Krajowy Rejestr Dłużników, jak sprawdzić kogoś
i siebie?
i siebie?
W Krajowym Rejestrze Dłużników możesz sprawdzić wiarygodność kontrahenta pod kątem tego, czy wywiązuje się z dotychczasowych zobowiązań. Wystarczy tylko kilka kroków.
To platforma służąca do wymiany informacji gospodarczej, w której gromadzone i udostępniane są dane związane z sytuacją finansową przedsiębiorstw oraz konsumentów. Nierzadko skrót KRD jest mylnie rozumiany jako Krajowy Rejestr Dłużników.
Do Krajowego Rejestru Długów informacje mogą przekazywać:
Działalność tej bazy reguluje Ustawa z 9 kwietnia 2010 roku o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych. Korzystają z niej nie tylko banki czy firmy pożyczkowe, ale i przedsiębiorcy. Firmy za pomocą narzędzi KRD mają możliwość m.in. monitorowania, czy dany kontrahent wywiązuje się ze swoich zobowiązań.
KRD wydaje także Certyfikaty Rzetelności przyznawane tylko tym przedsiębiorstwom, które są wiarygodne i wypłacalne. To swego rodzaju zaświadczenie, że Twoja firma nie ma żadnych nieuregulowanych zobowiązań. To biuro informacji gospodarczej funkcjonuje od 4 sierpnia 2003 roku.
Generalnie rzecz biorąc, do KRD można wpisać każdą osobę fizyczną i firmę, która zalega z płatnościami, ale pod pewnymi warunkami:
Warto zauważyć, że w bazie KRD mogą się znaleźć nie tylko negatywne, ale i pozytywne wpisy.
Z Krajowego Rejestru Długów może skorzystać nie tylko przedsiębiorca, ale i także osoba prywatna. W bazie KRD można sprawdzić dane dot. dowolnej firmy, siebie oraz swojego przedsiębiorstwa. Dane na Twój temat mogą sprawdzić z kolei firmy oraz usługodawcy - jeśli wyrażasz chęć zostania ich klientem.
Jako osoba fizyczna możesz:
Aby sprawdzić daną firmę w KRD wystarczy:
Po kilku chwilach otrzymasz raport dot. Twojego kontrahenta.
Ściągając raport z KRD jeszcze przed podjęciem ścisłej współpracy otrzymasz informacje o sytuacji finansowej klienta. Posiadając takie dane będziesz w stanie podjąć odpowiednie decyzje biznesowe, a co za tym idzie unikniesz problemów finansowych.
Dla firmy czy osoby prywatnej pojawienie się w KRD może oznaczać problemy z uzyskaniem kredytu lub pożyczki. Banki mogą także odmówić wydania karty kredytowej. Ponadto możliwe są problemy z zawarciem umowy np. z operatorem telefonii komórkowej.
Wpis w Krajowym Rejestrze Dłużników dot. zadłużenia może być widoczny przez maksymalnie 10 lat od momentu dokonania danego wpisu przez wierzyciela oraz do 3 lat od zaktualizowania danego wpisu przez wierzyciela.
Generalnie rzecz biorąc, informacja o zadłużeniu powinna zniknąć z rejestru dłużników w momencie jego uregulowania.
Obowiązkiem wierzyciela jest zgłoszenie danego wpisu do usunięcia w ciągu 14 dni od uregulowania przez dłużnika należności. Za niewywiązanie się z tego wierzyciel może otrzymać karę grzywny. KRD na wprowadzenie zmian ma 7 dni od złożenia wniosku o aktualizację. Dłużnik nie może zatem sam usunąć negatywnego wpisu.
Skorzystaj z naszej porównywarki i zleć odzyskanie należności najlepszym!
Wpisanie dłużnika do rejestru może dokonać zarówno przedsiębiorca, jak i osoba prywatna. Procedura nie jest skomplikowana.
Pierwszym krokiem jest tu wysłanie do dłużnika wezwania do zapłaty, które zawiera ostrzeżenie o możliwości zgłoszenia go do KRD - jeśli w wyznaczonym terminie należność nie zostanie przez niego uregulowana.
W przypadku, gdy dłużnik pomimo otrzymania takiego pisma nie ureguluje należności, to wierzyciel może wnioskować do KRD o wprowadzeniu wpisu dot. zaległości. Oczywiście, należy udokumentować daną należność np. umową z kontrahentem, fakturą itd. Za każdy wpis do KRD pobierana jest opłata.
Krajowy Rejestr Długów oraz Biuro Informacji Kredytowej to bazy, które mają podobny do siebie cel - weryfikacje przedsiębiorstw i konsumentów.
Pomiędzy tymi podmiotami jest jednak kilka zasadniczych różnic:
Aby otrzymać raport KRD na swój temat należy zarejestrować się na stronie www.krd.pl. Następnie należy się zalogować na swoje konto i wybrać ofertę: Sprawdź siebie w KRD.
Raz na pół roku taki raport można pobrać całkowicie bezpłatnie. Podstawa prawna tego znajduje się w ustawie z dnia 9 kwietnia 2010 r. o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych.
Autorka artykułu:
Klaudia BorkiewiczRedaktorka serwisu internetowego, pasjonatka i adeptka psychologii klinicznej. Zawodowo związana z tematem windykacji należności i zarządzania wierzytelnościami. Techniczka organizacji reklamy. Prywatnie miłośniczka obcowania z naturą, podróży i gier planszowych.
klaudia@cashfix.plBrak zapłaty za fakturę to spory problem przedsiębiorców. Sprawdź, jakie błędy utrudniają odzyskanie długu oraz dowiedz się, jak im zapobiec.
To, czy windykacja długów od firm będzie czasochłonnym bądź krótkim procesem jest ściśle powiązane z etapem windykacji oraz możliwościami finansowymi dłużnika.
Przypomnienie o płatności to pierwszy krok mający prowadzić do odzyskania pieniędzy od spóźniającego się z uregulowaniem rachunku kontrahenta. Sprawdź, jak je napisać, aby było skuteczne.