CashFix arrowWiedza arrowWindykacja zewnętrzna – przewodnik dla firm

Windykacja zewnętrzna – przewodnik dla firm

windykacja zewnętrzna
Znajdź specjalistę od windykacji zewnętrznej — wypełnij formularz

Temat odzyskiwania pieniędzy budzi wiele kontrowersji i emocji. Dłużnicy niechętnie opłacają zaległe faktury, a firmy nie wiedząc, jak przystąpić do windykacji zwlekają ze ściąganiem należności. Najlepszym pomysłem w takiej sytuacji jest zlecenie windykacji zewnętrznej. Przedsiębiorcy unikają nieprzyjemnych kontaktów z dłużnikami, a cały proces windykacji przeprowadzany jest przez profesjonalistów. Decydując się na możliwości, jakie daje windykacja zewnętrzna, masz dużo większe szanse na odzyskanie należności w krótszym czasie.

Brak spłaty należności — co trzeba robić?

Niejedna firma w Polsce mierzy się z problemem kontrahentów, którzy nie regulują należności w terminie. Jest to kwestia szczególnie uciążliwa dla mniejszych i średnich przedsiębiorstw, które nie mają działów windykacyjnych w swoich strukturach. Często zwlekają z rozpoczęciem działań windykacyjnych, co może doprowadzić finalnie do ograniczenia możliwości dochodzenia swoich praw a w najgorszym wypadku do przedawnienia długu.

Co trzeba zrobić, w momencie gdy oczekiwana należność nie pojawia się na koncie w ustalonej dacie? W takim wypadku należy rozpocząć czynności prowadzące do ściągnięcia środków, a dłużnik musi się z nimi liczyć. Windykacja należności nie jest działaniem podejmowanym na złość klientowi, ale dochodzeniem pieniędzy, które prawnie do nas należą. Windykację można rozpocząć na własną rękę, jeśli dysponujemy odpowiednim czasem i zasobami, jednak warto rozważyć zatrudnienie firmy zewnętrznej. Będzie to z pewnością znacznie bardziej efektywne i mniej stresujące.

Dlaczego warto skorzystać z windykacji zewnętrznej?

Korzystanie z windykacji zewnętrznej ma sporo plusów. Jednym z nich jest przeniesienie sprawy na podmiot trzeci, dzięki czemu można pozbyć się przykrego obowiązku dbania o każdy szczegół postępowania windykacyjnego. Jednocześnie, dzięki temu, że firma od windykacji zewnętrznej informuje nas o podejmowanych krokach, możemy trzymać rękę na pulsie. Samodzielnie nie zdziałamy tyle, co profesjonaliści. Wysyłki monitów i wezwań do zapłaty są znacznie skuteczniejsze jeśli przychodzą do dłużnika od firmy windykacyjnej.

Skorzystaj z windykacji zewnętrznej — bezpłatne porównanie firm

Windykacja zewnętrzna a kontakty z klientami

Wielu klientów może mieć obiekcje przed skorzystaniem z windykacji zewnętrznej, ponieważ obawia się pogorszenia stosunków z kontrahentami. Dzieje się tak, ponieważ windykacja kojarzona jest z agresywnym podejściem, co już od dawna nie jest aktualne. Windykator dąży przede wszystkim do polubownego odzyskania pieniędzy, bez niepotrzebnych sporów i generowania kosztów. Trzeba pamiętać, że brak zapłaty może wynikać z różnych czynników. Od zwykłego roztargnienia, przez problemy finansowe aż po celową zwłokę.

Zadaniem, przed którym stoi windykator, jest zlokalizowanie problemu i doprowadzenie do polubownego rozwiązania sporu. Korzystanie z windykacji zewnętrznej pozwala na odzyskanie długu w sposób odpowiedni dla obu stron bez narażania ich na niepotrzebne nerwy. Windykator ustala tryb, w którym zostanie zwrócona zaległa kwota, np. ratalnie.

Windykacja zewnętrzna czy wewnętrzna — porównanie

Porównanie windykacji zewnętrznej z wewnętrzną należy zacząć od najbardziej podstawowej kwestii. Windykacja wewnętrzna to proces odzyskiwania długu prowadzony przez wyznaczoną do tego celu część przedsiębiorstwa, a zewnętrzna to oddelegowanie czynności windykacyjnych do kancelarii lub firmy. Oba warianty rozpoczyna windykacja polubowna, a kończy moment, w którym odzyskane zostaną środki.

