Niezapłacone faktury i dłużnicy, którzy uparcie zwlekają z uregulowaniem należności to zmora przedsiębiorców w całym kraju. Niejednokrotnie pojawia się zniecierpliwienie, a to z kolei owocuje pomysłem na sprzedaż długów. Firmy chcąc pozbyć się problemu, wystawiają dług na sprzedaż i liczą, że windykacji podejmie się ktoś inny. Warto wiedzieć, jak proces ten wygląda w praktyce, jakie ma plusy i minusy oraz poznać alternatywy. W poniższym artykule postaramy się rozwiać wszelkie wątpliwości na temat sprzedaży długów.
Czego dowiesz się z artykułu?
- Sprzedaż długu — z czym się wiąże?
- Komu i jak sprzedać dług?
- Jak sprzedać dług firmie windykacyjnej?
- Czy sprzedaż długów firmie windykacyjnej jest opłacalna?
- Plusy i minusy sprzedaży długów
- Alternatywne rozwiązania problemu zaległych faktur
- Czy po sprzedaży długu wierzyciel ma prawo do odzyskanych środków?
Sprzedaż długu — z czym się wiąże?
Prowadzenie przedsiębiorstwa bardzo często wiąże się z problemem zadłużeń. Kontrahenci proszą o wydłużone terminy płatności, a następnie nie regulują faktur na czas. Jest to zjawisko dość powszechne i niezwykle frustrujące. Bardzo często przedsiębiorcy chcą przenieść odpowiedzialność za fakturę i sprzedać dług innej firmie, w nadziei na odzyskanie pieniędzy w szybki i bezstresowy sposób. Działanie takie, choć faktycznie szybsze niż proces windykacji, jest jednak kosztowne i trzeba brać pod uwagę, że odzyskać można będzie w taki sposób jedynie część środków.
Komu i jak sprzedać dług?
Sprzedaż długu kojarzona jest często z szybkim i bezproblemowym pozbyciem się niezapłaconej faktury i odzyskaniem środków do wykorzystania na własne potrzeby. Niezapłaconą fakturę można wystawić na giełdzie długów, podając przy tym szczegóły na temat dłużnika i samej wierzytelności.
Ważne
Giełda długów to platforma służąca do sprzedaży wierzytelności i jest pomostem w przeniesieniu praw do środków z faktury na inny podmiot.
Wystawienie należności na giełdzie nie jest równoznaczne z jej sprzedażą, musi znaleźć się kupiec, który zaoferuje kwotę, a sprzedający przystać na przedstawione warunki.
Nie ma ograniczeń dla zostania nabywcą wierzytelności. Może być nim osoba prywatna lub firma. Najczęściej takie transakcje zawierane są przez firmy windykacyjne, ponieważ mają one odpowiednie zaplecze i wiedzę, jak odzyskać środki. Warto zauważyć, że cesja wierzytelności nie wymaga zgody dłużnika. Jedyne co musisz zrobić, to poinformować go o takim kroku. Prawo zezwala na przeniesienie wierzytelności na inny podmiot bez konsultacji.
Jak sprzedać dług firmie windykacyjnej?
Sprzedaż długów firmie windykacyjnej należy zacząć od znalezienia odpowiedniego kupca. Skupowanie wierzytelności to w niektórych firmach częsta praktyka. Pierwszym krokiem w tym kierunku jest przygotowanie przez firmę indywidualnej wyceny wierzytelności. Specjaliści przeprowadzają szczegółową weryfikację dokumentów, oceniają sytuację finansową dłużnika i dokonują oszacowania zobowiązań. Istotnym elementem kalkulacji jest również uwzględnienie ryzyka związanego z transakcją. Cały proces przygotowania oferty i warunków zakupu wierzytelności odbywa się pod nadzorem specjalistów z dziedziny rachunkowości i prawa. Dopiero po zaakceptowaniu oferty przez obie strony oraz podpisaniu umowy dochodzi do finalizacji transakcji.
Znajdź firmę windykacyjną, która kupi Twój długCzy sprzedaż długów firmie windykacyjnej jest opłacalna?
Sprzedaż długów wiąże się z przekazaniem ich za opłatą innej firmie. Jest to korzystne w sytuacji, gdy zależy Ci na szybkim pozbyciu się faktury i uzyskaniu, choć części należności, która z niej wynika. Opłaca się to w momencie, gdy chcemy utrzymać płynność finansową, a z powodu długu jest ona zagrożona. Należy pamiętać o tym, że kwota, jaką uzyskamy, decydując się na skup długów, zależy od kilku czynników, głównie kwoty, na jaką wystawiona jest faktura, sytuacji finansowej dłużnika i długości opóźnienia.
Kwoty oferowane przez firmy są znacznie mniejsze niż te, na które opiewają faktury. Dzieje się tak dlatego, że sprzedaż długu nierozerwalnie wiąże się z pozbyciem się ryzyka, że faktura nigdy nie zostanie uregulowana.
Plusy i minusy sprzedaży długów
Jak niemal każda transakcja, sprzedaż długów ma swoje plusy i minusy. Niezależnie od tego, czy miejscem wystawienia długu na sprzedaż jest giełda wierzytelności, czy jest to następstwo współpracy z konkretną firmą, warto wiedzieć, z czym wiąże się decyzja o sprzedaży wierzytelności.
