CashFix arrowWiedza arrowSprzedaż faktur – kiedy można sprzedać i komu? Poradnik

Sprzedaż faktur – kiedy można sprzedać i komu? Poradnik

Sprzedaż faktur – kiedy można sprzedać i komu? Poradnik
Chcę porównać oferty najlepszych firm windykacyjnych

Sprzedaż faktur to coraz popularniejszy sposób na zachowanie odpowiedniego poziomu płynności finansowej przedsiębiorstwa. Jest to spowodowane przez fakt, że wiele faktur, które codziennie wystawiają różnego rodzaju firmy, posiada długie terminy płatności. Dowiedz się, jak to rozwiązanie może pomóc Twojemu przedsiębiorstwu.

Czym jest sprzedaż faktur?

Sprzedaż faktur, polega na tym, że za pomocą cesji wierzytelności przekazujemy naszą wierzytelność na inny podmiot. Funkcjonuje głównie w faktoringu, który jest bardzo skutecznym sposób na finansowanie działalności gospodarczej i poprawę płynności finansowej przedsiębiorstwa. Dzięki temu rozwiązaniu, osoby prowadzące firmę nie muszą czekać na płatność od kontrahenta i otrzymać pieniądze w kilka godzin po wystawieniu faktury z odroczonym terminem płatności.

Pojęcie sprzedaży faktur funkcjonuje również w kontekście sprzedaży długów, które jest bardzo często mylone z faktoringiem. Choć oba dotyczą sprzedaży wierzytelności, są to dwa zupełnie inne rodzaje usług. 

Sprzedaż długów dotyczy faktur przeterminowanych, których przewidywana data płatności już minęła. Faktoring to usługa finansowania faktur z ważnym terminem płatności, który nie minął.

Co ciekawe, polskie prawo nie zawiera nigdzie słowa faktoringu, ani nie opisuje procesu sprzedaży faktur. Jednym z nielicznych aktów prawnych, które są podstawą działań faktorów, jest podsumowanie konwencji UNIDROIT z dnia 28 maja 1988 r. o międzynarodowym faktoringu w Ottawie.

Chcę porównać oferty najlepszych firm windykacyjnych

Definicja faktoringu, wg. tego dokumentu brzmi następująco:

Rodzaj działalności finansowej polegającej na wykupie nieprzeterminowanych wierzytelności przedsiębiorstw, należnych im od odbiorców z tytułu dostaw towarów lub usług, połączony z finansowaniem klientów oraz świadczeniem na ich rzecz dodatkowych usług. Z ekonomicznego i prawnego punktu widzenia firma faktoringowa wykonuje co najmniej dwie z czterech czynności:
[1] finansuje bezsporne i niewymagalne należności;
[2] prowadzi sprawozdawczość i konta dłużników;
[3] egzekwuje należności;
[4] przejmuje ryzyko wypłacalności odbiorcy.

definicja faktoringu powstała na konwencji UNIDROIT w Ottawie, źr. https://stat.gov.pl/metainformacje/slownik-pojec/pojecia-stosowane-w-statystyce-publicznej/1597,pojecie.html

Proces sprzedaży faktur jest bardzo prosty – po wystawieniu faktury, przedsiębiorca może zgłosić się do danej firmy, zajmującej się faktoringiem, której głównym sektorem działalności jest finansowanie faktur. Po wpisaniu wszystkich niezbędnych informacji i przekazaniu dokumentów, system wyszukuje najlepsze oferty firm faktoringowych.

Po zaakceptowaniu jednej z nich podpisuje się umowę (najlepiej podpisem elektronicznym), a pieniądze trafiają na konto przedsiębiorstwa w maksymalnie kilka dni roboczych.

Jak sprzedaż faktur może pomóc Twojej firmie?

Sporo firm, działających na polskim rynku, stosuje strategię odraczania terminu płatności faktur. Bardzo często powoduje to zatory płatnicze w firmie, która wykonała usługę, bądź dostarczyła towar i oczekuje na uregulowanie zobowiązania.

