CashFix arrowWiedza arrowFaktoring cichy– co to jest i kiedy go wybrać?

Faktoring cichy

 – co to jest i kiedy go wybrać?

faktoring cichy

Faktoring jest coraz chętniej wybieranym przez przedsiębiorców sposobem na szybkie pozyskanie gotówki. Zalet jest wiele, a zalicza się do nich m.in. bogata oferta modeli dopasowanych do indywidualnych potrzeb. Jednym z nich jest faktoring cichy (niejawny, tajny, z cesją cichą) wybierany głównie przez osoby, które z różnych powodów nie chcą, aby kontrahent dowiedział się o cesji wierzytelności na firmę faktoringową. Czy to aby na pewno dobry pomysł?

Czym jest faktoring jawny?

Zanim przejdziemy do wyjaśnienia pojęcia faktoringu cichego, poznajmy w pierwszej kolejności definicję faktoringu jawnego, czyli klasycznej, a zarazem najpopularniejszej formy zewnętrznego finansowania.

Definicja

Faktoring jawny polega na natychmiastowym opłacaniu przez firmę faktoringową faktur, które wystawił przedsiębiorca. W ramach tego dochodzi do cesji wierzytelności, o której informuje się kontrahenta, który to z kolei przelewa pieniądze z faktury firmie faktoringowej.

Jak więc widać sam faktoring, niezależnie od jego rodzaju, stanowi doskonały sposób, aby poprawić płynność finansową w swojej firmie.

Dzieje się tak, ponieważ osoba korzystająca z faktoringu (faktorant) nie musi dłużej czekać na termin płatności, który nierzadko wynosi od kilku tygodni do nawet kilku miesięcy.

Co to jest faktoring cichy?

Nie zbaczając jednak z głównego tematu, czym w takim razie jest faktoring cichy?

Definicja

Faktoring cichy jest przeciwieństwem faktoringu jawnego. Firma faktoringowa przelewa środki z faktury na konto przedsiębiorcy, z tym że o dokonanej cesji wierzytelności nie informuje się kontrahenta. Rozlicza się on z przedsiębiorcą tak, jak odbywało się to dotychczas.

Wobec tego przeprowadzając cesję wierzytelności w zakresie faktoringu ukrytego, podmiot gospodarczy zyskuje przede wszystkim pełną dyskrecję. Dla niektórych jest to bardzo ważne, na przykład z obawy przed pogorszeniem relacji biznesowych.

Jak działa cichy faktoring?

Działanie faktoringu cichego w zasadzie tylko nieznacznie różni się od tradycyjnego modelu.

Faktoring ukryty przewiduje dokonanie tzw. cichej cesji wierzytelności, o której, jak sama nazwa wskazuje, nie powiadamia się klienta.

Takie działanie jest możliwe tylko przy zachowaniu zapisów regulaminu danego podmiotu faktoringowego oraz pozytywnej weryfikacji zdolności płatniczej osoby chcącej skorzystać z faktoringu ukrytego.

Ważne

Faktoring tajny zakłada utrzymanie w tajemnicy przed płatnikiem korzystanie przez przedsiębiorcę z zewnętrznego źródła finansowania swojego biznesu.

Faktoring cichy

Jak to wygląda z perspektywy klientów?

Warto raz jeszcze podkreślić, że z punktu widzenia kontrahenta nie zmienia się nic. Niezmiennie musi on uregulować rachunek, przelewając odpowiednią kwotę na konto bankowe przedsiębiorcy.

Jak to wygląda z perspektywy przedsiębiorcy?

Decydując się na faktoring cichy, właściciel firmy otrzymuje od firmy faktoringowej pieniądze z faktury dosłownie kilka chwil po jej przekazaniu, a następnie indywidualnie rozlicza swojego kontrahenta.

Gdy klient zapłaci, przedsiębiorca przelewa równowartość kwoty wskazanej na fakturze firmie faktoringowej.

Jak to wygląda w praktyce?

