
Twoim dłużnikiem jest kontrahent z zagranicy? Zatem wiesz już zapewne, że windykacja zagraniczna jest trudniejsza od krajowej na wielu płaszczyznach. Dochodzenie należności od kontrahentów spoza granic Polski, wymaga specjalistycznej wiedzy i doświadczenia na międzynarodowym rynku. Dowiedz się, jak wybrać firmę zajmującą się windykacją należności zza granicy i na co zwracać uwagę w procesie odzyskiwania środków w takim przypadku.
Czego dowiesz się z artykułu?
Co to jest windykacja zagraniczna?
Windykacja zagraniczna, inaczej międzynarodowa to szereg działań prowadzących do odzyskania pieniędzy należnych wierzycielowi od dłużnika spoza kraju. Wiąże się to z trudnościami, które towarzyszą odzyskiwaniu pieniędzy od dłużników zza granicy. Zwłaszcza jeśli chodzi o bariery legislacyjne, językowe czy kulturowe typowe dla kraju dłużnika.
Z tego też względu działania windykacyjne są wówczas bardziej skomplikowane, jak i również pochłaniają więcej czasu. Nie rezygnuj jednak, bo w dalszym ciągu odzyskanie należności jest możliwe, a dochodzenie swoich praw powinno stanowić priorytet.
Definicja
Windykacja zagraniczna to zbiór działań, które mają na celu odzyskanie pieniędzy od zagranicznego dłużnika. Czynności podejmowane są zgodnie z prawem obowiązującym w danym kraju.
Windykacja międzynarodowa, podobnie jak klasyczna, dzieli się na kilka etapów, a są nimi:
- windykacja polubowna,
- postępowanie sądowe,
- postępowanie egzekucyjne.
Międzynarodowa windykacja należności wygląda nieco inaczej w każdym kraju. Właśnie dlatego postrzegana jest jako trudna i wymagająca.
Znajdź firmę windykacyjną odpowiednią dla Twojej sprawyDlaczego windykacja zagraniczna jest trudna?
Windykacja za granicą to wyzwanie, którego podejmują się tylko wybrane firmy. Jest trudniej, ponieważ w każdym kraju mamy do czynienia z nieco innymi regulacjami prawnymi, które potrafią kompletnie różnić się od dobrze nam znanego polskiego systemu prawnego.
Na początkowym etapie windykacji zagranicznego dłużnika trzeba ustalić właściwość sądu odpowiedniego dla danej sprawy, może się bowiem okazać, że to polski sąd będzie właściwym do rozstrzygnięcia sporu na dalszym etapie.
Ważna jest też komunikacja z dłużnikiem w jego ojczystym języku, który przybiera prawno-formalną postać. Przykładem tu może być windykacja w Niemczech, która często zaskakuje, na przykład długością etapu przedsądowego, czy tym, że jej koszty wyglądają zupełnie inaczej niż w Polsce.
Ważnym czynnikiem jest też odległość dzieląca obie strony sporu. To utrudnia dochodzenie roszczeń, uniemożliwiając windykację terenową czy inny bezpośredni kontakt w kraju dłużnika.

