Co zrobić, gdy ktoś nie oddaje pieniędzy?
– Windykacja B2B
– Windykacja B2B
Odzyskaj pieniądze od dłużnika
Ktoś nie oddaje Ci pieniędzy i nie wiesz, co możesz zrobić? Zastanawiasz się, jak istotny jest fakt zawarcia umowy pożyczki? Chcesz wiedzieć, jakie kwoty można odzyskać w przypadku pożyczki bez umowy? Odpowiedzi na wszystkie te pytania znajdziesz w tym artykule.
Kwestia tego, w jaki sposób można odzyskać pożyczone pieniądze, jest kwestią w dużej mierze zależną od odpowiedzi na trzy pytania.
Na ogół wygląda to tak, że zgodnie z prawem każda pożyczka powyżej tysiąca złotych powinna być udokumentowana odpowiednią umową.
Art. 720. [Umowa pożyczki]
§ 1. Przez umowę pożyczki dający pożyczkę zobowiązuje się przenieść na własność biorącego określoną ilość pieniędzy albo rzeczy oznaczonych tylko co do gatunku, a biorący zobowiązuje się zwrócić tę samą ilość pieniędzy albo tę samą ilość rzeczy tego samego gatunku i tej samej jakości.
§ 2. Umowa pożyczki, której wartość przekracza tysiąc złotych, wymaga zachowania formy dokumentowej.
Źródło: https://sip.lex.pl/akty-prawne/dzu-dziennik-ustaw/kodeks-cywilny-16785996/art-720
Oczywiście nie oznacza to, że nie da się odzyskać pieniędzy od dłużnika, jeśli pożyczka opiewa na wyższą kwotę, a razem z pożyczkobiorcą nie sporządziliście umowy. Proces odzyskiwania należności w takiej sytuacji może być trudniejszy, ale jest jak najbardziej wykonalny.
W kwestii terminu na oddanie pieniędzy wszystko zależy od tego, na co się umówicie w ramach umowy – pisemnej czy też ustnej. Jeżeli umowa nie określa terminu zwrotu, to wówczas należy zastosować przepisy art. 723. Kodeksu cywilnego. Stanowi on, że w takie jsytuacji dłużnik musi zwrócić pożyczkę w terminie 6 tygodni od dnia, w którym pożyczkodawca się po nią zgłosi (np. poprzez wezwanie do zapłaty).
Art. 723. [Termin zwrotu pożyczki]
Jeżeli termin zwrotu pożyczki nie jest oznaczony, dłużnik obowiązany jest zwrócić pożyczkę w ciągu sześciu tygodni po wypowiedzeniu przez dającego pożyczkę.
Źródło: https://sip.lex.pl/akty-prawne/dzu-dziennik-ustaw/kodeks-cywilny-16785996/art-723
Odzyskanie pieniędzy pożyczonych bez umowy nie należy do najłatwiejszych czynności. Prawo skutecznie ogranicza Twoje możliwości dochodzenia roszczeń względem strony, która nie chce oddać pożyczonej kwoty.
Art. 74. [Forma ad probationem]
§ 1. Zastrzeżenie formy pisemnej, dokumentowej albo elektronicznej bez rygoru nieważności ma ten skutek, że w razie niezachowania zastrzeżonej formy nie jest w sporze dopuszczalny dowód z zeznań świadków lub z przesłuchania stron na fakt dokonania czynności. Przepisu tego nie stosuje się, gdy zachowanie formy pisemnej, dokumentowej albo elektronicznej jest zastrzeżone jedynie dla wywołania określonych skutków czynności prawnej.
§ 2. Jednakże mimo niezachowania formy pisemnej, dokumentowej albo elektronicznej przewidzianej dla celów dowodowych dowód z zeznań świadków lub z przesłuchania stron jest dopuszczalny, jeżeli obie strony wyrażą na to zgodę, żąda tego konsument w sporze z przedsiębiorcą albo fakt dokonania czynności prawnej jest uprawdopodobniony za pomocą dokumentu.
