Dbałość o płynność finansową jest filarem prawidłowego funkcjonowania każdego przedsiębiorstwa. Stały obieg faktur z odroczonym terminem płatności może jednak mocno ją zaburzyć, powodując zatory, które poważnie szkodzą Twojej firmie. Istnieje jednak sposób na to, aby pieniądze za towar lub usługę otrzymać niemalże natychmiast. Dowiedz się, co to finansowanie faktur i jak z tego skorzystać?
Czego dowiesz się z artykułu?
Finansowanie faktur — w jaki sposób działa?
Finansowanie faktur działa na zasadzie prostego mechanizmu. Polega na wypłaceniu środków z faktury z wydłużonym terminem, zaraz po jej wystawieniu. Ty wystawiasz faktury, firma faktoringowa wykonuje przelew środków na Twoje konto, a kontrahent płaci w wyznaczonym terminie, z tym że już nie Tobie, a firmie faktoringowej. Finansowanie dla firm może przybierać różne formy, jednak to faktoring jest jednym z najszybszych źródeł gotówki.
Definicja
Finansowanie faktur (faktoring) stanowi jedno ze źródeł zewnętrznego finansowania przedsiębiorstw. W jego ramach można dokonać finansowania faktury sprzedażowej lub zakupowej.
Podobne funkcje pełni kredyt, pożyczka czy leasing, jednak to odrębne mechanizmy i nie należy mylić ich ze sobą.
Wystarczy kilka kroków, by dysponować środkami, które w innym przypadku byłyby zamrożone przez dłuższy czas. Nieco dłużej trwa to gdy chodzi o finansowanie pierwszej faktury. Proces odbywa się szybko i bez zbędnej zwłoki.
Ważne
Finansowanie faktur może dotyczyć zarówno wszystkich wystawianych przez Ciebie faktur, jak i tylko pojedynczej transakcji.
Jak wygląda proces finansowania faktur z odroczonym terminem płatności?
Proces finansowania faktur polega na odmrożeniu należnych nam środków i zamianie ich w gotówkę. W głównej mierze wygląda to w ten sposób, że firma faktoringowa wypłaca przedsiębiorcy określoną kwotę wynikającą z wystawionej faktury, by później już we własnym zakresie podjąć się dochodzenia od kontrahenta spłaty należności.
Zamów porównanie firm faktoringowych
Faktoring to alternatywa do kredytu dla firm bez zdolności kredytowej, jest opcją szybszą i w wielu przypadkach korzystniejszą finansowo. Jednak zanim zgłosisz się do firmy i zlecisz sfinansowanie faktur online, dowiedz się, jak wygląda ten proces krok po kroku.
Finansowanie faktur krok po kroku
Zanim zlecisz finansowanie pojedynczej faktury lub zgłosisz się po ustalenie limitu faktoringowego, poznaj schemat działania takich firm i zapoznaj się z kosztami usługi finansowania faktur.
1. Sprzedajesz towar lub wykonujesz usługę i wystawiasz fakturę
Między Tobą a kontrahentem doszło do transakcji polegającej na sprzedaży produktu lub usługi. Masz prawo egzekwować od niego stosowną zapłatę, dlatego wystawiasz fakturę z odroczonym terminem płatności. Jednakże z uwagi na długi termin płatności postanawiasz skorzystać z usług faktoringu.
2. Wybierz faktora
Drugim bardzo ważnym krokiem jest wybór podmiotu, który podejmie się finansowania faktur. Tak jak już wspominaliśmy, usługę tę świadczy faktor, a może być nim np. bank albo firma faktoringowa. Różnią się one od siebie przede wszystkim zasadami, które kwalifikują faktoranta (przedsiębiorcę) do skorzystania z usług klasycznego faktoringu.
Opinia eksperta
Bank wymagać będzie posiadania zdolności kredytowej. Można powiedzieć, że instytucje te patrzą bardziej rygorystycznym okiem na finansowanie faktur, w przeciwieństwie do firm faktoringowych.
Ekspert CashFix
Firmy faktoringowe przede wszystkim ograniczają formalności do absolutnego minimum. Nie musisz dostarczać dokumentów finansowych, opinii banku czy zaświadczeń z urzędu skarbowego bądź z ZUS – liczy się tutaj fakturowalność, czyli innymi słowy, realna możliwość odzyskania środków z tytułu przejętej faktury. Co więcej, firmy faktoringowe oferują też inne usługi, jak chociażby monitoring płatności danego kontrahenta.
Ważne
Obecnie na rynku dostępne jest również finansowanie faktur online, które pozwala pozyskać środki pieniężne bez wychodzenia z domu.
3. Przekaż faktury do sfinansowania
Po wyborze faktora pora na przesłanie mu wystawionych faktur do weryfikacji. Jedyne co musisz zrobić, to wprowadzić dane faktury do systemu. W zależności od Twoich potrzeb możliwe jest przekazanie pojedynczych faktur z odroczonymi terminami płatności lub wszystkich, które zostały wystawione.
4. Procedura weryfikacyjna
Kiedy zdecydujesz się na to, aby finansować faktury z pomocą faktora, czeka Cię oczekiwanie na weryfikację Twojego wniosku. Załóżmy, że będzie to firma faktoringowa, która sprawdzi wypłacalność Twoich kontrahentów, aby wstępnie ocenić ryzyko i możliwość uregulowania przez nich rachunku.
