Nakaz zapłaty w postępowaniu upominawczym
– jak uzyskać?
– jak uzyskać?
W trakcie prowadzenia działalności gospodarczej może dojść do sporów między przedsiębiorcą a kontrahentem. Najczęściej dotyczą one niespłacania zobowiązań przez klientów. Gdy polubowne metody odzyskania długu zawiodą, można dochodzić roszczeń w sądzie. Sprawdź, co to jest nakaz zapłaty w postępowaniu upominawczym i kiedy sąd je wystawia.
Zasadniczo w postępowaniu upominawczym sąd wydaje nakaz zapłaty, w przypadku gdy powód dochodzi roszczeń zarówno pieniężnych, jak i świadczeń innych rzeczy zamiennych.
Co zaliczamy do rzeczy zamiennych? Będzie to chociażby sprzęt elektroniczny.
Definicja
Samo postępowanie upominawcze zaliczamy do tzw. postępowań odrębnych, których uregulowanie znaleźć można w kodeksie postępowania cywilnego.
Postępowanie upominawcze daje możliwość sprawnego i szybkiego rozpoznania sprawy z tego względu, że sąd z urzędu zajmuje się badaniem, czy może on wydać nakaz zapłaty właśnie w tym trybie.
Ważne
Wierzyciel nie musi dołączać do pozwu o zapłatę wniosku o nakaz zapłaty.
Praktyka sądowa pokazuje, że w wielu sprawach dotyczących roszczeń pieniężnych dochodzi do wydania nakazu zapłaty przez sądy.
Definicja
Nakaz zapłaty w postępowaniu upominawczym stanowi jedno z wielu orzeczeń sądowych w polskim postępowaniu cywilnym.
Nakaz zapłaty jako rodzaj orzeczenia sądowego określony został w art. 353 1 § 1 kodeksu postępowania cywilnego.
"W nakazie zapłaty sąd nakazuje pozwanemu, aby w terminie oznaczonym w nakazie zaspokoił roszczenie w całości wraz z kosztami albo wniósł środek zaskarżenia".
Art. 480 2. § 1 k.p.c.
Wydanie nakazu zapłaty w postępowaniu upominawczym jest korzystne dla wierzyciela, ponieważ umożliwia mu szybsze, w porównaniu do zwykłego trybu, wyegzekwowanie zadłużenia.
Ważne
Nakaz zapłaty, podobnie, jak wyrok sądowy, staje się w chwili uprawomocnienia tytułem egzekucyjnym.
Tytuł egzekucyjny jest z podstawą do nadania klauzuli wykonalności i rozpoczęcia egzekucji.
Co istotne tryb upominawczy należy do podstawowego trybu, gdy mowa o powództwach o roszczenia pieniężne, a brak jest podstaw pozwalających na wydanie nakazu zapłaty w trybie postępowania nakazowego.
Ponadto warto zapamiętać, że zgodnie z przepisami kodeksu postępowania cywilnego, nakaz zapłaty w postępowaniu upominawczym wydawany jest na posiedzeniu niejawnym przez sąd rejonowy, sąd okręgowy, a w niektórych przypadkach nawet i przez referendarza sądowego.
Niejawność oznacza to brak obecności obu stron sporu.
Ważne
Wydanie nakazu zapłaty przez sąd następuje w sytuacji, gdy powód (wierzyciel) dochodzi roszczenia pieniężnego.
Nakaz zapłaty może być wydawany w:
Tak jak wcześniej podkreśliliśmy – wydanie nakazu zapłaty odbywa się wyłącznie w trybie niejawnym.
Istnieje jednak jeden warunek pozwalający odstąpić od tej reguły, a mianowicie będzie to sytuacja, w której sąd podczas rozpoznania sprawy podda pod wątpliwość zasadność roszczenia. Zarządzi on wówczas przeprowadzenie rozprawy w trybie zwykłym, z udziałem obu stron sporu, a w razie konieczności, i świadków.
Porównaj oferty najlepszych firm windykacyjnych na rynku!