Ważne
Wysoką skutecznością cieszą się firmy, które kompleksowo zajmują się windykacją zagranicznych kontrahentów. Możesz zlecić im odzyskiwanie należności na każdym etapie. Ważne, by działać jak najszybciej.
Musisz mieć świadomość, że działanie w pojedynkę może być nie tylko trudne, ale i wielu przypadkach nawet niemożliwe. Jeśli nie znasz prawa regulującego windykację należności w danym kraju, spotkasz się z wieloma przeszkodami. W związku z tym zdecydowanie warto rozważyć windykację międzynarodową we współpracy ze sprawdzonymi windykatorami, którzy obsłużą Cię od początku do końca procesu.
Wszystko dlatego, że dla skutecznego odzyskania pieniędzy konieczne jest wdrożenie działań windykacyjnych, zgodnych z lokalnymi praktykami. Przygotuj się też na to, że proces windykacji za granicą może trwać nieco dłużej niż w Polsce.
Znajdź najlepszego windykatora!
- Jedyna taka porównywarka w Polsce
- Całkowicie za darmo
- Tylko sprawdzone firmy
Jaki jest czas trwania windykacji zagranicznej?
Nie da się jednoznacznie określić tego, ile dokładnie trwa międzynarodowa windykacja długów.
Wszystko zależy od takich zmiennych jak:
- postawa i chęć współpracy dłużnika,
- Twoje relacje z zagranicznym kontrahentem,
- stan majątku osoby zadłużonej,
- kraj zamieszkania lub siedziby firmy płatnika,
- procedury prawne w danym państwie,
- wysokość kwoty, którą chcesz odzyskać.
Oprócz tego znaczenie będzie mieć także przebieg całej sprawy, czyli etap windykacji międzynarodowej, na którym zakończysz dochodzenie roszczenia. Przykładowo zagraniczna windykacja polubowna to proces trwający zwykle od 2 do 3 miesięcy.
Proces potrwa dłużej, jeśli Twój dłużnik nie będzie zainteresowany zażegnaniem konfliktu w łagodnym tonie. Taka sytuacja jak najbardziej ma szansę się zdarzyć, a przy tym jest dość uciążliwa, bo na szali stoi los waszych wspólnych interesów. Wtedy nie pozostanie Ci nic innego jak odzyskiwanie długu od osoby prywatnej lub firmy pod przymusem prawnym, angażując w sprawę zagraniczny organ wymiaru sprawiedliwości wraz z komornikiem sądowym.
Ważne
Na czas trwania windykacji zagranicznej wpływa sprawność sądu w państwie, w którym jest ona prowadzona.
Międzynarodowa windykacja należności wydłuża się, gdy w dochodzeniu roszczeń pomaga Ci sąd i komornik. Dla żadnej firmy nie będzie to komfortowa sytuacja, warto więc wiedzieć, co zrobić by proces windykacyjny przeprowadzany poza granicami kraju, był jak najkrótszy.
Jak możesz skrócić zagraniczną windykację?
Koniecznie poszukaj wsparcia u firmy działającej w zakresie windykacji międzynarodowej. W ten sposób możesz zyskać pewność co do poprawnego przebiegu sprawy i zarazem znacznie skrócić czas trwania postępowania windykacyjnego.
Firma windykacyjna lub kancelaria prawna, które specjalizują się w egzekucji długów zagranicznych, pomogą Ci na każdym możliwym etapie postępowania. Poza tym nasze doświadczenie wielokrotnie udowadniało, że udział windykatorów w sprawie znacząco wpływa na pozytywne zakończenie i skuteczne ściągnięcie długów zagranicznych.
Jak ściągnąć dług z zagranicy?
Windykacja międzynarodowa niewiele różni się od krajowej pod względem kolejności podejmowanych działań. Co do zasady najpierw stosuje się metody miękkie, a dopiero gdy one zawiodą, kieruje się sprawę na drogę postępowania sądowego. Polskie firmy mają najczęściej do czynienia z windykacją dłużników z Unii Europejskiej.
Postępowanie sądowe dłużnika z UE
Jeśli firma, która jest Ci winna pieniądze, ma swoją siedzibę na terenie Unii Europejskiej (prócz Danii), możesz skorzystać ze specjalnej procedury. W tym celu złóż pozew o wydanie europejskiego nakazu zapłaty, a następnie wniosek o wszczęcie postępowania egzekucyjnego do właściwego organu w państwie, w którym sąd wydał Ci nakaz. Jeśli chcesz uzyskać europejski nakaz zapłaty, ale nie wiesz, jak rozpocząć postępowanie pomoże Ci w tym wyspecjalizowana firma windykacyjna.
Windykacja międzynarodowa z firmą windykacyjną
Dysponując odpowiednimi środkami, ściąganie długu za granicą nie powinno stanowić dla Ciebie większego problemu. Będą to indywidualnie dobrane strategie oraz odpowiednie zaplecze prawno-formalne. Jeśli nie czujesz się odpowiednio przygotowany do podejmowania samodzielnych kroków, zdecyduj się na windykację zagraniczną z firmą windykacyjną.
Ważne
Firmy, które ściągają długi, często pobierają prowizję dopiero gdy uda im się odzyskać od dłużnika należne pieniądze. Jest to tzw. opłata success fee.
Korzystając z tego rozwiązania, możesz całkowicie skupić się na swojej działalności, prowadząc ją bez stresu, i nie musząc poświęcać czasu na niesolidnego dłużnika.
Chcę zlecić windykację zagranicznąPodsumowanie
- Windykacja międzynarodowa służy odzyskiwaniu pieniędzy od dłużników spoza Polski.
- Windykację za granicą rozpoczyna się najpierw bez udziału sądu, czyli polubownie.
- Długość trwania windykacji zagranicznej różni się w zależności od kraju dłużnika, tamtejszych regulacji prawnych czy wydolności wymiaru sprawiedliwości.
- Windykacja międzynarodowa jest trudniejsza i bardziej skomplikowana niż krajowa.
- Firmy windykacyjne i kancelarie prawne szybko i sprawnie ściągają długi z zagranicy według lokalnego prawa i potrzeb klienta.

Autor artykułu:
Klaudia BorkiewiczAktualizacja:
Anna SójkaRedakcja CashFix to zespół zaangażowanych autorów, a także cenionych współpracowników. Jesteśmy dumni z bogatego dziedzictwa artykułów, które tworzymy. Naszym celem jest wspieranie naszych czytelników w podejmowaniu mądrych decyzji finansowych, dostarczanie rzetelnych, aktualnych i wartościowych treści dotyczących zarządzania finansami.
[email protected]oraz co robić, gdy znajdziemy się w sytuacji niezapłaconych faktur.

Jak odzyskać pożyczone pieniądze? 4 sposoby
Czy wiesz już, jak odzyskać pożyczone pieniądze od dłużnika? Jeśli nie, to poznaj na to 4 proste sposoby.

Skup długów – co to jest i na czym polega?
Skup długów to metoda na odzyskanie pieniędzy z niezapłaconych faktur. Dowiedz się, jakie korzyści niesie za sobą sprzedaż wierzytelności i jak to zrobić.

Kredyt na spłatę ZUS i US — gdzie go dostać i kiedy warto po niego sięgać?
W ofertach firm pożyczkowych znaleźć można kredyt na spłatę ZUS i US. Dowiedz się, na czym polega takie finansowanie i jak można je dostać.