CashFix arrowWiedza arrowFaktoring cichy– co to jest i kiedy go wybrać?

Faktoring cichy

– co to jest i kiedy go wybrać?

faktoring cichy

Faktoring jest coraz chętniej wybieranym przez przedsiębiorców sposobem na szybkie pozyskanie gotówki. Zalet jest wiele, a zalicza się do nich m.in. bogata oferta modeli dopasowanych do indywidualnych potrzeb. Jednym z nich jest faktoring cichy (niejawny, tajny, z cesją cichą) wybierany głównie przez osoby, które z różnych powodów nie chcą, aby kontrahent dowiedział się o cesji wierzytelności na firmę faktoringową. Czy to aby na pewno dobry pomysł?

Co to jest faktoring jawny?

Zanim przejdziemy do wyjaśnienia pojęcia faktoringu cichego, poznajmy w pierwszej kolejności definicję faktoringu jawnego, czyli klasycznej, a zarazem najpopularniejszej formy zewnętrznego finansowania.

Definicja

Faktoring jawny polega na natychmiastowym opłacaniu przez firmę faktoringową faktur, które wystawił przedsiębiorca. W ramach tego dochodzi do cesji wierzytelności, o której informuje się kontrahenta, który to z kolei przelewa pieniądze z faktury firmie faktoringowej.

Jak więc widać sam faktoring, niezależnie od jego rodzaju, stanowi doskonały sposób, aby poprawić płynność finansową w swojej firmie.

Dzieje się tak, ponieważ osoba korzystająca z faktoringu (faktorant) nie musi dłużej czekać na termin płatności, który nierzadko wynosi od kilku tygodni do nawet kilku miesięcy.

Poznaj inne rodzaje faktoringu: Rodzaje faktoringu – który jest dla Ciebie?

Co to jest faktoring cichy?

Nie zbaczając jednak z głównego tematu, czym w takim razie jest faktoring cichy?

Definicja

Faktoring cichy jest przeciwieństwem faktoringu jawnego. Firma faktoringowa przelewa środki z faktury na konto przedsiębiorcy, z tym że o dokonanej cesji wierzytelności nie informuje się kontrahenta. Rozlicza się on z przedsiębiorcą tak, jak odbywało się to dotychczas.

Wobec tego przeprowadzając cesję wierzytelności w zakresie faktoringu ukrytego, podmiot gospodarczy zyskuje przede wszystkim pełną dyskrecję. Dla niektórych jest to bardzo ważne, na przykład z obawy przed pogorszeniem relacji biznesowych.

Jak działa cichy faktoring?

Działanie faktoringu cichego w zasadzie tylko nieznacznie różni się od tradycyjnego modelu.

Faktoring ukryty przewiduje dokonanie tzw. cichej cesji wierzytelności, o której, jak sama nazwa wskazuje, nie powiadamia się klienta. Takie działanie jest możliwe tylko przy zachowaniu zapisów regulaminu danego podmiotu faktoringowego oraz pozytywnej weryfikacji zdolności płatniczej osoby chcącej skorzystać z faktoringu ukrytego.

Ważne

Faktoring tajny zakłada utrzymanie w tajemnicy przed płatnikiem korzystanie przez przedsiębiorcę z zewnętrznego źródła finansowania swojego biznesu.

Faktoring cichy

Jak to wygląda z perspektywy klientów?

Warto raz jeszcze podkreślić, że z punktu widzenia kontrahenta nie zmienia się nic. Niezmiennie musi on uregulować rachunek, przelewając odpowiednią kwotę na konto bankowe przedsiębiorcy.

Jak to wygląda z perspektywy przedsiębiorcy?

Decydując się na faktoring cichy, właściciel firmy otrzymuje od firmy faktoringowej pieniądze z faktury dosłownie kilka chwil po jej przekazaniu, a następnie indywidualnie rozlicza swojego kontrahenta.

Gdy klient zapłaci, przedsiębiorca przelewa równowartość kwoty wskazanej na fakturze firmie faktoringowej.

