CashFix arrowWiedza arrowCzy firma windykacyjna moze oddac sprawe do komornika

Czy firma windykacyjna może oddać sprawę do komornika?

Czy firma windykacyjna może oddać sprawę do komornika?
Znajdź firmę windykacyjną

Jeśli planujesz współpracę z firmą windykacyjną, powinieneś wiedzieć, co wchodzi w zakres działań windykacyjnych. Jeśli jak dotąd nie miałeś do czynienia z taką sytuacją, zastanawiasz się zapewne, czy firma windykacyjna ma prawo oddać sprawę do komornika, czy może zająć majątek dłużnika, albo wnieść sprawę do sądu. Dowiedz się, w jakich sprawach mogą reprezentować Cię specjaliści od windykacji.

Kto i kiedy inicjuje egzekucję komorniczą?

Egzekucja komornicza zawsze inicjowana jest przez wierzyciela. Komornik sądowy nie działa nigdy bez nakazu zapłaty wydanego przez sąd. Dodatkowo ściąganie długów odbywa się zawsze na podstawie tytułu wykonawczego.

Ważne

Działania komornika są ostatnim etapem odzyskiwania długów. Komornik jest organem egzekucyjnym, a zajęcie majątku dłużnika następuje po sprawie sądowej. Działania komornika poprzedza proces sądowy i windykacja polubowna.

Wierzyciel, aby odzyskać pieniądze, powinien zacząć działać na etapie windykacji polubownej. Rozpoczyna się ją zazwyczaj od wysyłki przedsądowego wezwania do zapłaty. Jeśli na tym etapie dłużnik nie płaci, można zgłosić sprawę do sądu. Wierzyciel może zrobić to samodzielnie lub skorzystać z pomocy pełnomocników.

Porównaj oferty firm windykacyjnych

Pełnomocnicy wierzyciela

W celu odzyskanie długu wierzyciel może udać się do pełnomocnika. Najczęściej są to wyspecjalizowane w windykacji firmy i kancelarie prawne. Dzięki pełnomocnictwu przedstawiciele mają szerokie uprawnienia zarówno w windykacji polubownej, jak i sądowej. Pełnomocnicy wierzyciela nadzorują również czynności egzekucyjne.

Firma windykacyjna a windykacja samodzielna

Do spłaty zadłużenia ze strony dłużnika może dojść w ramach działań windykacyjnych przeprowadzanych samodzielnie lub z firmą windykacyjną. Windykacja samodzielna przeprowadzana nieumiejętnie i bez odpowiedniej regularności może doprowadzić do przedawnienia się długu i w efekcie utraty należnych środków. Według polskiego prawa większość roszczeń przedawnia się trzy lata od daty wymagalności płatności.

Jakie są zalety współpracy z firmą windykacyjną?

Jeśli wolisz powierzyć sprawę profesjonalistom, wybierz firmę windykacyjną lub kancelarię, która zadba o dotrzymanie terminów i doprowadzi do uregulowania długu w możliwie najkrótszym czasie. Firma windykacyjna pomoże w przygotowaniu dokumentacji, zadba o wpisanie nieuczciwego kontrahenta do rejestrów dłużników (takich jak Krajowy Rejestr Długów), a w razie potrzeby skierować sprawę do sądu.

Odzyskaj pieniądze z firmą windykacyjną

Kiedy firma windykacyjna kieruje sprawę do sądu?

Firma windykacyjna może oddać roszczenie wobec dłużnika do sądu kiedy polubowne rozwiązanie, które miały doprowadzić do spłaty długu, nie przyniosły oczekiwanych rezultatów. Postępowanie sądowe może zostać przeprowadzone w trybie elektronicznym lub tradycyjnym.

Ważne

Firma windykacyjna pomoże zgromadzić odpowiednie dokumenty i będzie przedstawicielem wierzyciela podczas ewentualnych działań sądowych. Warto szukać wsparcia firmy lub kancelarii, która specjalizuje się w odzyskiwaniu należności.

W wyniku windykacji sądowej możesz uzyskać sądowy nakaz zapłaty, który zostanie wysłany na adres dłużnika. Jeśli mimo tego nie reguluje on należności, firma windykacyjna (lub wierzyciel) może skierować sprawę do komornika.