Pieniądze znajdują się na koncie przedsiębiorcy jeszcze tego samego dnia, bez konieczności zawiadamiania kontrahenta o przeprowadzeniu cesji wierzytelności.

Kiedy przeprowadzany jest faktoring cichy?

Cichy faktoring to optymalny model finansowania dla osób, które z różnych względów nie chcą, aby kontrahent dowiedział się o podpisaniu przez nie umowy faktoringowej.

Niemałą grupę osób wybierających cichy faktoring online tworzą właściciele i właścicielki biznesów, których umowa zawiera adnotację o zakazie cesji wierzytelności.

Warto przy tym podkreślić, że z tej formy finansowania można korzystać bez względu na to, czy taki zapis został w umowie zawarty, czy też nie. W takim przypadku:

 • jeśli umowa zakazuje przelewu wierzytelności – nie dokonuje się cesji,
 • jeśli w umowie nie ma zakazu przelewu wierzytelności – prawa wynikające z faktury cedowane są na firmę faktoringową.

Zobacz też: Forfaiting a faktoring – jaka jest różnica?

Faktoring cichy – jakie korzyści?

Wybierając cichy faktoring, możemy liczyć na pakiet korzyści, a należą do nich:

 • pełna dyskrecja;
 • zachowanie pozytywnych relacji z kontrahentami;
 • brak zbędnych formalności związanych z uzyskaniem zgody na cesję;
 • zwiększenie ilości współprac biznesowych, dzięki stosowaniu faktur z odroczonym terminem płatności;
 • niższe koszty w porównaniu z kredytem czy pożyczką.

Ponadto faktoring tajny pozwala zachować płynność finansową. Co więcej, wydatki związane z faktoringiem cichym można odliczyć od podatku. Dotyczy to wszelkich dodatkowych opłat, takich jak prowizje czy odsetki.

Znajdź najlepszą firmę faktoringową!

 • Darmowa porada
 • Zawsze aktualne oferty
 • Tylko sprawdzone firmy

ZNAJDŹ FIRMĘ FAKTORINGOWĄ

Czy faktoring cichy to dobre rozwiązanie?

Mimo zachęcającego wydźwięku faktoring ukryty nie jest pozbawiony kruczków, które przy bliższym poznaniu nie stawiają go w najkorzystniejszym świetle.

Przede wszystkim faktoring cichy należy do transakcji ryzykownych dla podmiotów faktoringowych. Nie powinno więc nikogo dziwić, że w takiej sytuacji zabezpieczają one majątkowo całą transakcję.

W związku z tym ten rodzaj faktoringu powinien interesować tylko takie firmy, które nie mają możliwości uzyskania zgody na cesję wierzytelności od swojego kontrahenta, co dyskwalifikuje je z korzystania z faktoringu jawnego.

Ważne

Faktoring tajny jest nieco droższą alternatywą dla faktoringu jawnego, a jego ostateczna cena zależy od indywidualnej oceny ryzyka związanego z procedurą ukrytego finansowania.

W przypadku faktoringu cichego przedsiębiorstwo zyskuje znacznie mniejszą pomoc niż w faktoringu jawnym. Ogranicza się ona jedynie do wsparcia finansowego, ponieważ firma faktoringowa nie ma jak sprawdzić, na jakim poziomie kontrahent jest wypłacalny.

Faktoring tajny a małe firmy

W kontekście małych przedsiębiorstw cichy faktoring raczej nie zachodzi.

Po pierwsze – jest to dla właścicieli mniejszych biznesów po prostu nieopłacalne, gdyż zwykle podmioty te nie mają na swoim koncie zbyt wielu transakcji, a co za tym idzie, dysponują one stosunkowo niewielkim kapitałem.

Po drugie – firmy faktoringowe bardzo rzadko podejmują się ukrytego finansowania małych firm, ze względu na niewystarczającą zdolność finansową.

Dla małych firm najlepszym rozwiązaniem będzie mikrofaktoring.

Faktoring cichy czy faktoring jawny?