Źródło: https://sip.lex.pl/akty-prawne/dzu-dziennik-ustaw/kodeks-cywilny-16785996/art-74
Odzyskanie pożyczonych pieniędzy bez umowy może być trudniejsze niż w przypadku posiadania pisemnego porozumienia, ale istnieją pewne kroki, które można podjąć:
POBIERZ WEZWANIE W PDF - GENERATOR
Odzyskanie pożyczonych pieniędzy pod warunkiem sporządzenia umowy nie jest aż tak trudne. W tej sytuacji również polecamy wysłać do dłużnika wezwanie do zapłaty, bo to najprostszy sposób, a może on się okazać wystarczający. Już sam strach przed pozwem bywa dla dłużnika wystarczającą przestrogą.
Co więcej, przed wkroczeniem na ścieżkę sądową i tak należy wykorzystać dostępne sposoby polubownego rozwiązania sporu.
Jeżeli razem z osobą pożyczającą sporządziliście umowę, to sprawa nie powinna być bardzo trudna. Procedurę odzyskiwania pieniędzy najlepiej rozpocząć od kontaktu z dłużnikiem, a w razie bezskutecznej rozmowy warto wysłać do niego oficjalne pismo.
Jeżeli to nie pomoże, to warto skontaktować się z firmą windykacyjną zajmującą się odzyskiwaniem pieniędzy od osób prywatnych. Takie firmy czasami praktykują również odzyskiwanie długów pomimo braku umowy, więc warto skorzystać z ich pomocy.
Wybór odpowiedniej firmy windykacyjnej to kluczowa sprawa, jeśli chodzi o odzyskanie pożyczonych pieniędzy. Jak wybrać odpowiednią firmę? Skorzystaj z porównywarki Cashfix. Będzie nam znacznie łatwiej doradzić Ci odpowiedni wybór, gdy dowiemy się więcej o Twojej sprawie. Dobór firmy windykacyjnej zależy od wielu czynników, bo jedne firmy specjalizują się w odzyskiwaniu pieniędzy od osób prywatnych, inne od firm. Jedne podejmą się Twojej sprawy, nawet jeśli nie masz umowy pożyczki, a inne zajmą się odzyskiwaniem pieniędzy pod warunkiem, że taka umowa została sporządzona.
Dobra firma windykacyjna to niemal gwarancja sukcesu w sprawach związanych z długami. Niestety czasami nawet i windykacja zawodzi. Jeśli mimo wysłania wezwania do zapłaty i podjęcia próby windykacji polubownej nie udało się odzyskać pożyczki, to niestety konieczne staje się skierowanie sprawy na drogę sądową poprzez złożenie pozwu w odpowiednim sądzie.
Według postanowień Kodeksu postępowania cywilnego w przypadku sporów o wartości do 75 tys. zł, właściwym sądem pierwszej instancji jest sąd rejonowy. Z kolei w sprawach przekraczających tę kwotę będzie to sąd okręgowy. Pozew powinien być skierowany do sądu właściwego ze względu na miejsce zamieszkania osoby pozwanej.
Odzyskaj pieniądze od dłużnika
Autor artykułu:
Beniamin NiśkiewiczRedakcja CashFix to zespół zaangażowanych autorów, a także cenionych współpracowników. Jesteśmy dumni z bogatego dziedzictwa artykułów, które tworzymy. Naszym celem jest wspieranie naszych czytelników w podejmowaniu mądrych decyzji finansowych, dostarczanie rzetelnych, aktualnych i wartościowych treści dotyczących zarządzania finansami.
[email protected]Zrzeczenie się spadku utrudnia wierzycielom odzyskanie pieniędzy od zmarłego dłużnika. Sprawdź, jak windykować w takim przypadku.
Windykacja faktury z pomocą firmy windykacyjnej to ciesząca się największą skutecznością metoda. Sprawdź, jak wybrać odpowiednią firmę windykacyjną.
Zastanawiasz się, jak założyć firmę? W tym artykule dowiesz się, czy warto i jak założyć jednoosobową działalność gospodarczą.