Jak to wygląda w praktyce?

Pieniądze znajdują się na koncie przedsiębiorcy jeszcze tego samego dnia, bez konieczności zawiadamiania kontrahenta o przeprowadzeniu cesji wierzytelności.

Kiedy przeprowadzany jest faktoring cichy?


Cichy faktoring to optymalny model finansowania dla osób, które z różnych względów nie chcą, aby kontrahent dowiedział się o podpisaniu przez nie umowy faktoringowej.

Niemałą grupę osób wybierających cichy faktoring online tworzą właściciele i właścicielki biznesów, których umowa zawiera adnotację o zakazie cesji wierzytelności.

Warto przy tym podkreślić, że z tej formy finansowania można korzystać bez względu na to, czy taki zapis został w umowie zawarty, czy też nie. W takim przypadku:

 • jeśli umowa zakazuje przelewu wierzytelności – nie dokonuje się cesji,
 • jeśli w umowie nie ma zakazu przelewu wierzytelności – prawa wynikające z faktury cedowane są na firmę faktoringową.

Faktoring cichy – jakie korzyści?

Wybierając cichy faktoring, możemy liczyć na pakiet korzyści, a należą do nich:

 • pełna dyskrecja;
 • zachowanie pozytywnych relacji z kontrahentami;
 • brak zbędnych formalności związanych z uzyskaniem zgody na cesję;
 • zwiększenie ilości współprac biznesowych, dzięki stosowaniu faktur z odroczonym terminem płatności;
 • niższe koszty w porównaniu z kredytem czy pożyczką.

Ponadto faktoring tajny pozwala zachować płynność finansową. Co więcej, wydatki związane z faktoringiem cichym można odliczyć od podatku. Dotyczy to wszelkich dodatkowych opłat, takich jak prowizje czy odsetki.

Znajdź najlepszą firmę faktoringową!

 • Darmowa porada
 • Zawsze aktualne oferty
 • Tylko sprawdzone firmy

ZNAJDŹ FIRMĘ FAKTORINGOWĄ

Czy faktoring cichy to dobre rozwiązanie?

Mimo zachęcającego wydźwięku faktoring ukryty nie jest pozbawiony kruczków, które przy bliższym poznaniu nie stawiają go w najkorzystniejszym świetle.

Przede wszystkim faktoring cichy należy do transakcji ryzykownych dla podmiotów faktoringowych. Nie powinno więc nikogo dziwić, że w takiej sytuacji zabezpieczają one majątkowo całą transakcję.

W związku z tym ten rodzaj faktoringu powinien interesować tylko takie firmy, które nie mają możliwości uzyskania zgody na cesję wierzytelności od swojego kontrahenta, co dyskwalifikuje je z korzystania z faktoringu jawnego.

Ważne

Faktoring tajny jest nieco droższą alternatywą dla faktoringu jawnego, a jego ostateczna cena zależy od indywidualnej oceny ryzyka związanego z procedurą ukrytego finansowania.

W przypadku faktoringu cichego przedsiębiorstwo zyskuje znacznie mniejszą pomoc niż w faktoringu jawnym. Ogranicza się ona jedynie do wsparcia finansowego, ponieważ firma faktoringowa nie ma jak sprawdzić, na jakim poziomie kontrahent jest wypłacalny.

Faktoring tajny a małe firmy

W kontekście małych przedsiębiorstw cichy faktoring raczej nie zachodzi.

Po pierwsze – jest to dla właścicieli mniejszych biznesów po prostu nieopłacalne, gdyż zwykle podmioty te nie mają na swoim koncie zbyt wielu transakcji, a co za tym idzie, dysponują one stosunkowo niewielkim kapitałem.

Po drugie – firmy faktoringowe bardzo rzadko podejmują się ukrytego finansowania małych firm, ze względu na niewystarczającą zdolność finansową.

