CashFix arrowWiedza arrowŚciąganie długów– samodzielnie czy z firmą windykacyjną?

Ściąganie długów

 – samodzielnie czy z firmą windykacyjną?

Ściąganie długów

Problem opóźnień w płatnościach dotyka coraz więcej firm, a odzyskiwanie długów staje się smutną codziennością niejednej osoby prowadzącej własną działalność gospodarczą. Nic więc dziwnego w tym, że przedsiębiorcy szukają coraz to nowszych sposobów na skuteczne odzyskiwanie długów. Niektórzy decydują się na samodzielne windykowanie płatników, ale bez skutku. Sprawdź, dlaczego nie powinieneś dochodzić roszczeń na własną rękę.

Ściąganie długów – co to jest?

Do głównych czynników progresywności przedsiębiorstwa należą udane transakcje sprzedaży, pozyskiwanie nowych klientów oraz sukcesywne wprowadzanie innowacyjności.

Jak się jednak okazuje, sprzedaż towarów lub świadczenie usług nie zawsze przynosi oczekiwany skutek, będąc niejako mieczem obusiecznym prowadzenia biznesu — jeśli konsument ureguluje należność, firma zyskuje, natomiast w przypadku braku zapłaty generowane są długofalowe dla niej straty.

Ci, którzy doświadczają regularnych opóźnień w płatnościach za faktury, próbują przekonać dłużnika do spłaty należności we własnym zakresie. Niestety praktyka pokazuje, iż jest to rozwiązanie nie dość, że mało skuteczne, to jeszcze czasochłonne i stresujące.

Ważne

Ściąganie długów polega na dochodzeniu przez wierzyciela należności od swojego dłużnika. Proces ten to, innymi słowy, windykacja należności.

Windykacja długów dzieli się na następujące etapy:

  • windykacja polubowna,
  • windykacja sądowo-egzekucyjna.

Przy czym w pierwszej kolejności w procesie windykacji wykorzystuje się windykację polubowną, która jeżeli nie przyniesie pozytywnych dla wierzyciela rezultatów, przechodzi w windykację sądowo-egzekucyjną.

Znajdź zweryfikowanego windykatora!

  • Porównanie za darmo
  • Zawsze aktualne oferty
  • Najlepsze firmy windykacyjne

ZNAJDŹ FIRMĘ WINDYKACYJNĄ

Windykacja polubowna

Zwana również „windykacją miękką”. Działania w jej ramach skupiają się na dobrowolnym skłonieniu dłużnika do spłaty.

Z założenia nie stosuje się wobec dłużnika środków przymusu państwowego. Zakłada się więc brak udziału sądu w trakcie postępowania windykacji polubownej.

Windykacja należności na etapie polubownym to:

  • kontakt z dłużnikiem (telefoniczny, SMS, e-mail, windykacja terenowa);
  • wysyłanie przypomnienia o upływie terminu płatności;
  • wysłanie dłużnikowi wezwania do zapłaty;
  • wpis danych osoby zadłużonej do rejestru biur informacji gospodarczej;
  • wpis do KRD (Krajowy Rejestr Długów).

Jak można zauważyć, windykacja polubowna stawia na tradycyjną formę komunikacji z nierzetelnym kontrahentem, pozwalając przy tym uchronić dobre relacje biznesowe.

Windykacja sądowa

Gdy działania polubowne okażą się nieskuteczne, pozostaje skierować sprawę do sądu.

Na tym etapie procedury windykacyjnej wierzyciel wnosi o uzyskanie przeciwko niepłacącemu kontrahentowi wyroku albo nakazu zapłaty.

Ważne

Celem postępowania sądowego jest zdobycie tytułu egzekucyjnego (nakaz zapłaty albo wyrok).

To jednak nie wystarczy, aby rozpocząć egzekucję komorniczą. To tego potrzebne będzie nadanie klauzuli wykonalności wydanemu orzeczeniu sądowemu.

Sprawdź: Klauzula wykonalności, co to jest?

Postępowanie egzekucyjne

W sytuacji kiedy wierzyciel dopełni niezbędnych formalności (nadanie klauzuli wykonalności tytułowi egzekucyjnemu), wówczas należy złożyć do komornika wniosek o wszczęcie egzekucji komorniczej z majątku dłużnika.

W trakcie czynności komorniczych przeważnie dochodzi do zajęcia:

  • rachunku bankowego dłużnika,
  • wynagrodzenia za pracę,
  • nieruchomości lub ruchomości.

Zobacz też: Postępowanie egzekucyjne

Kiedy rozpocząć odzyskiwanie długów?

Odpowiedź jest prosta – jak najszybciej.

