzyciela), wykorzystując do tego celu odpowiednio dobrane środki.

Odzyskiwanie długów dotyczyć będzie zarówno przedsiębiorców, jak i osób prywatnych.

Co ciekawe działające w Polsce firmy windykacyjne nie muszą posiadać żadnej licencji.

Znajdź zweryfikowanego windykatora!

 • Jedyna taka porównywarka w Polsce
 • Zawsze aktualne oferty
 • Tylko zweryfikowane firmy

ZNAJDŹ FIRMĘ WINDYKACYJNĄ

Korzyści współpracy z firmami windykacyjnymi

Niektórzy wierzyciele, szczególnie ci, którzy po raz pierwszy mają do czynienia z nierzetelnym kontrahentem, decydują się na odzyskiwanie długów na własną rękę.

Nieświadomi podejmowanego ryzyka, zazwyczaj boleśnie odczuwają nieefektywność samodzielnych działań, która wiąże się ze straconym czasem, podwojonymi stratami finansowymi, a także zszarganymi nerwami.

W takiej sytuacji należy pamiętać, iż skuteczna windykacja długów w dalszym ciągu jest możliwa do zrealizowania, a to wszystko przy pomocy wykwalifikowanych zawodowców z firm zewnętrznych.

Ważne

Sposobem na szybkie i mniej kosztowne odzyskanie należności jest zlecenie działań windykacyjnych firmie windykacyjnej bądź kancelarii prawno-windykacyjnej.

Tego typu windykacja należności najczęściej kończy się już na etapie polubownym, zapewniając klientowi korzystne rozwiązanie sporu w jak najkrótszym czasie.

A co jeśli windykacja miękka nie przyniesie oczekiwanych rezultatów? Otóż większość firm windykacyjnych posiada w swojej ofercie możliwość windykacji sądowo-egzekucyjnej, a w tym przypadku wieloletnie doświadczenie i kompetencja mają ogromny wpływ na przebieg postępowania.

Dodatkowo nawiązując współpracę z firmą windykacyjną, przedsiębiorca zyskuje m.in.:

 • poprawę płynności finansowej przedsiębiorstwa,
 • odzyskanie pieniędzy z niezapłaconych faktur zanim dług ulegnie przedawnieniu,
 • odciążenie wierzyciela od czasochłonnych czynności z zakresu windykacji,
 • pierwszeństwo spłaty zadłużenia przed innymi wierzycielami dłużnika, którzy zdecydowali się przeprowadzić windykację we własnym zakresie,
 • bezpieczeństwo finansowe.

Sprawdź: Jak wybrać firmę windykacyjną?

Odzysk długów z firmą windykacyjną – jak może Ci pomóc?

Do największych błędów popełnianych przez wierzycieli należy zbytnie zwlekanie z egzekwowaniem długu. Spowodowane jest to różnymi czynnikami, a do najczęstszych zalicza się brak czasu, nadmierne zaufanie czy nieznajomość procedury windykacyjnej.

Pozbądźmy się jednak złudzeń – szybka i zdecydowana reakcja rodzi zadowalające efekty, a najlepszym rozwiązaniem będzie zwrócenie się o pomoc do firmy windykacyjnej

Czym zajmuje się firma windykacyjna?

Celem postępowania windykacyjnego jest odzyskiwanie długów na zlecenie wierzycieli.

Na początkowym etapie współpracy, wykorzystywana jest przez windykatorów windykacja polubowna. Podejmują oni próbę dialogu z dłużnikiem, informując go o zobowiązaniu i korzystnych formach jego spłaty, np. proponując płatność ratalną.

Poza tym dochodzeniu należności towarzyszą takie metody jak:

I tak jak już zostało wspomniane, jeżeli tego typu działania okażą się nieskuteczne, firma windykacyjna może w imieniu klienta skierować sprawę do sądu.

W ostateczności osobę zadłużoną czeka egzekucja komornicza, gdzie dochodzi do zajęcia składników jej majątku.

Gdzie skutecznie zlecę windykację długu?

Skuteczna windykacja to przede wszystkim profesjonalne firmy windykacyjne i kancelarie prawne, które zajmują się windykacją. Na co warto zwrócić uwagę przed zleceniem sprawy konkretnej firmie?

Doświadczenie

Sprawdź, jak długo firma lub kancelaria istnieje na rynku oraz jakie ma doświadczenie w obszarze windykacji długów. Doświadczenie może świadczyć o umiejętnościach i skuteczności w tej dziedzinie.

Specjalizacja 

Upewnij się, że kancelaria lub firma specjalizuje się w windykacji należności. Specjalizacja pozwala na lepsze zrozumienie specyfiki procesów windykacyjnych i skuteczniejsze działania.

Zasady etyczne 

Zorientuj się, czy kancelaria przestrzega zasad etyki zawodowej. Współpraca z etyczną firmą zapewni Ci profesjonalizm i uczciwość w trakcie procesu windykacji.