Problem ten, dotyczy szczególnie przedsiębiorstw, które muszą współpracować z firmami budowalnymi czy transportowymi, które mogą przedłużyć płatność aż do 90 dni, od momentu wystawienia dokumentu.

Sprzedaż faktur jest szybkim i bezpiecznym procesem, który eliminuje ten problem. Dzięki temu rozwiązaniu długie terminy płatności nie stanowią tak wielkiego problemu, a płynność finansowa firmy znacznie się zwiększa. 

Dodatkowo część firm faktoringowych udostępnia usługi, które nie są do końca związane z faktoringiem, ale skorzystanie z nich może być bardzo pomocne. Jest to np. monitoring windykacji należności, który całkowicie eliminuje konieczność wysyłania do kontrahenta powiadomień i wezwań do zapłaty.

Kolejnym plusem jest fakt, że zabezpieczeniem opłaty za usługę faktoringu jest sama faktura, a nie środki finansowe, które należy wpłacić do przedsiębiorstwa skupującego faktury. Oznacza to, że przedsiębiorstwo nie ryzykuje swoim majątkiem, co w znacznym stopniu zmniejsza ryzyko straty pieniędzy.

Chcę porównać oferty najlepszych firm windykacyjnych

Sprzedaż faktur – kto może skorzystać z tego rozwiązania?

Ze sprzedaży faktur mogą korzystać wszyscy przedsiębiorcy, zarówno ci, którzy prowadzą jednoosobową działalność gospodarczą, jak i ci, którzy są dyrektorami międzynarodowych korporacji, zatrudniających kilka tysięcy osób.

Co ważne, nie ma znaczenia profil przedsiębiorstwa, ani jego główny zakres działalności. Z faktoringu mogą korzystać praktycznie wszystkie firmy – gastronomiczne, budowlane, transportowe, usługowe czy produkcyjne.

Kiedy sprzedaż faktury jest korzystna dla firmy?

Sprzedaż faktury jest korzystna dla przedsiębiorców, którzy:

kiedy sprzedaz faktury jest korzystna dla firmy?
  1. Mają problemy z płynnością finansową – faktoring to sposób na otrzymanie pieniędzy za wystawioną fakturę w zaledwie kilka godzin po dokonaniu usługi, bądź dostarczeniu towaru.
  2. Chcą doinwestować pieniądze w reklamę, rozwój technologiczny, szkolenie pracowników (bądź zwiększenie ich pensji, czy wypłacenie premii).
  3. Chcą zainwestować w rozwój firmy, np. poprzez zakupienie środków trwałych, czy skorzystanie z leasingu auta.
  4. Otrzymali informację o nieplanowanych wydatkach, np. konieczność wyremontowania biura, ze względu na zalanie pomieszczenia, po otrzymaniu kary z ZUS czy z Urzędu skarbowego, czy przymus naprawy pojazdu służbowego.
  5. Potrzebują pieniędzy na tzw. faktoring zakupowy. Oznacza to przypadki, w których przedsiębiorca otrzymuje informację o konieczności wcześniejszego opłacenia faktury.

Faktury przeterminowane i z ważnym terminem płatności – czym różni się ich sprzedaż?

Faktury przeterminowane, to takie, w których data płatności za usługę bądź towar już minęła. Jeśli chcesz sprzedać fakturę przeterminowaną, idealną opcją dla Ciebie będzie sprzedaż długów jednej z firm windykacyjnych, działających na naszym rynku.

Proces windykacji trwa nieco dłużej od faktoringu i pociąga za sobą nieco więcej formalności, niż faktoring. Sprzedaż faktur z ważnym terminem płatności odbywa się za pośrednictwem jednej z firm faktoringowych.

Sprzedaż faktur – gdzie znaleźć oferty?

