
Porównaj oferty firm windykacyjnych
Przedsądowe wezwanie do zapłaty to dokument, który przypomni dłużnikowi o zaległej należności i uświadomi potencjalne kroki, które możesz podjąć, wkraczając na drogę sądową. Jeśli wyślesz przedsądowe wezwanie do zapłaty skierowane do dłużnika, masz znacznie większą szansę na odzyskanie pieniędzy szybko i bez stresu. Dowiedz się, jak wygląda prawidłowo przygotowany dokument, co musi zawierać i pobierz bezpłatny wzór, który wyślesz kontrahentowi po uzupełnieniu odpowiednich danych.
Czego dowiesz się z artykułu?
- Czym jest przedsądowe wezwanie do zapłaty?
- Co powinno zawierać przedsądowe wezwanie do zapłaty?
- Przedsądowe wezwanie do zapłaty wzór – wygeneruj dokument
- Wezwanie do zapłaty druk PDF
- Wezwanie do zapłaty — wzór pdf — dlaczego warto skorzystać z naszego generatora?
- Sposoby doręczenia do dłużnika wezwania do zapłaty
- Przedsądowe wezwanie do zapłaty w windykacji polubownej
- Przedsądowe wezwanie do zapłaty a windykacja sądowa
- Kto i kiedy wystawia przedsądowe wezwanie do zapłaty?
- Kiedy przedsądowe wezwanie do zapłaty jest nieważne?
- Najczęściej zadawane pytania (FAQ)
Czym jest przedsądowe wezwanie do zapłaty?
Przedsądowe wezwanie do zapłaty to dokument, który wierzyciel przesyła dłużnikowi, w celu przypomnienia mu o zaległych należnościach i zmobilizowaniu do ich spłacenia w określonym terminie. Nieuregulowanie tego zadłużenia w czasie wyznaczonym na dokumencie skutkować może skierowaniem sprawy do sądu. Przedsądowe wezwanie do zapłaty może dotyczyć terminu płatności faktury, spłaty pożyczki udzielonej na podstawie umowy, zapłaty za towar, czy usługę.
Przedsądowe wezwanie do zapłaty to obowiązkowy element windykacji polubownej, dający dłużnikowi szansę na wyjaśnienie przyczyn zwłoki i uregulowania należności bez znaczących konsekwencji. Dokument ma charakter informacyjny, ale również pewną moc prawną. Wysłanie przedsądowego wezwania do zapłaty jest bowiem brane pod uwagę w sądzie. Wierzyciel ma obowiązek udowodnić, że wysyłka dokumentu się odbyła i sprawa miała szansę być rozwiązana polubownie. Zanim jednak go wyślesz, zastanów się, co powinien zawierać.
Co powinno zawierać przedsądowe wezwanie do zapłaty?
Nie potrzebujesz ścisłego i narzuconego wzoru przedsądowego wezwania do zapłaty, jeżeli tylko uwzględnisz w nim obowiązkowe elementy.

Sporządzając przedsądowe wezwanie do zapłaty, upewnij się, że dokument ma prawidłową nazwę. Koniecznie umieść w nim:
- dane dłużnika,
- dane wierzyciela,
- kwotę zadłużenia,
- tytuł, z którego zadłużenie wynika (np. numer faktury),
- kwotę odsetek, która wynika ze zwłoki (jeśli zdecydujesz się je naliczać),
- termin płatności,
- informację o konsekwencjach wynikających ze zignorowania wezwania (np. rozpoczęcie postępowania sądowego).
Jest też jeszcze prostsza opcja. Możesz stworzyć własną wersję wezwania dzięki poniższemu generatorowi, wystarczy, że podasz podstawowe informacje, a umieścimy je na dokumencie i przekażemy na Twój adres mailowy.
POBIERZ WEZWANIE W PDF - GENERATOR
Przedsądowe wezwanie do zapłaty wzór – wygeneruj dokument
Chcesz szybko uzyskać oficjalny dokument, który można wysłać do dłużnika, żeby odzyskać od niego pieniądze? W takim razie jako wierzyciel na pewno zainteresujesz się naszym generatorem wezwania do zapłaty. Dzięki niemu bez jakichkolwiek problemów w ciągu kilku minut wygenerujesz gotowe przedsądowe wezwanie do zapłaty.
POBIERZ WEZWANIE W PDF - GENERATOR

Dlaczego warto skorzystać? Przede wszystkim zyskasz pewność, że wezwanie do zapłaty będzie przygotowane prawidłowo. Generator jest prosty w obsłudze i przeprowadzi Cię przez wszystkie kroki tworzenia przedsądowego wezwania do zapłaty.
