CashFix arrowWiedza arrowCzy istnieje minimalna kwota windykacji?

Czy istnieje minimalna kwota windykacji?

Czy istnieje minimalna kwota windykacji?
Skorzystaj z porównywarki firm windykacyjnych

Wielu przedsiębiorców, a także osoby prywatne zastanawia się, czy istnieje minimalna kwota windykacji. Dowiedz się, czy prawo przewiduje kwotę, od której można rozpocząć próbę egzekucji wierzytelności, a także jak uzyskać pomoc firm ściągających długi w zakresie windykacji małych kwot.

Czy istnieje minimalna kwota windykacji?

Co do zasady, żadna ustawa nie przewiduje minimalnej kwoty windykacji. Oznacza to, że każdy przedsiębiorca, który nie otrzymał zapłaty za ratę, fakturę, bądź paragon, może dochodzić swoich praw przed sądem, nawet jeśli kwota, o którą się ubiega, jest niewielka.

Sprawa ma się podobnie z osobami prywatnymi, które bezskutecznie próbują wyegzekwować dług od innej osoby fizycznej. Fakt, że minimalna kwota windykacji nie istnieje, nie oznacza, że łatwo ściągnąć niewielką kwotę za nieopłaconą fakturę czy niezapłaconą ratę kredytu.

Porównaj oferty firm windykacyjnych za darmo

Samodzielna windykacja małych kwot – na czym polega?

Windykacja małych kwot to proces, składający się z maksymalnie czterech etapów:

jak wygląda proces egzekucji niskiej kwoty zadłużenia?
  1. windykacja polubowna – jak odzyskać pożyczone pieniądze samodzielnie, bez konieczności kierowania sprawy na drogę sądową? Należy najpierw skorzystać z metod windykacji polubownej.
    Windykacja faktur i innych płatności, na tym etapie, opiera się głównie na próbie kontaktu z dłużnikiem. Korespondencja z dłużnikiem, zarówno ta tradycyjna, jak i elektroniczna, może być bardzo przydatnym dowodem w sprawie i posłużyć, np. do wpisania dłużnika na jedną z list firm i osób zadłużonych.
    Co ważne, nie istnieje minimalna kwota windykacji, od której można wpisać dłużnika na tego rodzaju spis dłużników.
  2. przedsądowe wezwanie do zapłaty – podjęcie oficjalnych czynności windykacyjnych, rozpoczyna się wraz z wysłaniem do dłużnika przedsądowego wezwania do zapłaty.
    Windykacja należności jest na tym etapie nieco bardziej skuteczna, choć zazwyczaj i to pismo nie przynosi żadnych efektów. Prawo nie przewiduje minimalnej kwoty windykacji długu tym sposobem. Termin spłaty zobowiązania wyznaczony jest na 7 dzień po potwierdzeniu otrzymania pisma. 
  3. proces sądowy – wszczęcie postępowania sądowego to kolejny oficjalny etap windykacji długów. Po przeprowadzeniu procesu dowodowego i przychylnym, z punktu widzenia wierzyciela, wyroku, organ sądowniczy wydaje tzw. sądowy nakaz zapłaty. Oficjalnego wyroku sądu, dłużnik nie może zignorować.
    Warto pamiętać, że koszty rozprawy, często przewyższają wartość niezapłaconej faktury. Jeśli wyegzekwowanie należnych środków nie przyniesie skutków, rozpoczyna się czwarty etap procesu windykacji. 
  4. egzekucja komornicza – w tym przypadku działań windykacyjnych, dokonuje się na wielu płaszczyznach. Zajmowane są najczęściej środki na kontach bankowych, a w przypadku osób prywatnych – wynagrodzenie za pracę.
    Niestety, podczas egzekucji komorniczej, może się okazać, że dłużnik jest niewypłacalny. Wówczas wszystkie koszty komornicze i opłaty związane z procesem sądowym, musi pokryć wierzyciel.
Skorzystaj z porównywarki firm windykacyjnych

Elektroniczne postępowanie upominawcze

Alternatywą dla klasycznych postępowań sądowych jest elektroniczne postępowanie upominawcze. System ten, dostępny jest tylko i wyłącznie dla przedsiębiorstw. Teoretycznie, działa on szybciej niż typowa rozprawa sądowa, choć i ten system ma swoje wady. Niestety, zdarzają się awarie, a przypadku dużej ilości spraw, czas oczekiwania zostaje mocno wydłużony. 

Porównaj oferty firm windykacyjnych za darmo

Elektroniczne postępowanie upominawcze jest dostępne w przypadku mniej skomplikowanych dowodowo spraw, przez co windykacja małych kwot za pomocą tego systemu, jest o wiele lepszym rozwiązaniem, niż wniesienie pozwu do fizycznego sądu. Nie istnieje minimalna kwota windykacji, której można podjąć się przez EPU.

Minimalna kwota windykacji a komornik

Prawo nie przewiduje minimalnej kwoty windykacji komorniczej. Po otrzymaniu klauzuli wykonalności wyroku komornik podejmuje działania, mające na celu odzyskanie kwoty zadłużenia, odsetki ustawowe oraz inne koszty związane z windykacją.

