CashFix arrowWiedza arrowWindykacja polubowna – co to jest?

Windykacja polubowna – co to jest?

windykacja polubowna co to

Windykacja polubowna jest jedną z dwóch dróg prowadzących do odzyskania należności. Oprócz niej wierzyciel do dyspozycji posiada jeszcze windykację sądową, ale to ta pierwsza znajdzie się w centrum zainteresowania niniejszego artykułu. Sprawdź, co to jest windykacja polubowna, na czym polega i jakie niesie ze sobą korzyści.

Czym jest windykacja polubowna?

Rozpocznijmy od krótkiego wytłumaczenia, czym właściwie jest sama windykacja.

Windykacja to szereg działań podejmowanych przez wierzyciela, które mają przekonać dłużnika do spłaty zadłużenia. Prawnie reguluje to art. 353 § 1 k.c. – ogólna zasada zobowiązań. Windykację dzielimy na:

  • sądowo-egzekucyjną,
  • polubowną.

Zatem wiemy już, że należność można odzyskać w sądzie, ale nie tylko – obecnie firmy windykacyjne w pierwszej kolejności podchodzą do płatnika w sposób polubowny.

Definicja:

Windykacja polubowna, nazywana potocznie „miękką”, to obligatoryjny i pierwszy etap egzekwowania długu. Jej metody często opierają się na stosowaniu narzędzi i komunikacji z dłużnikiem bez kierowania sprawy na drogę postępowania sądowego. Elementem windykacji polubownej może być np. wysłanie wezwania do zapłaty bądź monitów.

To wyjście dłużnikowi na przeciw, a poprzez okazanie wyrozumiałości i chęci porozumienia, taki rodzaj windykacji tworzy pole do współpracy, które nie nadwyręży ani kieszeni wierzyciela, ani stosunków pomiędzy stronami.

Skorzystaj z darmowej porównywarki firm windykacyjnych

Windykacja polubowna – na czym polega?

Podstawową zasadą efektywnej windykacji polubownej jest to, aby podmiot, który się jej podejmuje, nie działał na chybił-trafił.

Najlepiej skorzystać z usług firm windykacyjnych, które przeprowadzą windykację polubowną w sposób profesjonalny.

Najprawdopodobniej nie jest to pierwsze niespłacone zobowiązanie dłużnika, a on sam doskonale wie, jakich usprawiedliwień użyć, aby raz na zawsze nie musieć wywiązywać się z zobowiązania, a co za tym idzie – nie spłacić długu.

Windykacja polubowna co to jest

Firma windykacyjna wykorzystuje schemat odpowiednich działań takich jak:

Przypomnienie o zaległościach płatniczych

Windykację polubowną zazwyczaj zaczyna się od standardowego kontaktu z dłużnikiem.

Konsekwencją braku podjęcia dialogu będzie dłuższy czas oczekiwania na spłatę zadłużenia oraz poważne zachwianie relacją dłużnik-wierzyciel.

Zazwyczaj jest on wystarczający, ponieważ zadłużony nagle zdaje sobie sprawę z powagi sytuacji, w której zaangażowaliśmy do działań firmę windykacyjną. Na tym etapie procesu odzyskiwania należności należy uzbroić się jednak w cierpliwość.

Jakie formy kontaktu wybierają firmy windykacyjne?

Wymienić możemy kontakt:

  • telefoniczny,
  • mailowy,
  • SMS,
  • poczta tradycyjna,
  • osobisty.

Najwięcej kontrowersji budzi terenowa windykacja należności, czyli po prostu zapukanie do drzwi przedsiębiorstwa.

Jest to rozwiązanie jak najbardziej legalne. Wynika ono z ogólnych zasad zobowiązań, które mówią o tym, że wierzyciel ma prawo domagać się zwrotu należnych mu środków.

Nie może przy tym naruszać nietykalności osobistej, miru domowego i podejmować innych czynności prawem zabronionych.

