Restrukturyzacja firmy
, czyli ratunek przed upadłością
, czyli ratunek przed upadłością
Gospodarka to stale i dynamicznie zmieniająca się dziedzina naszego życia. Niestety zmiany te nie zawsze są pozytywne. Zwolnione tempo rozwoju, spadek rentowności i zaburzenie płynności finansowej to tylko niektóre czynniki ryzyka upadłości firmy. W artykule dowiesz się, czym jest restrukturyzacja firmy, kto z niej korzysta oraz dlaczego warto ją przeprowadzić.
Jak doskonale wiadomo – jedyną pewną w życiu rzeczą jest zmiana. Szczególnie w biznesie, który nieustannie musi dostrajać się do aktualnych wymagań rynku gospodarczego.
Dualizm zmiany, a więc jej problematyka, polega na tym, że może być ona zarówno pozytywna, prowadząc tym samym do progresji firmy, jak i negatywna, powodując zahamowanie jej potencjału, a w skrajnych przypadkach skazując przedsiębiorstwo na zamknięcie.
Podmioty gospodarcze nie są jednak w jej obliczu całkowicie bezradne, ponieważ istnieje rozwiązanie, które pozwala uchronić przyszłość spółki przed ogłoszeniem upadłości. Mowa oczywiście o restrukturyzacji przedsiębiorstw.
Definicja
Restrukturyzacja firmy polega na wprowadzeniu systemowych zmian w strukturze zadłużenia lub całej firmy w celu zwiększenia wydajności i funkcjonalności oraz po to, aby zapobiec ogłoszeniu jej upadłości.
Zatem restrukturyzację firm możemy rozumieć jako koło ratunkowe dla spółek, którym ciężko podnieść się z kryzysu finansowego, a wcześniej zastosowane metody nie przyniosły oczekiwanego rezultatu.
Dowiedz się więcej: Restrukturyzacja, co to jest?
Fundamentalną funkcją restrukturyzacji firmy jest zapewnienie ochrony właścicielom przedsiębiorstw znajdujących się w trudnej sytuacji finansowej oraz wyprowadzenie firmy z kryzysu.
Nic więc dziwnego, że coraz więcej spółek decyduje się na otwarcie postępowania restrukturyzacyjnego.
Niniejszą procedurę reguluje Ustawa – Prawo restrukturyzacyjne z dnia 15 maja 2015 r. [Dz.U. z 2015 r. poz. 978] z późniejszymi zmianami.
Co zatem należy zrobić w przypadku zachwiania płynnością finansową firmy? Jak odpowiednio zareagować, gdy grozi jej upadłość? Kto może przeprowadzić cały proces restrukturyzacyjny? Zachęcamy do dalszej lektury.
Biorąc ponownie pod uwagę ustawę - Prawo restrukturyzacyjne, a dokładniej art. 4 ust. 1 Prawa restrukturyzacyjnego, procesowi restrukturyzacji mogą poddać się:
Ważne
Każde stowarzyszenie, które prowadzi działalność gospodarczą, uznaje się za podmiot gospodarczy, czyli przedsiębiorstwo.
Postępowanie restrukturyzacyjne często bywa jedyną dostępną alternatywą dla ogłoszenia upadłości firmy.
Za popularnością takiego rozwiązania stoi rzesza zadowolonych właścicieli przedsiębiorstw, którzy dzięki niemu „odbili się od dna”, prowadząc aktualnie satysfakcjonujący i rentowny biznes.
W związku z powyższym warto poświęcić chwilę uwagi celom restrukturyzacji firmy.
Powołajmy się raz jeszcze na przepisy prawne, a mianowicie na art. 3. 1. - [Cele postępowań restrukturyzacyjnych] - Prawo restrukturyzacyjne.
Proces restrukturyzacji ma w zasadzie jeden główny cel – uniknięcie upadłości przez umożliwienie dłużnikowi zawarcie układu z wierzycielami.
Mówiąc zaś o postępowaniu sanacyjnym, zaliczyć do tego należy także przeprowadzenie działań sanacyjnych, przy jednoczesnym zabezpieczeniu słusznych praw wierzycieli.
Ważne
Postępowania restrukturyzacyjne polegają na podniesieniu wartości przedsiębiorstwa na rynku.
W zależności od rodzaju postępowania restrukturyzacyjnego sięga się w jego ramach po różnorodne środki, od diametralnych zmian w strukturze firmy czy w zarządzaniu finansami po rozłożenie zaległości na raty lub redukcję części zadłużenia, a to tylko niektóre z nich.
Wiemy już, że dzięki postępowaniu restrukturyzacyjnemu osoby prowadzące biznes mają szansę oddłużyć swoją firmę, a także znacząco zwiększyć jej opłacalność i zyskowność.
A więc procedury restrukturyzacyjne będą dotyczyć tylko i wyłącznie niewypłacalnych firm bądź takich, którym grozi utrata wypłacalności.
Trzeba jednak pamiętać, iż żeby poddać się takiemu procesowi, należy spełnić co najmniej jeden z poniższych warunków:
Kwestią wartą podkreślenia jest możliwość odmowy przez sąd przeprowadzenia restrukturyzacji, jeżeli w jej wyniku mogą zostać pokrzywdzeni wierzyciele.
Dodatkowo osoba zadłużona musi posiadać zdolność do bieżącego zaspokajania kosztów postępowania i należności powstałych po otwarciu postępowania.
O ostatecznym przebiegu restrukturyzacji firmy decyduje model jej postępowania.
Postępowanie restrukturyzacyjne może przybierać 4 formy, a są nimi:
Podejmując decyzję o poddaniu swojej firmy restrukturyzacji, dłużnik powinien pamiętać, że odbywa się to według określonego porządku.
