CashFix arrowWiedza arrowInkaso windykacja, jaką ma skuteczność?

Inkaso windykacja, jaką ma skuteczność?

inkaso windykacja
Inkaso windykacja — bezpłatna porównywarka firm

Usłyszałeś o windykacji inkaso i chcesz wiedzieć, co kryje się pod tym pojęciem? A może szukasz oferty firmy, która skutecznie i szybko odzyska Twoje należności? Przygotowaliśmy poradnik, dzięki któremu poznasz pojęcie windykacji inkaso i dowiesz się jak wybrać przedsiębiorstwo lub kancelarię, która najlepiej spełni Twoje oczekiwania. Postaramy się też przybliżyć zasady działania takiej usługi i opowiedzieć pokrótce jak wygląda proces windykacji.

Inkaso windykacja — co to znaczy?

Termin inkaso związany jest ściśle z odzyskiwaniem i przekazywaniem należności finansowych. Dlatego bardzo dużo firm windykacyjnych zajmujących się ściąganiem środków od dłużnika, dodało do nazwy przedrostek "inkaso". Takie łączenie terminów funkcjonuje na rynku od dawna, ale nie idą za tym żadne dodatkowe usługi windykacyjne, które wyróżniałyby tę konkretną ofertę spośród innych. Inkaso windykacja odnosi się zatem do ogólnego procesu odzyskiwania zaległych płatności lub długów przez wyspecjalizowane firmy i kancelarie prawne.

Gdzie znaleźć firmę oferującą odzyskiwanie długów?

Sektor rynku finansowego związanego z windykacją znacznie urósł w ostatnich latach, dzięki temu mamy duży wybór kancelarii i firm windykacyjnych zajmujących się głównie tematami takimi, jak odzyskiwanie długów i zarządzanie wierzytelnościami. Jeśli zależy Ci na odnalezieniu najlepszej firmy, która spełni wszystkie Twoje oczekiwania, koniecznie skorzystaj z naszej porównywarki. Wystarczy, że odpowiesz na kilka pytań, a wyszukamy dla Ciebie najlepsze oferty.

Porównywarka firm windykacyjnych — znajdź dopasowaną ofertę

Inkaso — na czym polega windykacja należności

Windykacja należności określana jako inkaso nie różni się w praktyce od innych usług oferowanych przedsiębiorcom zmagającym się z zaległymi płatnościami. Do firm i kancelarii windykacyjnych zgłaszają się podmioty gospodarcze, które mają problemy z wypłacalnością kontrahenta. Dzięki wsparciu profesjonalistów w sposób szybki i sprawny odzyskują one swoje należności i nierzadko również koszty gromadzące się przez cały proces windykacji.

Przebieg windykacji składa się z kilku etapów. Na każdym z nich firma windykacyjna wykorzystuje odpowiednie środki prawne, prowadzi monitoring płatności i dogląda innych aspektów ważnych dla wierzycieli.

Inkaso windykacja — etapy

Przebieg windykacji składa się z kilku etapów. Na każdym z nich firma windykacyjna wykorzystuje odpowiednie środki prawne, prowadzi monitoring płatności i dogląda innych aspektów ważnych dla wierzycieli.

Windykacja przedsądowa — inaczej polubowna, mająca na celu odzyskanie należności bez wkraczania na ścieżkę sądową, większą część spraw udaje się odzyskać na etapie przedsądowym, zwłaszcza jeśli wspiera nas firma, która ma wieloletnie doświadczenie w egzekwowaniu należności.

Windykacja sądowa — w przypadku kiedy negocjacje polubowne okażą się nieskuteczne, konieczna staje się windykacja sądowa. W takich wypadkach przedstawiciel firmy windykacyjnej w imieniu klienta wnosi sprawę do instytucji prawnych i uzyskuje sądowy nakaz zapłaty.

Egzekucja komornicza — jeśli na podstawie sądowego nakazu zapłaty, nie odzyskaliśmy należności od dłużnika, wszczynane jest postępowanie komornicze (które może być poprzedzone dodatkowo przed egzekucyjnym wezwaniem do zapłaty). Również na tym etapie firmy wspomagane są przez profesjonalnych doradców.

Jak działa windykacja inkaso

Co to jest inkaso?

Samo pojęcie inkaso pochodzi z języka łacińskiego i oznacza w skrócie możliwość pobierania zapłaty za produkty lub usługi przy pomocy pośrednika. Obecnie termin ten związany jest ściśle z procesem windykacji należności, kiedy to przedsiębiorcy zlecają pomoc w egzekwowaniu zapłaty firmom lub kancelariom prawnym. Definicja inkaso obejmuje również inne działania, które mają na celu uzyskanie płatności za zobowiązania finansowe. Dlatego termin ten związany jest również z usługami bankowymi i transportem.

Podsumowanie

  • Inkaso windykacja to nic innego jak tradycyjna windykacja tylko z dodatkowym przedrostkiem w nazwie firmy.
  • Firmę windykacyjną najlepiej wybrać kierując się swoimi potrzebami i istotnymi dla nas kryteriami.
  • Warto skorzystać z porównywarki Cashfix, by znaleźć firmę z ofertą dopasowaną dla Ciebie.
  • Windykacja należności ma kilka etapów, przedsądową, sądową i w ostateczności etap egzekucji komorniczej.
Anna Sójka

Autor artykułu:

Anna Sójka

Redaktor internetowy z bogatym doświadczeniem. Specjalizuje się w tematach związanych z finansami. Sama przez lata prowadziła działalność gospodarczą, dzięki czemu dobrze zna potrzeby przedsiębiorców i wie, z czym borykają się na co dzień. Tworzy artykuły dotyczące windykacji, faktoringu, restrukturyzacji firmy i innych zagadnień wiążących się ściśle z finansami przedsiębiorstwa. Wiedzę przekazuje w sposób kompleksowy i zrozumiały dla czytelnika.

[email protected]
DZIELIMY SIĘ NASZĄ WIEDZĄ
Windykacja — na czym polega?
Zapoznaj się z artykułami naszych ekspertów, którzy wyjaśniają, jak poradzić sobie z dłużnikiem
oraz co robić, gdy znajdziemy się w sytuacji niezapłaconych faktur.
Tytuł wykonawczy a tytuł egzekucyjny różnice

Tytuł wykonawczy a tytuł egzekucyjny, czym się różnią?

Tytuł egzekucyjny a tytuł wykonawczy, czym się od siebie różnią? Jak uzyskać tytuł wykonawczy i kto go wystawia? Odpowiedzi znajdziesz w naszym artykule.

Autor: Klaudia Borkiewicz|04.11.2022 r.
gielda wierzytelnosci co to jest

Giełda długów – wszystko, co musisz wiedzieć

Giełda długów zyskuje na popularności. Sprawdź, czym jest giełda wierzytelności i jak z niej korzystać.

Autor: Klaudia Borkiewicz|02.06.2022 r.
jak wyegzekwować zwrot pieniędzy od sprzedawcy

Jak wyegzekwować zwrot pieniędzy od sprzedawcy?

Zastanawiasz się jak wyegzekwować zwrot od sprzedawcy? Odpowiadamy na to pytanie w artykule, proponując sprawdzone rozwiązanie.

Autor: Beniamin Niśkiewicz|29.12.2023 r.