Nota obciążeniowa
- co to jest i jak ją wystawić?
- co to jest i jak ją wystawić?
Nota obciążeniowa jest dokumentem wystawianym w wyjątkowych sytuacjach. Każdy przedsiębiorca powinien znać jej zastosowanie z uwagi na to, jakie korzyści może z niej uzyskać. W tym artykule wyjaśniamy, czym jest nota obciążeniowa oraz kto, komu i w jakich sytuacjach ją wystawia.
Nota obciążeniowa, zwana również notą księgową, obciążeniowo-uznaniową lub po prostu uznaniową, jest nieskomplikowanym dokumentem, który wystawiany jest w szczególnych sytuacjach (art. 21 ust. 1 Ustawy o rachunkowości).
Notę księgową stosuje się przy dokumentowaniu kosztów bądź przychodów, które nie podlegają opodatkowaniu VAT.
Co to oznacza?
Nie wszystkie operacje, które zachodzą między przedsiębiorcą a kontrahentem, muszą być poświadczone za pomocą faktury. Notę obciążeniową wystawia się właśnie w takich przypadkach.
Nota obciążeniowa określana jest także jak jeden z etapów windykacji należności.
Nota obciążeniowa, choć wystawiana rzadko, ma szczególne znaczenie dla tych, dla których zachowanie płynności finansowej w firmie jest priorytetem.
Wiele powodów, dla których pojawia się konieczność sporządzenia noty obciążeniowej, jest związanych z odzyskiwaniem należności.
Notę obciążeniową wystawia się, gdy:
Ten artykuł może Cię zainteresować — https://cashfix.pl/wiedza/przedawnienie-dlugu-kiedy-dlug-sie-przedawnia/
Noty księgowej lub odsetkowej najczęściej używa się w przypadku niezapłaconych zobowiązań. Wyodrębniamy dwa główne motywy, którymi kieruje się wystawiający.
W świetle art. 481 kc.wierzyciel ma prawo żądać od dłużnika odsetek za opóźnienie w płatnościach. Może je on egzekwować od każdej niezapłaconej w ustalonym wcześniej terminie faktury.
Gdy mowa jest o transakcjach handlowych, w przypadku których zadłużony nie spełnił swojego zobowiązania w określonym w umowie bądź wezwaniu do zapłaty terminie, wierzycielowi przysługują odsetki (bez konieczności osobnego wezwania) w wysokości odsetek za zwłokę od zaległości podatkowych. Wyjątkiem będzie sytuacja, kiedy strony wcześniej uzgodniły wyższą kwotę. Liczą się one od pierwszego dnia wymagalności roszczenia, aż do dnia zapłaty (Dz. U. z 2013 r. poz. 403).
Dokument obciążający dłużnika odsetkami to nota odsetkowa.
Wystawienie noty odsetkowej bywa bardzo użytecznym rozwiązaniem dla wierzyciela, który:
Notę obciążeniową księgowość wystawi wówczas wtedy, gdy będzie chciała nałożyć na dłużnika obowiązek zapłaty rekompensaty na rzecz wierzyciela, niezależnie od tego, czy poniósł on szkodę, czy też dłużnik nie wywiązał się z zobowiązania z powodów, za które nie ponosi odpowiedzialności.
Niespłacenie świadczenia przez dłużnika jest podstawą do tego, aby wierzyciel mógł ubiegać się o zapłatę należności. Oznacza to, że natychmiast zyskuje on prawo do zryczałtowanej rekompensaty w wysokości:
Wysokość kwoty zależy od konkretnej wartości wierzytelności — wyjaśniamy to w dalszej części artykułu.
Wypełnij formularz i porównaj oferty firm windykacyjnych za darmo!
Nota księgowa jest skutecznym środkiem na obciążenie dłużnika rekompensatą, a także na wykazanie samego zobowiązania. W końcu na nieuczciwości traci głównie przedsiębiorca, ale wcale nie musi tak być.
Może ją wystawić właściciel firmy. Najczęściej jednak wystawienia noty obciążeniowej podejmuje się w jego imieniu dział księgowy.
Musimy również mieć na uwadze to, że brak zapłaty za fakturę w terminie to czerwona flaga, która może zwiastować to, że nie uda nam się odzyskać swoich pieniędzy. Najlepszym wyjściem będzie zlecić windykację profesjonalnej firmie windykacyjnej.
Korzyści związane z wynajęciem firmy windykacyjnej to przede wszystkim:
- odciążenie wierzyciela od kwestii formalnych,
- efektywne przeprowadzenie procesu odzyskania pieniędzy,
- sprawne zarządzanie wierzytelnościami.
Dobrym sposobem na uniknięcie takich problemów jest zaufanie doświadczonym windykatorom, zatrudnianym przez firmy windykacyjne.
