CashFix arrowWiedza arrowZawieszenie a przerwanie biegu przedawnienia– zmiany od 2022

Zawieszenie a przerwanie biegu przedawnienia

 – zmiany od 2022

przedawnienie roszczeń

30 czerwca 2022 r. weszła w życie nowelizacja przepisów kodeksu cywilnego dotykająca kwestii egzekwowania roszczeń po upływie terminu przedawnienia. Zmiana z tego wynikająca jest prawdziwą rewolucją, ponieważ niektóre działania ze strony wierzycieli nie przerwą biegu przedawnienia, a jedynie go zawieszą. O jakie czynności dokładnie chodzi? Jak obecnie można przerwać bieg przedawnienia? Odpowiadamy.

Przedawnienie roszczeń – na czym polega?

Osoby zajmujące się prowadzeniem działalności gospodarczej bardzo często muszą zmagać się z nieterminowymi płatnościami wśród swoich kontrahentów.

To problematyczne, ponieważ prowadzi to często do zatorów płatniczych, które to z kolei prowadzić mogą do poważnych problemów w firmie, z niemożnością wywiązywania się ze swoich własnych zobowiązań włącznie.

Dodatkowo wierzyciele decydujący się na odzyskanie długu nie mogą z tym zwlekać, gdyż istnieje instytucja zapobiegająca windykowaniu dłużnika w nieskończoność. Mowa o przedawnieniu roszczeń, uregulowanemu w kodeksie cywilnym

Definicja

Przedawnienie roszczeń oznacza, że po upływie określonego czasu, w zależności od rodzaju danego roszczenia, wierzyciel nie będzie mógł skutecznie dochodzić należności od dłużnika.

Bieg przedawnienia ma swój początek z chwilą uzyskania przez świadczenie statusu wymagalności, np. brak zapłaty za fakturę w określonym terminie.

Po tym okresie roszczenie bynajmniej samo z siebie nie znika, jednakże przekształca się ono w tzw. zobowiązanie naturalne. Znaczy to tyle, że wierzyciel zostaje niejako pozbawiony możliwości ściągania długu pod przymusem państwowym (drogą sądową). Może on liczyć już tylko na dobrą wolę dłużnika, windykując go polubownie.

W takim przypadku osoba zadłużona po upływie terminu przedawnienia może uchylić się od obowiązku zapłaty, jeśli powoła się na fakt przedawnienia długu.

Ważne

Przerwanie terminu biegu przedawnienia oznacza, że od momentu przerwania, termin biegnie na nowo, tzn. od początku.

Znajdź najlepszego windykatora!

  • Jedyna taka porównywarka w Polsce
  • Zawsze aktualne oferty
  • Tylko sprawdzone firmy

ZNAJDŹ FIRMĘ WINDYKACYJNĄ

Terminy przedawnienia roszczeń

Na ogół w kontekście przedawnienia roszczeń majątkowych mówimy o terminie, który wynosi 6 lat.

Jeżeli roszczenie obejmuje świadczenia okresowe, (np. umowa wynajmu) lub te, związane z prowadzeniem działalności gospodarczej, termin przedawnienia to 3 lata.

Zasada ta przewiduje liczne wyjątki uzależnione od rodzaju umowy i specyfiki samego roszczenia.

Ważne

Koniec terminu przedawnienia przypada na ostatni dzień roku kalendarzowego. Zasada ta nie tyczy się jednak terminów przedawnienia krótszych niż 2 lata, czyli np. przedwstępna umowa sprzedaży.

Zawieszenie a przerwanie terminu biegu przedawnienia – różnica

Nie ma praktyki, bez teorii, dlatego w pierwszej kolejności należy zaznajomić się z różnicą dotyczącą zawieszenia a przerwania biegu przedawnienia.

Przerwanie biegu przedawnienia

Przerwanie terminu biegu przedawnienia w praktycznym ujęciu polega na tym, że termin po jego przerwaniu po prostu biegnie od początku.