Skorzystaj z porównywarki firm windykacyjnych

Jak wcześniej wspomniano, zdarzają się sytuacje, w których to wierzyciel musi pokryć koszty egzekucji komorniczej. Dochodzi do tego w przypadku, gdy okaże się ona nieskuteczna, bądź dłużnik wniesie do sądu wniosek o umorzenie długu. 

Minimalna kwota windykacji, a pomoc firm zewnętrznych

Jak odzyskać pieniądze od dłużnika, bez konieczności podejmowania samodzielnych działań windykacyjnych? Odpowiedzią są różnego rodzaju firmy windykacyjne, które swoją działalność opierają na pomocy wierzycielom w prowadzeniu spraw.

Co ważne, nawet niskie kwoty długów, nie przeszkadzają kancelariom windykacyjnym w podjęciu się prowadzenia sprawy. Oczywiście, najchętniej podejmują się spraw, w których wierzyciel posiada wiele niezapłaconych faktur. W związku z tym część przedsiębiorców decyduje się na stałą współpracę. Dzięki temu, za niewielką opłatą, wierzyciel otrzymuje stałą pomoc prawną w windykacji wielu płatności.

W celu sprawdzenia, czy proces odzyskiwania długu za pomocą firm windykacyjnych jest możliwy, warto skorzystać z porównywarki tego rodzaju przedsiębiorstw, takiej jak Cashfix.

Porównaj oferty firm windykacyjnych za darmo

Po otrzymaniu podstawowych informacji dotyczących zobowiązania, nasz konsultant podejmie próbę kontaktu telefonicznego w celu ustalenia szczegółów, dotyczących postępowania windykacyjnego. Następnie przedstawi firmy, które są gotowe podjąć się procesu egzekucji zaległych płatności.

To, czy któraś firm zdecyduje się pomóc w windykacji niskiej kwoty, zależy przede wszystkim od:

  • rodzaju sprawy – krajowa lub zagraniczna,
  • stron sprawy – stronami mogą być dwa przedsiębiorstwa, przedsiębiorstwo i osoba prywatna, lub dwie osoby prywatne,
  • ilości i jakości posiadanych dowodów – należy do nich przede wszystkim korespondencja, umowy oraz przeterminowane faktury,
  • przedmiot windykacji – czyli np. przeterminowana faktura, niespłacony kredyt lub pożyczka prywatna.

Podsumowanie

  • Nie istnieje minimalna kwota windykacji. Wierzyciele mogą dochodzić swoich roszczeń przed sądem, nawet jeśli kwota zadłużenia jest niewielka.
  • Samodzielna windykacja małych kwot może być trudna. Proces ten składa się z kilku etapów, a jego skuteczność zależy od wielu czynników.
  • Elektroniczne postępowanie upominawcze to alternatywa dla klasycznych postępowań sądowych. Jest to szybszy i tańszy sposób dochodzenia roszczeń w przypadku mniej skomplikowanych spraw.
  • Prawo nie przewiduje minimalnej kwoty windykacji komorniczej. Komornik może zająć środki dłużnika w celu pokrycia długu, niezależnie od jego wysokości.
  • Firmy windykacyjne mogą pomóc w odzyskaniu pieniędzy od dłużnika, nawet jeśli kwota zadłużenia jest niewielka. Decyzja o podjęciu się sprawy zależy od rodzaju zobowiązania, stron postępowania i posiadanych dowodów.

Źródła:

  1. kgh.pl
Patryk Marzec

Autor artykułu:

Patryk Marzec

Redakcja CashFix to zespół zaangażowanych autorów, a także cenionych współpracowników. Jesteśmy dumni z bogatego dziedzictwa artykułów, które tworzymy. Naszym celem jest wspieranie naszych czytelników w podejmowaniu mądrych decyzji finansowych, dostarczanie rzetelnych, aktualnych i wartościowych treści dotyczących zarządzania finansami.

[email protected]
DZIELIMY SIĘ NASZĄ WIEDZĄ
Windykacja — na czym polega?
Zapoznaj się z artykułami naszych ekspertów, którzy wyjaśniają, jak poradzić sobie z dłużnikiem
oraz co robić, gdy znajdziemy się w sytuacji niezapłaconych faktur.
Monitoring płatności

Monitoring płatności – dlaczego każda firma powinna go stosować?

Monitoring płatności jest prostym narzędziem, które pozwoli Ci kontrolować finanse w firmie. Dowiedz się, jak z jego pomocą poparwić płynność finansową.

Autor: Klaudia Borkiewicz|15.03.2023 r.
Wierzytelność a należność

Wierzytelność a należność – czym się różnią?

Wierzytelność często mylona jest z należnością i na odwrót. Dowiedz się, czym różnią oraz kim jest dłużnik, a kim wierzyciel?

Autor: Klaudia Borkiewicz|19.05.2022 r.
Klauzula wykonalności wzór wniosku

Klauzula wykonalności, co to jest? – wzór wniosku z omówieniem

Klauzula wykonalności jest wstępem do postępowania egzekucyjnego. W artykule znajdziesz wzór klauzuli wykonalności wraz z omówieniem.

Autor: Klaudia Borkiewicz|26.08.2022 r.