CashFix arrowWiedza arrowFaktoring jawny– co to jest i jakie ma korzyści?

Faktoring jawny

– co to jest i jakie ma korzyści?

faktoring jawny

Faktoring jawny jest najpopularniejszym i w zasadzie najtańszym rodzajem faktoringu w Polsce. To nie tylko świetna alternatywa dla kredytów bankowych, ale też doskonały sposób na otrzymanie gotówki z faktury zaraz po jej wystawieniu. Korzyści jest jednak więcej, niż myślisz. 

Jak działa faktoring?

Faktoring jawny to tylko jeden z wielu rodzajów samego faktoringu, który polega na finansowaniu firmy poprzez wykup nieprzeterminowanych faktur

Jest to możliwe dzięki cesji wierzytelności, która pozwala firmie faktoringowej lub bankom dochodzić zapłaty należności u kontrahenta. 

Ważne

Z faktoringu mogą korzystać tylko osoby prowadzące własną firmę.

Jego działanie jest bardzo proste i najczęściej wygląda w ten sposób – faktor, czyli podmiot faktoringowy, podpisuje z Tobą, czyli faktorantem, umowę faktoringu. W jej ramach przenosisz prawa do wierzytelności na faktora, który na własną rękę ściąga pieniądze z faktury od kontrahenta. Z kolei Ty otrzymujesz kwotę z faktury niemalże natychmiast po zawarciu umowy.

Zwykle finansowanie faktur dotyczy tych z odroczonym terminem płatności, np. 30 dni. 

Warto przy tym wspomnieć, że faktoring to coś więcej niż sprzedaż faktur. To również szereg dodatkowych usług ułatwiających zarządzanie finansami w firmie.

Znajdź firmę faktoringową

Faktoring jawny – co to jest?

Przechodząc do sedna – faktoring jawny (in. otwarty, notyfikowany) to rodzaj faktoringu cieszący się największą sławą. Dlaczego tak jest? Przede wszystkim z uwagi na transparentność w stosunku kontrahentów. 

Definicja

Faktoring jawny polega na poinformowaniu płatnika o tym, że przedsiębiorca zdecydował się skorzystać z usługi finansowania.

Ten rodzaj nie ma ograniczeń terytorialnych, dlatego skupia się na obsłudze zarówno transakcji krajowych, jak i zagranicznych. 

W tym celu zawarta zostaje jawna cesja wierzytelności, więc Twoi klienci są w pełni świadomi przeprowadzanego procesu. 

Pamiętaj, szczerość w handlu jest mocno doceniana przez kontrahentów, a zaangażowanie podmiotów trzecich w proces płatności działa na nich mobilizująco.

Faktoring jawny

Poznaj inne formy faktoringu: Rodzaje faktoringu – który jest dla Ciebie?

Faktoring jawny a zakaz cesji wierzytelności

Przy podpisaniu umowy faktoringu jawnego należy zwrócić uwagę, czy w umowie współpracy między Tobą a kontrahentem nie ma informacji zakazie cesji wierzytelności

W takiej sytuacji wymagane jest, aby uzyskać od niego zgodę na przelew wierzytelności. W przeciwnym razie firma faktoringowa nie uzyska do niej praw, a tym samym faktoring jawny nie będzie mógł zostać zrealizowany. 

Faktoring jawny – co jeśli klient nie zapłaci?

Jak już zdążyliśmy wspomnieć, finansowanie faktur w zakresie faktoringu jawnego związane jest z koniecznością rozliczenia się płatnika bezpośrednio z faktorem. Oznacza to, że musi on przelać kwotę z faktury na konto faktora.

Życie pisze jednak różne scenariusze, a jeden z nich zakłada brak płatności ze strony kontrahenta mimo upływu terminu płatności. Co wtedy?

Otóż wszystko zależy od tego, czy przy podpisywaniu umowy faktoringu jawnego wybrano jego pełną czy niepełną formę. 

Gdy mówimy o pełnym faktoringu, to faktor bierze na siebie całe ryzyko wynikłe z niewypłacalności kontrahentów. To znaczy, że w jego rękach pozostaje odzyskanie pieniędzy od dłużnika. 

W przypadku faktoringu niepełnego ryzyko stoi po stronie faktoranta. Zatem, gdy klient nie dotrzyma terminu płatności, musisz przelać otrzymaną przez firmę faktoringową zaliczkę z powrotem na jej konto i na własną rękę ściągać należność od swojego dłużnika.

Korzyści faktoringu jawnego

Faktoring jawny powstał z myślą o osobach prowadzących biznes, dla których ważne jest zachowanie przejrzystych relacji biznesowych, ale to nie jedyna zaleta tej usługi. 

