Postępowanie egzekucyjne
od A do Z
od A do Z
Postępowanie egzekucyjne to szereg czynności podejmowanych przez strony i podmioty egzekucyjne, które mają za zadanie zaspokoić roszczenia wierzyciela. Celem takiego postępowania jest spełnienie świadczenia określonego w tytule egzekucyjnym w drodze przymusu z majątku zadłużonego. W tym artykule dowiesz się, jakie są rodzaje egzekucji, a także kto i kiedy ją przeprowadza.
Wyobraźmy sobie dłużnika, który zalega z płatnością za fakturę. Nic nie zapowiada tego, aby sytuacja miała ulec zmianie. Zniecierpliwiony wierzyciel zajmie się tym samodzielnie albo najprawdopodobniej wynajmie firmę windykacyjną, co będzie najrozsądniejszym rozwiązaniem.
Jest to niezbędny model, przez który wierzyciel musi przejść, podejmując decyzję o rozpoczęciu windykacji. Polubowna windykacja należności polegać będzie na wysyłaniu monitów do dłużnika, kontakcie z nim czy skutecznym dostarczeniu mu wezwania do zapłaty.
Co dalej?
Jeśli czynności polubowne nie przyniosą oczekiwanych rezultatów, pozostaje już tylko skierować sprawę do sądu. Kolejność postępowania w takiej sytuacji będzie wyglądać następująco:
W pierwszej kolejności będziemy dążyć do uzyskania tytułu egzekucyjnego. Jest to dokument urzędowy, który określa strony postępowania oraz wysokość roszczenia.
Definicja:
Tytułem egzekucyjnym można nazwać prawomocne orzeczenie sądu, orzeczenie, które podlega natychmiastowemu wykonaniu, a także ugodę zawartą przed sądem.
Czynnikiem niezbędnym, aby wszcząć postępowanie egzekucyjne jest tytuł wykonawczy. Wierzyciel musi wystąpić o zaopatrzenie tytułu egzekucyjnego w klauzulę wykonalności. Gdy ją uzyska, sprawa może trafić do komornika.
Zacznijmy od tego, jakie rodzaje egzekucji wyodrębnia kodeks postępowania cywilnego [Dz.U. 1964 Nr 43 poz. 296]. Wyróżniamy trzy i są to:
Porównaj oferty najlepszych firm windykacyjnych
No dobrze, wiemy już, że aby wszcząć egzekucję, niezbędne jest uzyskanie tytułu wykonawczego, który w zasadzie jest tytułem egzekucyjnym zaopatrzonym w klauzulę wykonalności.
Wartym podkreślenia jest fakt, że taka procedura, podjęta w pojedynkę przez wierzyciela jest niezwykle trudna i czasochłonna.
Zacznijmy od tego, czym właściwie jest klauzula wykonalności?
Definicja:
Klauzula wykonalności jest aktem sądowym, stwierdzającym, iż uzyskany tytuł egzekucyjny nie budzi prawnych wątpliwości oraz stanowi podstawę do wszczęcia egzekucji.
Warto wspomnieć o tym, że tytuł egzekucyjny, który nie został zaopatrzony w klauzulę wykonalności, w świetle prawa jest niewystarczający, aby podjąć się jakichkolwiek działań egzekucyjnych.
Znając już definicję oraz funkcję klauzuli wykonalności, przejdźmy do składania wniosku.
Na wniosku powinny znaleźć się:
Ważne:
Bieg przedawnienia zostaje przerwany w momencie złożenia wniosku o nadanie klauzuli wykonalności.
Egzekucja może zostać wszczęta:
Są przypadki, kiedy komornik, którego wskazał wierzyciel, odmawia wszczęcia egzekucji, wykonania postanowienia o udzieleniu zabezpieczenia lub wykonania europejskiego nakazu zabezpieczenia na rachunku bankowym.
Takie sytuacje mają miejsce, gdy:
Należy pamiętać, że powyższe kryteria tyczą się jedynie wyjątkowych sytuacji, gdzie dana kancelaria obłożona jest wieloma sprawami. Nic straconego. Wystarczy wówczas znaleźć inną kancelarię.
Odzyskaj pieniądze od dłużnika już teraz!
Zgodnie z literą kodeksu postępowania cywilnego, do organów egzekucyjnych zaliczyć możemy:
Co ciekawe, postępowanie egzekucyjne dopuszcza również zaangażowanie innych organów, np. banków, policji czy wojska, mimo że podejmują się one tylko niektórych zadań w ramach postępowania egzekucyjnego.
Gdy mowa z kolei o sądzie okręgowym jako sądzie pierwszej instancji, właściwy jest:
Ważne:
W przeciwieństwie do sądu rejonowego, sąd okręgowy nie jest organem egzekucyjnym.
Po raz kolejny odpowiedzi możemy szukać w kodeksie postępowania cywilnego, który to stanowi, że uczestnikami postępowania egzekucyjnego są wierzyciel i dłużnik.
