CashFix arrowWiedza arrowKancelaria windykacyjna, jak wybrać tą skuteczną?

Kancelaria windykacyjna

, jak wybrać tą skuteczną?

kancelaria windykacyjna jak wybrać?

Na sytuację finansową firmy składa się wiele czynników. Niestety, nie zawsze jest ona zadowalająca. Klienci nieregulujący zobowiązań na czas powodują zatory płatnicze, które należą do przedmiotu zmartwień niejednego przedsiębiorcy. Tracąc grunt pod nogami, wielu z nich decyduje się powierzyć odzyskanie należności kancelarii windykacyjnej. Sprawdź, co to jest kancelaria windykacyjna oraz jak wybrać najlepszą.

Kancelaria windykacyjna – co to jest?

Dochodzenie roszczeń od kontrahentów nie należy do najprostszych, szczególnie wtedy, kiedy wierzyciel decyduje się odzyskać pieniądze w pojedynkę.

Niejednokrotnie samodzielna windykacja okazuje się być wyczerpująca i żmudna, a nieumiejętnie przeprowadzona sprawia, że relacje z dłużnikiem ulegają znacznemu pogorszeniu.

Aby tego uniknąć, najlepszym rozwiązaniem będzie powierzenie windykacji należności wyspecjalizowanemu podmiotowi, np. kancelarii windykacyjnej.

Definicja

Kancelaria windykacyjna świadczy usługi z zakresu wsparcia procesu windykacji należności z wykorzystaniem wszelkich środków prawnych.

Kancelaria windykacyjna to kancelaria prawna, której przedmiotem działalności jest m.in. dochodzenie spłaty należności od dłużników z zastosowaniem przepisów prawnych.

W praktyce oznacza to wprowadzenie w ramach windykacji przedsądowej procedur negocjacyjnych, a gdy to okaże się niewystarczające, również pomoc w wyegzekwowaniu od dłużnika zapłaty na drodze sądowej czy egzekucji komorniczej.

Kancelarie prawne swoje usługi kierują przede wszystkim do osób, którym zależy na fachowej pomocy w skutecznym zaspokojeniu swoich roszczeń, z uwzględnieniem zachowania dobrych relacji z osobą zadłużoną.

Ważne

Kancelaria windykacyjna to nie to samo, co firma windykacyjna.

Choć nierzadko wspomina się o nich synonimicznie, kancelarie windykacyjne i firmy windykacyjne to dwa odrębne podmioty.

Dowiedz się wszystkiego o windykacji sądowo-egzekucyjnej: Postępowanie egzekucyjne od A do Z

Kancelaria windykacyjna a firma windykacyjna – co wybrać?

Firma windykacyjna jest tak naprawdę alternatywą dla kancelarii prawnej, świadczącej usługi windykacyjne. Dokonanie wyboru zależy tak naprawdę od indywidualnych potrzeb osoby chcącej odzyskać dług. W tym przypadku warto zaznajomić się z charakterystyką obu podmiotów.

Porównaj oferty windykacyjne

Windykacja należności z kancelarią windykacyjną

Żeby lepiej zrozumieć, czym zajmują się kancelarie windykacyjne, należy w pierwszej kolejności dowiedzieć się, na czym polega windykacja należności sama w sobie.

Otóż windykacja długów składa się z:

 • windykacji polubownej (pozasądowej),
 • windykacji sądowej,
 • egzekucji komorniczej.

Jak widać, proces windykacyjny składa się z trzech następujących po sobie etapów.

Oznacza to, że w przypadku gdy odzyskiwanie długów na etapie polubownym nie przebiegło po myśli wierzyciela, możliwe jest wkroczenie na etap sądowy w celu uzyskania tytułu egzekucyjnego.

W momencie kiedy windykacja sądowa zawiedzie, a wierzyciel nie spotka się z oczekiwaną reakcją dłużnika, dochodzenia roszczeń podejmuje się komornik sądowy, przeprowadzając egzekucję komorniczą z majątku osoby zadłużonej.

Ważne

Aby proces odzyskanie należności przebiegł efektywnie, bez naruszenia dobrych relacji z dłużnikiem, należy zwrócić się o pomoc do firm lub kancelarii windykacyjnych, które zawodowo ściągają długi.

Tak naprawdę dochodzenie roszczeń w pojedynkę rzadko kiedy daje zadowalające rezultaty. Winą jest przede wszystkim nieznajomość prawa i procedur windykacyjnych przez wierzycieli oraz brak konsekwencji w działaniu.

Wypełniając formularz na naszej stronie, otrzymujesz gwarancję tylko rzetelnych i sprawdzonych kancelarii i firm windykacyjnych.

Znajdź zweryfikowaną kancelarię windykacyjną!

 • Najlepsze kancelarie windykacyjne
 • Całkowicie za darmo
 • Gwarancja szybkiego działania

ZNAJDŹ KANCELARIĘ WINDYKACYJNĄ

Na co zwracać uwagę przy wyborze kancelarii windykacyjnej?

