Faktoring, choć wydaje się prostą usługą, charakteryzuje się dość złożoną strukturą. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom przedsiębiorców, jego rodzaje zostały jeszcze bardziej rozbudowane.
Podział na formę finansowania:
- Faktoring jawny (otwarty) — jest to najpopularniejsza forma. Nasz kontrahent zostaje poinformowany o tym, że faktor przejął wierzytelność.
- Faktoring tajny (zwany również faktoringiem cichym bądź niejawnym) — w tym przypadku nasz kontrahent nie dowiaduje się o tym, że została przeprowadzona cesja wierzytelności.
Podział na instytucje finansowania:
- Faktoring bankowy — usługa świadczona przez banki. Kiedyś zarezerwowany tylko dla dużych graczy, dziś staje się coraz elastyczniejszy i dostępny również dla mniejszych firm.
- Faktoring pozabankowy — usługa świadczona przez instytucje pozabankowe. Jest skierowana do całego sektora małych i średnich przedsiębiorstw, choć to również ulega zmianie.
Podział ze względu na skalę współpracy z faktorem:
- Faktoring pojedynczy — przedsiębiorca przekazuje pojedyncze, wybrane przez siebie faktury.
- Faktoring globalny — przedsiębiorca przekazuje faktorowi wszystkie wystawione faktury.
Podział ze względu na obszar terytorialny naszej działalności:
- Faktoring krajowy — jeżeli działamy tylko na terenie kraju.
- Faktoring zagraniczny — jeżeli współpracujemy z kontrahentami zagranicznymi.
Tutaj możemy dokonać dodatkowego podziału na:
- Faktoring eksportowy — przeznaczony jest dla firm, które eksportują swoje towary do kontrahentów zagranicznych.
- Faktoring importowy — przypomina w swoim działaniu faktoring odwrotny. Występuje, kiedy przedsiębiorca, który sprowadza towar do kraju, potrzebuje go pilnie sfinansować dla kontrahenta zagranicznego.
Podział ze względu na czas uzyskania zapłaty:
- Faktoring wymagalnościowy — ten rodzaj skierowany jest szczególnie do tych, którzy nie mają własnego działu finansowego albo nie udaje im się ściągnąć należności od klienta.
- Faktoring dyskontowy (przyspieszony) — pozwala pozyskać środki z chwilą podpisania umowy faktoringowej.
- Faktoring zaliczkowy — w tym przypadku faktorant otrzymuje natychmiastowo zaliczkę w wysokości części kwoty na fakturze, a całość dopiero po uregulowaniu rachunku przez dłużnika.
Ostatnim, różniącym się od wszystkich pozostałych jest faktoring odwrócony.
- Faktoring odwrotny (zakupowy) — występuje w sytuacji, kiedy to kupujący potrzebuje finansowania, np. aby uregulować płatność za nabyty towar wobec dostawcy.