CashFix arrowWiedza arrowKrajowy Rejestr Dłużników, jak sprawdzić kogoś i siebie?

Krajowy Rejestr Dłużników, jak sprawdzić kogoś

 i siebie?

Krajowy rejestr dłużników jak sprawdzić kogoś

W Krajowym Rejestrze Dłużników możesz sprawdzić wiarygodność kontrahenta pod kątem tego, czy wywiązuje się z dotychczasowych zobowiązań. Wystarczy tylko kilka kroków.

Co to jest Krajowy Rejestr Długów?

To platforma służąca do wymiany informacji gospodarczej, w której gromadzone i udostępniane są dane związane z sytuacją finansową przedsiębiorstw oraz konsumentów. Nierzadko skrót KRD jest mylnie rozumiany jako Krajowy Rejestr Dłużników.

Do Krajowego Rejestru Długów informacje mogą przekazywać:

 • przedsiębiorcy,
 • instytucje,
 • jednostki organizacyjne,
 • gminy,
 • osoby fizyczne posiadające tytuł wykonawczy.

Działalność tej bazy reguluje Ustawa z 9 kwietnia 2010 roku o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych. Korzystają z niej nie tylko banki czy firmy pożyczkowe, ale i przedsiębiorcy. Firmy za pomocą narzędzi KRD mają możliwość m.in. monitorowania, czy dany kontrahent wywiązuje się ze swoich zobowiązań.

KRD wydaje także Certyfikaty Rzetelności przyznawane tylko tym przedsiębiorstwom, które są wiarygodne i wypłacalne. To swego rodzaju zaświadczenie, że Twoja firma nie ma żadnych nieuregulowanych zobowiązań. To biuro informacji gospodarczej funkcjonuje od 4 sierpnia 2003 roku.

Znajdź zweryfikowanego windykatora!

 • Jedyna taka porównywarka w Polsce
 • Zawsze aktualne oferty
 • Tylko zweryfikowane firmy

ZNAJDŹ FIRMĘ WINDYKACYJNĄ

Kiedy można wpisać dłużnika do KRD?

Generalnie rzecz biorąc, do KRD można wpisać każdą osobę fizyczną i firmę, która zalega z płatnościami, ale pod pewnymi warunkami:

 • kwota zaległości przekracza 200 zł (osoby fizyczne) lub 500 zł (firmy),
 • opóźnienie w spłacie wynosi co najmniej 60 dni,
 • wierzyciel wysłał minimum 30 dni wcześniej do dłużnika pismo, które zawiera wezwanie do zapłaty oraz zapowiedź dokonania wpisu do KRD w razie braku spłaty.

Warto zauważyć, że w bazie KRD mogą się znaleźć nie tylko negatywne, ale i pozytywne wpisy.

Sprawdzenie listy dłużników w KRD – kto i kogo?

Z Krajowego Rejestru Długów może skorzystać nie tylko przedsiębiorca, ale i także osoba prywatna. W bazie KRD można sprawdzić dane dot. dowolnej firmy, siebie oraz swojego przedsiębiorstwa. Dane na Twój temat mogą sprawdzić z kolei firmy oraz usługodawcy - jeśli wyrażasz chęć zostania ich klientem.

Jako osoba fizyczna możesz:

 • zweryfikować, czy dane przedsiębiorstwo znajduje się w KRD,
 • pobrać szczegółowy raport o sobie czy firmie,
 • dopisać dłużnika,
 • dowiedzieć się, kto pobrał raport dot. Ciebie,
 • monitorować swoich kontrahentów,
 • uzyskiwać powiadomienia o wpisie do bazy.

Jak sprawdzić firmę w KRD?

Aby sprawdzić daną firmę w KRD wystarczy:

 • zalogować się do Panelu Klienta na stronie www.krd.pl.
 • w odpowiednim polu należy wpisać NIP danego przedsiębiorstwa.

Po kilku chwilach otrzymasz raport dot. Twojego kontrahenta.

Ściągając raport z KRD jeszcze przed podjęciem ścisłej współpracy otrzymasz informacje o sytuacji finansowej klienta. Posiadając takie dane będziesz w stanie podjąć odpowiednie decyzje biznesowe, a co za tym idzie unikniesz problemów finansowych.

Dla firmy czy osoby prywatnej pojawienie się w KRD może oznaczać problemy z uzyskaniem kredytu lub pożyczki. Banki mogą także odmówić wydania karty kredytowej. Ponadto możliwe są problemy z zawarciem umowy np. z operatorem telefonii komórkowej.

Sprawdź również artykuł: Wierzytelność a należność

Jak usunąć wpis z KRD?

Wpis w Krajowym Rejestrze Dłużników dot. zadłużenia może być widoczny przez maksymalnie 10 lat od momentu dokonania danego wpisu przez wierzyciela oraz do 3 lat od zaktualizowania danego wpisu przez wierzyciela.

Generalnie rzecz biorąc, informacja o zadłużeniu powinna zniknąć z rejestru dłużników w momencie jego uregulowania.