Wezwanie do zapłaty druk PDF
Po przejściu przez wszystkie kroki generatora dostaniesz e-mail zawierający przedsądowe wezwanie do zapłaty PDF. Taki dokument możesz wydrukować i wysłać do swojego dłużnika listem poleconym za potwierdzeniem odbioru. Mimo wszystko warto jednak skonsultować tę sprawę z firmą windykacyjną, bo niektóre sprawy mogą wymagać specyficznych przedsięwzięć, żeby cały proces był skuteczny.
Porównywarka firm windykacyjnych
- Bezpłatnie
- W kilka chwil
- Tylko sprawdzone firmy
Wezwanie do zapłaty — wzór pdf — dlaczego warto skorzystać z naszego generatora?
Nasz generator jest bardzo intuicyjny, bezpłatny i nie wymaga od Ciebie żadnej specjalistycznej wiedzy z zakresu windykacji należności czy prawa. Wystarczy, że wpiszesz dane swoje i dłużnika w odpowiednie pola, żeby generator mógł spełnić swoje zadanie. Pamiętaj, że ważne jest zwłaszcza podanie miejsca sporządzenia wezwania, daty, danych dłużnika i wierzyciela, wskazanie tytułu, z którego oczekujesz zapłaty w wyznaczonym terminie. Podaj też wysokość kwoty, numer rachunku i podpisz dokument.
Sposoby doręczenia do dłużnika wezwania do zapłaty
Sposób, w jaki dostarczysz dłużnikowi pismo windykacyjne wzywające do zapłaty, nie ma większego znaczenia. Możesz to uczynić za pośrednictwem:
- poczty tradycyjnej,
- poczty elektronicznej,
- firmy ściągającej długi albo kancelarii prawnej.
Możesz także dostarczyć takie wezwanie osobiście.
Ważne
Ważne Dobre udokumentowanie wezwania do zapłaty jest niezbędne. Przykładem będzie wysłanie wezwania listem poleconym za potwierdzeniem odbioru czy zażądanie podpisu przy osobistym doręczeniu pisma.
W trakcie postępowania nakazowego czy w e-sądzie obowiązkowo należy udowodnić, iż podjęte zostały czynności w polubownym postępowaniu windykacyjnym.
Jeśli masz dowód otrzymania niniejszego wezwania przez dłużnika, masz większe szanse na korzystne doprowadzenie sprawy do końca. Ponadto zasada ta wymagana jest też przy dopisaniu nieuczciwego kontrahenta na listę zadłużonych prowadzoną przez biura informacji gospodarczej.
Przedsądowe wezwanie do zapłaty w windykacji polubownej
Zanim zdecydujesz się na skierowanie sprawy przeciwko dłużnikowi do sądu, musisz przejść przez etap windykacji polubownej. Możesz to zrobić samodzielnie, albo przez firmy windykacyjne. Choć sam proces odzyskania należności bywa wymagający, warto wiedzieć, czym jest windykacja i jak ją przeprowadzić.
Opinia eksperta
W windykacji polubownej pierwszym krokiem jest wysłanie dłużnikowi wezwania do zapłaty lub przedsądowego wezwania do zapłaty. W niektórych przypadkach tytułuje się ten dokument: ostateczne przedsądowe wezwanie do zapłaty. Warto wiedzieć, czym różnią się te dokumenty, w jakiej kolejności zwyczajowo się je wysyła oraz jaki mają wpływ psychologiczny na dłużnika.
Ekspert CashFix
Czym różni się przedsądowe wezwanie do zapłaty od wezwania do zapłaty?
Wezwanie do zapłaty i przedsądowe wezwanie do zapłaty nie różnią się od siebie w kontekście prawnym czy formalnym. Nawet "ostateczne przedsądowe wezwanie" czy "ostateczne wezwanie do zapłaty" ma taką samą wagę w sądzie, jak zwykłe "wezwanie do zapłaty". Tytuł dokumentu, który wyślesz dłużnikowi, nie będzie brany pod uwagę w ewentualnym postępowaniu sądowym. Istnieją jednak pewne zwyczajowe praktyki, według których działają zarówno wierzyciele próbujący odzyskać należności na własną rękę, jak i firmy windykacyjne.
Zwyczajowe praktyki a prawo w przypadku wysyłki wezwań
W praktyce zarówno wierzyciele, jak i windykatorzy stosują pewną kolejność w wysyłce poszczególnych dokumentów. Zazwyczaj, zanim prześlą jakikolwiek druk, dostarczają przypomnienia drogą SMS-ową lub mailową. W ten sposób możemy przypomnieć dłużnikowi o obowiązku zapłaty za fakturę czy zwrocie gotówki. Jeśli zwłoka jest spowodowana przeoczeniem, dług zapewne zostanie spłacony bez konieczności sporządzania oficjalnych dokumentów.
