CashFix arrowWiedza arrowUsługi windykacyjne – na czym polegają i komu je zlecić?

Usługi windykacyjne – na czym polegają i komu je zlecić?

usługi windykacyjne
Chcę porównać oferty najlepszych firm windykacyjnych

Usługi windykacyjne to bardzo skuteczne rozwiązanie, dzięki któremu możesz odzyskać należności od wierzyciela. Firmy windykacyjne i kancelarie prawne zajmują się takimi sprawami, ale usługi windykacyjne dzielą się na różne rodzaje. Warto poznać zalety i wady ich wszystkich.

Co to są usługi windykacyjne?

Usługa windykacji to szereg działań, które mogą być przeprowadzone przez firmę specjalizującą się w odzyskiwaniu należności od dłużników. Państwa kontrahent odmawia dobrowolnej spłaty należności? Na dodatek nie odbiera już połączeń telefonicznych, ewentualnie zbywa, twierdząc, że niedługo zapłaci? To odpowiedni moment, żeby coś z tym zrobić.

Dochodzenie roszczeń z pomocą firmy windykacyjnej to idealne rozwiązanie. Takie usługi pozwolą Państwa firmie odzyskać należności z przeterminowanych faktur. Można też oszczędzić w ten sposób sporo czasu, który byłby stracony w przypadku dochodzenia długów na drodze sądowej. Co ważne, windykacja polubowna wcale nie blokuje wszczęcia postępowania sądowego przeciwko dłużnikowi, jeśli na dalszym etapie sprawy zajdzie taka konieczność.

To bezpieczna opcja, która pozwala na skuteczne odzyskanie pieniędzy. Jak wybrać najlepszą firmę świadczącą usługi windykacyjne? Najlepiej skorzystać z naszej porównywarki. Dzięki temu Państwa sprawa trafi do firmy lub kancelarii. Przedstawią one swoje oferty. Można wtedy wybrać tę, która będzie najbardziej korzystna.

Jak działa windykacja?

Windykacja należności działa w sposób legalny. Eksperci z firm lub kancelarii windykacyjnych zajmują się odzyskiwaniem należności przy wykorzystaniu wszystkich możliwych sposobów, o ile są one zgodne z prawem. 

Wszystkie czynności windykacyjne są oczywiście wykonywane z poszanowaniem dłużnika. Nie musisz się nimi martwić, że jakiekolwiek działania firm windykacyjnych mogłyby naruszać mir domowy dłużnika. Wszystkie te firmy to profesjonalne podmioty, które zatrudniają wykwalifikowanych specjalistów. Ich działania opierają się na wykorzystaniu możliwości, jakie oferuje polskie prawo, takich jak wezwanie do zapłaty. 

Oczywiście takie polubowne kroki nie zawsze skutkują, dlatego też czasami konieczna jest windykacja sądowa, zwana też twardą windykacją.

Znajdź najlepszego windykatora!

 • Jedyna taka porównywarka w Polsce
 • Całkowicie za darmo
 • Tylko sprawdzone firmy

ZNAJDŹ FIRMĘ WINDYKACYJNĄ

Rodzaje usług windykacyjnych – windykacja polubowna i sądowa

Windykacja polubowna – to najtańszy i najszybszy sposób na windykację należności. 

Taka usługa polega na tym, że firma windykacyjna bada kondycję finansową dłużnika, a następnie zdaje Ci relację i proponuje zawarcie umowy. Jeśli zdecydujesz się na takie rozwiązanie, to po prostu udzielisz pełnomocnictwa firmie windykacyjnej. Windykacja polubowna pozwala na oszczędność czasu i nerwów.

Firma windykacyjna zajmie się odzyskaniem Twojej wierzytelności, korzystając jedynie z polubownych środków, które udostępnia polskie prawo. Fakturę za takie usługi najczęściej dostaniesz dopiero po tym, jak firma odzyska Twoją należność. 

Jednym ze środków dostępnych dla tego rodzaju usługi jest windykacja terenowa, czyli negocjacje i rozmowy z dłużnikiem. Podczas takich rozmów windykator przede wszystkim stara się przedstawić warunki spłaty, np. po rozłożeniu płatności na wygodne raty, a dopiero w drugiej kolejności może przedstawić Twojemu dłużnikowi potencjalne konsekwencje braku spłaty zadłużenia.