Współpraca z kancelariami windykacyjnymi zapewnia wiele korzyści. Skuteczna windykacja długów możliwa tylko wtedy, kiedy zlecasz ją profesjonalistom, dlatego podejmując decyzję o wyborze kancelarii, musisz wybrać mądrze, opierając się na kilku istotnych kryteriach:

 • efektywność – profesjonalna kancelaria windykacyjna cechuje się wysokim wskaźnikiem skuteczności,
 • bogata oferta – wskazane jest, aby sprawdzić, czy interesująca nas kancelaria windykacyjna oprócz odzyskiwania należności, oferuje swoim klientom szereg dodatkowych aktywności, np. usługi detektywistyczne, przeprowadzenie wywiadu gospodarczego, czy sprzedaż i skup wierzytelności,
 • szybkość i sprawność w działaniu – fachowe kancelarie windykacyjne, działają sprawnie i natychmiastowo. W pierwszej fazie uruchamiana jest windykacja polubowna, a w jej ramach wysyłane jest m.in. przedsądowe wezwanie do zapłaty,
 • stały kontakt – kolejną zaletą jest stały kontakt z osobami zajmującymi się naszą sprawą. Dzięki temu można niemalże od razu otrzymać odpowiedzi na nurtujące pytania, a także zdobyć informacje o przebiegu postępowania,
 • brak zaliczek albo wynagrodzenia wypłacanego z góry – coraz częściej kancelarie windykacyjne rozliczają się w ramach tzw. success fee, czyli wynagrodzenie dla kancelarii uzależnione jest od ostatecznego rezultatu. Opłatę pobiera się jedynie wtedy, gdy windykacja należności zakończy się z korzyścią dla wierzyciela.
kancelaria windykacyjna która najlepsza?

Dlaczego warto skorzystać z usług kancelarii windykacyjnej?

Zacznijmy od tego, że współpraca z kancelariami windykacyjnymi to doskonałe wyjście zarówno dla wierzycieli, którzy posiadają należność o stosunkowo niewielkiej wartości, jak i dla tych, którzy dysponują sporą sumą do odzyskania.

Ważne

Podejmując się windykacji dłużnika, najkorzystniejszym rozwiązaniem będzie zlecenie jej wyspecjalizowanej firmie lub kancelarii windykacyjnej.

Warto jednak pamiętać, że zasadniczo nie ma dużego znaczenia, czy wybierzemy firmę windykacyjną czy kancelarię. W obu przypadkach musimy zwracać uwagę na kompetencje windykatorów i ich wykwalifikowanie.

Sprawdź, w jaki sposób firmy windykacyjne odzyskują należności: Jak działają firmy ściągające długi

Podsumowanie

 • Kancelaria windykacyjna specjalizuje się m.in. w odzyskiwaniu należności na rzecz zleceniodawcy (wierzyciela).
 • Działając w interesie wierzyciela, profesjonalne kancelarie windykacyjne mają do dyspozycji wszelkie środki prawne, którymi mogą posłużyć się w toku prowadzenia sprawy.
 • Przed postępowaniem sądowym odzyskiwanie długów odbywa się poprzez czynności polubowne.
 • Firma windykacyjna jest alternatywą dla kancelarii prawnej, która specjalizuje się w ściąganiu długów.
Klaudia Borkiewicz

Autorka artykułu:

Klaudia Borkiewicz

Redakcja CashFix to zespół zaangażowanych autorów, a także cenionych współpracowników. Jesteśmy dumni z bogatego dziedzictwa artykułów, które tworzymy. Naszym celem jest wspieranie naszych czytelników w podejmowaniu mądrych decyzji finansowych, dostarczanie rzetelnych, aktualnych i wartościowych treści dotyczących zarządzania finansami.

[email protected]
DZIELIMY SIĘ NASZĄ WIEDZĄ
Windykacja — na czym polega?
Zapoznaj się z artykułami naszych ekspertów, którzy wyjaśniają, jak poradzić sobie z dłużnikiem
oraz co robić, gdy znajdziemy się w sytuacji niezapłaconych faktur.
wezwanie do zwrotu zaliczki

Jak napisać wezwanie do zwrotu zaliczki?

Wezwanie do zwrotu zaliczki to bardzo istotny dokument dla każdego, kto chce odzyskać zaliczkę. Dowiedz się, jak sporządzić profesjonalne wezwanie.

Autor: Beniamin Niśkiewicz|22.02.2024 r.
windykacja terenowa

Windykacja terenowa – co to jest i jak wygląda jej przeprowadzenie?

Windykacja terenowa polega na osobistym kontakcie z dłużnikiem. Sprawdź, jak znaleźć firmę, która ją przeprowadza.

Autor: Klaudia Borkiewicz|27.07.2022 r.
Gdzie zgłosić dłużnika zalegającego ze spłatą zobowiązania?

Gdzie zgłosić dłużnika zalegającego ze spłatą zobowiązania?

Gdzie zgłosić dłużnika? To pytanie pada zarówno w kontekście osób prywatnych, jak i firm. Sprawdź, kogo możesz poinformować o zaległej spłacie długu.

Autor: Patryk Marzec|08.12.2023 r.