Cechy windykacji zewnętrznej i wewnętrznej

Zalety windykacji zewnętrznej

Jeśli rozważasz wynajęcie firmy windykacyjnej do przeprowadzenia działań związanych z windykacją zewnętrzną, warto byś wiedział, jakie są zalety wybrania takiego rozwiązania:

  • trzecia strona w sporze sprawia, że kontrahenci szybciej regulują dług,
  • firma windykacyjna pilnuje terminów wysyłki przypomnień, monitów i wezwań do zapłaty,
  • dzięki działaniom zewnętrznym można skupić się bardziej na rozwoju działalności gospodarczej i wyzwaniach codziennych, zamiast poświęcać czas i energię na dochodzenie należności od dłużnika,
  • firma windykacyjna zajmie się długiem na każdym etapie, jednocześnie informując o podjętych krokach,
  • specjaliści wiedzą, jakie działania windykacyjne należy podejmować i w jakiej kolejności,
  • w porównaniu z utrzymaniem działu windykacyjnego w strukturach firmy, skorzystanie z firmy zewnętrznej jest znacznie mniej kosztowne,
  • zaufana firma windykacyjna to dobry sprzymierzeniec w odzyskiwaniu należności, zarówno jednorazowo, jak i przy większych ilościach przeterminowanych faktur.

Windykacja wewnętrzna — z czym trzeba się liczyć?

Decydując się na windykację wewnętrzną, trzeba liczyć się z tym, że działania we własnym zakresie wymagają sporego zaangażowania. W mniejszych firmach najczęściej zajmuje się tym osoba odpowiedzialna za finanse, a w większych specjalny dział. Wszystko zależy od tego, ile przedsiębiorstwo ma należności i jak zdyscyplinowanych kontrahentów. Koszty utrzymania działu windykacji wewnętrznej są dość wysokie, dlatego decydują się na ten krok jedynie większe firmy.

W dziale takim muszą pracować wyspecjalizowane osoby, znające prawo i umiejętnie dążące do odzyskania pieniędzy. Powierzając postępowanie windykacyjne niedoświadczonemu pracownikowi, trzeba liczyć się z tym, że mimo szczerych chęci, poświęcenia czasu i energii, może nie osiągnąć zamierzonych skutków. Outsourcing specjalistycznej firmy to najlepsze wyjście, jest zwykle mniej kosztowne i bardziej skuteczne.

Windykacja zewnętrzna czy wewnętrzna — co dla mniejszej firmy?

Obiektywnie patrząc, do wykonania samodzielnej windykacji wewnętrznej, może kusić całkowity brak kosztów, ponieważ firma windykacyjna pobiera za swoje usługi prowizję. Prowadzący małą czy średnią firmę przedsiębiorca może sam dochodzić roszczeń, oszczędzając przy tym pieniądze. Jednak taka windykacja jest dużo mniej skuteczna i w obliczu możliwości nieodzyskania pieniędzy, koszty profesjonalnej firmy nie są aż tak wygórowane.

Etapy windykacji zewnętrznej

Windykacja należności składa się z trzech głównych etapów. Dzięki wsparciu firmy zewnętrznej sprawnie i znacznie szybciej odzyskasz pieniądze, nawet jeśli będziesz musiał przechodzić przez każdy z nich. Warto pamiętać, że windykacja kończy się w momencie spłaty zadłużenia.

W pierwszej kolejności nierzetelnych kontrahentów czeka windykacja polubowna. Jest to etap, który należy przeprowadzić przed wstąpieniem na drogę postępowania sądowego. Firmy windykacyjne deklarują sporą skuteczność już na początku trwania tego procesu. W imieniu wierzyciela wysyłają przypomnienia, monity, a w niektórych przypadkach stosują windykację terenową.

Jeśli działania polubowne nie przyniosą efektów, rozpoczyna się windykacja twarda. Na etapie sądowym współpraca z firmą windykacyjną jest jeszcze cenniejsza, ponieważ doświadczeni specjaliści doradzają skuteczne działania, często reprezentując swojego klienta w sądzie.

