CashFix arrowWiedza arrowWindykacja przedsądowa – co to jest i na czym polega?

Windykacja przedsądowa – co to jest i na czym polega?

windykacja przedsądowa
Chcę porównać oferty najlepszych firm windykacyjnych

Windykacja przedsądowa, zwana też windykacją polubowną, to bardzo dobre rozwiązanie, jeśli Państwa przedsiębiorstwo ma jakiekolwiek przeterminowane faktury. Taki rodzaj windykacji ma szereg zalet i jest praktycznie pozbawiony wad. Nie blokuje też twardych opcji windykacji, jeśli będą niezbędna na dalszym etapie sprawy. Dowiedz się więcej z naszego artykułu.

Windykacja przedsądowa – co to?

Windykacja przedsądowa to wszystkie działania, które mają na celu odzyskanie należności od dłużnika, ale nie odbywają się w sądzie, w ramach rozprawy stacjonarnej czy też w sądzie EPU. Oczywiście można od razu próbować odzyskać należności drogą sądową, ale raczej nie jest to najlepsze rozwiązanie.

Dlaczego? Głównie z tego względu, że sprawa w sądzie wiąże się z konkretnymi kosztami. Nawet jeśli wszystko będzie się odbywać w sądzie elektronicznym, to i tak będzie to kosztowne. Dlatego lepiej pominąć opcję sądową i sięgnąć po nią dopiero w razie ewentualnych trudności podczas procesu windykacji polubownej. Windykacja faktur to coś, czym mogą się zająć profesjonalne firmy windykacyjne i kancelarie prawne z naszej porównywarki. 

Jakie działania wchodzą w skład windykacji przedsądowej?

  1. Pierwsze wezwanie do zapłaty

Podstawowym działaniem windykacji przedsądowej jest kontakt z dłużnikiem. Firma windykacyjna dowie się dokładnie, dlaczego jeszcze nie zwrócił należnych Ci pieniędzy. Po takiej rozmowie można już ustalić kolejny termin spłaty zadłużenia i wystosować wezwanie do zapłaty. Jeśli dłużnik ureguluje dług lub przedstawi pełne zabezpieczenie wierzytelności, to wówczas można go zapewnić o zaniechaniu wejścia na drogę sądową.

  1. Drugie wezwanie do zapłaty

Niestety nie zawsze tak będzie. Jeżeli kontrahent nie zdecyduje się uregulować należności po pierwszym wezwaniu do zapłaty, to w takiej sytuacji należy mu wysłać kolejne wezwanie do zapłaty. Tym razem powinno ono zawierać opis konsekwencji w razie gdyby należność nadal nie została zwrócona. Na tym etapie bardzo ważne jest uzyskanie od dłużnika pisemnej deklaracji spłaty należności. Można też zapewnić dłużnika o odstąpieniu od naliczania odsetek, aby zwiększyć szanse na zakończenie sporu w ramach windykacji przedsądowej.

  1. Przedsądowe wezwanie do zapłaty

Drugie wezwanie również może nie odnieść oczekiwanych rezultatów. Wtedy firma windykacyjna wystosuje w Twoim imieniu przedsądowe wezwanie do zapłaty. Takie pismo powinno już zawierać wykaz kosztów ewentualnego postępowania sądowego, które jest kolejnym etapem windykacji należności. 

Pamiętaj, że wszystkie działania windykacji polubownej mają na celu skłonienie dłużnika do uregulowania należności bez wchodzenia na drogę sądową. Rozwiązanie sądowe nie będzie korzystne dla żadnej ze stron, dlatego warto odzyskać pieniądze już na etapie polubownym, przedsądowym.

windykacja przedsądowa

Z jakimi konsekwencjami musi się liczyć dłużnik, który nie zapłaci w terminie?

Dłużnik, który nie dotrzymał drugiego terminu płatności, musi się liczyć z otrzymaniem przedsądowego wezwania do zapłaty. Takie wezwanie – jak już wcześniej wspomnieliśmy – powinno również opisywać potencjalne konsekwencje, z którymi będzie musiał się zmierzyć dłużnik, jeśli po raz kolejny nie dopełni obowiązku zapłaty.

  1. Sprawa w sądzie to poważne wyzwanie dla dłużnika. Szanse na uchylenie się od obowiązku zapłaty spadną niemal do zera.
  2. Dłużnik będzie musiał nie tylko uregulować należność względem Państwa firmy, ale także pokryć koszty sądowe.
  3. Jeśli po rozprawie sądowej zostanie wszczęte postępowanie egzekucyjne, to również koszty tego postępowania spadną właśnie na dłużnika (czyli na tę stronę, która przegrała w sądzie).

Przedstawienie powyższej listy może być bardzo dobrym pomysłem w celu skłonienia dłużnika do spłacenia długu. 

Chcę porównać oferty najlepszych firm windykacyjnych

Kiedy można rozpocząć windykację przedsądową?

Windykację możesz rozpocząć, jeśli minął już ostateczny termin zapłaty widniejący na fakturze. Faktura staje się wtedy wymagalna, czyli przeterminowana. 

Działania windykacyjne musisz podjąć, zanim faktura się przedawni. Może to być po roku, 2, po 3 lub nawet po 6 latach od dnia, w którym faktura stała się wymagalna, w zależności od rodzaju usługi lub towaru.

  • Umowy przewozu i spedycji – rok;
  • umowy o dzieło i umowy zlecenie, umowa sprzedaży, usługi, sprzedaż towarów – 2 lata;
  • usługi budowlane, należności związane z prowadzeniem działalności gospodarczej, świadczenia okresowe – 3 lata;
  • zobowiązania stwierdzone prawomocnym wyrokiem sądu – 6 lat.

