Nakaz zapłaty w postępowaniu upominawczym
– jak uzyskać?
– jak uzyskać?
W trakcie prowadzenia działalności gospodarczej może dojść do sporów między przedsiębiorcą a kontrahentem. Najczęściej dotyczą one niespłacania zobowiązań przez klientów. Gdy polubowne metody odzyskania długu zawiodą, można dochodzić roszczeń w sądzie. Sprawdź, co to jest nakaz zapłaty w postępowaniu upominawczym i kiedy sąd je wystawia.
Zasadniczo w postępowaniu upominawczym sąd wydaje nakaz zapłaty w przypadku, gdy powód dochodzi roszczeń zarówno pieniężnych, jak i świadczeń innych rzeczy zamiennych.
Co zaliczamy do rzeczy zamiennych? Będzie to chociażby wino czy zboże.
Definicja
Samo postępowanie upominawcze zaliczamy do tzw. postępowań odrębnych, których uregulowanie znaleźć można w kodeksie postępowania cywilnego.
Postępowanie upominawcze daje możliwość sprawnego i szybkiego rozpoznania sprawy z tego względu, że sąd z urzędu zajmuje się badaniem, czy może on wydać nakaz zapłaty właśnie w tym trybie.
Ważne
Wierzyciel nie musi dołączać do pozwu o zapłatę wniosku o nakaz zapłaty.
Praktyka sądowa pokazuje, że w wielu sprawach dotyczących roszczeń pieniężnych dochodzi do wydania nakazu zapłaty przez sądy.
Definicja
Nakaz zapłaty w postępowaniu upominawczym stanowi jedno z wielu orzeczeń sądowych w polskim postępowaniu cywilnym.
Nakaz zapłaty jako rodzaj orzeczenia sądowego określony został w art. 353 z id. 1 § 1 kodeksu postępowania cywilnego.
"W nakazie zapłaty sąd nakazuje pozwanemu, aby w terminie oznaczonym w nakazie zaspokoił roszczenie w całości wraz z kosztami albo wniósł środek zaskarżenia".
Art. 480 2. § 1 k.p.c.
Wydanie nakazu zapłaty w postępowaniu upominawczym jest korzystne dla wierzyciela, ponieważ umożliwia mu szybsze, w porównaniu do zwykłego trybu, wyegzekwowanie zadłużenia (o ile dłużnik nie wniesie sprzeciwu).
Ważne
Nakaz zapłaty, podobnie, jak wyrok sądowy, staje się w chwili uprawomocnienia tytułem egzekucyjnym.
Tytuł egzekucyjny jest podstawą do nadania klauzuli wykonalności i rozpoczęcia egzekucji.
Co istotne tryb upominawczy należy do podstawowego trybu, gdy mowa o powództwach o roszczenia pieniężne, a brak jest podstaw pozwalających na wydanie nakazu zapłaty w trybie postępowania nakazowego (art. 484 id. 1 k.p.c. oraz 485 k.p.c.).
Ponadto warto zapamiętać, że zgodnie z przepisami kodeksu postępowania cywilnego, nakaz zapłaty w postępowaniu upominawczym wydawany jest na posiedzeniu niejawnym przez sędzie lub referendarza.
Niejawność oznacza to brak obecności obu stron sporu.
Nakaz zapłaty może być wydawany w:
Wydanie nakazu zapłaty odbywa się wyłącznie na posiedzeniu niejawnym.
Według art. 499. k.p.c. istnieją jednak trzy negatywne przesłanki wydania nakazu zapłaty.
Oznacza to, że sąd wyda Ci nakaz zapłaty w postępowaniu upominawczym w sprawach określonych w art. 480 id. 1 § 1, chyba że według treści pozwu:
Nakaz zapłaty doręczony osobie pozwanej w Polsce, uprawomocnia się, jeśli pozwany w terminie do 14 dni nie złoży sprzeciwu czy zarzutów.
Ważne
Orzeczenie nie uprawomocnia się, gdy pozwany złoży skuteczny środek odwoławczy.
Porównaj oferty firm windykacyjnych
To Cię zainteresuje: Weksel, co to jest i kiedy się go stosuje?
Uzyskanie nakazu zapłaty poprzedza szereg innych czynności. Na wstępie wierzyciel powinien dochodzić swoich należności polubownie, najlepiej przy pomocy firm windykacyjnych.
Ważne
Na podstawie art. 187 § 1 pkt 3 kpc. istnieje obowiązek podania w pozwie informacji, czy strony podjęły próbę mediacji lub innego pozasądowego sposobu rozwiązania sporu. Jeśli natomiast takich prób nie podjęto, należy wskazać powód.
Obecnie rynek oferuje ogrom możliwości odzyskiwania długu. W tej kwestii najrozsądniej jest zaufać profesjonalnym windykatorom, którzy doskonale potrafią poradzić sobie z zawiłościami prawa. Ten sposób na windykację należności jest niezwykle skuteczny.