Wybierane jest najczęściej jednak wtedy, gdy poprzednie formy zawiodły.

Pracownik firmy windykacyjnej, który ma prawo przedsięwziąć środki, by w naszym imieniu odzyskać należność, może złożyć wizytę w siedzibie przedsiębiorstwa nieuczciwego kontrahenta, ale w żadnym razie nie może bez zgody właściciela wchodzić do środka.

Takie uprawnienia mają jedynie nielicznie organy.

Znajdź zweryfikowanego windykatora!

  • Darmowa porównywarka
  • Tylko zweryfikowane oferty
  • Najlepsze firmy windykacyjne na rynku

ZNAJDŹ FIRMĘ WINDYKACYJNĄ

Wezwanie do zapłaty

Dłużnik w dalszym ciągu nie odpowiada na próby kontaktu, co pozwala wykluczyć, iż przyczyną zaległości w zapłacie należności było przegapienie terminu płatności.

Do potencjalnych powodów niespłacenia zobowiązania w terminie jest brak płynności finansowej firmy albo gorszy okres w sprzedaży bądź realizacji usług.

Pozostając przy łagodnych metodach, kolejnym rozwiązaniem, które również cieszy się pożądanymi reakcjami ze strony dłużników, jest wysłanie wezwania do zapłaty.

Tego typu dokument zawiera:

  • dane dłużnika,
  • dane wierzyciela,
  • kwotę zadłużenia,
  • podstawę, z której zadłużenie wynika,
  • termin płatności,
  • naliczone odsetki,
  • informację o konsekwencjach związanych ze zignorowaniem wezwania.

Firmy windykacyjne posiadają gotowe wzory pism i spore doświadczenie, które oszczędzi Ci kłopotów związanych z męczącymi formalnościami.

Negocjacje dłużnika z wierzycielem

Dalszymi krokami odzyskiwania należności będą wszelkie próby pomocy dłużnikowi, aby mógł on pokryć roszczenia wierzyciela.

Oprócz wierzyciela i dłużnika w negocjacjach bierze udział również przedstawiciel firmy windykacyjnej. Jest to niezwykle pomocne, ponieważ zapobiega sporom, wszelkim niedopowiedzeniom oraz umożliwia zachowanie uporządkowanej struktury spotkania.

Windykator dysponuje odpowiednią wiedzą, która umożliwia wypracowanie takich rozwiązań, które doprowadzą do uregulowania należności przez nierzetelnych dłużników.

Najczęściej będzie to rozłożenie spłaty zadłużenia za pomocą ustalonej raty, która będzie w każdym przypadku ustalana indywidualnie.

Dodatkowo warto wspomnieć o tym, że spotkanie, odbywające się włącznie z przedstawicielem firmy windykacyjnej, pozwala rozwiać wszelkie ewentualne wątpliwości związane z odzyskaniem pieniędzy.

Ze względu na negatywne konsekwencje braku spłaty zarówno dla zadłużonego, jak i dla osoby, której winien jest on ową zapłatę, wszyscy grają do jednej bramki. Nie zapominając o firmie windykacyjnej, która po prostu na tym zarabia.

Wypracowany w drodze negocjacji kompromis oraz sporządzenie warunków spłaty zadłużenia mogą spowodować, że dłużnik opuści gardę i spotykając się twarzą w twarz ze swoim wierzycielem, zdecyduje się na uczciwe rozwiązanie konfliktu.

Wpis do biura informacji gospodarczej

Wielokrotnie wspominaliśmy, że nic nie działa tak, jak upublicznienie danych dłużnika. Firmy windykacyjne nierzadko dysponują swoją giełdą długów, która jest skutecznym narzędziem w walce z dłużnikiem. Polubowne odzyskanie środków może być również wsparte poprzez publikację personaliów zadłużonego w rejestrze biura informacji gospodarczej.

Skutki obecności na “czarnej liście” dla dłużnika to:

  • problem w zawieraniu jakichkolwiek umów,
  • utrata dobrej reputacji na rynku gospodarczym,
  • trudność w otrzymaniu kredytu, kredytu kupieckiego, pożyczki czy samochodu w leasing.