Reputacja 

Sprawdź opinie o kancelarii w Internecie, recenzje klientów i ewentualne sprawy dyscyplinarne. Reputacja firmy jest kluczowym czynnikiem oceny jej wiarygodności.

Lokalizacja

Jeśli sprawa dotyczy windykacji na konkretnej lokalizacji, zwróć uwagę, czy kancelaria ma doświadczenie w obszarze geograficznym, w którym działa dłużnik. Oczywiście nie zawsze ma to znaczenie, ale niekiedy może być pomocne.

Dostępność 

Upewnij się, że kancelaria lub firma windykacyjna jest dostępna w dogodnych dla ciebie godzinach. Dobra komunikacja i szybki dostęp do informacji mogą być kluczowe w procesie windykacji.

Koszty usług 

Zapytaj o koszty związane z usługami windykacyjnymi. Ceny mogą się różnić, dlatego ważne jest, aby uzyskać jasne informacje dotyczące opłat i prowizji.

Elastyczność

Sprawdź, czy kancelaria oferuje elastyczne podejście do klientów, w tym dostosowywanie strategii windykacyjnej do indywidualnych potrzeb, np skierowanie sprawy do sądu, gdy zajdzie taka potrzeba na dalszym etapie ściągania długów.

Warto skorzystać z porównywarki Cashfix. Wiedząc nieco więcej o Twojej sprawie dobierzemy idealnie dopasowaną kancelarię lub firmę, która zajmie się windykacją Twojego dłużnika.

Windykacja należności – 6 powodów, dla których warto ją zlecić

Każda osoba zajmująca się wykonywaniem działalności gospodarczej powinna dbać o zachowanie płynności finansowej swojego przedsiębiorstwa.

W tym celu warto wpleść w swój system odzyskiwania należności prewencję, natychmiastową reakcję oraz działania windykacyjne przy wykorzystaniu usług profesjonalistów.

Poniżej przedstawiamy 6 powodów, dla których warto powierzyć ściąganie długów firmie windykacyjnej.

Czy warto korzystać z firm windykacyjnych?

Zachowanie dobrych relacji z kontrahentem

Odzyskać dług zwykle nie jest łatwo, zwłaszcza od partnerów biznesowych.

Charakterystyka postępowania firm windykacyjnych ściśle opiera się o normy etyczne, z zachowaniem najwyższych standardów obsługi swoich klientów.

Windykatorzy doskonale zdają sobie sprawę z tego, jak silnie sukces w branży koreluje z dbałością o dobre relacje z kontrahentami – również tymi niesolidnymi.

Biorąc to pod uwagę, wypracowują oni w toku postępowania windykacyjnego takie rozwiązania, które uwzględniają interes i wierzyciela, i dłużnika.

Przykładowo w drodze negocjacji dłużnikowi proponuje się oddanie długu w ratach, a harmonogram spłat ustalany jest po uprzednim zatwierdzeniu go przez wierzyciela.

Satysfakcjonujące obie strony porozumienie jest kluczem do spłaty należności bez uszczerbku na stosunkach łączących obie strony sporu.

Skorzystaj z bezpłatnej porównywarki i odzyskaj swoje pieniądze!

Szeroka oferta usług windykacyjnych

Na polskim rynku funkcjonuje wiele podmiotów windykujących osoby zadłużone, a wraz z nimi przybywa ofert poszczególnych firm windykacyjnych wzbogacanych o coraz to nowsze i innowacyjne usługi.

Do najciekawszych należą:

 • faktoring;
 • giełda długów;
 • windykacja online;
 • windykacja na koszt dłużnika;
 • monitoring płatności.

Poza tym niektóre instytucje oferują pomoc nie tylko wierzycielom, ale i również dłużnikom.

Takie podejście poszerza perspektywę i pozwala windykatorom zrozumieć obie strony postępowania – a to prowadzi do wypracowywania jak najlepszych metod.

Windykacja na koszt dłużnika

Windykacja z firmą zewnętrzną wcale nie musi być kosztowna. Okazuje się bowiem, iż polskie prawo przewiduje możliwość obciążenia dłużnika wszelkimi poniesionymi kosztami w procesie windykacji.

Przepis ten wynika wprost z Ustawy z dnia 8 marca 2013 r. o przeciwdziałaniu nadmiernym opóźnieniom w transakcjach handlowych [art. 10].

Jeżeli postępowanie skończy się dla wierzyciela pozytywnie, co oznacza odzyskanie przez windykatorów zaległej kwoty, może on postarać się o doliczenie powstałych kosztów do kwoty zadłużenia.

Dowiedz się więcej: Windykacja na koszt dłużnika

Efekt psychologiczny

Kolejną ważną korzyścią współpracy z firmami windykacyjnymi jest wywierany na dłużniku efekt psychologiczny.