Przykład

Pan Szymon prowadzi sklep meblarski i jest wierzycielem pani Ilony, której wystawił fakturę na kwotę 10 tys. zł. Termin spłaty minął, a więc roszczenie pana Szymona stało się wymagalne. Wierzyciel ma 2 lata na ściągnięcie należności pod przymusem państwowym. Po roku pani Ilona poprosiła o rozłożenie zadłużenia na raty, uznając dług. Przez to działanie nastąpiło przerwanie terminu biegu przedawnienia, dlatego liczy się on od nowa, co oznacza, że panu Szymonowi pozostał nie rok, a z powrotem 2 lata, które uprawniają go do egzekwowania roszczeń np. z pomocą sądu.

Aby doszło do przerwania biegu przedawnienia, musi zajść okoliczność określona przez ustawodawcę.

Sprawdź też: Skup długów – co to jest?

Zawieszenie biegu przedawnienia

Zawieszenie biegu terminu przedawnienia polega na sytuacji, w której przedsięwzięte zostają konkretne czynności, które prawodawca określił w ustawie, z powodu których bieg przedawnienia ulega wstrzymaniu, i dopiero po zakończeniu tychże czynności, zostaje wznowiony.

Innymi słowy – termin przedawnienia nie biegnie na nowo, a jest po prostu kontynuowany.

Przykład

Pani Martyna jest wierzycielką pani Justyny, której zadłużenie wynosi 5 tys. zł. Minęło pół roku i po tym czasie kobiety zdecydowały się na dobrowolne dojście do porozumienia. Podpisały więc umowę o mediację, a po jej rozpoczęciu nastąpiło zawieszenie biegu przedawnienia. Oznacza to, że po zakończeniu mediacji trwającej rok, bieg przedawnienia nie wynosi półtora roku, lecz w dalszym ciągu 6 miesięcy i jego naliczenie trwa właśnie od tego czasu.

Przerwanie biegu przedawnienia – zmiany w 2022 r.

Podstawa prawna zmian w zakresie przerwania i zawieszenia terminu przedawnienia roszczeń to Ustawa z dnia 2 grudnia 2021 roku o zmianie ustawy – Kodeks cywilny, ustawy Kodeks postępowania cywilnego oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2021 r. poz. 2459).

przerwanie biegu przedawnienia zmiany

Zmiany, które zaszły wraz z nowelizacją w dniu 30 czerwca 2022 r., odnoszą m.in. do art. 123 k.c., który brzmi następująco.

Bieg przedawnienia przerywa się poprzez:

  • każdą czynność przed sądem lub innym organem powołanym do rozpoznawania spraw lub egzekwowania roszczeń danego rodzaju albo przed sądem polubownym, przedsięwziętą bezpośrednio w celu dochodzenia lub ustalenia albo zaspokojenia lub zabezpieczenia roszczenia,
  • uznanie roszczenia przez dłużnika (np. prośba o rozłożenie długu na raty).

Omawiana zmiana zatem wykreśla z przesłanek roszczenia objęte umową o mediację w czasie trwania mediacji, a także roszczenia objęte wnioskiem o zawezwanie do próby ugodowej w czasie trwania postępowania pojednawczego.

Zawieszenie biegu terminu przedawnienia – zmiany w 2022 r.

Nowelizacja wprowadza zmiany również w zakresie art. 121 k.c., wprowadzając bowiem dodatkowe przesłanki prowadzące do zawieszenia biegu terminu przedawnienia.

Przepisy prawne dotyczące instytucji zawieszenia wyglądają następująco.

Bieg przedawnienia ulega zawieszeniu:

  • co do roszczeń, które przysługują dzieciom przeciwko rodzicom – przez czas trwania władzy rodzicielskiej,
  • co do roszczeń, które przysługują osobom niemającym pełnej zdolności do czynności prawnych przeciwko osobom sprawującym opiekę lub kuratelę – przez czas sprawowania przez te osoby opieki lub kurateli,
  • co do roszczeń, które przysługują jednemu z małżonków przeciwko drugiemu – przez czas trwania małżeństwa,
  • co do wszelkich roszczeń, gdy z powodu siły wyższej uprawniony nie może ich dochodzić przed sądem lub innym organem powołanym do rozpoznawania spraw danego rodzaju – przez czas trwania przeszkody.

