Raty na firmę
– jak wyjść na tym korzystnie?
– jak wyjść na tym korzystnie?
Zakup na raty to jedno z wielu udogodnień dla klientów indywidualnych, którzy z różnych powodów chcą odroczyć swoją płatność, np. za zakupiony towar. Inaczej to wygląda z perspektywy przedsiębiorców, którzy dość niechętnie podchodzą do finansowania działalności w takiej formie. Czy słusznie? Sprawdź, czy warto wziąć raty na firmę.
Coraz więcej osób sięga po raty, aby rozliczyć zakup dokonany czy to prywatnie, czy też na potrzeby działalności.
Definicja
Zakup ratalny to wygodna metoda, która pozwala Ci natychmiastowo wejść w posiadanie mienia lub korzystać z usługi bez konieczności dokonywania pełnej płatności od ręki. Zamiast tego kwota do zapłaty dzielona jest na części i rozkładana w czasie.
Z tego też względu jest to doskonałe rozwiązanie dla osób, które nie dysponują wystarczającą ilością gotówki podczas zakupów.
I tak oto zakup na raty wykorzystywany jest na szeroką skalę przez konsumentów, dla których ten rodzaj finansowania oferuje coraz więcej placówek handlowych. Przyciągają ich także korzystne warunki czy spotykane gdzieniegdzie raty 0 proc.
Wśród przedsiębiorców panują nieco inne nastroje, gdyż wielu z nich z dystansem podchodzi do ratalnych zakupów na firmę, tłumacząc to tym, że sam proces jest dla nich zbyt skomplikowany. To jest pierwsza grupa. Drugiej zaś niektóre sklepy odmówiły wystawienia faktury na dane firmy, mimo że umowa ratalna została zawarta nie ze sprzedawcą, a z bankiem.
Czy ich obawy są uzasadnione, a wyżej opisane postępowanie niektórych sklepów zgodne z prawem? Wyjaśniamy w dalszej części tekstu.
Dowiedz się: Jak założyć jednoosobową działalność gospodarczą?
Zakupy ratalne nie są aż tak popularnym środkiem finansowania wśród osób prowadzących własny biznes, jak chociażby kredyt gotówkowy czy leasing. Nie oznacza to jednak, że nie mogą one z takiej możliwości skorzystać.
Ważne
Gdy przedsiębiorca dokonuje zakupu, w ramach rozliczenia może wziąć raty na firmę.
Zakup na raty w tym przypadku może dotyczyć sprzętów elektronicznych, wyposażenia biura czy sprzętu AGD, ale to tylko przykłady, bo rozliczyć się w taki sposób możesz w zasadzie za wszystko, czego potrzebujesz dla swojej firmy.
Niestety, nie wszędzie możesz płacić za towar czy usługę w systemie ratalnym, ponieważ niektóre sklepy nie przewidują takiej usługi dla podmiotów gospodarczych.
Słowem wstępu, sprzedawca nie ma obowiązku rozkładać zakupów na raty. Nie zmienia to faktu, że coraz więcej z nich postanawia wprowadzić tę metodę płatności, by oferować ją zarówno klientom indywidualnym, jak i właścicielom firm. Tym samym zwiększają oni swoją konkurencyjność na rynku.
Co robić, gdy sklep, w którym chcesz dokonać zakupu, nie sprzedaje na raty? Okazuje się, że są na to 2 proste sposoby.
Przypuśćmy, że musisz zaopatrzyć swoje biuro w kilka drukarek dobrej jakości. Nie chcesz płacić od razu całej kwoty, więc decydujesz się skorzystać z usług ratalnych oferowanych przez pewien bank. W związku z tym, jedyne co musisz zrobić, to dokonać zakupu w sklepie elektronicznym i poprosić o fakturę VAT.
Ważne
Aby właściwie rozliczyć firmowy zakup na raty, potrzebujesz prawidłowo wystawionej faktury na dane Twojej działalności.
Jeżeli Twój zakup docelowo przeznaczony jest na potrzeby firmy, każdy dystrybutor czy autoryzowany sprzedawca ma obowiązek wystawić Ci fakturę VAT na firmę. Jeśli odmawia – działa niezgodnie z prawem. W Polsce wciąż można znaleźć sklepy, które stosują tę nieuczciwą praktykę, dlatego warto być świadomym swoich praw i domagać się ich respektowania.
Obowiązek ten wynika wprost z przepisów Ustawy o podatku od towarów i usług, gdzie art. 106b stanowi, że podatnik VAT obowiązany jest wystawić fakturę, gdy:
— sprzedaż, a także dostawa towarów i świadczenie usług dokonywane są przez podatnika VAT na rzecz innego podatnika VAT lub podatku o podobnym charakterze lub na rzecz osoby prawnej niebędącej podatnikiem,
— otrzyma całość lub część zapłaty przed dokonaniem sprzedaży, dostawy towarów lub świadczenia usługi.
Zwróć także uwagę na to, czy w czasie dokonywania internetowych zakupów ratalnych sklep wymaga zaznaczenia w którymś z pól, że życzysz sobie wystawienia faktury.
Sprawdź: Usługi faktoringowe – 6 powodów, dla których warto z nich korzystać
Zgodnie z art. 118 k.k.s. zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa skarbowego przez sprzedawcę, który odmawia wystawienia Tobie faktury, najlepiej złożyć do urzędu skarbowego właściwego dla tego przedsiębiorcy.
Wiesz już, że warunkiem rozliczenia się z ratalnych zakupów na firmę jest prawidłowo wystawiona faktura VAT. Musi ona zawierać dwa kluczowe elementy:
Zakup na raty możesz zaksięgować, wówczas podatek VAT od faktury odlicz w całości zgodnie z datą jej otrzymania.
Ważne
Niezależnie od ilości rat, musisz rozliczyć całą kwotę zamówienia.
Jeśli zakupiony przez Ciebie sprzęt wliczysz do środków trwałych, możesz także amortyzować go w celu nieznacznego pomniejszenia dochodu.
W życiu bywają różne sytuacje, dlatego czasami jedyne raty, które będziesz mieć możliwość wziąć, to te z oprocentowaniem. Pamiętaj wtedy, że naliczone odsetki będą w tym przypadku stanowić koszt uzyskania przychodu, jednak dopiero gdy je uregulujesz.
Ważne
Uregulowane odsetki od rat na firmę stają się kosztem uzyskania przychodu.
Dodatkowo będziesz potrzebować dokumentu zaświadczającego, że wraz z ratą zostały zapłacone również odsetki.
Autorka artykułu:
Klaudia BorkiewiczRedaktorka serwisu internetowego, pasjonatka i adeptka psychologii klinicznej. Zawodowo związana z tematem windykacji należności i zarządzania wierzytelnościami. Techniczka organizacji reklamy. Prywatnie miłośniczka obcowania z naturą, podróży i gier planszowych.
[email protected]Faktoring zyskał miano jednego z najlepszych sposobów na finansowanie firmy. Sprawdź, jakie są zalety i wady faktoringu.
Faktoring bankowy to usługa oferowana przez banki, dzięki której otrzymasz pieniądze z faktur przed terminem płatności. Sprawdź, czy jest dla Ciebie.
Faktoring to interesująca i niezawodna metoda na zyskanie pieniędzy z faktury przed upływem terminu płatności. Sprawdź, jakie są rodzaje faktoringu.