Ostatni etap windykacji to egzekucja komornicza, podczas której dochodzi do zajęcia majątku dłużnika po uzyskaniu nakazu zapłaty z sądu. Na zlecenie wierzyciela firma windykacyjna dopilnowuje egzekucji komorniczej i nadzoruje całe postępowanie egzekucyjne. Proces windykacji to skomplikowane i czasochłonne zadanie, zwłaszcza jeśli trafiliśmy na dłużnika, który uparcie nie chce uregulować należności.

Oferty firm windykacyjnych z całego kraju — porównaj bezpłatnie

Profesjonalna firma windykacyjna — jak ją znaleźć?

Windykacja należności to wyzwanie, niezależnie od tego, czy skończy się polubownie, czy poprzez wydanie nakazu zapłaty i postępowanie egzekucyjne. Przekazanie tych czynności podmiotowi zewnętrznemu, doświadczonej firmie windykacyjnej, sprawi, że szybciej odzyskasz pieniądze.

Jeśli chcesz znaleźć firmę windykacyjną zastanów się nad skorzystaniem z porównywarki CashFix. Wystarczy, że podasz kilka podstawowych informacji o swoim przedsiębiorstwie i fakturze, którą chcesz windykować, a znajdziemy dla Ciebie firmę, która będzie najlepiej dopasowana do Twoich potrzeb. Windykacja należności nie musi wiązać się z wysokimi kosztami i stresem. Powierz ją sprawdzonej firmie zewnętrznej, a doprowadzi sprawę do końca.

Porównywarka firm windykacyjnych

Podsumowanie

  • Windykacja zewnętrzna to zlecenie firmie windykacyjnej odzyskania długu od kontrahenta.
  • Z windykacją nie należy czekać, im szybciej ją rozpoczniesz, tym większe szanse na odzyskanie należności.
  • Windykacja zewnętrzna przeprowadzona prawidłowo nie wpłynie negatywnie na stosunki z klientami.
  • Windykacja wewnętrzna wymaga odpowiednich struktur w firmie.
  • Firma windykacyjna w razie potrzeby przeprowadzi Cię przez wszystkie trzy etapy windykacji zewnętrznej.

Anna Sójka

Autor artykułu:

Anna Sójka

Redaktor internetowy z bogatym doświadczeniem. Specjalizuje się w tematach związanych z finansami. Sama przez lata prowadziła działalność gospodarczą, dzięki czemu dobrze zna potrzeby przedsiębiorców i wie, z czym borykają się na co dzień. Tworzy artykuły dotyczące windykacji, faktoringu, restrukturyzacji firmy i innych zagadnień wiążących się ściśle z finansami przedsiębiorstwa. Wiedzę przekazuje w sposób kompleksowy i zrozumiały dla czytelnika.

[email protected]
DZIELIMY SIĘ NASZĄ WIEDZĄ
Windykacja — na czym polega?
Zapoznaj się z artykułami naszych ekspertów, którzy wyjaśniają, jak poradzić sobie z dłużnikiem
oraz co robić, gdy znajdziemy się w sytuacji niezapłaconych faktur.
windykacja zagraniczna

Windykacja zagraniczna – jak odzyskać pieniądze z zagranicy?

Twoim dłużnikiem jest kontrahent spoza Polski? Od niego też możesz odzyskać pieniądze. Sprawdź, czym jest windykacja zagraniczna i jak może Ci pomóc.

Autor: Klaudia Borkiewicz|25.04.2023 r.
faktura co to

Faktura – co to i co daje w razie problemów z dłużnikiem?

Faktura to podstawowy dokument sprzedażowy w Polsce. Omawiamy najważniejsze kwestie i pokazujemy, jak faktura ułatwia ściągnięcie długu.

Autor: Beniamin Niśkiewicz|31.08.2023 r.
jak uzyskać nakaz zapłaty w postępowaniu upominawczym

Nakaz zapłaty w postępowaniu upominawczym – jak uzyskać?

Zrobiłeś już wszystko, aby przekonać dłużnika do spłaty, a on oddaje pieniędzy? Skieruj sprawę do sądu i uzyskaj nakaz zapłaty w postępowaniu upominawczym.

Autor: Klaudia Borkiewicz|09.11.2022 r.