Chodzi jednym słowem o większy respekt, jakim osoba zadłużona darzyć będzie podmioty zewnętrzne aniżeli samego wierzyciela.

Korzystanie z usług renomowanej firmy cieszącej się wieloletnim doświadczeniem z pewnością przyspiesza spłacenie długu, m.in. z tego względu, że na niepłacącym kontrahencie wywierana zostaje presja, a on sam traktuje żądanie roszczenia od firm czy kancelarii o wiele poważniej niż w przypadku samodzielnej windykacji.

Ważne

Nacisk ze strony profesjonalnych windykatorów może w znacznym stopniu zwiększyć szanse na skłonienie płatnika do uregulowania zaległości.

W momencie gdy firma windykacyjna wyśle zadłużonemu np. przedsądowe wezwanie do zapłaty, zda on sobie sprawę z powagi sytuacji, i w obawie przed postępowaniem sądowym dokona zaległej zapłaty.

Wynagrodzenie dla firmy windykacyjnej uzależnione od efektów

Ci, którzy martwią się o wysokie koszty wynajęcia firmy windykacyjnej, mogą odetchnąć z ulgą, otóż większość instytucji pobiera prowizję wyłącznie od faktycznie odzyskanych pieniędzy.

Dzięki temu powierzenie swojej sprawy firmie lub kancelarii może okazać się opcją bardzo opłacalną pod kątem finansowym, ponieważ kwota prowizji może zostać wliczona w koszty prowadzenia działalności.

Uzależnienie wynagrodzenia firmy od rezultatów działań jest także czynnikiem silnie motywującym windykatorów, aby przeprowadzić skuteczne odzyskiwanie długów.

To Cię zainteresuje: Jak odzyskać pieniądze za wykonaną usługę bez umowy?

Indywidualny dobór odpowiednich działań

Ostatnią rzeczą, nad którą warto się pochylić, jest dobór strategii i narzędzi skrojonych specjalnie pod konkretnego klienta.

Rozmaitość form i procedur podejmowanych przez windykatorów oznacza możliwość dostosowania repertuaru działań do aktualnych i indywidualnych potrzeb danego przedsiębiorstwa, a także specyfiki samej sprawy.

Taka elastyczność umożliwia wywarcie wpływu nawet na najbardziej zatwardziałych dłużnikach.

Wypełnij bezpłatnie formularz i porównaj firmy windykacyjne

Podsumowanie

 • Firmy windykacyjne zajmują się ściąganiem należności od przedsiębiorstw i osób prywatnych.
 • Zlecenie windykacji firmom lub kancelariom prawno-windykacyjnym staje się coraz chętniej wybieranym rozwiązaniem wśród przedsiębiorców.
 • Oferta firm windykacyjnych zawiera w sobie windykację polubowną, a także sądową. Oferują również pomoc w przypadku egzekucji komorniczej na dłużniku.
 • Odzyskanie pieniędzy z podmiotem zewnętrznym jest skuteczniejsze i korzystniejsze finansowo niż samodzielna windykacja.
 • Istnieje co najmniej 6 powodów, dla których powinieneś rozważyć współpracę z firmą zewnętrzną.
Klaudia Borkiewicz

Autorka artykułu:

Klaudia Borkiewicz

Redakcja CashFix to zespół zaangażowanych autorów, a także cenionych współpracowników. Jesteśmy dumni z bogatego dziedzictwa artykułów, które tworzymy. Naszym celem jest wspieranie naszych czytelników w podejmowaniu mądrych decyzji finansowych, dostarczanie rzetelnych, aktualnych i wartościowych treści dotyczących zarządzania finansami.

[email protected]
DZIELIMY SIĘ NASZĄ WIEDZĄ
Windykacja — na czym polega?
Zapoznaj się z artykułami naszych ekspertów, którzy wyjaśniają, jak poradzić sobie z dłużnikiem
oraz co robić, gdy znajdziemy się w sytuacji niezapłaconych faktur.
windykacja terenowa

Windykacja terenowa – co to jest i jak wygląda jej przeprowadzenie?

Windykacja terenowa polega na osobistym kontakcie z dłużnikiem. Sprawdź, jak znaleźć firmę, która ją przeprowadza.

Autor: Klaudia Borkiewicz|27.07.2022 r.
zadatek a zaliczka

Zadatek a zaliczka – różnica. Co możesz odzyskać?

Co to jest zadatek, a co to zaliczka? Czym się od siebie różnią i czy w ogóle się różnią? Kiedy powinny być Ci zwrócone? Sprawdź.

Autor: Klaudia Borkiewicz|05.05.2023 r.
Windykator kto to

Windykator – kto to jest i czym się zajmuje?

Dowiedz się, kto to jest windykator, co może, a czego nie, czym się zajmuje oraz dlaczego warto z nim współpracować.

Autor: Klaudia Borkiewicz|08.06.2022 r.