Zgodnie z nowym brzmieniem do przesłanek dodatkowo zaliczają się:

  • roszczenia objęte umową o mediację – przez czas trwania mediacji,
  • roszczenia objęte wnioskiem o zawezwanie do próby ugodowej – przez czas trwania postępowania pojednawczego.

Nie dopuść, aby Twoje roszczenie się przedawniło

Jeżeli borykasz się z niezdyscyplinowanymi kontrahentami, warto abyś pamiętał, że owszem, termin przedawnienia Twojego roszczenia nie wydaje się na pierwszy rzut oka krótki, lecz w natłoku obowiązków biznesowych łatwo możesz go przeoczyć.

Ważne

Wraz z końcem 2022 r. ulega przedawnieniu wiele faktur z 2020 r.

Poza tym zwlekanie z windykacją należności lub zbyt długie, nieskuteczne jej ściąganie, może skutkować tym, że na zawsze stracisz możliwość odzyskania swoich pieniędzy.

Tylko szybkie i dynamiczne działania dają największe szanse na wyegzekwowanie od dłużnika zapłaty.

Zadbaj o przyszłość swojej firmy i już teraz zleć ściągnięcie zadłużenia firmie windykacyjnej, która wszystkim zajmie się za Ciebie, ze wszelkimi formalnościami włącznie.

Firmy windykacyjne oferują pomoc na każdym etapie walki o swoją wierzytelność zarówno w ramach windykacji polubownej, jak i również w trakcie postępowania egzekucyjnego.

Polecamy: Odzyskiwanie długów – 6 powodów, dlaczego warto zlecić windykację

Skorzystaj z bezpłatnej porównywarki i odzyskaj swoje pieniądze!

Podsumowanie

  • pod koniec czerwca 2022 r. w życie weszła nowelizacja przepisów kodeksu cywilnego w przedmiocie przedawnienia roszczeń,
  • przerwanie biegu terminu przedawnienia a jego zawieszenie to nie to samo,
  • powstałe zmiany odczuwalne są szczególnie dla wierzycieli,
  • aby nie doszło do przedawnienia, warto windykować jak najszybciej.
Klaudia Borkiewicz

Autorka artykułu:

Klaudia Borkiewicz

Redakcja CashFix to zespół zaangażowanych autorów, a także cenionych współpracowników. Jesteśmy dumni z bogatego dziedzictwa artykułów, które tworzymy. Naszym celem jest wspieranie naszych czytelników w podejmowaniu mądrych decyzji finansowych, dostarczanie rzetelnych, aktualnych i wartościowych treści dotyczących zarządzania finansami.

[email protected]
DZIELIMY SIĘ NASZĄ WIEDZĄ
Windykacja — na czym polega?
Zapoznaj się z artykułami naszych ekspertów, którzy wyjaśniają, jak poradzić sobie z dłużnikiem
oraz co robić, gdy znajdziemy się w sytuacji niezapłaconych faktur.
jak wyegzekwować zwrot zaliczki

Jak wyegzekwować zwrot zaliczki?

Jak wyegzekwować zwrot zaliczki od sprzedawcy lub usługodawcy? Podpowiadamy, kiedy i w jaki sposób można odzyskać zaliczkę.

Autor: Beniamin Niśkiewicz|23.01.2024 r.
Sprzedaż wierzytelności – na czym polega i czy się opłaca?

Sprzedaż wierzytelności – na czym polega i czy się opłaca?

Sprzedaż wierzytelności to jedna z niewielu alternatyw dla prób ściągnięcia długu z osoby prywatnej lub firmy. Sprawdź, czy to rozwiązanie jest dla Ciebie.

Autor: Patryk Marzec|06.10.2023 r.
inkaso windykacja

Inkaso windykacja, jaką ma skuteczność?

Dowiedz się, co kryje pod pojęciem "inkaso windykacja", jaką skuteczność ma ta usługa, jak z niej skorzystać oraz jakie firmy ją oferują.

Autor: Anna Sójka|02.04.2024 r.