Oprócz tego przedsiębiorca korzystający z faktoringu jawnego zyskuje:

 • możliwość odliczenia od podatku wydatków z tytułu prowizji i odsetek za faktoring jawny, zaliczając je do kosztów uzyskania przychodu,
 • otrzymanie płatności za fakturę bez czekania na termin płatności,
 • utrzymanie płynności finansowej na stałym i zadowalającym poziomie,
 • wiarygodność w oczach kontrahentów,
 • weryfikację finansową płatników,
 • niższy koszt usługi niż przypadku faktoringu cichego,
 • zdyscyplinowanie klientów pod kątem płatności dzięki zaangażowaniu w proces profesjonalnej firmy zewnętrznej. 

Faktoring otwarty umożliwia także otrzymanie pieniędzy zamrożonych w formie faktur z odroczonym terminem płatności nawet w ciągu 24 godzin od dnia ich wystawienia. 

Ważne

Sporej większości firm faktoringowych działających on-line przelew środków zajmuje zaledwie kilka godzin.

Faktoring jawny a faktoring cichy

Faktoring jawny, jak sama nazwa wskazuje, jest procedurą jasną i transparentną dla kontrahenta, którego informuje się o cesji wierzytelności na zewnętrzny podmiot finansowy. 

Przeciwieństwem faktoringu jawnego jest faktoring cichy, który cały proces zachowuje w tajemnicy. W związku z tym płatnik nie jest informowany o objęciu przedsiębiorcy finansowaniem.

Ważne

Kwestią odróżniającą faktoring jawny od cichego jest informowanie klienta lub nie o umowie faktoringowej, którą wystawca faktury zawarł z firmą faktoringową lub bankiem.

Czasami zdarza się, że kontrahent w przypadku zakazu cesji w umowie nie udzieli na nią zgody. Wtedy faktoring jawny nie może dojść do skutku i wybór pada na faktoring cichy, gdzie nie dokonuje się cesji wierzytelności, a płatnika faktoringowego nie informuje się o objęciu wierzytelności finansowaniem.  

Nie ma się co oszukiwać, faktoring pod każdą postacią jest produktem innowacyjnym, dostępnym dla Ciebie 24/7. Co więcej, korzystanie z niego nie wymaga żadnych skomplikowanych formalności, dostarczania dokumentacji czy jakichkolwiek innych zaświadczeń i zabezpieczeń majątkowych.

Raz na zawsze pożegnaj się z długim oczekiwaniem na płatność faktur i sprzedaj je firmie faktoringowej. 

Chcę skorzystać z faktoringu

Podsumowanie

 • Faktoring to jedno z najpewniejszych i najszybszych źródeł finansowania przedsiębiorstwa.
 • W faktoringu jawnym kontrahent informowany jest o cesji wierzytelności i finansowaniu faktur przez firmę faktoringową.
 • Aby móc skorzystać z faktoringu w przypadku zakazu cesji w umowie, faktorant musi uzyskać zgodę płatnika na cesję wierzytelności.
 • Podpisanie umowy faktoringu jawnego przez wystawcę faktury oznacza dla niego szereg cennych korzyści.
 • Faktoring to nie tylko finansowanie faktur, ale też inne usługi finansowe.
Klaudia Borkiewicz

Autorka artykułu:

Klaudia Borkiewicz

Redaktorka serwisu internetowego, pasjonatka i adeptka psychologii klinicznej. Zawodowo związana z tematem windykacji należności i zarządzania wierzytelnościami. Techniczka organizacji reklamy. Prywatnie miłośniczka obcowania z naturą, podróży i gier planszowych.

[email protected]
DZIELIMY SIĘ NASZĄ WIEDZĄ
Windykacja — na czym polega?
Zapoznaj się z artykułami naszych ekspertów, którzy wyjaśniają, jak poradzić sobie z dłużnikiem
oraz co robić, gdy znajdziemy się w sytuacji niezapłaconych faktur.
zalety faktoringu

Zalety i wady faktoringu, które warto znać

Faktoring zyskał miano jednego z najlepszych sposobów na finansowanie firmy. Sprawdź, jakie są zalety i wady faktoringu.

Autor: Klaudia Borkiewicz|23.02.2023 r.
Kredyt dla firm bez zdolności kredytowej

Kredyt dla firm bez zdolności kredytowej – jak go dostać?

Prowadzisz firmę, ale nie masz zdolności kredytowej? Nic straconego. W ramach faktoringu otrzymasz szybkie finansowanie nawet w kilka minut.

Autor: Klaudia Borkiewicz|08.03.2023 r.
faktoring bankowy

Faktoring bankowy, co to jest i czym się różni od pozabankowego?

Faktoring bankowy to usługa oferowana przez banki, dzięki której otrzymasz pieniądze z faktur przed terminem płatności. Sprawdź, czy jest dla Ciebie.

Autor: Klaudia Borkiewicz|06.03.2023 r.