Takie działanie nie przynosi łagodnych skojarzeń. No cóż, czasami trzeba wytoczyć ciężkie działa, jeżeli żadna z ugodowych metod nie zmotywowała dłużnika do spłaty zaległego zadłużenia.

Windykacja polubowna – zalety

Należy pamiętać, że przeprowadzenie windykacji polubownej jest niezbędnym etapem procesu odzyskiwania należności – ten model musi zawsze rozpoczynać wszelkie postępowanie windykacyjne.

Poniżej przedstawiamy zalety windykacji polubownej:

  • ograniczony stres związany z procesem windykacji,
  • różnorodność narzędzi mających zdeterminować dłużnika do spłaty,
  • zachowanie dobrych relacji pomiędzy stronami.

Windykacja polubowna – dłużnicy

Arsenał czynności, jakich można się podjąć przy polubownym odzyskaniu należności, jest ogromny. Jednak najlepsze instrumenty nie zadziałają, jeśli umiejętnie nie wykorzystamy zdolności psychologicznych i interpersonalnych w kontakcie z osobą, mającą zaległe zobowiązanie wobec nas.

Zadłużeni konsumenci zachowują się często w sposób wymijający. Unikają kontaktu, nie przyjeżdżają do siedziby firmy czy stosują liczne wymówki, gdyż kojarzą proces odzyskania długu z niegdyś nierzadko praktykowanymi i nieetycznymi działaniami.

Całe szczęście w obecnej sytuacji takie przypadki zdarzają się incydentalnie, jednakże skojarzenia pozostały.

Co robić?

Najlepiej wybrać doświadczoną i wiarygodną firmę windykacyjną bądź kancelarię, która dysponuje odpowiednimi narzędziami oraz wykwalifikowanymi pracownikami, posiadającymi niezastąpioną wiedzę z zakresu podejścia do dłużnika.

Samodzielna windykacja polubowna

Ścieżka windykacji, jaką obierze firma windykacyjna, ściśle zależy od rodzaju i okoliczności sprawy, ale też od rezultatów wcześniej podjętych kroków. Nie inaczej wygląda sytuacja, w której wierzyciel samodzielnie postanawia podjąć się windykacji.

Kolejność działań najczęściej będzie się prezentować w następujący sposób:

Mija termin płatności za fakturę, a dłużnik wciąż nie uregulował należności wysłanie monitów przypominających o zaległości, np. pocztą elektroniczną próba nawiązania bezpośredniego kontaktu z dłużnikiem wysłanie przedsądowego wezwania do zapłaty.

Jeśli wierzyciel wyczerpie repertuar środków w obrębie windykacji polubownej, pozostaje skierować sprawę do sądu i rozpocząć działania związane z windykacją sądowo-egzekucyjną.

Ważne

Samodzielna windykacja polubowna jest skomplikowana i czasochłonna. Narażona jest ona na ryzyko niepowodzenia, ponieważ wielu wierzycieli nie posiada odpowiedniej wiedzy i umiejętności, aby wykonać ją prawidłowo i efektywnie.

Windykacja polubowna z firmą windykacyjną

Windykacja należności niezależnie od jej rodzaju to twardy orzech do zgryzienia. Proces ten wiąże się z wieloma wyrzeczeniami i stresem.

Ze względu na jej skomplikowany i czasochłonny charakter, najlepiej od razu zlecić jej wykonanie odpowiedniej firmie windykacyjnej.

Porównywarka firm windykacyjnych to niezawodne narzędzie, które pomoże Ci w wyborze najlepszych profesjonalistów.

Windykacja polubowna we współpracy z firmą zewnętrzną daje dłużnikowi szansę na bezkonfliktowe załatwienie sprawy oraz spełnienie zobowiązania wobec swojego wierzyciela.