Jeśli to nie poskutkuje, dokumenty wysyłać można w zwyczajowej kolejności:
- wezwanie do zapłaty,
- przedsądowe wezwanie do zapłaty,
- ostateczne wezwanie do zapłaty lub ostateczne przedsądowe wezwanie do zapłaty.
Warto pamiętać jednak, że względem prawa tytuł dokumentu, ani ilość wysłanych wezwań nie ma większego znaczenia. Ważne, że po otrzymaniu przedsądowego wezwania, z którego wynika obowiązek zapłaty, dłużnik powinien uregulować należność. Sama nazwa dokumentu może mieć natomiast wpływ psychologiczny, dlatego warto to przeanalizować, wysyłając wezwanie.
Przedsądowe wezwanie do zwrotu pieniędzy — wpływ psychologiczny
Dodanie do nazwy "wezwanie do zapłaty" wyrazu "przedsądowe" albo "ostateczne" sprawia, że dłużnik ma świadomość, że wysyłka dokumentu bezpośrednio poprzedza rozpoczęcia postępowania sądowego. Doświadczenie wierzycieli i firm windykacyjnych wskazuje na to, że na psychologię dłużnika, przedsądowe wezwanie do zapłaty ma większy wpływ niż samo wezwanie.
Jeśli jednak ostateczne wezwanie przedsądowe nie przyniesie oczekiwanego efektu, konieczne może okazać się skierowanie sprawy na drogę postępowania sądowego. Możesz zrobić to samodzielnie, lub ze wsparciem specjalistów z firmy, czy kancelarii windykacyjnej.
Znajdź firmę lub kancelarię windykacyjną
Przedsądowe wezwanie do zapłaty a windykacja sądowa
Wysyłając przedsądowe wezwanie do zapłaty, trzeba brać pod uwagę możliwość wszczęcia postępowania sądowego. Choć można to zrobić samodzielnie, warto postarać się o wsparcie profesjonalnej kancelarii specjalizującej się w windykacji.
Ważne
Celem postępowania sądowego jest uzyskanie prawomocnego nakazu zapłaty wraz z tytułem wykonawczym. Nakaz zapłaty wiąże się z wysyłką sądowego wezwania do zapłaty, które nie może być zignorowane przez dłużnika. Jeśli nie zapłaci on na tym etapie, następne w kolejności działanie to wszczęcia postępowania egzekucyjnego.
Niezależnie od tego, czy podstawą działania jest niezapłacona faktura, czy niespłacona pożyczka, masz prawo napisać przedsądowe wezwanie do zapłaty od razu po przekroczeniu terminu płatności. Warto jednak znać podstawę prawną, z której taka możliwość wynika.
Podstawa prawna — przedsądowe wezwanie do zapłaty
Obowiązek wysyłania do dłużnika przedsądowego wezwania do zapłaty jasno wynika z nowelizacji kodeksu postępowania cywilnego, której wejście w życie nastąpiło w styczniu 2016 roku.
Art. 187 § 1 kodeksu postępowania cywilnego podkreśla istotność pozasądowego rozwiązywania tego typu konfliktów, ponieważ wnosząc pozew o zapłatę, jesteś zobowiązany do udzielenia informacji, czy Ty i Twój dłużnik podjęliście próbę mediacji bądź spróbowaliście polubownie rozwiązać spór w inny sposób.
W sytuacji gdy takich czynności zabrakło, musisz złożyć sądowi wyjaśnienie, z jakiego powodu ich nie podjęto.
Kto i kiedy wystawia przedsądowe wezwanie do zapłaty?
Wezwanie do zapłaty może wysłać każda osoba fizyczna bądź prawna, która podejmuje się odzyskania zaległych należności.
Wezwanie do zapłaty wystawić może przykładowo:
- bank,
- firma windykacyjna,
- spółdzielnia mieszkaniowa (wtedy będzie do wezwanie do zapłaty za czynsz),
- osoba fizyczna,
- przedsiębiorstwo.
Co do zasady jednak ostateczne przedsądowe wezwanie do zapłaty do uregulowania zobowiązania wysyłane jest bezpośrednio przez wierzyciela albo firmę windykacyjną czy kancelarię prawną, które to obsługują sprawę zadłużenia. Jeśli wysyłasz je samodzielnie, sprawdź, w jakich sytuacjach będzie nieważne.
Znajdź firmę lub kancelarię windykacyjną
Kiedy przedsądowe wezwanie do zapłaty jest nieważne?
Przedsądowe wezwanie do zapłaty może być uznane za nieważne w różnych okolicznościach, np.:
- Jeśli zostało wysłane przez osobę, która nie ma uprawnienia do dochodzenia roszczeń, np. nie jest wierzycielem lub nie ma umowy z wierzycielem.