Windykacja prawna, czyli sądowa – na takim etapie sprawy można już założyć, że windykacja polubowna nie przyniosła oczekiwanych efektów. Firmy windykacyjne z naszej porównywarki oferują możliwość reprezentowania Państwa sprawy na etapie sądowym, jeśli środki miękkie zawiodą. Jak wygląda twarda windykacja?

Ważne

W zdecydowanej większości przypadków będzie to rozprawa w sądzie elektronicznym EPU – elektronicznym postępowaniu upominawczym. Koszty w przypadku takiego rozwiązania są zdecydowanie niższe niż w tradycyjnym sądzie. Nie trzeba też stawiać się na rozprawy w budynku sądu.

Etap sądowy może się zakończyć wydaniem przez sąd nakazu zapłaty. Nakaz ten musi się uprawomocnić. Później sąd musi nadać nakazowi klauzulę wykonalności. Następnie firma skieruje do komornika wniosek o wszczęcie postępowania egzekucyjnego. W ten sposób odzyskasz swoje pieniądze, ale potrwa to zdecydowanie dłużej niż w przypadku windykacji polubownej.

Etapy usług windykacyjnych

W zakresie windykacji należności można wyróżnić kilka etapów. 

 1. Analiza sprawy

Każda firma windykacyjna najpierw przeprowadza analizę sprawy, żeby sprawdzić, czy dłużnik jest w stanie spłacić należność. Jeśli nie jest w stanie, to wówczas trudno będzie uzyskać od niego cokolwiek, nawet jeśli dojdzie do egzekucji komorniczej. 

 1. Podpisanie umowy

Gdy po analizie okaże się, że dłużnik ma jakiś majątek, z którego mógłby spłacić wierzytelność, to wówczas firma windykacyjna podpisze z Tobą umowę w oparciu o ustalone wspólnie warunki.

 1. Windykacja polubowna

Proces windykacji zawsze zaczyna się od windykacji polubownej. Firma windykacyjna może wystosować wezwanie do zapłaty, który ma na celu zmotywowanie dłużnika do spłaty należności. Negocjacje realizowane w imieniu klienta przez firmę windykacyjną mogą doprowadzić do zakończenia procesu windykacji, ale niestety nie zawsze tak się dzieje. 

 1. Windykacja sądowa

Jeśli negocjacje z osobą zadłużoną nie zakończą się powodzeniem, to sprawa trafi do sądu. o ile sobie tego zażyczysz. To jedyny sposób, jeśli poprzednie rozwiązania nie przyniosą oczekiwanych rezultatów. Celem windykacji sądowej jest uzyskanie sądowego nakazu zapłaty. Jeśli sprawa zakończy się wydaniem takiego nakazu, to wówczas rozpocznie się kolejny etap.

 1. Egzekucja komornicza

Przed skierowaniem wniosku o egzekucję do komornika warto dowiedzieć się, jaki majątek posiada dłużnik. Pamiętaj, że komornik może nawet zarekwirować nieruchomość należącą do dłużnika, jeśli inne posiadane przez niego dobra nie wystarczyłyby na pokrycie całości zobowiązania. Firma windykacyjna zadba, aby egzekucja została przeprowadzona należycie. Niestety działania komornika również należy monitorować, bo nie zawsze przebiegają one sprawnie.

usługi windykacyjne

Windykacja należności a dobre praktyki

Trzeci rozdział Zasad Dobrych Praktyk wydanych przez Związek Przedsiębiorstw Finansowych jest w całości poświęcony praktykom windykacyjnym.

W tym rozdziale przedstawiono przede wszystkim 5 najważniejszych zasad dobrej windykacji. 