W końcu zdarzają się różne sytuacje w życiu i nie zawsze zaległości w spłacie zobowiązania są spowodowane niesubordynacją klienta czy próbą wyłudzenia pieniędzy.

Bywa tak, że dłużnik sam boryka się z brakiem płynności finansowej w firmie, posiada własnych dłużników bądź mierzy się ze spadkiem sprzedaży towarów czy usług.

Firmy windykacyjne działają w sposób etyczny oraz wyposażone są w umiejętności interpersonalne, które są niezwykle ważnym elementem całej układanki.

Windykacja polubowna często kończy się spłatą zadłużenia w określonym terminie.

Nie zwlekaj i zwiększ swoje szanse na odzyskanie pełnej wartości wierzytelności. Skorzystaj z porównywarki firm windykacyjnych i wybierz najlepszą!

Odzyskaj polubownie pieniądze od dłużnika

Podsumowanie

  • Windykacja to działania, których podejmuje się wierzyciel. Mają one zdyscyplinować płatnika i nakłonić go do zapłaty należności. Dzielimy ją na sądowo-egzekucyjną i polubowną.
  • Sedno windykacji polubownej to zwrot długu wierzycielowi.
  • Im szybciej podejmiemy działania, tym większa szansa na odzyskanie naszej nieuregulowanej należności.
  • Windykacja polubowna polega na ściąganiu długów, wykorzystując narzędzia, takie jak komunikacja z dłużnikiem, wysyłanie wezwań do zapłaty itp. Z czasem wierzyciel może przejść z tzw. miękkiej windykacji w twardą.
  • Istnieje wiele rozwiązań, które z powodzeniem wykorzystywane są przez firmy windykacyjne w ramach windykacji polubownej.
  • Windykacja polubowna posiada korzyści, ale też i wady, w zależności od rodzaju sprawy, osoby dłużnika oraz wysokości zadłużenia. Należy zawsze rozpoczynać windykację właśnie od tego modelu, zanim wkroczy się na drogę sądową.
  • Windykację polubowną zdecydowanie warto zlecić firmie windykacyjnej, aby mieć pewność, że zostanie ona przeprowadzona w sposób profesjonalny, z dużym prawdopodobieństwem sukcesu.
Klaudia Borkiewicz

Autor artykułu:

Klaudia Borkiewicz

Redakcja CashFix to zespół zaangażowanych autorów, a także cenionych współpracowników. Jesteśmy dumni z bogatego dziedzictwa artykułów, które tworzymy. Naszym celem jest wspieranie naszych czytelników w podejmowaniu mądrych decyzji finansowych, dostarczanie rzetelnych, aktualnych i wartościowych treści dotyczących zarządzania finansami.

[email protected]
DZIELIMY SIĘ NASZĄ WIEDZĄ
Windykacja — na czym polega?
Zapoznaj się z artykułami naszych ekspertów, którzy wyjaśniają, jak poradzić sobie z dłużnikiem
oraz co robić, gdy znajdziemy się w sytuacji niezapłaconych faktur.
Jak odzyskać pożyczone pieniądze

Jak odzyskać pożyczone pieniądze? 4 sposoby

Czy wiesz już, jak odzyskać pożyczone pieniądze od dłużnika? Jeśli nie, to poznaj na to 4 proste sposoby.

Autor: Klaudia Borkiewicz|28.04.2023 r.
Europejski nakaz zapłaty

Europejski nakaz zapłaty formularz – jak złożyć pozew o wydanie?

Europejski nakaz zapłaty pozwala dochodzić roszczeń pieniężnych w sprawach transgranicznych. Dowiedz się więcej.

Autor: Klaudia Borkiewicz|14.04.2023 r.
Windykacja sądowa

Windykacja sądowa – jak walczyć o pieniądze w sądzie?

Windykacja sądowa polega na próbie odzyskania pieniędzy z pomocą sądu. Dowiedz się, kiedy złożyć pozew o zapłatę.

Autor: Klaudia Borkiewicz|19.05.2023 r.