Jak sprawdzić firmę
przed współpracą? – 5 metod
przed współpracą? – 5 metod
Zarówno relacja biznesowa, jak i ta w życiu prywatnym, powinna opierać się na zaufaniu. Ale w relacji B2B nie zawsze to wystarczy. W takiej współpracy pierwsze skrzypce zawsze będą grać odpowiednie zabezpieczenie i kontrola. Dlatego zanim podpiszesz umowę z potencjalnym kontrahentem, sprawdź jego wiarygodność, a potem stale ją weryfikuj. A więc jak sprawdzić firmę? Jest na to 5 prostych metod.
Niezależnie od tego, czy prowadzisz jednoosobową działalność gospodarczą, czy większą firmę, musisz pamiętać, że samo zaufanie nie powinno stanowić podstawy współpracy z kontrahentem.
Owszem, jest ono ważne, lecz życie pisze różne scenariusze, a jednym z nich jest niesolidność płatnicza wśród kontrahentów. I tak klient, który z początku nie wzbudzał w Tobie żadnych podejrzeń, może w którymś momencie zaprzestać spłacać swoje zobowiązania na czas.
Ważne
Żeby uniknąć współpracy z oszustem, musisz w pierwszej kolejności przeprowadzić weryfikację firmy
A właśnie to brak zapłaty za wykonaną usługę czy sprzedany towar należy do jednych z najdotkliwszych konsekwencji zawierania współpracy bez upewnienia się co do rzetelności danej firmy.
W najgorszym przypadku stos niezapłaconych faktur może przygnieść Cię w taki sposób, że ciężko będzie Ci się z tego podnieść, a przedsiębiorstwu realnie zagrozi bankructwo z powodu Twojej niewypłacalności.
W dalszej części tekstu omówimy po kolei, jak zapobiec sytuacji, w której potencjalny kontrahent okaże się nie dotrzymywać terminów płatności.
Zawierając nową umowę, możesz czuć podekscytowanie na myśl o nadchodzącej współpracy. Przyszły kontrahent na pierwszy rzut oka wywołuje w Tobie same pozytywne odczucia, a oczekiwane zyski pozwalają już planować nowe wydatki i inwestycje.
W biznesie należy jednak zachować zdrowy rozsądek i najpierw dowiedzieć się, jak sprawdzić, czy firma istnieje – a potem to zrobić.
Weryfikacji kontrahenta możesz dokonać na kilka sposobów.
Jest to zdecydowanie najszybsze, najmniej skomplikowane rozwiązanie i na dodatek – całkowicie darmowe.
To właśnie dzięki tej metodzie weryfikacji możesz dowiedzieć się przykładowo o tym, czy dana firma płaci na czas swoim pracownikom.
Z drugiej strony jest tu pewien haczyk – opinie o firmie zamieszone w Internecie nie zawsze są prawdziwe.
Niekiedy bywają one celowym działaniem konkurencji czy pracowników, którzy bezpodstawnie chcą zaszkodzić byłemu pracodawcy.
Poza tym mamy większą tendencję do narzekania niż chwalenia, ze względu na rodzaj wywołanych emocji.
Niemniej jednak warto potraktować te informacje jako drogowskaz.
Gdy szukasz informacji w Internecie na temat firmy, zwróć uwagę na:
Jeśli nie masz czasu na sprawdzanie kontrahenta albo po prostu chcesz, by zajął się tym ktoś za Ciebie, zleć weryfikację potencjalnego partnera biznesowego wywiadowni gospodarczej.
To podmiot, który zawodowo zajmuje się oceną wiarygodności i kondycji danego przedsiębiorstwa.
Wywiadownie gospodarcze wykonują obszerny wywiad, na podstawie którego generują zbiorczy raport o danym kontrahencie.
Co zawiera taki raport?
Co więcej, w ramach współpracy z wywiadownią dostaniesz także komplet informacji o zadłużeniu kontrahenta oraz jego nawykach płatniczych.
Ważne
Skorzystanie z pomocy wywiadowni gospodarczej jest usługą płatną.
Biura informacji gospodarczej są miejscem, które umożliwia pobranie aktualnego raportu o statusie finansowym firmy.
W ten oto sposób możesz w prosty sposób sprawdzić, czy przyszli klienci terminowo rozliczają się z zobowiązań i czy nie mają długów.
Możesz skorzystać z usług następujących biur:
Ważne
Biura informacji gospodarczych są narzędziem płatnym.
Zakładając, że wiesz już, że firma, z którą chcesz nawiązać współpracę, istnieje, a wstępna weryfikacja wykluczyła największe ryzyko, możesz sprawdzić, czy nie zalega ona z podatkami w Urzędzie Skarbowym i ZUS.
W tym celu złóż wniosek do Urzędu Skarbowego, a instytucja na jego podstawie wyda Ci zaświadczenie, z którego wynikać będzie, czy Twój kontrahent prawidłowo rozlicza podatki, a także, czy:
Jeśli natomiast chcesz dowiedzieć się, czy Twój przyszły klient opłaca na czas składki do ZUS, poproś go, by przedstawił Ci zaświadczenie o niezaleganiu w opłacaniu składek.
Ważne
Zaświadczenie o stanie rozliczeń podatkowych danego kontrahenta może zostać wydane wyłącznie za jego zgodą.
Jeśli chcesz wiedzieć, jak sprawdzić firmę przed podjęciem współpracy, koniecznie musisz nauczyć się szukać o niej informacji w bezpłatnych rejestrach publicznych.
Centralna Ewidencja Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG) to ogólnodostępny i darmowy rejestr, gdzie uzyskasz potrzebne informacje o osobach zajmujących się prowadzeniem jednoosobowej działalności gospodarczej, a także na temat wspólników spółek cywilnych.