Kiedy firma windykacyjna może oddać sprawę do komornika?

Firma windykacyjna może skierować sprawę do komornika sądowego, jeśli postępowanie sądowe zakończyło się wysyłką nakazu zapłaty do dłużnika. Jeśli proces odbywał się w sądzie elektronicznym, to do nakazu dołączany jest automatycznie tytuł wykonawczy. Jeśli sprawa toczyła się w sądzie tradycyjnym konieczne będzie uzyskaniu tytułu wykonawczego dodatkowo.

Firma windykacyjna może nadzorować działania komornika, zwłaszcza gdy dłużnik próbuje ukryć majątek i doprowadzić do sytuacji, w której organ egzekucyjny nie ma jak odzyskać pieniędzy. Zgłaszając się do firmy windykacyjnej, trzeba mieć świadomość, że nie jest ona organem postępowania cywilnego i jej uprawnienia, np. w temacie zajmowanie wynagrodzenia dłużnika są ograniczone.

Porównaj oferty firm windykacyjnych w kilku krokach

Czy firma windykacyjna może zająć wynagrodzenia dłużnika?

Nie, firma windykacyjna nie może zająć wynagrodzenia dłużnika. Takie prawa ma jedynie komornik sądowy. Przedstawiciele firm i kancelarii windykacyjnych mogą reprezentować wierzyciela na wszystkich etapach windykacji, ale nie mają dostępu do rachunków bankowych.

Wszelkie próby odebrania części majątku dłużnika przez przedstawiciela firmy windykacyjnej są niezgodne z prawem. Warto wiedzieć jakie uprawnienia ma windykator, a jakie komornik i czym się od siebie różnią.

Komornik sądowy czy firma windykacyjna — komu płaci dłużnik?

Jeśli do sprawy zaangażowane są zarówno firma windykacyjna, jak i komornik, dłużnik powinien zapłacić komornikowi. Na tym etapie bowiem środki muszą trafić do wierzyciela za pośrednictwem oficjalnych organów.

Jeśli działamy na etapie polubownym i firma windykacyjna wysyła wezwania w imieniu wierzyciela oraz prowadzi inne działania, dłużnik powinien zapłacić firmie windykacyjnej i nie czekać, aż w sprawę zostanie zaangażowany sąd, a w efekcie komornik.

Bezpłatne porównanie firm windykacyjnych

Podsumowanie

  • Firma windykacyjna nie może sama oddać sprawy do komornika, ale może skierować roszczenie do sądu, a po uzyskaniu nakazu zapłaty wspierać egzekucję.
  • Komornik działa wyłącznie na podstawie tytułu wykonawczego wydanego przez sąd i tylko wierzyciel (lub jego pełnomocnik) może zainicjować egzekucję.
  • Firma windykacyjna nie ma prawa zajmować wynagrodzenia ani majątku dłużnika – może jedynie prowadzić działania polubowne lub reprezentować wierzyciela w sądzie.
  • Dłużnik powinien zapłacić firmie windykacyjnej na etapie polubownym, a jeśli sprawa trafiła do komornika, płatność musi odbyć się za jego pośrednictwem.
Anna Sójka

Autor artykułu:

Anna Sójka

Redaktor internetowy z bogatym doświadczeniem. Specjalizuje się w tematach związanych z finansami. Sama przez lata prowadziła działalność gospodarczą, dzięki czemu dobrze zna potrzeby przedsiębiorców i wie, z czym borykają się na co dzień. Tworzy artykuły dotyczące windykacji, faktoringu, restrukturyzacji firmy i innych zagadnień wiążących się ściśle z finansami przedsiębiorstwa. Wiedzę przekazuje w sposób kompleksowy i zrozumiały dla czytelnika.

anna.sojka@cashfix.pl
DZIELIMY SIĘ NASZĄ WIEDZĄ
Windykacja — na czym polega?
Zapoznaj się z artykułami naszych ekspertów, którzy wyjaśniają, jak poradzić sobie z dłużnikiem
oraz co robić, gdy znajdziemy się w sytuacji niezapłaconych faktur.