CashFix arrowWiedza arrowWindykacja długów od firm– jak długo trwa?

Windykacja długów od firm

 – jak długo trwa?

ile trwa windykacja długów od firm?

Windykacja długów od firm to nic innego jak proces mający doprowadzić do odzyskania pieniędzy od dłużnika. Przedsiębiorcy należą do grupy, która szczególnie narażona jest na problem nieterminowych płatności. Długość trwania windykacji należności zależy od etapu, możliwości finansowych kontrahenta, a także od zaangażowania i umiejętności wierzyciela.

Windykacja długów od firm – na czym polega?

Aby firma dobrze prosperowała, musi podążać równym krokiem z klientem, postawić na innowacyjność oraz nie bać się inwestycji. Wszystkie te rzeczy jednak tracą na znaczeniu, gdy płynność finansowa przedsiębiorstwa staje się zachwiana.

Przyczyną problemów tego rodzaju są przede wszystkim spóźniający się z zapłatą za towar lub usługę kontrahenci.

Na szczęście wierzyciel nie ma związanych rąk i może dochodzić swoich roszczeń dzięki windykacji należności.

Definicja

Windykacja długu polega na egzekwowaniu przez wierzyciela należności od swojego dłużnika. Wierzycielem może być np. przedsiębiorca czy bank.

Windykację długów od firm można rozpatrywać etapowo. Pierwszym i zarazem koniecznym jest windykacja polubowna, która wykorzystuje narzędzia mające nieprzymusowo przekonać dłużnika do zapłaty.

Jeśli nie przyniesie ona pożądanych skutków, wówczas w następnej kolejności stosuje się windykację sądową. Gdy i ona okaże się niewystarczająca, pozostaje już tylko odzyskiwać dług za pośrednictwem egzekucji komorniczej.

Przykład

Pan Marcin jest właścicielem firmy transportowej X. Wyświadczył on usługę firmie Y, a następnie wystawił fakturę na 5 tys. zł., której termin płatności minął. W związku z tym pan Marcin ma prawo rozpocząć działania windykujące firmę Y.

Windykacja długów od firm może być przeprowadzona bezpośrednio przez wierzyciela.

Jest jednak możliwość skorzystania z usług kancelarii prawnych albo firm windykacyjnych, które poprowadzą całą procedurę z ramienia zleceniodawcy – w takim przypadku można mieć niemalże pewność, iż z pomocą podmiotu zewnętrznego zostanie przeprowadzona skuteczna windykacja należności.

Sprawdź: Windykacja, co to?

Windykacja długów etapy

Windykacja polubowna – co to jest?

Postępowanie polubowne, zwane potocznie windykacją miękką, jest przeważnie próbą nawiązania dialogu z osobą zadłużoną w celu ustalenia dogodnych warunków spłaty długu zarówno dla wierzyciela, jak i dla dłużnika.

Windykacja miękka to m.in.:

  • przypomnienie o zaległej płatności;
  • wezwanie do zapłaty;
  • wpis danych dłużnika do rejestru dłużników, np. biuro informacji gospodarczej;
  • negocjacje z dłużnikiem (odroczenie terminu zapłaty lub rozłożenie długu na raty).

Czytaj więcej: Windykacja polubowna

Powyższe czynności mają na celu zmotywowanie dłużnika do spłaty należności. Jednakże w sytuacji kiedy dłużnik mimo to postanawia jej nie uregulować, windykacja wkracza na kolejny etap.

Znajdź zweryfikowanego windykatora!

  • Jedyna taka porównywarka w Polsce
  • Zawsze aktualne oferty
  • Tylko zweryfikowane firmy

ZNAJDŹ FIRMĘ WINDYKACYJNĄ

Windykacja sądowa – co to jest?

Gdy odzyskiwanie długów w ramach modelu polubownego zawiedzie, pozostaje odzyskać należność na etapie sądowym.

Celem postępowania sądowego jest uzyskanie przez sąd wyroku lub nakazu zapłaty, które są niezbędnym filarem zabezpieczenia czy późniejszej egzekucji.

Chronologia windykacji sądowej polega na:

  • sporządzeniu pozwu o zapłatę,
  • załatwieniu niezbędnych formalności wraz z opłaceniem kosztów sądowych,
  • złożeniu do sądu pozwu o zapłatę,
  • uzyskaniu orzeczenia sądu (nakaz zapłaty lub wyrok).

Ważne

Firma windykacyjna jest opłacalnym rozwiązaniem, ponieważ odzyskanie należności we współpracy z nią może odbywać się na koszt dłużnika, co pozwoli obciążyć go m.in. kosztami postępowania sądowego.

Postępowanie egzekucyjne – co to jest?

Ostatnim etapem windykacji długów od firm jest postępowanie komornicze, czyli zajęcie majątku dłużnika przez komornika.

Aby postępowanie egzekucyjne mogło się rozpocząć, niezbędne jest posiadanie wobec zadłużonego tytułu wykonawczego (nakaz sądowy lub wyrok) z nadaną przez sąd klauzulą wykonalności.

Osoba dysponująca powyższym powinna udać się do komornika, wnosząc o wszczęcie egzekucji.

Komornik, który jest funkcjonariuszem publicznym, powiadamia wtenczas dłużnika o wszczęciu wobec niego postępowania egzekucyjnego.

Ważne

Na dłużnika spada obowiązek pokrycia kosztów egzekucji komorniczej, co znacznie zwiększa wielkość jego zobowiązania.

Ile trwa polubowna windykacja długów od firm?

Rozważając czas trwania windykacji polubownej, należy pamiętać o tym, że nie ma ona ściśle określonych ram czasowych. Oznacza to, że może trwać tydzień, miesiąc, a równie dobrze nawet i kilka lat.