- Jeśli zostało wysłane po upływie terminu przedawnienia, czyli okresu, w którym można dochodzić roszczeń przed sądem.
- Jeśli zostało wysłane na niewłaściwy adres lub do niewłaściwej osoby.
- Jeśli zawiera rażące błędy formalne, takie jak brak podpisu lub pieczątki wierzyciela, błędy w wysokości roszczenia lub terminie zapłaty.
- Jeśli jest sprzeczne z prawem, np. zawiera żądania niedozwolone wobec konsumentów lub narusza inne przepisy prawa.
Warto jednak pamiętać, że nieważność dokumentu nie oznacza, że dług zostaje anulowany. Wierzyciel może wówczas skorzystać z innych sposobów dochodzenia swojego roszczenia, np. wynająć firmę windykacyjną. Ważne, by działać odpowiednio szybko, inaczej dług się przedawni, a wezwanie będzie bezzasadne.
Przedawnienie długu a wezwanie do zapłaty
Nieważność wezwania do zapłaty ściśle wiąże się z przedawnieniem należności. Przedawnionego długu nie można windykować, nawet polubownie.
Ważne
Przedawnienie roszczenia to termin, po jakim zadłużony w świetle prawa może odmówić jego zapłaty.
Wierzyciel nie ma wtedy możliwości uzyskania prawomocnego nakazu zapłaty ani skierowania sprawy do komornika w celu wszczęcia postępowania egzekucyjnego. Terminy przedawnienia zostały określone przez kodeks cywilny, a dokładniej w art. 118 k.c.
Dla wierzycieli w takiej sytuacji kluczowe będzie przerwanie biegu przedawnienia. Może to nastąpić, gdy zadłużony np. uzna dług i wystosuje do swojego wierzyciela prośbę o rozłożenie spłaty na raty.
Zamów bezpłatne porównanie firm i kancelarii windykacyjnych
Najczęściej zadawane pytania (FAQ)
Co to jest przedsądowe wezwanie do zapłaty?
Przedsądowe wezwanie do zapłaty jest metodą windykacji polubownej, dokumentem wzywającym dłużnika do spłaty długu. Jest to inaczej pismo przedsądowe wzywające płatnika do uregulowania zadłużenia. Zarówno pierwsze wezwanie, jak i kolejne informują o konsekwencjach, które zostaną przedsięwzięte, kiedy dłużnik nie spłaci zobowiązania we wskazanym terminie.
Dostałem przedsądowe wezwanie do zapłaty, co robić?
Szybka reakcja i spłacenie zaległości może uchronić przed skierowaniem sprawy na etap postępowania sądowego, który może doprowadzić nawet do egzekucji komorniczej.
Kto wysyła wezwanie do zapłaty?
Wezwanie do zapłaty zazwyczaj wysyłane jest przez wierzyciela.
Jak wysłać wezwanie do zapłaty?
Wezwanie do zapłaty najlepiej wysłać listem poleconym i zachować potwierdzenie wysłania. W przypadku braku zapłaty i konieczności uzyskania nakazu zapłaty w sądzie wezwanie dłużnika do zapłaty w sposób polubowny będzie trzeba udowodnić.
Czy firma windykacyjna może wysłać wezwanie do zapłaty?
Tak, firmy windykacyjne oraz kancelarie prawne mogą wezwać dłużnika do zapłaty w imieniu wierzyciela.

Autor artykułu:
Klaudia BorkiewiczAktualizacja:
Anna SójkaRedakcja CashFix to zespół zaangażowanych autorów, a także cenionych współpracowników. Jesteśmy dumni z bogatego dziedzictwa artykułów, które tworzymy. Naszym celem jest wspieranie naszych czytelników w podejmowaniu mądrych decyzji finansowych, dostarczanie rzetelnych, aktualnych i wartościowych treści dotyczących zarządzania finansami.
[email protected]oraz co robić, gdy znajdziemy się w sytuacji niezapłaconych faktur.

Koszty windykacji — ile realnie trzeba zapłacić?
Koszty windykacji wynikają z kilku czynników. Zobacz, co się składa na opłaty w działaniach polubownych, sądowych i komorniczych.

Monit co to jest i kiedy pozwoli Ci odzyskać pieniądze od dłużnika?
Monit to oficjalne przypomnienie o płatności. Dowiedz się, jak go sporządzić i sprawdź, kiedy pozwoli CI odzyskać pieniądze od dłużnika.

Przypomnienie o płatności – 10 sposobów na skuteczne monity
Przypomnienie o płatności to pierwszy krok do odzyskania pieniędzy od spóźniającego się z zapłatą klienta. Sprawdź, jak je napisać, aby było skuteczne.