Aby rozpocząć restrukturyzację firmy, potrzebne jest złożenie przez dłużnika wniosku restrukturyzacyjnego o wszczęcie odpowiedniego postępowania. Wniosek ten składa się do sądu rejonowego w wydziale gospodarczym ds. upadłościowych i restrukturyzacyjnych.
Ważne
Aby rozpoznać sprawę, właściwy jest sąd restrukturyzacyjny dla głównego zakładu osoby zadłużonej.
Mając na uwadze wielość postępowań tego typu, ustawodawca za wniosek ten uzna w tym samym stopniu wniosek o otwarcie postępowania restrukturyzacyjnego, jak i również wniosek o zatwierdzenie układu, który został przyjęty w trakcie procedury o jego zatwierdzenie.
Aby wniosek o restrukturyzację przedsiębiorstwa nie został oddalony przez sąd, złożyć musi go sam dłużnik, natomiast w przypadku postępowania sanacyjnego może to być także jego wierzyciel osobisty czy kurator.
Sąd uwzględniając wniosek, wyda postanowienie o otwarciu postępowania restrukturyzacyjnego, dzięki czemu oficjalnie rozpocznie się restrukturyzacja.
Ważne, aby we wniosku o restrukturyzację przedsiębiorstwa zawrzeć szczegółową analizę problemów finansowych firmy, propozycję terminów dla restrukturyzacji, a także środki, które można jej poddać. We wniosku warto pamiętać o planie rozwojowym oraz o wskazaniu potencjału firmy.
W ostatecznych rozrachunku to jak wygląda wniosek o restrukturyzację firmy, jest silnie skorelowane z rodzajem wierzytelności, łączną liczbą wierzycieli, a także z ogólną sytuacją materialną dłużnika.
W postępowaniu restrukturyzacyjnym chodzi głównie o to, aby firma nie musiała być skazana na ogłoszenie upadłości.
Z biegiem lat ilość postępowań restrukturyzacyjnych uległa gwałtownemu wzrostowi, dlatego też czas trwania procesu, licząc od otwarcia postępowania do dnia jego umorzenia, może wynosić w przybliżeniu od kilku miesięcy do nawet 2 lat.
Długi czas obejmuje szczególnie postępowania sanacyjne i układowe, które ze względu na ich charakterystykę i formalność mogą wymagać sporej jego ilości.
Przyspieszone postępowanie układowe, jak sugeruje nazwa, będzie rodzajem pochłaniającym mało czasu.
Jednakże najszybszym przebiegiem cieszyć się będzie postępowanie o zatwierdzenie układu, nazywane do niedawna uproszczonym postępowaniem restrukturyzacyjnym.
Dzieje się tak przede wszystkim dlatego, iż długość trwania narzucona jest w przepisach samej ustawy. Zgodnie z nimi właściciel firmy ma 4 miesiące na złożenie wniosku o zatwierdzenie układu. Następnie sąd restrukturyzacyjny musi go rozpoznać, a ma na to 2 tygodnie. Zazwyczaj całość nie przekracza 5 miesięcy.
Chcielibyśmy równocześnie podkreślić, że powyższe szacunki mają charakter orientacyjny, a czas trwania każdej procedury uzależniony jest od tego, jak bardzo skomplikowana jest sprawa, od liczby bieżących postępowań, ewentualnych zażaleń itp.
Restrukturyzacja jednoosobowych działalności gospodarczych lub spółek wymaga udziału wykwalifikowanego specjalisty. Rolę tę pełni posiadający stosowną licencję doradca restrukturyzacyjny. To on, w zależności od rodzaju postępowania, będzie sprawować funkcję nadzorcy sądowego, układu czy zarządcy.
Doradcą restrukturyzacyjnym może być osoba fizyczna, posiadająca odpowiednią licencję, ale i również spółka handlowa, której członkowie zarządu czy wspólnicy dysponują licencją na doradcę restrukturyzacyjnego.
Do najbardziej znaczących zadań profesjonalnego doradcy restrukturyzacyjnego należeć będzie zrobienie wszystkiego, aby uchronić biznes przed upadłością.
Obowiązkiem doradcy restrukturyzacyjnego jest także nadzór oraz kontrola działań podejmowanych przez przedsiębiorcę czy doradztwo w zakresie zarządzania firmą.
Dodatkowo osoba ta zajmuje się aktywnym udziałem w negocjacjach z wierzycielami lub też czuwa nad zawieraniem z nimi korzystnego dla obu stron układu, weryfikując w późniejszym czasie wywiązywanie się z jego postanowień.
Autor artykułu:
Klaudia BorkiewiczRedakcja CashFix to zespół zaangażowanych autorów, a także cenionych współpracowników. Jesteśmy dumni z bogatego dziedzictwa artykułów, które tworzymy. Naszym celem jest wspieranie naszych czytelników w podejmowaniu mądrych decyzji finansowych, dostarczanie rzetelnych, aktualnych i wartościowych treści dotyczących zarządzania finansami.
[email protected]W postępowaniu restrukturyzacyjnym i upadłościowym chodzi o oddłużenie firmy, lecz oba tryby się od siebie różnią. Sprawdź, który powinieneś wszcząć.
Upadłość firmy to najgorszy scenariusz dla każdego przedsiębiorcy. Sprawdź, w jaki sposób uchronić się przed ogłoszeniem upadłości twojej firmy.
Postępowanie o zatwierdzenie układu (uproszczone postępowanie restrukturyzacyjne), oferuje bezsądową restrukturyzację. Sprawdź, jak je zacząć