Polscy przedsiębiorcy najczęściej nie wiedzą, kiedy rozpocząć windykację faktur oraz czy angażować profesjonalną firmę ściągającą długi.

Zasada jest jedna: im szybciej, tym lepiej. Wczesne rozpoczęcie windykacji należności działa na korzyść wierzyciela. Powody braku zapłaty bywają różne. Czasami jest to wynik zwykłego zapominalstwa lub przeoczenia terminu, gdzie wystarczy upomnieć się o roszczenie.

Natychmiastowe działania zapobiegają także roztrwonieniu majątku przez płatnika. Może mieć on też innych wierzycieli, których spłaci wcześniej, a na naszą należność nie starczy już środków.

Ważne

Windykację należności najlepiej rozpocząć od 7 do 14 dni po upływie terminu zapłaty za fakturę.

Mimo wszystko konkluzja jest jedna – nigdy nie czekamy z windykowaniem zaległych płatności.

Windykacja samodzielna – czy warto się na nią decydować?

Samodzielne odzyskiwanie długów to z reguły pierwszy krok dokonywany przez osoby zajmujące się prowadzeniem działalności gospodarczej.

Decyzja ta często jest nieprzemyślana, a jej skutki, a raczej ich brak, niejednokrotnie wzbudzały rozczarowanie i rezygnację.

Dlaczego samodzielne działania windykacyjne bywają bezowocne?

  • nieznajomość przepisów prawa,
  • brak rozeznania w takich dziedzinach jak: prawo, ekonomia, finanse czy psychologia,
  • braku wypracowanych strategii negocjacyjnych oraz umiejętności interpersonalnych,
  • niekonsekwencja i chaotyczności w podejmowaniu działań.

Wśród aspektów, które mają bezpośredni wpływ na nieudany przebieg odzyskiwania należności, jest też brak odpowiednich narzędzi efektywnie wspierających proces windykacyjny.

Kiedy sprawa kończy się postępowaniem sądowym, dochodzenie roszczeń staje się jeszcze bardziej skomplikowane. Niekiedy już same koszty z tym związane wraz z licznymi formalnościami przerastają wierzycieli.

Windykacja z firmą windykacyjną

Dochodzeniu należności nierzadko towarzyszy stres, obawa przed nadwyrężeniem relacji biznesowej z kontrahentem czy jeszcze dotkliwsze uszczuplenie portfela.

Poza tym naturalne jest to, iż jako wierzyciele chcemy, aby odzyskanie należności przebiegło szybko i z dobrym rezultatem.

W tym celu warto wybrać do współpracy zaufaną i doświadczoną firmę windykacyjną czy kancelarię prawno-windykacyjną.

Definicja

Firmy windykacyjne zajmują się dochodzeniem roszczeń w imieniu swojego klienta, którym jest wierzyciel. Wykorzystują one zarówno metody z zakresu windykacji polubownej, jak i zapewniają wsparcie na etapie sądowo-egzekucyjnym.

Należy pamiętać, że sprawdzone firmy windykacyjne zawsze przestrzegają norm etycznych i przepisów prawnych, co oznacza, że nie ma mowy o czynnościach niezgodnych z prawem czy dobrym smakiem — takie podejście chroni samego wierzyciela, który jest współodpowiedzialny za całą procedurę.

Dowiedz się: Jak wybrać firmę windykacyjną?

Dlaczego współpraca z firmą windykacyjną się opłaca?

Skuteczna windykacja długów nie jest prosta, lecz z pomocą zawodowców z wieloletnim doświadczeniem odzyskiwanie długów staje się łatwiejsze niż kiedykolwiek.

Skorzystać z usług zewnętrznych warto przede wszystkim z uwagi na:

  • doskonałą znajomość przepisów prawa przez windykatorów;
  • wykwalifikowaną kadrę posiadającą wiedzę w temacie ekonomii, windykacji, finansów, prawa i psychologii;
  • szereg sprawdzonych narzędzi oraz dobranych do sprawy strategii działania;
  • możliwość windykacji na koszt dłużnika;
  • możliwość windykacji online;
  • indywidualnego opiekuna sprawy;
  • bezpieczeństwo finansowe;
  • wynagrodzenie dla firmy uzależnione od efektów;
  • monitoring płatności i faktoring.

Powyższe czynniki są niemalże gwarancją skuteczności działań windykacyjnych.

Ściąganie długów z firmą windykacyjną czy samemu?

A więc, jak działają firmy windykacyjne?

Zasadniczo schemat postępowania podmiotów zewnętrznych zbytnio nie różni się między sobą.