Polskie prawo nie przewiduje konkretnego wzoru dla noty księgowej. Może ona wyglądać przykładowo w taki sposób:
Jeżeli mamy do czynienia z kilkoma operacjami, można sporządzić ją też w taki sposób:
Przepisowo sam wygląd noty obciążeniowej nie jest narzucony, jednak zgodnie z Ustawą o rachunkowości [Dz.U.2019.351] musi zawierać następujące elementy:
Ponadto prawo nakazuje, aby nota obciążeniowa została sporządzona w dwóch egzemplarzach — oryginał dla dłużnika i kopia dla wierzyciela.
Porównaj oferty najlepszy firm windykacyjnych na rynku!
Przedsiębiorca posiadający swojego dłużnika, narażony jest na wiele negatywnych konsekwencji, uderzających bezpośrednio w jego firmę. Nota obciążeniowa pełni rolę rekompensaty, która przynajmniej w części pokryje straty związane z niewywiązaniem się z umowy przez kontrahenta.
W momencie, gdy nota obciążeniowa opiewa na wartość w obcej walucie, należy przeliczyć ją na złote zgodnie z kursem z dnia wystawienia dokumentu.
Nie ma również żadnych przeciwwskazań, aby nota księgowa została wystawiona i dostarczona online.
Sprawdź również — https://cashfix.pl/wiedza/windykacja-polubowna-co-to-jest/
Na początek należy podkreślić, iż rekompensata nie jest formą wyrównania szkody. Przybiera ona postać kary umownej, co jednoznacznie oznacza, że nie podlega ona opodatkowaniu VAT. Mało tego — wartość jej jest zryczałtowana, co zdejmuje z wierzyciela obowiązek dokumentacji kosztów dochodzenia zapłaty.
Należy podkreślić, że nota księgowa ona charakter niezbywalny.
Zapamiętaj!
Już od pierwszego dnia po upływie terminu zapłaty, wierzycielowi przysługuje rekompensata za opóźnienie w płatności.
1 stycznia 2020 r. postanowiono zaktualizować ówczesne zasady dotyczące wysokości rekompensat — z korzyścią dla wierzycieli (Dz. U. 2020 poz. 935; Ustawa o przeciwdziałaniu nadmiernym opóźnieniom w transakcjach handlowych).
Co to oznacza w praktyce?
Co więcej, fachowi windykatorzy są w stanie szybciej uzyskać rekompensatę od dłużnika, która może wyrównać koszty współpracy.
Powyższe zmiany dotyczą tylko takich wierzytelności, które powstały po 1 stycznia 2020 r.
Porównaj firmy windykacyjne za darmo!
Jeżeli wierzyciel chce obliczyć kwotę euro, powinien zrobić to zgodnie ze średnim kursem euro Narodowego Banku Polskiego, biorąc pod uwagę ostatni dzień roboczy miesiąca poprzedzającego miesiąc, w którym nastąpiła wymagalność roszczenia.
Spora ilość osób prowadzących działalność gospodarczą dwoi się i troi, gdy w grę wchodzi uznanie noty obciążeniowej za koszt uzyskania przychodu w podatkowej księdze przychodów i rozchodów.
Żeby postąpić prawidłowo i zgodnie z prawem, trzeba posłużyć się rozporządzeniem Ministra Finansów z dnia 26.08.2003 r. w sprawie prowadzenia KPiR [Dz.U.2019.2544].
Według § 11 ust.3 wspomnianego wcześniej rozporządzenia podstawą zapisów w księdze jest dowód księgowy, do którego zaliczać będziemy także inne dowody księgowe, czyli np. noty obciążeniowe.
Nota księgowa może wzbudzać postrach wśród przedsiębiorców, lecz zgłębiając się w temat, okazuje się, że wcale nie jest aż tak skomplikowana.
Autorka artykułu:
Klaudia BorkiewiczRedaktorka serwisu internetowego, pasjonatka i adeptka psychologii klinicznej. Zawodowo związana z tematem windykacji należności i zarządzania wierzytelnościami. Techniczka organizacji reklamy. Prywatnie miłośniczka obcowania z naturą, podróży i gier planszowych.
klaudia@cashfix.plRestrukturyzacja jest alternatywą dla przedsiębiorców, którzy zmagają się z problemami finansowymi. Sprawdź, co to restrukturyzacja?
Brak zapłaty za fakturę to spory problem przedsiębiorców. Sprawdź, jakie błędy utrudniają odzyskanie długu oraz dowiedz się, jak im zapobiec.
To, czy windykacja długów od firm będzie czasochłonnym bądź krótkim procesem jest ściśle powiązane z etapem windykacji oraz możliwościami finansowymi dłużnika.