Z jakimi kosztami wiąże się windykacja przedsądowa?

Windykacja przedsądowa nie wiąże się często z żadnymi stałymi kosztami. Każda firma indywidualnie wycenia poszczególne sprawy. Wiele zależy od tego, jak duża jest kwota, którą chcą Państwo odzyskać.

Windykacja przedsądowa może też potrwać krócej lub dłużej, zazwyczaj będzie to jednak okres od kilku tygodni do kilku miesięcy. To również ma duży wpływ na koszt windykacji.

Kolejnym istotnym czynnikiem dotyczącym wyceny usług windykacyjnych jest to, kim jest dłużnik. Niektóre podmioty mają tak zszarganą reputację, że polubowne działania nie zaszkodzą im zbyt mocno, więc cały proces windykowania należności potrwa dłużej i będzie bardziej wymagający.

Chcesz się dowiedzieć więcej o kosztach windykacji? Skorzystaj z porównywarki CashFix. U nas znajdziesz tylko profesjonalne firmy i kancelarie, które zajmują się windykacją od lat.

Chcę porównać oferty najlepszych firm windykacyjnych

Jak wybrać odpowiednią firmę windykacyjną?

Odpowiednia firma windykacyjna powinna od razu budzić Twoje zaufanie. Niestety trudno oceniać firmy windykacyjne na podstawie opinii wystawionych w Internecie. Często bywa tak, że to dłużnicy wystawiają negatywne recenzje firmom, które ściągnęły od nich długi. 

Właśnie dlatego warto skorzystać z naszej porównywarki. Wszystkie firmy, z którymi współpracujemy, zostały przez nas sprawdzone i możemy zapewnić, że są one prowadzone przez profesjonalistów. 

Chcę porównać oferty najlepszych firm windykacyjnych

Ewentualna windykacja sądowa i wszczęcie postępowania egzekucyjnego

Niestety nie zawsze windykacja przedsądowa doprowadza do uregulowania należności przez dłużnika. Wtedy jedynym rozwiązaniem będzie wkroczenie na drogę sądową.

Dobra wiadomość jest taka, że firmy windykacyjne nie kierują sprawy do stacjonarnego sądu. Rozprawy odbywają się w formie online, w ramach EPU, czyli elektronicznego postępowania upominawczego. Windykacja sądowa może się zakończyć ustanowieniem przez sąd nakazu zapłaty. Następnie nakaz ten musi się uprawomocnić, żeby sąd mógł mu nadać klauzulę wykonalności.

Później firma windykacyjna wyśle do dłużnika przedegzekucyjne wezwanie do zapłaty. Jeśli ten nadal nie zapłaci, to Po nadaniu klauzuli wykonalności komornik przejdzie do postępowania egzekucyjnego. Nie warto czekać, aż komornik ustali majątek dłużnika, dlatego firma windykacyjna zrobi to na własną rękę, żeby wspomóc jego działania. Komornicy nie zawsze spieszą się ze ściągnięciem długu – warto kontrolować ich działania, żeby egzekucja przebiegała sprawnie.

Podsumowanie

  • Windykacja przedsądowa to idealne rozwiązanie, które pozwala odzyskać należności w możliwie najkrótszym czasie.
  • Firmy windykacyjne z naszej porównywarki mogą Ci pomóc nie tylko na etapie polubownym, ale także na etapie sądowym, jeśli zajdzie taka konieczność..
  • Pamiętaj, żeby rozpocząć proces windykacji, zanim faktura się przedawni.
Chcę porównać oferty najlepszych firm windykacyjnych
Beniamin Niśkiewicz

Autor artykułu:

Beniamin Niśkiewicz

Redakcja CashFix to zespół zaangażowanych autorów, a także cenionych współpracowników. Jesteśmy dumni z bogatego dziedzictwa artykułów, które tworzymy. Naszym celem jest wspieranie naszych czytelników w podejmowaniu mądrych decyzji finansowych, dostarczanie rzetelnych, aktualnych i wartościowych treści dotyczących zarządzania finansami.

[email protected]
DZIELIMY SIĘ NASZĄ WIEDZĄ
Windykacja — na czym polega?
Zapoznaj się z artykułami naszych ekspertów, którzy wyjaśniają, jak poradzić sobie z dłużnikiem
oraz co robić, gdy znajdziemy się w sytuacji niezapłaconych faktur.
zadatek a zaliczka

Zadatek a zaliczka – różnica. Co możesz odzyskać?

Co to jest zadatek, a co to zaliczka? Czym się od siebie różnią i czy w ogóle się różnią? Kiedy powinny być Ci zwrócone? Sprawdź.

Autor: Klaudia Borkiewicz|11.09.2024 r.
Skarga pauliańska co to jest

Skarga pauliańska – kiedy przysługuje i jak może pomóc?

Skarga pauliańska pomaga odzyskać pieniądze, gdy dłużnik ukrył swój majątek. Co to jest skarga pauliańska i jak ją napisać?

Autor: Klaudia Borkiewicz|24.11.2022 r.
Postępowanie egzekucyjne

Postępowanie egzekucyjne od A do Z

Postępowanie egzekucyjne jest ostatnim etapem windykacji należności. Sprawdź, jakie są rodzaje egzekucji. Dowiedz się również, co może zająć komornik.

Autor: Klaudia Borkiewicz|05.04.2022 r.