CashFix arrowWiedza arrowOdzysk długów od stałych kontrahentów– w jaki sposób to zrobić?

Odzysk długów od stałych kontrahentów

 – w jaki sposób to zrobić?

Odzysk długów od klientów

Odzysk długów od kontrahenta, z którym wiąże nas stała współpraca, obarczone jest wieloma trudnościami, stresem, a czasem również niskim wskaźnikiem powodzenia. W takiej sytuacji stawka toczy się nie tylko o należne nam pieniądze, ale i o biznesowe więzi, które są szczególnie ważne przy realizacji interesów. Jak w takim razie przeprowadzić windykację stałego klienta? Odpowiedź znajdziesz w artykule.

Czy stali klienci powinni być ważni dla przedsiębiorstwa?

Osoby zajmujące się prowadzeniem własnej działalności gospodarczej, stając przed koniecznością windykacji stałego kontrahenta, zwykle nabierają obaw co do sposobu jej przeprowadzenia oraz związanych z tym konsekwencji.

W końcu nie jest to komfortowa sytuacja dla żadnej ze stron, a każdy fałszywy ruch może na zawsze zniszczyć dobre relacje pomiędzy wierzycielem a dłużnikiem.

Nic dziwnego, w końcu tacy klienci mają dla firmy niebagatelne znaczenie, zapewniając jej regularny przychód. Okazuje się też, że to właśnie od stałych partnerów biznesowych niekiedy zależy przyszłość przedsiębiorstwa.

W zupełnym przeciwieństwie do jednorazowych współprac, które nie są dla przedsiębiorcy aż tak kluczowe.

Dlaczego lojalni klienci są ważni?

  • zapewniają firmie regularny przychód;
  • najczęściej transakcje z nimi opiewają na duże sumy;
  • taki kontrahent wie, czego chce;
  • rozpowszechniają markę w swoim środowisku;
  • polecają firmę innym kontrahentom.

To wszystko sprawia, że chcemy szczególnie dbać o tego typu kontrahentów. Podkreślmy jednocześnie, że i tu wskazane jest zachowanie zdrowego rozsądku. Dłużnik to dłużnik, nieważne, jakie stosunki nas z nim łączą – trzeba podjąć się windykacji należności.

Na co zwrócić uwagę przy dochodzeniu spłaty należności od stałego klienta? Czytaj dalej.

Windykacja należności

Chcesz odzyskać swoje pieniądze? Służymy pomocą.

ZADZWOŃ 538 234 500

Jak wygląda skuteczny odzysk długów?

To, co jest istotne to to, iż operacja odzyskiwania należności wygląda w zasadzie tak samo zarówno w przypadku lojalnych klientów, jak i tych, z którymi przyszło nam przeprowadzić jedną, czy dwie transakcje.

Ważne

Niezależnie od długości współpracy, fazy windykacji w każdym przypadku będą prezentować się w podobny sposób.

Odzysk długów

Odzysk długów to zbiór trzech chronologicznych etapów:

Windykacja polubowna

Jest to etap, który w znacznej większości inicjowany jest już na samym początku batalii o swoją należność.

Definicja

Windykacja polubowna to takie działania windykacyjne, których istotą jest dobrowolne ściąganie należności, bez konieczności angażowania w proces sądu.

Do repertuaru czynności zaliczać możemy m.in.:

– nawiązanie kontaktu z osobą zadłużoną w celu wyjaśnienia powodów zwłoki (np. telefon do dłużnika),

– wysłanie przypomnień o zapłacie (SMS, telefon, e-mail, poczta tradycyjna),

– prowadzenie negocjacji,

– windykacja terenowa,

przedsądowe wezwanie do zapłaty,

– wpis danych dłużnika do rejestru osób zadłużonych biur informacji gospodarczych,

– sprzedaż długu na giełdzie wierzytelności.

Większość wymienionych działań jest dla przedsiębiorcy windykującego na własną rękę trudne do zrealizowania. W takim przypadku, aby odzyskać dług, najlepiej wynająć fachową firmę windykacyjną.

Postępowanie polubowne jest w tego typu firmach standardowo pierwszym krokiem ku dochodzeniu należności.

Przeczytaj: Odzyskiwanie należności – fakty i mity

Windykacja sądowa

Odzysk długów na drodze postępowania sądowego rozpoczyna się w momencie, w którym wierzyciel uświadamia sobie, iż ściąganie długów na etapie polubownym nie przyniesie oczekiwanego efektu.