Po pozytywnej weryfikacji oraz ustaleniu wszelkich formalności otrzymasz umowę faktoringową, szczegółowo określającą zasady Twojej współpracy z faktorem. To właśnie na jej zasadach możliwe jest finansowanie faktury. Po jej podpisaniu wysyła się prośbę o wyrażenie zgody na cesję wierzytelności do wskazanego na fakturze kontrahenta.
5. Faktor wpłaca na Twoje konto pieniądze
Teraz czekaj na przelew pieniędzy na Twoje konto bankowe. Dzięki faktoringowi wpływ środków następuje w błyskawiczny sposób. Już nie musisz martwić się o to, czy Twój kontrahent zapłaci na czas – gotówka może pokryć Twoje własne zobowiązania lub bieżące wydatki na poczet prowadzenia biznesu. W tak prosty sposób możesz uniknąć zatorów płatniczych.
Bezpłatne porównanie firm w kilku krokach
Ważne
Finansowanie faktur pozwala na przyspieszenie płatności za fakturę.
6. Kontrahent bezpośrednio spłaca faktury faktorowi
Faktoring ma kilka rodzajów, natomiast spora większość z nich przewiduje, że po zrealizowaniu usługi faktoringowej faktor już na własną rękę dochodzi spłaty należności od kontrahenta, którego odpowiednio wcześniej informuje się o zmianie rachunku, na który musi dokonać uregulowania zaległej płatności.
Finansowanie faktur odbywa się głównie online, jednak wart przemyśleć wybór odpowiedniej firmy, a najlepiej skontaktować się z nami, postaramy się podpowiedzieć, gdzie najlepiej sfinansować fakturę.
Gdzie sfinansować fakturę?
Wystawioną fakturę można sfinansować w banku oferującym takie usługi lub w firmie, która na co dzień zajmuje się taką działalnością. Faktoring pozwala w bardzo dobry sposób pozyskać pieniądze na finansowanie. Co więcej, jest to także jeden ze skutecznych sposobów na finansowanie startupów. Ponieważ nie potrzebujesz zdolności kredytowej do skorzystania z tej usługi.
Kto bierze udział w finansowaniu faktur?
Warto wiedzieć, że w proces finansowania faktur zaangażowane są trzy podmioty, mimo że sama umowa faktoringowa zostaje zawarta tylko między dwoma z nich – faktorem i faktorantem.
- faktor – jest nim wyspecjalizowana instytucja finansowa, która podejmuje się finansowania faktur. Podmiotem tym może być zarówno bank, jak i firma faktoringowa. Faktor jest tym, kto nabywa prawa do wierzytelności od faktoranta i niezwłocznie wpłaca pieniądze na jego rachunek bankowy,
- faktorant – jest nim firma, sprzedająca towary lub usługi, za które wystawia swoim klientom faktury z długimi terminami płatności i przekazuje je do faktora celem ich spieniężenia,
- kontrahent – jest nim odbiorca towarów lub usług faktoranta (lub dostawca w faktoringu odwrotnym). Osoba ta zobowiązana jest do uregulowania kwoty z faktury w określonym terminie. To właśnie wypłacalność kontrahenta weryfikuje faktor.
Ważne
Osobą sprzedającą fakturę jest faktorant, a skupuje ją faktor.
Porozmawiaj z doradcą faktoringowym
Podsumowanie
- Faktoring służy przyśpieszeniu płatności za wystawioną kontrahentowi fakturę.
- Finansowaniem faktur z odroczonym terminem płatności zajmuje się faktor.
- Procedura faktoringowa nie jest trudna i składa się z 6 kroków.
- finansowanie faktur odbywa się w firmach faktoringowych i w bankach.
- Oprócz faktoringu można dokonać również sprzedaży wierzytelności na giełdzie długów.
Autor artykułu:
Klaudia BorkiewiczAktualizacja:
Anna SójkaRedakcja CashFix to zespół zaangażowanych autorów, a także cenionych współpracowników. Jesteśmy dumni z bogatego dziedzictwa artykułów, które tworzymy. Naszym celem jest wspieranie naszych czytelników w podejmowaniu mądrych decyzji finansowych, dostarczanie rzetelnych, aktualnych i wartościowych treści dotyczących zarządzania finansami.
[email protected]oraz co robić, gdy znajdziemy się w sytuacji niezapłaconych faktur.
Faktoring cichy – co to jest i kiedy go wybrać?
Faktoring cichy polega na nieinformowaniu kontrahenta o procedurze finansowania przedsiębiorcy. Sprawdź, czy ta forma faktoringu jest dla Ciebie.
Faktoring jednorazowy — kiedy warto po niego sięgnąć?
Wystawiłeś fakturę i czekasz na przelew od kontrahenta, jednak termin jest odległy? Zobacz, czym jest faktoring jednorazowy i jak z niego skorzystać.
Faktor, kto to jest i czym się różni od faktoranta?
Faktor jest jedną z głównych stron umowy faktoringu. To od niego otrzymasz pieniądze. Dowiedz się, kim jest i jak wybrać najlepszego.