Plusy sprzedaży długu:
- natychmiastowa gotówka do wykorzystania na bieżące potrzeby,
- minimalizacja ryzyka związanego z niewypłacalnością dłużnika,
- możliwość skupienia się na rozwoju firmy zamiast na czasochłonnym dochodzeniu należności,
- oszczędność czasu na windykację,
- ograniczenie stresu związanego z procesami odzyskania pieniędzy.
Minusy sprzedaży wierzytelności:
- firma może uzyskać mniej środków, niż zakładała,
- sprzedaż wierzytelności wiąże się z odzyskaniem niewielkiego procenta wartości faktury,
- utrata kontroli nad procesem odzyskiwania należności,
- konieczność podania do publicznej wiadomości informacji o kliencie (w przypadku giełdy).
Alternatywne rozwiązania problemu zaległych faktur
Sprzedać dług firmie windykacyjnej można nie tylko na zasadzie, którą opisaliśmy powyżej. Potocznie sprzedażą określa się również cesję, która oznacza po prostu przekazanie wierzytelności nowemu wierzycielowi. Może oznaczać to standardową sprzedaż, jak na giełdzie, ale również skorzystanie z tradycyjnej windykacji faktur.
Oddanie faktur do profesjonalnej windykacji
Oddanie faktur do firmy lub kancelarii windykacyjnej znacznie zwiększa szansę na odzyskanie należności. Specjaliści przeprowadzą Cię przez procesy windykacji polubownej, sądowej i komorniczej. Odpowiedzą na pytania i pomogą odzyskać całą kwotę długu, a nawet zaległe odsetki. Takie działanie pozwala uzyskać znacznie wyższą kwotę niż ta oferowana przez skup długów, czy możliwą do osiągnięcia na giełdzie.
Bezpłatna porównywarka firm windykacyjnychKorzystanie z faktoringu pełnego
Korzystanie z faktoringu pełnego to rozwiązanie dla tych, którzy wolą się zabezpieczyć przed nieopłaconą fakturą, niż mierzyć się z jej skutkami. Faktoring to skup wierzytelności niewymagalnych, więc można (a nawet trzeba) skorzystać z niego przed upływem terminu płatności. W faktoringu pełnym ubezpieczamy się przed nieopłaceniem faktury, więc ryzyko związane z ewentualną zwłoką przechodzi na firmę faktoringową.
Windykowanie na własną rękę
Każdą fakturę można windykować na własną rękę. Wybierając tę opcję, masz pewność, że nie zapłacisz żadnej prowizji, ale musisz liczyć się też z tym, że nie odzyskasz środków. Bez odpowiednich narzędzi, a co ważniejsze, doświadczenia i wiedzy, będziesz miał trudności z prawidłowym windykowaniem. Wchodzenie na etap sądowy i komorniczy bez profesjonalnego wsparcia to również duże ryzyko, które również wiąże się z kosztami.
Czy po sprzedaży długu wierzyciel ma prawo do odzyskanych środków?
Jeśli wierzyciel sprzedał dług na giełdzie lub bezpośrednio firmie, a nie oddał go do windykacji, nie ma prawa do odzyskanych środków. Sprzedaż jest jednoznaczna z przekazaniem wszelkich praw do odzyskania pieniędzy i do samych środków, podmiotowi kupującemu. Bywa, że środki z faktury udaje się odzyskać częściowo lub nawet w całości. Jednak sprzedający nie ma już prawa się ich domagać. Podobnie jest w przypadku gdy windykacja nie przynosi oczekiwanych skutków, wtedy sprzedający dług nie ponosi konsekwencji, ponieważ zbył ryzyko niewypłacalności wraz z długiem.
Podsumowanie
- Wierzyciel może sprzedać dług innemu podmiotowi, firmie lub osobie prywatnej.
- Wierzytelność można wystawić na giełdzie długów.
- Sprzedaż długu nie wymaga zgody dłużnika.
- Sprzedając dług, trzeba liczyć się z odzyskaniem mniejszej kwoty niż na fakturze, za to szybciej.
- Zległe faktury można oddać do windykacji lub próbować odzyskać pieniądze samodzielnie.
- Po sprzedaży długu wierzyciel traci prawo do środków odzyskanych ewentualnie w przyszłości.
Autor artykułu:
Anna SójkaRedaktor internetowy z bogatym doświadczeniem. Specjalizuje się w tematach związanych z finansami. Sama przez lata prowadziła działalność gospodarczą, dzięki czemu dobrze zna potrzeby przedsiębiorców i wie, z czym borykają się na co dzień. Tworzy artykuły dotyczące windykacji, faktoringu, restrukturyzacji firmy i innych zagadnień wiążących się ściśle z finansami przedsiębiorstwa. Wiedzę przekazuje w sposób kompleksowy i zrozumiały dla czytelnika.
[email protected]oraz co robić, gdy znajdziemy się w sytuacji niezapłaconych faktur.
Przystąpienie do długu – co to jest i na czym polega?
Przystąpienie do długu to forma zabezpieczenia wierzytelności. Sprawdź, co to jest, na czym polega i kto może przystąpić do długu.
Windykacja polubowna – co to jest?
Windykacja polubowna to pierwszy i niezbędny krok windykacji należności. Dowiedz się, czym jest, jak ją przeprowadzać i dlaczego jest tak ważna.
Ściąganie długów – samodzielnie czy z firmą windykacyjną?
Ściąganie długów samemu bywa nieskuteczne. Sprawdź, dlaczego opłaca się zlecić windykację należności profesjonalnej firmie windykacyjnej.