Dowiedz się, ile kosztuje faktoring: Koszty faktoringu

Faktoring cichy czy faktoring jawny?

Należy pamiętać, że mimo chęci korzystania z faktoringu cichego może dojść do sytuacji, w której analiza finansowa nie pozwoli na kontynuację procesu w tejże formie.

W takim przypadku firma faktoringowa przekonuje przedsiębiorcę do uruchomienia faktoringu jawnego, w efekcie czego kontrahent zostanie powiadomiony o cesji wierzytelności.

Ważne

W faktoringu jawnym odbiorca faktury opłaca ją bezpośrednio firmie faktoringowej.

Wiele też wskazuje na to, że faktoring jawny ma przewagę nad ukrytym głównie z uwagi na tańszy koszt oraz na rozbudowany zakres usług dodatkowych.

Warto jest mieć również na uwadze siłę, jaką niesie za sobą transparentność w biznesie. Na początku współpracy z kontrahentami polecamy omówić wszelkie warunki umowy. Tyczyć się to będzie także wszystkich planowanych zmian w późniejszym czasie.

Z tego też względu najkorzystniejszym wyjściem będzie skorzystanie z faktoringu jawnego.

Każda firma faktoringowa może mieć swoje własne i spersonalizowane oferty. To sprawia, że często nie wiadomo, które warunki będą dla nas najlepsze.

Jeśli w dalszym ciągu wahasz się co do wyboru typu usługi faktoringowej, skontaktuj się z naszym doradcą, który dobierze dla Ciebie taką formę faktoringu tak, aby w największym stopniu odpowiadała Twoim potrzebom.

Uzyskaj poradę faktoringową

Podsumowanie

 • Faktoring cichy polega na finansowaniu faktur wystawionych przez przedsiębiorcę bez informowania o tym kontrahenta.
 • Faktoring jawny, w przeciwieństwie do cichego, polega na tym, że dłużnik zostaje zawiadomiony o przelaniu praw do wierzytelności na firmę faktoringową.
 • W faktoringu cichym zachodzi wysokie ryzyko transakcyjne dla firm oferujących faktoring.
 • Zarówno w faktoringu jawnym, jak i ukrytym, pieniądze z faktury przelewane są na konto faktoranta niemalże od razu po przekazaniu faktury do finansowania.
Klaudia Borkiewicz

Autorka artykułu:

Klaudia Borkiewicz

Redaktorka serwisu internetowego, pasjonatka i adeptka psychologii klinicznej. Zawodowo związana z tematem windykacji należności i zarządzania wierzytelnościami. Techniczka organizacji reklamy. Prywatnie miłośniczka obcowania z naturą, podróży i gier planszowych.

[email protected]
DZIELIMY SIĘ NASZĄ WIEDZĄ
Windykacja — na czym polega?
Zapoznaj się z artykułami naszych ekspertów, którzy wyjaśniają, jak poradzić sobie z dłużnikiem
oraz co robić, gdy znajdziemy się w sytuacji niezapłaconych faktur.
rodzaje faktoringu

Rodzaje faktoringu – który jest dla Ciebie?

Faktoring to interesująca i niezawodna metoda na zyskanie pieniędzy z faktury przed upływem terminu płatności. Sprawdź, jakie są rodzaje faktoringu.

Autor: Klaudia Borkiewicz|05.01.2023 r.
faktura z odroczonym terminem płatności

Faktura z odroczonym terminem płatności – jak szybko dostać pieniądze?

Już nie musisz czekać, aż Twój klient zapłacił. Dowiedz się, w jaki sposób dostać pieniądze za fakturę od razu po wystawieniu.

Autor: Klaudia Borkiewicz|23.12.2022 r.
faktor kto to

Faktor, kto to jest i czym się różni od faktoranta?

Faktor jest jedną z głównych stron umowy faktoringu. To od niego otrzymasz pieniądze. Dowiedz się, kim jest i jak wybrać najlepszego.

Autor: Klaudia Borkiewicz|08.12.2022 r.