Szukając informacji w CEIDG, dowiesz się, czy przedsiębiorstwo zostało:
Ważne
Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej pokaże Ci, czy dane firmy, które deklaruje podmiot, są zgodne z oficjalnym zapisem w rejestrze.
By skorzystać z CEIDG, musisz wejść na stronę rządową – www.biznes.gov.pl, wybrać przycisk „Znajdź Przedsiębiorcę” i wypełnić formularz.
Przygotuj nazwę przedsiębiorstwa lub NIP.
Kolejnym sposobem na to, jak sprawdzić firmę, jest Krajowy Rejestr Sądowy (KRS), w którym znajdziesz dane polskich spółek prawa handlowego: spółek z ograniczoną odpowiedzialnością, spółek komandytowych i spółek jawnych.
Jeżeli partner biznesowy, z którym chcesz zacząć współpracę, działa jako jedna z nich, to w tym rejestrze dotrzesz do wielu przydatnych informacji.
Dzięki KRS sprawdzisz:
Ważne
W Krajowym Rejestrze Sądowym znajdziesz informację na temat tego, czy dana firma jest lub była w trakcie postępowania upadłościowego.
By skorzystać z KRS, musisz wejść na stronę https://ekrs.ms.gov.pl, wybrać przycisk „Wyszukiwarka KRS”, a następnie w rejestrze zaznaczyć „Przedsiębiorcy”.
Przygotuj takie dane jak: NIP, numer REGON, KRS i nazwę firmy.
Możesz też sprawdzić kontrahenta, wchodząc na białą listę podatników VAT, która (jak sama nazwa wskazuje) mieści w sobie informacje o aktywnych podatnikach VAT.
W jej ramach otrzymasz dostęp do:
By skorzystać z białej listy, musisz wejść na stronę Ministerstwa Finansów i wpisać w wyszukiwarkę odpowiednie dane.
Może to być: NIP, numer REGON, KRS lub nazwa firmy.
Krajowy Rejestr Zadłużonych jest publicznym portalem, który umożliwia wyszukanie ujawnionych postępowań:
— upadłościowych;
— restrukturyzacyjnych;
— o zakazie prowadzenia działalności gospodarczej;
— egzekucyjnych.
Ponadto możesz w nim wyszukiwać i przeglądać obwieszczenia wymagane przez prawo upadłościowe oraz prawo restrukturyzacyjne.
Unijny portal internetowy VIES pozwala dowiedzieć się, czy wybrana firma jest zarejestrowana jako prowadząca handel w obrębie Unii Europejskiej.
Pamiętaj, że system wymiany informacji o VAT (VIES) jest wyszukiwarką Komisji Europejskiej, a nie bazą danych.
W wyniku wyszukiwania możesz otrzymać dwie informacje – albo podany numer VAT UE istnieje, albo nie istnieje.
By skorzystać z tego narzędzia, musisz wejść na stronę, wybrać odpowiednie państwo z listy i wpisać numer VAT, który chcesz sprawdzić.
Gdy udało Ci się sprawdzić kontrahenta i analiza nie wykazała niczego niepokojącego – świetnie! Teraz pora się zabezpieczyć.
Z pewnością zdajesz sobie sprawę z tego, jak wielką rolę w biznesie odgrywa odpowiednio sporządzona umowa.
To w niej znajdują się warunki współpracy wraz z konsekwencjami niewywiązywania się z ustaleń między stronami.
Podpisując umowę z kontrahentem, zwróć uwagę, czy osoba, która składa podpis, może reprezentować spółkę.
Ważne
Umowa jest pełni rolę naszego ubezpieczenia. Przydaje się szczególnie w momencie, gdy się coś wydarzy. W przypadku ewentualnego sporu w sądzie masz niezbite dowody potwierdzające pierwotne ustalenia między Tobą a kontrahentem.
Jeśli jednak nie udało Ci się wyprzedzić nieuczciwego kontrahenta, co ostatecznie skończyło się niezapłaceniem przez niego za towar czy usługę, nic straconego.
Możesz odzyskać swoje pieniądze (które przecież Ci się należą) w bezpieczny i wygodny sposób – bez wychodzenia z domu.
Mowa o windykacji należności. Ale nie w pojedynkę, lecz we współpracy z wyspecjalizowaną firmą windykacyjną, która może pochwalić się największą skutecznością, jeśli chodzi o ściąganie długów od dłużników.
Proces dochodzenia należności dzielimy na 2 główne etapy:
Nie jest to kosztowne rozwiązanie, gdyż opłata zwykle pobierana jest dopiero wówczas, gdy uda się odzyskać należność. Oprócz tego wiele firm oferuje windykację na koszt dłużnika.
Nie zwlekaj, ponieważ czas działa na Twoją niekorzyść i może nastąpić przedawnienie długu.
Odzyskaj pieniądze od dłużnikaAutorka artykułu:
Klaudia BorkiewiczRedaktorka serwisu internetowego, pasjonatka i adeptka psychologii klinicznej. Zawodowo związana z tematem windykacji należności i zarządzania wierzytelnościami. Techniczka organizacji reklamy. Prywatnie miłośniczka obcowania z naturą, podróży i gier planszowych.
[email protected]Windykacja faktury z pomocą firmy windykacyjnej to ciesząca się największą skutecznością metoda. Sprawdź, jak wybrać odpowiednią firmę windykacyjną.
Niezapłacona faktura burzy płynność finansową firmy. Sprawdź, jak odzyskać pieniądze z niezapłaconych faktur oraz jak odzyskać podatek dochodowy.
Monitoring płatności jest prostym narzędziem, które pozwoli Ci kontrolować finanse w firmie. Dowiedz się, jak z jego pomocą poparwić płynność finansową.