Należy pamiętać, że mimo chęci korzystania z faktoringu cichego może dojść do sytuacji, w której analiza finansowa nie pozwoli na kontynuację procesu w tejże formie.

W takim przypadku firma faktoringowa przekonuje przedsiębiorcę do uruchomienia faktoringu jawnego, w efekcie czego kontrahent zostanie powiadomiony o cesji wierzytelności.

Ważne

W faktoringu jawnym odbiorca faktury opłaca ją bezpośrednio firmie faktoringowej.

Wiele też wskazuje na to, że faktoring jawny ma przewagę nad ukrytym głównie z uwagi na tańszy koszt oraz na rozbudowany zakres usług dodatkowych.

Warto jest mieć również na uwadze siłę, jaką niesie za sobą transparentność w biznesie. Na początku współpracy z kontrahentami polecamy omówić wszelkie warunki umowy. Tyczyć się to będzie także wszystkich planowanych zmian w późniejszym czasie.

Z tego też względu najkorzystniejszym wyjściem będzie skorzystanie z faktoringu jawnego.

Każda firma faktoringowa może mieć swoje własne i spersonalizowane oferty. To sprawia, że często nie wiadomo, które warunki będą dla nas najlepsze.

Jeśli w dalszym ciągu wahasz się co do wyboru typu usługi faktoringowej, skontaktuj się z naszym doradcą, który dobierze dla Ciebie taką formę faktoringu tak, aby w największym stopniu odpowiadała Twoim potrzebom.

Uzyskaj poradę faktoringową

Podsumowanie

 • Faktoring cichy polega na finansowaniu faktur wystawionych przez przedsiębiorcę bez informowania o tym kontrahenta.
 • Faktoring jawny, w przeciwieństwie do cichego, polega na tym, że dłużnik zostaje zawiadomiony o przelaniu praw do wierzytelności na firmę faktoringową.
 • W faktoringu cichym zachodzi wysokie ryzyko transakcyjne dla firm oferujących faktoring.
 • Zarówno w faktoringu jawnym, jak i ukrytym, pieniądze z faktury przelewane są na konto faktoranta niemalże od razu po przekazaniu faktury do finansowania.
Klaudia Borkiewicz

Autorka artykułu:

Klaudia Borkiewicz

Redakcja CashFix to zespół zaangażowanych autorów, a także cenionych współpracowników. Jesteśmy dumni z bogatego dziedzictwa artykułów, które tworzymy. Naszym celem jest wspieranie naszych czytelników w podejmowaniu mądrych decyzji finansowych, dostarczanie rzetelnych, aktualnych i wartościowych treści dotyczących zarządzania finansami.

[email protected]
DZIELIMY SIĘ NASZĄ WIEDZĄ
Windykacja — na czym polega?
Zapoznaj się z artykułami naszych ekspertów, którzy wyjaśniają, jak poradzić sobie z dłużnikiem
oraz co robić, gdy znajdziemy się w sytuacji niezapłaconych faktur.
płynność finansowa

Płynność finansowa przedsiębiorstwa – 5 sposobów, by ją poprawić

Utrzymanie płynności finansowej jest niezbędne dla istnienia każdej firmy. Jej brak potrafi doprowadzić do bankructwa. Co zrobić, by ją poprawić?

Autor: Klaudia Borkiewicz|16.02.2023 r.
forfaiting

Forfaiting a faktoring – jaka jest różnica?

Źródeł finansowania firmy jest wiele. Wśród nich wyróżniamy faktoring czy forfaiting. Sprawdź, który powinieneś lub powinnaś wybrać.

Autor: Klaudia Borkiewicz|15.02.2023 r.
finansowanie startupów

Finansowanie startupów — kompletny przewodnik po źródłach

Masz pomysł na biznes i szukasz środków finansowych? Poznaj najlepsze metody na finansowanie startupów. Dotacje, inwestorzy a może faktoring?

Autor: Anna Sójka|26.03.2024 r.