Ani wierzyciela, ani dłużnika nie zalicza się do organów egzekucyjnych, co często bywa popełnianym błędem.
Wierzyciele często zadają sobie takie pytanie, ponieważ sprawa ta nie jest tak oczywista, jakby się mogło wydawać.
Wytłumaczmy sobie najpierw, czym są świadczenia pieniężne:
Definicja:
O świadczeniu pieniężnym mówimy wtedy, gdy dłużnik jest zobowiązany do przekazania wierzycielowi określonej kwoty pieniężnej (art. 356 § 2 k.c.).
Egzekucja świadczeń pieniężnych jest najczęstszą i najprostszą drogą wybieraną przez komorników.
Zgodnie z systematyką kodeksu postępowania cywilnego, a dokładniej art. 844 i nast. k.p.c., wyróżniamy m.in. takie składniki egzekucji świadczeń pieniężnych:
Komornicy bardzo często korzystają z systemu Ognivo, który jest dla nich doskonałym narzędziem komunikacji z bankami. To aplikacja, która pełni funkcję centralnej informacji o rachunkach bankowych. Operatorem systemu jest Krajowa Izba Rozliczeń.
Cała komunikacja między bankami a komornikami opiera się na formie elektronicznej.
Celem aplikacji jest wymiana informacji o rozliczeniach międzybankowych i obsługa reklamacji związanych z owymi rozliczeniami.
Komornicy, którzy chcą przeprowadzić egzekucję ze środków na rachunku bankowym zadłużonego, najpierw muszą uzyskać informację, w jakim banku się one znajdują.
Cały proces współpracy komorników z systemem Ognivo możemy streścić następująco:
Wysłanie za pośrednictwem Ognivo zapytania do instytucji bankowych odnośnie konkretnego dłużnika → weryfikacja zapytania przez system → jeśli bank potwierdzi, że dłużnik posiada w nim konto, komornik przesyła mu stosowne zawiadomienie → instytucja bankowa blokuje lub przekazuje środki zgromadzone na rachunku bankowym.
Ważne:
Zajęcie środków zgromadzonych na rachunku bankowym jest najczęściej stosowaną praktyką postępowania egzekucyjnego – również jedną z najbardziej uciążliwych dla dłużnika.
Egzekucja świadczeń niepieniężnych będzie polegać na podobnych zasadach.
Egzekucję świadczeń niepieniężnych można zrealizować poprzez:
Zawieszenie lub umorzenie postępowania egzekucyjnego to szansa dla dłużnika na jego zakończenie. Zdarza się to w szczególnych sytuacjach, kiedy nie ma możliwości odzyskania całości lub części należności. Uzasadnienie takich działań znajdziemy w art. 818 oraz 819 k.p.c.
Sytuacje, w których organ egzekucyjny zawiesza postępowanie z urzędu, to:
Okazuje się, że jak najbardziej. Następuje to na wniosek wierzyciela bądź dłużnika, przy czym jeśli chodzi o dłużnika, sąd musi zawiesić natychmiastową wykonalność tytułu lub wstrzymać jego realizację albo złożyć zabezpieczenie niezbędne wedle orzeczenia sądowego do zwolnienia go z egzekucji.
Ponadto sąd ma prawo na wniosek zawiesić w całości lub tylko w części postępowanie egzekucyjne, jeśli została złożona skarga na czynności komornika lub zażalenie na postanowienie sądu.
Mało tego – komornik musi wstrzymać się z dokonaniem jakichkolwiek czynności egzekucyjnych, jeżeli przed ich rozpoczęciem dłużnik złoży poprawnie sporządzony dowód pisemny, iż dopełnił on swojego obowiązku lub wierzyciel udzielił mu zwłoki.
Zleć windykację polubowną firmie windykacyjnej
Podstawa prawna przy tego typu działaniach opiera się na art. 824 § 1 pkt 1-6 k.p.c. Do umorzenia egzekucji może dojść:
Ważne:
Wierzyciel decydujący się na złożenie wniosku o umorzenie postępowania egzekucyjnego może zostać obciążony dodatkowymi opłatami komorniczymi.
Autor artykułu:
Klaudia BorkiewiczRedakcja CashFix to zespół zaangażowanych autorów, a także cenionych współpracowników. Jesteśmy dumni z bogatego dziedzictwa artykułów, które tworzymy. Naszym celem jest wspieranie naszych czytelników w podejmowaniu mądrych decyzji finansowych, dostarczanie rzetelnych, aktualnych i wartościowych treści dotyczących zarządzania finansami.
[email protected]Firmy chcące ratować swój biznes powinny przeprowadzić restrukturyzację. Sprawdź, czym jest postępowanie układowe, dla kogo ono jest i jak je przeprowadzić.
Windykacja terenowa polega na osobistym kontakcie z dłużnikiem. Sprawdź, jak znaleźć firmę, która ją przeprowadza.
W Krajowym Rejestrze Dłużników możesz sprawdzić wiarygodność kontrahenta i czy wywiązuje on się ze swoich zobowiązań. Wystarczy tylko kilka kroków.