 1. Firma windykacyjna powinna szanować normy etyczne, prawne i moralne w stosunku do dłużnika i wierzyciela.
 2. Usługi windykacyjne powinny być świadczone w sposób rzetelny i kompetentny.
 3. Informacje dotyczące dłużnika i wierzyciela powinny być zachowane w tajemnicy.
 4. Firma powinna komunikować się z dłużnikiem w jasny sposób, nie pozostawiając niedomówień.
 5. Usługi windykacyjne nie powinny być nadmiernie uciążliwe dla dłużnika. 
Chcę porównać oferty najlepszych firm windykacyjnych

Windykacja firm we współpracy z BIG

Windykacja może przybrać formę, w której dłużnik zostanie wpisany przez firmę do jednego z Biur Informacji Gospodarczej. Zdecydowana większość wierzycieli decyduje się właśnie na taką formę windykacji, bo jest ona skuteczna.

Definicja

Biura Informacji Gospodarczej prowadzą swój własny rejestr dłużników, do którego firma windykacyjna lub kancelaria prawna mogą wpisać dłużnika.

Należy jednak pamiętać, że taka forma windykacji jest dostępna tylko wtedy, kiedy chcą Państwo odzyskać pieniądze od firmy. Nie można wpisać osoby prywatnej do rejestru dłużników żadnego z BIG.

Windykacja długu – jak wybrać odpowiednią firmę windykacyjną?

Wybór dobrej firmy windykacyjnej zależy od wielu czynników. Na szczęście wszystkie firmy i kancelarie, które współpracują z naszą porównywarką, mogą Cię reprezentować na każdym etapie postępowania. Możesz liczyć na pełne wsparcie na etapie polubownym i drodze sądowej. Czasami możliwa jest nawet windykacja na koszt dłużnika.

Wypełnij formularz na naszej stronie, umieszczając w nim niezbędne dane, a my oddzwonimy do Ciebie. Podczas rozmowy przedstawimy Ci kancelarie i firmy, które mogą się zająć Twoją sprawą. 

Odzyskaj pieniądze, zanim będzie za późno. Przeterminowana faktura może się przedawnić!

Chcę porównać oferty najlepszych firm windykacyjnych

Podsumowanie

 • Usługi windykacyjne mogą przyjąć formę polubowną lub sądową.
 • Firmy zajmujące się windykacją zatrudniają wykwalifikowanych specjalistów i współpracują z Biurami Informacji Gospodarczych, aby jak najlepiej wykorzystać możliwości windykacji przedsądowej.
 • Usługi windykacyjne mogą być świadczone nie tylko w Polsce, ale także za granicą. Windykacja zagraniczna jest jednak nieco trudniejsza do przeprowadzenia.
Beniamin Niśkiewicz

Autor artykułu:

Beniamin Niśkiewicz

Redakcja CashFix to zespół zaangażowanych autorów, a także cenionych współpracowników. Jesteśmy dumni z bogatego dziedzictwa artykułów, które tworzymy. Naszym celem jest wspieranie naszych czytelników w podejmowaniu mądrych decyzji finansowych, dostarczanie rzetelnych, aktualnych i wartościowych treści dotyczących zarządzania finansami.

[email protected]
DZIELIMY SIĘ NASZĄ WIEDZĄ
Windykacja — na czym polega?
Zapoznaj się z artykułami naszych ekspertów, którzy wyjaśniają, jak poradzić sobie z dłużnikiem
oraz co robić, gdy znajdziemy się w sytuacji niezapłaconych faktur.
Pozew o zapłatę jak napisać?

Jak napisać pozew o zapłatę? – wzór z omówieniem

Dochodzenie roszczeń nieraz musi zostać skierowane na drogę sądową. Sprawdź, jak napisać pozew o zapłatę, co to jest i jak go złożyć do sądu.

Autor: Klaudia Borkiewicz|10.11.2022 r.
jak uzyskać nakaz zapłaty w postępowaniu upominawczym

Nakaz zapłaty w postępowaniu upominawczym – jak uzyskać?

Zrobiłeś już wszystko, aby przekonać dłużnika do spłaty, a on oddaje pieniędzy? Skieruj sprawę do sądu i uzyskaj nakaz zapłaty w postępowaniu upominawczym.

Autor: Klaudia Borkiewicz|09.11.2022 r.
egzekucja komornicza

Egzekucja komornicza – co to jest i jak przebiega?

Postępowanie egzekucyjne jest ostatecznym etapem windykacji. Zobacz, jak wygląda egzekucja komornicza Twojego dłużnika krok po kroku.

Autor: Klaudia Borkiewicz|31.05.2023 r.