Dopiero kiedy ten model nie przyniesie oczekiwanych rezultatów, należy sprawę skierować do sądu.
W tym celu wierzyciel powinien sam lub z pomocą kancelarii windykacyjnej (która dokona analizy prawnej) wnieść pozew o wydanie nakazu zapłaty.
W celu wydaje nakaz zapłaty na posiedzeniu niejawnym.
Wiesz już, że nakaz zapłaty w postępowaniu upominawczym sąd wydaje z urzędu.
Sąd wyda nakaz zapłaty, gdy powód dochodzi roszczenia pieniężnego bądź świadczenia innych rzeczy zamiennych.
Jeżeli nakaz zapłaty utraci moc albo sąd go uchyli bądź stwierdzi, iż nie ma podstaw do tego, aby został on wydany w postępowaniu upominawczym, sąd ten rozpozna sprawę według przepisów ogólnych lub w postępowaniu odrębnym, które jest właściwe dla wybranej sprawy, chyba że przepis szczególny przewiduje inny skutek, zwłaszcza jeśli będzie to umorzenie postępowania.
Definicja
EPU stanowi tryb rozpoznawania roszczeń przy pomocy systemu teleinformatycznego.
E-sąd to organ rozstrzygający sprawy w trybie elektronicznego postępowania upominawczego – w skrócie EPU.
E-sąd to VI Wydział Cywilny Sądu Rejonowego Lublin - Zachód w Lublinie i wyłącznie ten sąd jest właściwy do rozpatrywania spraw toczących się w EPU.
Dla e-sądu nie będzie miało znaczenia, gdzie mieszkają lub mają siedzibę powód i pozwany, oraz wartość przedmiotu sporu.
W tym trybie nie można dochodzić innych roszczeń niż pieniężnych, a doręczenie nakazu zapłaty dłużnikowi musi mieć miejsce na terenie kraju
Elektroniczne postępowanie upominawcze funkcjonuje z myślą o odciążeniu sądów powszechnych.
Sprawdzenie prawomocności wydanego nakazu zapłaty nie jest skomplikowane.
Można to zrobić, kontaktując się z biurem obsługi interesantów.
Po uprawomocnieniu nakaz można udać się do komornika sądowego w celu rozpoczęcia egzekucji komorniczej. Do tego potrzebny jest tytuł wykonawczy, czyli tytuł egzekucyjny (nakaz zapłaty) opatrzony klauzulą wykonalności.
Sprawdź: Klauzula wykonalności wzór
W przypadku postępowania upominawczego dłużnikowi przysługuje prawo do złożenia sprzeciwu od nakazu zapłaty.
Zadaniem pozwanego jest złożenie pisma ze sprzeciwem do sądu, gdzie został nakaz zapłaty wydany.
Pozwany powinien również:
Ważne
Prawidłowe wniesienie sprzeciwu powoduje utratę mocy nakazu zapłaty wydanego w postępowaniu upominawczym.
Zacznij współpracę z firmą windykacyjną
Wiemy już, że dłużnik może wnieść sprzeciw w przypadku wydania nakazu zapłaty. Pora się teraz dowiedzieć, kiedy sąd odrzuca dany środek odwoławczy.
Sąd odrzuca sprzeciw od nakazu zapłaty w postępowaniu upominawczym w sytuacji, gdy:
Na wszystkie wymogi formalne pisma procesowego wskazuje art. 126 k.p.c.
Termin, który przysługuje osobie pozwanej na wniesienie sprzeciwu, wynosi 2 tygodnie od dnia doręczenia mu nakazu zapłaty.
Gdy dłużnik nie dotrzyma terminu, sprzeciw zostanie odrzucony. Chyba że niedotrzymanie go wynikło z przyczyn niezawinionych przez pozwanego.
Autor artykułu:
Klaudia BorkiewiczRedakcja CashFix to zespół zaangażowanych autorów, a także cenionych współpracowników. Jesteśmy dumni z bogatego dziedzictwa artykułów, które tworzymy. Naszym celem jest wspieranie naszych czytelników w podejmowaniu mądrych decyzji finansowych, dostarczanie rzetelnych, aktualnych i wartościowych treści dotyczących zarządzania finansami.
[email protected]Odzyskiwanie należności to temat, wokół którego narosło wiele mitów. Sprawdź, jakie są fakty i mity o windykacji długów.
Windykacja polubowna to pierwszy i niezbędny krok windykacji należności. Dowiedz się, czym jest, jak ją przeprowadzać i dlaczego jest tak ważna.
Sprzedaż wierzytelności to jedna z niewielu alternatyw dla prób ściągnięcia długu z osoby prywatnej lub firmy. Sprawdź, czy to rozwiązanie jest dla Ciebie.