W tym scenariuszu wierzyciel dążyć będzie do uzyskania tytułu egzekucyjnego, czyli w tej sytuacji prawomocnego orzeczenia sądu (wyrok albo nakaz zapłaty).

Aby jednak móc zapoczątkować egzekucję komorniczą z majątku dłużnika, sąd musi wydać tytuł wykonawczy, który jest tytułem egzekucyjnym zaopatrzonym w klauzulę wykonalności.

Postępowanie egzekucyjne

Gdy sąd wyda orzeczenie z korzyścią dla wierzyciela, wyegzekwowaniem roszczenia zajmie się przydzielony do sprawy komornik sądowy.

Celem wszczęcia egzekucji komorniczej należy złożyć odpowiedni wniosek do komornika wraz z załączonym do niego tytułem wykonawczym. Taki wniosek powinien określać rodzaj świadczenia oraz sposób ściągnięcia długu.

Jak wygląda postępowanie sądowo-egzekucyjne?

Fundamentalną różnicą między polubowną windykacją należności a windykacją sądowo-egzekucyjną, jest zastosowanie środków prawnych, takich jak:

  • złożenie pozwu sądowego przeciwko dłużnikowi – wierzyciel składa pozew do sądu właściwego dla siedziby lub miejsca zamieszkania osoby zadłużonej,
  • klauzula wykonalności – po uzyskaniu przez sąd wyroku lub nakazu zapłaty, wierzyciel może zainicjować postępowanie klauzulowe, które doprowadzić ma do opatrzenia tytułu egzekucyjnego klauzulą wykonalności,
  • tytuł wykonawczy – dokument ten jest prawomocnym orzeczeniem sądu zaopatrzonym w klauzulę wykonalności. Dzięki niemu możliwe jest rozpoczęcie egzekucji komorniczej z majątku osoby zadłużonej,
  • przekazanie sprawy komornikowi.

Windykacja należności od stałego klienta z firmą windykacyjną

Zastanawiając się nad postępowaniem sądowym, trzeba mieć na uwadze, iż jest ono niezwykle czasochłonne i kosztowne, a ponadto udział organów państwowych, choć niekiedy niezbędny, zazwyczaj na dobre niweczy biznesowe więzi między przedsiębiorcą a niepłacącym kontrahentem.

Dlatego też w procesie windykacji lojalnych klientów wyjątkowo istotny jest etap polubowny, który stwarza okazję do wspólnych negocjacji, kończących się najczęściej wypracowaniem warunków spłaty długu, zadowalających obie strony.

Dla utrzymania dobrych relacji z takimi klientami najważniejsze jest, aby to właśnie w początkowym stadium windykacji przeprowadzić ją w sposób delikatny, konsekwentny i profesjonalny.

Ważne

Odzyskiwanie długów przez firmy windykacyjne potrafi już w trakcie windykacji miękkiej przynieść pozytywne rezultaty.

Skuteczna windykacja długów z podmiotami zewnętrznymi jest możliwa dzięki wieloletniemu doświadczeniu, znakomitym przygotowaniu merytorycznym windykatorów, a także narzędziom i taktykom, które za każdym razem dobierane są indywidualnie do danej sprawy.

Z tego powodu, jeżeli zależy nam na naszym kliencie, lepiej nie zabierajmy się za samodzielne egzekwowanie spłaty zadłużenia.

Sprawdź: Ściąganie długów – samodzielnie czy z firmą windykacyjną?

Odzysk długów od stałego klienta – nie zwlekaj!

Stały klient czy nie, bezpieczeństwo finansowe przedsiębiorstwa jest najważniejsze.

Może zdarzyć się i tak, że, pomimo iż odzysk długów odbywał się z zachowaniem zasad etycznych, a do działań zaangażowano sprawdzoną firmę, nasze relacje z dłużnikiem mogą mocno ucierpieć.

Warto się jednak zastanowić, czy stały klient, który postanowił nadwyrężyć nasze zaufanie, narażając nas jednocześnie na straty finansowe, jest wart poświęcenia dla niego płynności finansowej firmy – w końcu jej interes powinien mieć dla nas pierwszorzędne znaczenie.

Ważne

Nie należy ani zwlekać z windykacją należności, ani bać się jej przeprowadzać bez względu na to, czy jest to stały, czy jednorazowy klient.

Kwestią, o której nie można zapomnieć, jest również to, że kurczowe trzymanie się nierzetelnych kontrahentów generuje zatory płatnicze w firmie, a to może doprowadzić do poważnych problemów w jej funkcjonowaniu.

