Postępowanie windykacyjne
, czyli proces windykacji w pigułce
, czyli proces windykacji w pigułce
Masz swojego dłużnika? Jeżeli tak, to z pewnością wiesz, jak mocno osłabia to Twoją sytuację finansową. Mało tego, ten stan rzeczy praktycznie zawsze wiąże się ze stresem i jedną wielką niewiadomą. Możesz to przerwać i odzyskać należne Ci pieniądze. Służy temu postępowanie windykacyjne – sprawdź, czym jest i czy warto wynająć firmę windykacyjną.
Wszechobecna drożyzna zaburzyła stabilność finansową wielu Polek i Polaków.
Konsekwencje są widoczne gołym okiem – chroniczny stres, recesja gospodarcza i rosnąca spirala zadłużenia, to tylko niektóre z nich. Zresztą, badanie Skaner MŚP wykonane dla prowadzącego rejestr dłużników BIG InfoMonitor, tylko potwierdza tę tezę.
Otóż wynika z niego, że w pierwszym kwartale 2023 r. problem zatorów płatniczych wyraźnie się pogłębił. Odzwierciedla to zresztą opóźnianie płatności o ponad miesiąc przez 62% firm.
Co więcej, niemal co drugie mikro, małe czy średnie przedsiębiorstwo nie może doczekać się na zapłatę po upływie 2 miesięcy.
To oznacza, że właściciele firm muszą podjąć podwójne starania o odzyskanie długu.
Robienie tego na własną rękę, jak się okazuje, nie wystarczy. Obecnie skuteczna windykacja należności możliwa jest prawie wyłącznie przy pomocy firmy windykacyjnej.
Jak możesz zainicjować postępowanie windykacyjne? Odpowiedź znajdziesz w dalszej części tekstu.
Słowo windykacja obiło się o uszy prawdopodobnie każdej osobie, wobec której ktoś ma dług. I to bez znaczenia, czy zadłużenie powstało na gruncie współpracy B2B, czy jest ono owocem pożyczki między dwoma osobami prywatnymi.
Wyjaśnimy sobie teraz dokładnie, co to jest windykacja długów.
Definicja
Postępowanie windykacyjne to działanie prawno-procesowe mające na celu ściągnięcie długu od osoby zadłużonej, dzięki środkom określonym w obowiązujących przepisach prawnych.
Najczęściej przeprowadzana jest przez wyspecjalizowane firmy windykacyjne.
Warto zaznaczyć, że proces windykacji jest w pełni legalny i służy, najprościej mówiąc, skłonieniu osoby zobowiązanej do uregulowania należności.
Chcę porównać firmy windykacyjne
Działaniami windykacyjnymi będą wszelkie narzędzia, które mają wpłynąć na postawę dłużnika i wymóc na nim spłacenie zobowiązania.
W zależności od konkretnego przypadku i zatwardziałości osoby, którą przyszło windykować, wybierane są odpowiednie metody i strategie.
Wyróżniamy 3 główne etapy windykacji, które następują kolejno po sobie. Zaliczać będziemy do nich:
Jest właściwym i obligatoryjnym początkiem postępowania windykacyjnego. Etap ten polega na poinformowaniu dłużnika o konieczności uregulowania należności i następstwach zignorowania wezwań.
W tym czasie najczęściej dochodzi do negocjacji z osobą zadłużoną i nieprzymusowego przekonywania do podjęcia działań na poczet spłaty długu.
Ważne
Polubowne dochodzenie roszczeń ma na celu zmotywowanie dłużnika do zapłaty należności i jest poniekąd wyciągnięciem ręki w jego stronę.
Jakie są cele windykacji polubownej?
Windykacja miękka, a nawet sama próba jej podjęcia, jest niezbędna do tego, aby sąd przychylnie rozpatrzył pozew o wydanie nakazu zapłaty.
Czytaj więcej: Skup długów – co to jest?
Gdy polubowny proces windykacyjny ostatecznie nie pomógł w odzyskaniu należności, pozostaje skierować sprawę na drogę postępowania sądowego. Jest to tzw. etap windykacji twardej.
Ważne
Windykacja twarda najczęściej wykorzystywana jest w przypadku braku reakcji na próby kontaktu z dłużnikiem ze strony wierzyciela lub gdy osoba ta jest nieuchwytna.
W przeciwieństwie do windykacji polubownej, w procesie windykacji sądowej chodzi o nakłonienie dłużnika do spłacenia zobowiązania pod przymusem prawnym.
To jednak nie powstrzymuje przed złożeniem pozwu o wydanie nakazu zapłaty, kiedy egzekucja na polubownym polu po prostu zawiodła, a dłużnik znajduje coraz bardziej wysublimowane wymówki.