Jeśli potrzebujesz pieniędzy z faktury, którą dopiero co wystawiłeś, lub potrzebujesz pomocy w windykacji należności od nieuczciwego kontrahenta – zgłoś się do Cashfix! Jesteśmy porównywarką firm windykacyjnych i faktoringowych. Jak wygląda proces sprzedaży faktur?

Chcę porównać oferty najlepszych firm windykacyjnych

Pierwszym etapem jest wypełnienie formularza kontaktowego, w którym poprosimy Cię o podstawowe dane na Twój temat oraz informacje dotyczące długu. Następnie, nasz konsultant skontaktuje się z Tobą telefonicznie, aby poznać dokładne dane Twojej sprawy.

Po wpisaniu informacji do systemu nasz konsultant otrzyma informację zwrotną, dotyczącą tego, jakie firmy mogą się podjąć tej sprawy, po czym przekaże kontakt do nich. 

Wybór przedsiębiorstwa, które Ci pomoże, należy do Ciebie! Co ważne, nasza usługa jest całkowicie darmowa! 

Podsumowanie

  • Sprzedaż faktur to usługa finansowania działalności gospodarczej, w której przedsiębiorca sprzedaje firmie faktoringowej faktury z odroczonym terminem płatności, otrzymując za nie pieniądze natychmiastowo,
  • Sprzedaż faktur może pomóc firmie w poprawie płynności finansowej, zwiększeniu bezpieczeństwa transakcji i ograniczeniu ryzyka utraty pieniędzy.
  • Sprzedaż faktur to rozwiązanie dostępne dla wszystkich przedsiębiorców, niezależnie od wielkości firmy i branży, w której działa.
  • Sprzedaż faktury jest korzystna dla firm, które potrzebują szybkiego dostępu do gotówki na pokrycie bieżących potrzeb finansowych, inwestycje lub nieplanowane wydatki.
  • Faktury przeterminowane są skupowane przez firmy windykacyjne, a faktury z ważnym terminem płatności przez firmy faktoringowe.
Patryk Marzec

Autor artykułu:

Patryk Marzec

Redakcja CashFix to zespół zaangażowanych autorów, a także cenionych współpracowników. Jesteśmy dumni z bogatego dziedzictwa artykułów, które tworzymy. Naszym celem jest wspieranie naszych czytelników w podejmowaniu mądrych decyzji finansowych, dostarczanie rzetelnych, aktualnych i wartościowych treści dotyczących zarządzania finansami.

[email protected]
DZIELIMY SIĘ NASZĄ WIEDZĄ
Windykacja — na czym polega?
Zapoznaj się z artykułami naszych ekspertów, którzy wyjaśniają, jak poradzić sobie z dłużnikiem
oraz co robić, gdy znajdziemy się w sytuacji niezapłaconych faktur.
Odsetki od niezapłaconej faktury

Odsetki od niezapłaconej faktury 2024 r. – jak ściągnąć?

Odsetki ustawowe stanowią jedno z najczęściej stosowanych rodzajów rekompensaty za nieterminowe płatności. Dowiedz się, jak ściągnąć odsetki od niezapłaconej faktury.

Autor: Klaudia Borkiewicz|04.01.2024 r.
Windykator kto to

Windykator – kto to jest i czym się zajmuje?

Dowiedz się, kto to jest windykator, co może, a czego nie, czym się zajmuje oraz dlaczego warto z nim współpracować.

Autor: Klaudia Borkiewicz|08.06.2022 r.
Gdzie zgłosić dłużnika zalegającego ze spłatą zobowiązania?

Gdzie zgłosić dłużnika zalegającego ze spłatą zobowiązania?

Gdzie zgłosić dłużnika? To pytanie pada zarówno w kontekście osób prywatnych, jak i firm. Sprawdź, kogo możesz poinformować o zaległej spłacie długu.

Autor: Patryk Marzec|08.12.2023 r.