Wyróżniamy 2 rodzaje nakazów zapłaty. Pierwszy to nakaz zapłaty w postępowaniu upominawczym, drugim zaś jest nakaz, który można uzyskać w postępowaniu nakazowym.
W obu przypadkach nakazy zapłaty uprawomocniają się, jeśli pozwany w terminie do 14 dni nie złoży sprzeciwu czy zarzutów.
Ważne
Orzeczenie nie uprawomocnia się, gdy pozwany złoży skuteczny środek odwoławczy.
Nie ulega wątpliwości, że najważniejszym ze wszystkich rodzajów nakazów zapłaty jest nakaz zapłaty w postępowaniu upominawczym, szczególnie jeśli wyda go Sąd Rejonowy Lublin-Zachód w Lublinie w EPU.
To Cię zainteresuje: Weksel, co to jest i kiedy się go stosuje?
Kolejnym rodzajem nakazu jest nakaz zapłaty w postępowaniu nakazowym, który wydaje sąd, jeśli zajdą ku temu odpowiednie przesłanki.
Pisząc przesłanki, mamy na myśli istnienie bardzo solidnych dowodów, które jednoznacznie stwierdzają zasadność roszczenia, np. faktura z podpisem dłużnika czy uznanie długu.
Oprócz nakazów zapłaty zdarzają się też takie sytuacje, w których sąd wydaje wyrok zaoczny, dostarczany osobie pozwanej.
Definicja
Wyrok zaoczny jest rodzajem wyroku sądowego, który jeżeli przepisy prawa na to zezwalają, wydany zostaje pod nieobecność osoby pozwanej.
W rzeczywistości wygląda to w ten sposób, że w postępowaniu cywilnym na taki wyrok trzeba sobie poniekąd „zasłużyć”, a wszystko dlatego, że wydawany jest on przeważnie w okolicznościach bezczynności dłużnika.
Sąd może wydać wyrok zaoczny m.in. gdy:
Przede wszystkim różnią się one istotą samego nakazu zapłaty, który:
Uzyskanie nakazu zapłaty poprzedza szereg innych czynności. Na wstępie wierzyciel powinien dochodzić swoich należności polubownie, najlepiej przy pomocy firm windykacyjnych.
Obecnie rynek oferuje ogrom możliwości odzyskiwania długu. W tej kwestii najrozsądniej jest zaufać profesjonalistom, zlecając im windykację dłużnika.
Dopiero kiedy ten model nie przyniesie oczekiwanych rezultatów, należy sprawę skierować do sądu. W tym celu wierzyciel sam lub z pomocą firmy czy kancelarii windykacyjnej powinien zdecydować się na wniesienie pozwu.
W celu wydania nakazu zapłaty sąd wyznaczy posiedzenie niejawne. Pozostaje już tylko czekać.
Wiesz już, że nakaz zapłaty w postępowaniu upominawczym sąd wydaje z urzędu.
Dochodzi do tego, jeżeli wierzyciel wniósł pozew o zapłatę zawierający żądanie zasądzenia roszczenia pieniężnego, które spełnia wszystkie wymagania formalne (art. 498 § 1 kodeksu postępowania cywilnego).
Kodeks postępowania cywilnego w art. 499 jasno wskazuje na sytuacje, w których sąd nie wyda nakazu zapłaty w postępowaniu upominawczym, a są nimi:
Po uznaniu przez sąd, iż nie ma podstaw do tego, aby wydał nakaz zapłaty w postępowaniu upominawczym, wyznaczy on termin rozprawy wraz z wezwaniem stron na rozprawę.
Jeżeli nakaz zapłaty już wydano – sąd go uchyli.
Elektroniczne postępowanie upominawcze jest stosunkowo nowym trybem postępowań w przedmiocie dochodzenia roszczeń, gdyż wprowadzono je do przepisów kodeksu postępowania cywilnego dopiero kilka lat temu.
Definicja
EPU stanowi tryb rozpoznawania roszczeń przy pomocy systemu informatycznego.
Bardzo ciekawą kwestią jest to, że to nie sędziowie wydają nakazy zapłaty w EPU, a referendarze sądowi, i to bez znaczenia, jakiej wielkości jest dane roszczenie.