Okres windykacji będzie wyglądał inaczej w zależności od tego, kto ją będzie przeprowadzał, czy będzie to wierzyciel działający w pojedynkę, czy może firma windykacyjna. Warto pamiętać, że przy pomocy podmiotów zewnętrznych czas windykacji może ulec znacznemu skróceniu.

Ważnym korelatem długości windykacji polubownej będzie chęć współpracy dłużnika oraz jego możliwości finansowe.

Zobacz: Jak działają firmy ściągające długi?

Firma windykacyjna – dlaczego warto?

Postępowanie windykacyjne w ramach strategii polubownych bez konieczności kierowania sprawy do sądu jest domeną profesjonalnych firm windykacyjnych.

Działają one w interesie wierzyciela, żądając od dłużnika zapłaty. Szczególnie wskazane jest im zaufać, z uwagi na cenne doświadczenie, szeroką wiedzę z zakresu prawa oraz szereg kompetencji.

Zalety korzystania z usług firm windykacyjnych:

  • zaoszczędzenie czasu,
  • windykacja długów od firm na koszt dłużnika,
  • możliwość windykacji bez wychodzenia z domu (online),
  • minimalizacja stresu,
  • znajomość przepisów prawnych i dróg postępowania,
  • wszelkimi formalnościami zajmuje się firma windykacyjna.

Zobacz też: Niezapłacona faktura - co zrobić?

Ile trwa windykacja sądowa?

Od chwili złożenia pozwu o zapłatę do momentu uzyskania tytułu wykonawczego, zazwyczaj mija od 3 do 8 tygodni. I to tylko wtedy, kiedy dłużnik nie wniesie sprzeciwu od nakazu zapłaty bądź wyroku, wydanego przez sąd.

Ważne

Aktywny udział dłużnika w postępowaniu, który stara się sprzeciwiać decyzji sądu, może znacząco przedłużyć całą procedurę.

W praktyce natomiast to, jak szybko sprawę rozpatrzy sąd, będzie zależeć również od tego, jak wiele aktualnie spraw jest obsługiwanych. Im więcej, tym dłuższy czas oczekiwania.

Porównaj oferty firm windykacyjnych

Ile trwa egzekucja komornicza?

Egzekucja komornicza zazwyczaj zajmuje od kilku miesięcy do nawet kilku lat. Wszystko jest zależne od tego, ile wynosi kwota zadłużenia, jaka jest faktyczna sytuacja materialna dłużnika oraz od samego komornika.

Najgorszym scenariuszem dla wierzyciela będzie umorzenie egzekucji ze względu na beznadziejną sytuację finansową osoby zadłużonej. Jednak zdarza się on szczególnie rzadko.

Najczęściej komornik sądowy jako funkcjonariusz publiczny zajmuje składniki majątku dłużnika, a także część jego dochodów, do których można zaliczyć wynagrodzenie czy emeryturę. Dotyczy to również innych wpływów z tytułu umowy cywilno-prawnej.

Co istotne, nie ma on jednak prawa zająć świadczenia 500+.

Wszystko to ma miejsce aż do momentu całkowitej spłaty zadłużenia. Wliczając w to oczywiście wszystkie koszty, związane z postępowaniem komorniczym.

Podsumowanie

  • Skuteczna windykacja długów polega na zastosowaniu odpowiednich strategii indywidualnie dobranych do każdego dłużnika.
  • Windykację należności można podzielić na trzy etapy.
  • Firmy windykacyjne są częstym wyborem przedsiębiorców liczących na szybkie i zadowalające metody prowadzące do dochodzenia roszczeń.
  • To, ile trwa windykacja długów od firm, zależy od jej etapu oraz możliwości finansowych dłużnika.
Klaudia Borkiewicz

Autorka artykułu:

Klaudia Borkiewicz

Redakcja CashFix to zespół zaangażowanych autorów, a także cenionych współpracowników. Jesteśmy dumni z bogatego dziedzictwa artykułów, które tworzymy. Naszym celem jest wspieranie naszych czytelników w podejmowaniu mądrych decyzji finansowych, dostarczanie rzetelnych, aktualnych i wartościowych treści dotyczących zarządzania finansami.

[email protected]
DZIELIMY SIĘ NASZĄ WIEDZĄ
Windykacja — na czym polega?
Zapoznaj się z artykułami naszych ekspertów, którzy wyjaśniają, jak poradzić sobie z dłużnikiem
oraz co robić, gdy znajdziemy się w sytuacji niezapłaconych faktur.
usługi windykacyjne

Usługi windykacyjne – na czym polegają i komu je zlecić?

Usługi windykacyjne to bardzo dobry sposób na odzyskanie pieniędzy od kontrahenta. Skorzystaj z oferty firm windykacyjnych z naszej porównywarki!

Autor: Beniamin Niśkiewicz|02.10.2023 r.
Gdzie zgłosić dłużnika zalegającego ze spłatą zobowiązania?

Gdzie zgłosić dłużnika zalegającego ze spłatą zobowiązania?

Gdzie zgłosić dłużnika? To pytanie pada zarówno w kontekście osób prywatnych, jak i firm. Sprawdź, kogo możesz poinformować o zaległej spłacie długu.

Autor: Patryk Marzec|08.12.2023 r.
Postępowanie windykacyjne

Postępowanie windykacyjne, czyli proces windykacji w pigułce

Postępowanie windykacyjne to zbiór działań, dzięki którym odzyskasz pieniądze od dłużnika. Sprawdź, dlaczego warto podjąć proces windykacji.

Autor: Klaudia Borkiewicz|21.04.2023 r.