Krok po kroku wygląda to w następujący sposób:

  • zapoznanie się ze sprawą – pierwszym krokiem jest studium danego przypadku oraz jego szczegółowa analiza. Pozwala to na wypracowanie unikalnych i jak najlepszych rozwiązań,
  • zawarcie umowy z firmą windykacyjną – po wstępnym rozpoznaniu i akceptacji warunków przedstawionej umowy, można przystąpić ściągania długów,
  • windykacja polubowna – windykacja należności ma swój początek właśnie na tym etapie,
  • windykacja sądowa – w przypadku braku pożądanej reakcji dłużnika, pozostaje odzyskać dług, kierując sprawę do odpowiedniego organu władzy sądowniczej,
  • egzekucja komornicza – jeżeli wierzycielowi w dalszym ciągu nie udało się wyegzekwować spłaty zadłużenia, sąd może orzec egzekucję komorniczą wobec dłużnika.

Dzięki wspomnianemu usystematyzowaniu działań odzyskiwanie długu powstałego w transakcjach handlowych cechuje się bardzo dobrymi efektami.

Windykacja samemu a z firmą windykacyjną – różnice

Wiemy już, dlaczego bardziej opłacalne jest zlecenie windykacji podmiotom zewnętrznym. Pora teraz poznać różnice między oba trybami postępowania.

Główną różnicą jest dostęp do wiedzy i narzędzi, który posiadają wyspecjalizowane instytucje, a którym nie dysponuje zwykły przedsiębiorca.

Na naszej stronie internetowej bez problemu znajdziesz tylko takie firmy, którym można zaufać.

Warto też wspomnieć o tym, iż przedsiębiorca, który zdecydował się na przeprowadzenie windykacji faktur samemu, musi pamiętać o wielu rzeczach naraz. Innymi słowy, wszystko jest na jego głowie.

Przedsiębiorca, który robi to samo tyle, że za pośrednictwem podmiotów zewnętrznych, nie musi martwić się o prawidłowy przebieg sprawy. Informowany jest również o bieżących postępach. Nie musi on również posiadać specjalistycznej wiedzy, ponieważ tylko przygląda się całej procedurze.

Jeżeli więc jesteś przedsiębiorcą szukającym sposobów na szybkie i bezproblemowe odzyskanie długu, nie zwlekaj dłużej.

Odzyskaj pieniądze od dłużnika

Podsumowanie

  • Wciąż przybywa przedsiębiorców borykających się z problemem niezapłaconych faktur.
  • Windykacja należności polega na odzyskaniu długu w dwóch następujących po sobie etapach: windykacja polubowna, windykacja sądowo-egzekucyjna.
  • Nie warto czekać z rozpoczęciem windykacji.
  • ściąganie należności na własną rękę wiąże się najczęściej z niesatysfakcjonującym wierzyciela finałem.
  • Korzystanie z firm windykacyjnych lub kancelarii prawno-windykacyjnych oferujących fachową pomoc w odzyskiwaniu należności, cieszy się z coraz większym zainteresowaniem.
  • Tylko współpraca z podmiotami zewnętrznymi to wysoka skuteczność działań i opłacalność dla wierzyciela.
Klaudia Borkiewicz

Autorka artykułu:

Klaudia Borkiewicz

Redakcja CashFix to zespół zaangażowanych autorów, a także cenionych współpracowników. Jesteśmy dumni z bogatego dziedzictwa artykułów, które tworzymy. Naszym celem jest wspieranie naszych czytelników w podejmowaniu mądrych decyzji finansowych, dostarczanie rzetelnych, aktualnych i wartościowych treści dotyczących zarządzania finansami.

[email protected]
DZIELIMY SIĘ NASZĄ WIEDZĄ
Windykacja — na czym polega?
Zapoznaj się z artykułami naszych ekspertów, którzy wyjaśniają, jak poradzić sobie z dłużnikiem
oraz co robić, gdy znajdziemy się w sytuacji niezapłaconych faktur.
dlużnik kto to jest

Dłużnik a wierzyciel – jaka jest różnica?

Dłużnik a wierzyciel – porównanie. Dowiedz się, czym różni się dłużnik od wierzyciela oraz jakie prawa ma dłużnik, a jakie wierzyciel.

Autor: Klaudia Borkiewicz|04.11.2022 r.
zrzeczenie się spadku a długi

Zrzeczenie się spadku dłużnika – jak windykować?

Zrzeczenie się spadku utrudnia wierzycielom odzyskanie pieniędzy od zmarłego dłużnika. Sprawdź, jak windykować w takim przypadku.

Autor: Klaudia Borkiewicz|30.11.2022 r.
windykacja w niemczech

Windykacja w Niemczech – jak odzyskać pieniądze

Masz niemieckich kontrahentów, którzy nie płacą faktur w terminie? Podpowiadamy jak przeprowadzić windykację w Niemczech, szybko i bez stresu.

Autor: Anna Sójka|09.04.2024 r.