Może to być 150 zł, ale i również kilkaset tysięcy czy miliony złotych.
To postępowanie charakteryzuje się brakiem klasycznych akt sądowych, ponieważ powód, składając pozew o zapłatę, musi to zrobić poprzez odpowiedni formularz na stronie internetowej.
Elektroniczne postępowanie upominawcze funkcjonuje z myślą o odciążeniu sądów powszechnych.
Tym sposobem rozstrzyga się sprawy stosunkowo proste, czyli te, które nie wymagają postępowania dowodowego ani nie zachodzi w nich konieczność stawienia się powoda i pozwanego na rozprawie.
Sprawdzenie prawomocności wydanego nakazu zapłaty nie jest skomplikowane.
Tak naprawdę wystarczy podać w sądzie oznaczenie sprawy, czyli sygnaturę.
Po uprawomocnieniu nakaz zapłaty staje się wyrokiem sądu. Aby móc udać się do komornika sądowego w celu rozpoczęcia egzekucji komorniczej, potrzebny jest tytuł wykonawczy, czyli tytuł egzekucyjny (nakaz zapłaty lub wyrok) opatrzony klauzulą wykonalności.
Sprawdź, czym jest klauzula wykonalności i jak ją uzyskać: Klauzula wykonalności, co to jest?
W przypadku postępowania upominawczego dłużnikowi przysługuje prawo do złożenia sprzeciwu od nakazu zapłaty.
Zadaniem pozwanego jest złożenie pisma ze sprzeciwem do sądu, gdzie został nakaz zapłaty wydany.
Natomiast jeżeli nakaz zapłaty został wydany przez referendarza sądowego, wtenczas należy złożyć pismo ze sprzeciwem do sądu, przed którym wytoczono powództwo.
Pozwany musi również:
Ważne
Prawidłowe wniesienie sprzeciwu powoduje utratę mocy nakazu zapłaty wydanego w postępowaniu upominawczym.
Nakaz zapłaty traci moc w części zaskarżonej sprzeciwem. Postanowienie, które stwierdza, iż nakaz zapłaty utracił moc w całości lub tylko w części, wydaje sąd bądź referendarz sądowy na wniosek pozwanego (art. 505 § 3 k.c.p.).
Wypełnij bezpłatnie formularz i rozpocznij windykację!
Wiemy już, że dłużnik może wnieść sprzeciw w przypadku wydania nakazu zapłaty. Pora się teraz dowiedzieć, kiedy sąd odrzuca dany środek odwoławczy.
Sąd odrzuca sprzeciw od nakazu zapłaty w postępowaniu upominawczym, w sytuacji gdy:
Termin, który przysługuje osobie pozwanej na wniesienie sprzeciwu, wynosi 2 tygodnie od dnia doręczenia mu nakazu zapłaty.
Gdy dłużnik nie dotrzyma terminu, sprzeciw zostanie odrzucony. Chyba że niedotrzymanie go wynikło z przyczyn niezawinionych przez pozwanego.
Poza tym sprzeciw jest niedopuszczalny, jeśli:
Autorka artykułu:
Klaudia BorkiewiczRedaktorka serwisu internetowego, pasjonatka i adeptka psychologii klinicznej. Zawodowo związana z tematem windykacji należności i zarządzania wierzytelnościami. Techniczka organizacji reklamy. Prywatnie miłośniczka obcowania z naturą, podróży i gier planszowych.
[email protected]Odzyskiwanie długów staje się o wiele łatwiejsze, jeśli do działań zaangażujemy firmę windykacyjną. Poznaj 6 powodów, dla których warto z nią współpracować.
Zrzeczenie się spadku utrudnia wierzycielom odzyskanie pieniędzy od zmarłego dłużnika. Sprawdź, jak windykować w takim przypadku.
W obrocie gospodarczym weksel stanowi popularny rodzaj gwarancji spłaty należności. Sprawdź, weksel, co to jest, jakie są jego rodzaje i kiedy się go stosuje.