Mając już nakaz zapłaty, jako wierzyciel musisz zainicjować postępowanie klauzulowe, którego celem jest uzyskanie klauzuli wykonalności.
Jest to potrzebne, aby zdobyć tytuł wykonawczy, który jest niezbędny do wszczęcia egzekucji komorniczej.
Pamiętaj, że postępowanie sądowe zawsze będzie wiązać się z ogromem formalności i dodatkowymi kosztami (np. opłata sądowa wnoszona przy składaniu pozwu o nakaz zapłaty).
Ważne
Możesz obciążyć dłużnika kosztami za windykację sądową, m.in. dzięki współpracy z firmą lub kancelarią windykacyjną.
Wynajmując podmioty zewnętrzne, które będą reprezentować Cię w sądzie, zyskujesz pewność, że etap ten zostanie poprowadzony od początku do końca w należyty i profesjonalny sposób.
Trzecim i ostatnim etapem postępowania windykacyjnego jest postępowanie egzekucyjne, czyli, innymi słowy, proces windykacji komorniczej.
Definicja:
Rozpoczęcie postępowania egzekucyjnego zmierza do odzyskania przez komornika sądowego całości zadłużenia w imieniu wierzyciela.
Komornik jest funkcjonariuszem publicznym, co z kolei daje mu więcej możliwości i uprawnień, aby ten dług w całości odzyskać.
Ważne
W celu egzekucji wierzytelności z majątku dłużnika musisz złożyć specjalny wniosek dotyczący wszczęcia windykacji komorniczej.
Następnie musisz podjąć decyzję, z jakiej części majątku osoby, wobec której prowadzona jest egzekucja komornicza, będzie dochodzona przymusowa spłata długu.
Najpowszechniejszym sposobem na odzyskiwanie długów w tym przypadku jest egzekucja z rachunku bankowego dłużnika.
Co prawda, wszczęcie egzekucji oraz odzyskanie należności na drodze egzekucji należy do kompetencji komorników, a nie windykatorów. A już tym bardziej nie może przeprowadzić jej sam wierzyciel.
Miej także na uwadze, że nie każdy komornik sądowy działa sprawnie i skutecznie.
W tej sytuacji nie warto słuchać swojej intuicji, a postępowanie windykacyjne lepiej oddać w ręce firm windykacyjnych, które na podstawie swojego doświadczenia pomogą Ci wybrać odpowiednią osobę.
Postępowanie windykacyjne to chronologiczna procedura, która sprawiedliwie uwzględnia interesy zarówno wierzyciela, jak i dłużnika.
Powinna przebiegać w poniższy sposób.
Co do zasady windykację można (a nawet trzeba) zacząć jak najszybciej. Zaleca się, by działania podjąć już pierwszego dnia po terminie płatności wskazanym na fakturze czy umowie.
Ważne
Nie zwlekaj z windykacją, ponieważ dług może się przedawnić.
Po przedawnieniu roszczenia nie możesz już dochodzić swojej należności prawnie, a jedynie polubownie, licząc na dobrą wolę Twojego dłużnika.
Wnioski płynące z tekstu są jednoznaczne – proces windykacji nie jest łatwy, ale się opłaca.
Postępowanie windykacyjne prowadzone przez firmy windykacyjne pozwala zaoszczędzić pieniądze, czas i nerwy związane z całą procedurą.
Windykatorzy to eksperci w skutecznej walce o należność, dlatego coraz więcej przedsiębiorców i osób prywatnych decyduje się na podjęcie tego typu współpracy.
Chcę wynająć firmę windykacyjną
Autorka artykułu:
Klaudia BorkiewiczRedakcja CashFix to zespół zaangażowanych autorów, a także cenionych współpracowników. Jesteśmy dumni z bogatego dziedzictwa artykułów, które tworzymy. Naszym celem jest wspieranie naszych czytelników w podejmowaniu mądrych decyzji finansowych, dostarczanie rzetelnych, aktualnych i wartościowych treści dotyczących zarządzania finansami.
[email protected]Usługi windykacyjne to bardzo dobry sposób na odzyskanie pieniędzy od kontrahenta. Skorzystaj z oferty firm windykacyjnych z naszej porównywarki!
Odzyskiwanie należności to temat, wokół którego narosło wiele mitów. Sprawdź, jakie są fakty i mity o windykacji długów.
Postępowanie egzekucyjne jest ostatecznym etapem windykacji. Zobacz, jak wygląda egzekucja komornicza Twojego dłużnika krok po kroku.