Skorzystaj z bezpłatnej porównywarki i odzyskaj swoje pieniądze!

Odzysk długów od stałych kontrahentów – wskazówki

Powstanie zadłużenia po stronie klienta, z którym dotychczasowe prowadzenie interesów szło bez zarzutów, jest nie tylko niekomfortowe, ale i problematyczne dla przedsiębiorcy.

Przede wszystkim nie zakładajmy od razu oszustwa czy celowej opieszałości dłużnika.

Czasami brak zapłaty może wynikać z jego własnych problemów finansowych czy zwykłego niepamiętania o terminie płatności.

Oto kilka wskazówek na temat zasad, których warto się trzymać przy odzyskiwaniu należności od stałych kontrahentów:

  • nie daj się ponieść emocjom – zwłaszcza na etapie polubownym. W sposób spokojny i rzeczowy staraj się dowiedzieć, dlaczego dłużnik nie dotrzymał terminu płatności,
  • ułatw klientowi spłatę długu – jeżeli taka sytuacja wystąpiła po raz pierwszy, a wiemy, że powodem niezapłaconej faktury jest chwilowy kryzys ze strony stałego kontrahenta, warto zaproponować mu nieznaczne wydłużenie terminu płatności albo rozłożenie długu na raty,
  • pamiętaj o konsekwencji w działaniu – nie zważając na zażyłość relacji, nie wolno zapominać o postępowaniu w sposób konsekwentny i zdecydowany. Przykładowo, gdy w umowie przewidziane są konkretne następstwa braku zapłaty, musimy wyciągnąć wobec dłużnika przewidziane represje,
  • bądź transparentny – w sposób jasny i zrozumiały, na bieżąco informuj dłużnika o podjętych wobec niego działaniach. Przedstaw mu konsekwencje dalszego zwlekania z zapłatą,
  • bądź nieustępliwy – zawsze należy pamiętać, że to twoje własne pieniądze, poświęcony czas i wykorzystane zasoby. Masz prawo do działań windykacyjnych. Nie zgadzaj się na odwlekanie zapłaty w nieskończoność ani nie odpuszczaj niesolidnemu klientowi w obawie przed jego utratą.

Podsumowanie

  • Stały klient to ważne ogniwo dla funkcjonowania przedsiębiorstw czy stabilności podmiotów z sektora obrotu gospodarczego.
  • Odzysk długów charakteryzuje taka sama etapowość, niezależnie od długości współpracy.
  • Postępowanie windykacyjne wobec stałych kontrahentów powinno zostać przeprowadzone w odpowiedni i profesjonalny sposób.
  • Odzyskiwanie długów z pomocą firmy lub kancelarii windykacyjnej niemalże wiąże się z gwarancją skuteczności działań.
Klaudia Borkiewicz

Autorka artykułu:

Klaudia Borkiewicz

Redakcja CashFix to zespół zaangażowanych autorów, a także cenionych współpracowników. Jesteśmy dumni z bogatego dziedzictwa artykułów, które tworzymy. Naszym celem jest wspieranie naszych czytelników w podejmowaniu mądrych decyzji finansowych, dostarczanie rzetelnych, aktualnych i wartościowych treści dotyczących zarządzania finansami.

[email protected]
DZIELIMY SIĘ NASZĄ WIEDZĄ
Windykacja — na czym polega?
Zapoznaj się z artykułami naszych ekspertów, którzy wyjaśniają, jak poradzić sobie z dłużnikiem
oraz co robić, gdy znajdziemy się w sytuacji niezapłaconych faktur.
kancelaria windykacyjna jak wybrać?

Kancelaria windykacyjna, jak wybrać tą skuteczną?

Kancelaria windykacyjna zajmuje się m.in. ściąganiem długów na zlecenie. Sprawdź, jak wybrać najlepszą kancelarię windykacyjną i na co zwrócić uwagę.

Autor: Klaudia Borkiewicz|06.10.2022 r.
Koszty windykacji

Koszty windykacji — ile realnie trzeba zapłacić?

Koszty windykacji wynikają z kilku czynników. Zobacz, co się składa na opłaty w działaniach polubownych, sądowych i komorniczych.

Autor: Anna Sójka|04.04.2024 r.
wezwanie do zwrotu zaliczki

Jak napisać wezwanie do zwrotu zaliczki?

Wezwanie do zwrotu zaliczki to bardzo istotny dokument dla każdego, kto chce odzyskać zaliczkę. Dowiedz się, jak sporządzić profesjonalne wezwanie.

Autor: Beniamin Niśkiewicz|22.02.2024 r.