Obowiązkiem wierzyciela jest zgłoszenie danego wpisu do usunięcia w ciągu 14 dni od uregulowania przez dłużnika należności. Za niewywiązanie się z tego wierzyciel może otrzymać karę grzywny. KRD na wprowadzenie zmian ma 7 dni od złożenia wniosku o aktualizację. Dłużnik nie może zatem sam usunąć negatywnego wpisu.

Skorzystaj z naszej porównywarki i zleć odzyskanie należności najlepszym!

Dopisanie dłużnika do rejestru dłużników – jak to zrobić?

Wpisanie dłużnika do rejestru może dokonać zarówno przedsiębiorca, jak i osoba prywatna. Procedura nie jest skomplikowana.

Pierwszym krokiem jest tu wysłanie do dłużnika wezwania do zapłaty, które zawiera ostrzeżenie o możliwości zgłoszenia go do KRD - jeśli w wyznaczonym terminie należność nie zostanie przez niego uregulowana.

W przypadku, gdy dłużnik pomimo otrzymania takiego pisma nie ureguluje należności, to wierzyciel może wnioskować do KRD o wprowadzeniu wpisu dot. zaległości. Oczywiście, należy udokumentować daną należność np. umową z kontrahentem, fakturą itd. Za każdy wpis do KRD pobierana jest opłata.

Dowiedz się, kim jest wierzyciel w artykule: Wierzyciel kto to jest?

KRD a BIK – jakie są różnice?

Krajowy Rejestr Długów oraz Biuro Informacji Kredytowej to bazy, które mają podobny do siebie cel - weryfikacje przedsiębiorstw i konsumentów.

Pomiędzy tymi podmiotami jest jednak kilka zasadniczych różnic:

 • z bazy KRD może skorzystać niemal każdy, z kolei z BIK w zasadzie tylko banki i firmy pożyczkowe;
 • w systemie KRD gromadzone są wyłącznie informacje dot. dłużników i ich nieuregulowanych zobowiązań. Natomiast w rejestrze BIK znajduje się także pozytywna historia kredytowa;
 • firmy pożyczkowe częściej sprawdzają klientów w bazie KRD niż w BIK. Krajowy Rejestr Długów opiera swoją bazę o dane z banków, firm telekomunikacyjnych, zakładów energetycznych, operatorów telewizji kablowej itp. W BIK gromadzone są tylko dane z banków.

Jak sprawdzić siebie w KRD? Raport KRD za darmo

Aby otrzymać raport KRD na swój temat należy zarejestrować się na stronie www.krd.pl. Następnie należy się zalogować na swoje konto i wybrać ofertę: Sprawdź siebie w KRD.

Raz na pół roku taki raport można pobrać całkowicie bezpłatnie. Podstawa prawna tego znajduje się w ustawie z dnia 9 kwietnia 2010 r. o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych.

Podsumowanie

 • w Krajowym Rejestrze Długów można znaleźć dane dot. sytuacji finansowej firm i konsumentów,
 • aby sprawdzić kogoś w rejestrze należy najpierw zarejestrować się na stronie krd.pl,
 • samodzielnie prowadzona windykacja kosztuje wiele zaangażowania oraz czasu,
 • jeśli dłużnik ureguluje należność, wierzyciel ma obowiązek zgłosić to do KRD w ciągu 14 dni.
Klaudia Borkiewicz

Autorka artykułu:

Klaudia Borkiewicz

Redaktorka serwisu internetowego, pasjonatka i adeptka psychologii klinicznej. Zawodowo związana z tematem windykacji należności i zarządzania wierzytelnościami. Techniczka organizacji reklamy. Prywatnie miłośniczka obcowania z naturą, podróży i gier planszowych.

[email protected]
DZIELIMY SIĘ NASZĄ WIEDZĄ
Windykacja — na czym polega?
Zapoznaj się z artykułami naszych ekspertów, którzy wyjaśniają, jak poradzić sobie z dłużnikiem
oraz co robić, gdy znajdziemy się w sytuacji niezapłaconych faktur.
faktor kto to

Faktor, kto to jest i czym się różni od faktoranta?

Faktor jest jedną z głównych stron umowy faktoringu. To od niego otrzymasz pieniądze. Dowiedz się, kim jest i jak wybrać najlepszego.

Autor: Klaudia Borkiewicz|08.12.2022 r.
przedawnienie roszczeń

Zawieszenie a przerwanie biegu przedawnienia – zmiany od 2022

Przedawnienie roszczeń może uniemożliwić Ci odzyskanie pieniędzy. Co zrobić, aby nastąpiło przerwanie biegu przedawnienia?

Autor: Klaudia Borkiewicz|07.12.2022 r.
wezwanie do zapłaty wzór

Przedsądowe wezwanie do zapłaty – wzór z omówieniem

Przedsądowe wezwanie do zapłaty to sposób na polubowne odzyskanie pieniędzy. Sprawdź, jak je sporządzić, co powinno zawierać i jakie są jego zalety.

Autor: Klaudia Borkiewicz|27.05.2022 r.