CashFix arrowWiedza arrowPortal Rejestrów Sądowych – co to jest i jak możesz go sprawdzić?

Portal Rejestrów Sądowych – co to jest i jak możesz go sprawdzić?

Portal Rejestrów Sądowych

W Polsce coraz więcej usług prawno-administracyjnych, oprócz tradycyjnej, przybiera również formę elektroniczną. Sprawia to, że nawet instytucje państwowe stawiają na postęp technologiczny i wdrażają liczne zdigitalizowane rozwiązania. Jednym z nich jest Portal Rejestrów Sądowych (PRS), a dokładniej serwis udostępniający usługi rejestrów sądowych dla obywateli. Czym jest i jak działa PRS, dowiesz się w artykule. 

Portal Rejestrów Sądowych – co to jest?

Za sprawą nowelizacji ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym (Dz.U. z 2021 r. poz. 112 ze zm.),  która weszła w życie z dniem 1 lipca 2021 r., wszyscy przedsiębiorcy mogą składać formularze kierowane do Krajowego Rejestru Sądowego wyłącznie drogą elektroniczną za pośrednictwem Portalu Rejestrów Sądowych. Czym on właściwie jest?

Definicja

Portal Rejestrów Sądowych (PRS) to serwis stworzony przez Ministerstwo Sprawiedliwości. Znajdziesz tam usługi, dzięki którym dokonasz czynności prawno-administracyjnych (w tym także sądowych), w zakresie prawa upadłościowego, restrukturyzacyjnego i gospodarczego.

Mamy więc do czynienia z wysoce funkcjonalnym narzędziem prowadzonym w systemie teleinformatycznym, które udostępnia zarówno przedsiębiorcom, jak i osobom prywatnym, dostęp do usług krajowych rejestrów sądowych.

Ważne

Portal Rejestrów Sądowych umożliwia korzystanie z elektronicznych formularzy Krajowego Rejestru Sądowego (KRS).

Wielu przedsiębiorców już zdążyło zapoznać się z serwisem, ale wciąż nie wszyscy.  Jeśli nie słyszałeś wcześniej o Portalu Rejestrów Sądowych, musisz się spieszyć, ponieważ sąd rejestrowy nie będzie już rozpatrywał papierowych wniosków dotyczących spraw gospodarczych.

Dlaczego powstał Portal Rejestrów Sądowych?

Całkowita digitalizacja w tym przypadku ma sens z kilku istotnych z punktu widzenia usprawnienia systemu powodów. Są nimi przede wszystkim:

  • szybsze uzyskiwanie potrzebnych dokumentów i informacji na temat o osobach wpisanych do rejestru przedsiębiorców KRS;
  • odciążenie sądów;
  • zminimalizowanie formalności;
  • przyspieszenie postępowań rejestrowych, restrukturyzacyjnych oraz upadłościowych,
  • wygodniejszy i prostszy proces rejestracji spółek;
  • redukcja kosztów związanych z obsługą urzędową firm.

Zyskaj ochronę przed wierzycielami!

  • Redukcja Twojego zadłużenia
  • Dopasowanie doradcy restrukturyzacyjnego
  • Ochrona firmy przed upadłością

Skontaktuj się z naszym doradcą

Jak działa Portal Rejestrów Sądowych?

Działanie Portalu Rejestrów Sądowych opiera się na umożliwianiu obywatelom realizowania spraw leżących w zakresie Krajowego Rejestru Sądowego. Zaliczamy do nich m.in.:

— pobieranie odpisów KRS,

— dostęp do przeglądarki akt rejestrowych KRS (umożliwia przeglądanie akt rejestrowych podmiotów wpisanych do rejestru przedsiębiorców KRS, włącznie z aktami spraw, które związane są z rejestracją tych podmiotów),  

— złożenie wniosku elektronicznego o wpis do rejestru przedsiębiorców KRS bądź zmianę istniejących już wpisów,

— sprawdzenie danych, które ewidencjonowane są przez określone rejestry,

— składanie pism procesowych do sądu rejestrowego,

— składanie zgłoszeń dotyczących sprawozdań finansowych,

— zgłaszanie odpowiednich dokumentów do Repozytorium Dokumentów Finansowych,

— przeprowadzanie elektronicznej korespondencji z urzędem KRS.

Portal Rejestrów Sądowych

Pewnie już zauważyłeś, że Portal Rejestrów Sądowych to w zasadzie nic innego, jak Krajowy Rejestr Sądowy Online, którego praktyczność znacznie upraszcza dopełnianie wszelkich formalności urzędowych przez przedsiębiorstwa, w tym  świeżo założone firmy. 

Na tę chwilę za pośrednictwem systemu teleinformatycznego PRS możesz korzystać z usług, które swoim zakresem obejmują:

  • Krajowy Rejestr Sądowy – KRS,
  • Krajowy Rejestr Zadłużonych.

Ministerstwo Sprawiedliwości jednak zapewnia, że usługi aktualnie znajdujące się w Portalu Rejestrów Sądowych będą ulegać ciągłemu udoskonalaniu, a sama platforma poszerzana będzie w przyszłości o nowe i przydatne funkcjonalności. 

Moduły w Krajowym Rejestrze Sądowym

Biorąc pod uwagę potrzeby przedsiębiorców, zasadność powstania Krajowego Rejestru Sądowego jest oczywista. Zanim jednak skorzystasz z dobrodziejstw oferowanych przez tę platformę, poznaj pełen zakres oferowanych usług. 

W praktyce portal PRS podzielony został na 6 modułów. Trzy z nich są ogólnodostępne, natomiast trzy pozostałe są do dyspozycji wyłącznie osób zalogowanych w serwisie. 

Dla niezalogowanych

  1. Wyszukiwarka KRS – dzięki niej wyszukasz informacje na temat aktualnego statusu prawnego i faktycznego interesujących Cię podmiotów. 
  2. Przeglądarka akt rejestrowych KRS – dzięki niej przeanalizujesz dokumenty rejestrowe podmiotu wpisanego do Krajowego Rejestru Sądowego, a także akta związane z procesem jego rejestracji.
  3. Przeglądarka dokumentów finansowych KRS – dzięki niej możesz wyszukać i pobrać dokumenty finansowe podmiotów wpisanych do Krajowego Rejestru Sądowego. 

Dla zalogowanych

  1. E-formularz KRS – umożliwia składanie do sądów rejestrowych wniosków o wpisanie danego podmiotu do bazy Krajowego Rejestru Sądowego, zmianę danych widniejących już w rejestrze, ich wykreślenie, a nawet składanie do sądu rejestrowego innych pism proesowych i rejestrowych.
    .
  2. S24 – ten moduł umożliwia złożenie wniosku o wpis do KRS przez każdego rodzaju spółki, fundacje oraz cechy rzemieślnicze.
  3. RDF – moduł ten służy do bezpłatnego zgłaszania dokumentów finansowych oraz sprawozdań finansowych do Repozytorium Dokumentów Finansowych.

Warto zapamiętać, że jako użytkownik możesz w każdym momencie wrócić do postępowań, których jesteś inicjatorem lub uczestnikiem.

Jak zalogować się do Portalu Rejestrów Sądowych?

Przeniesienie usług do świata wirtualnego niewątpliwie ma swoje zalety. Nie można jednak zapominać o tych, dla których załatwianie spraw w Internecie stanowi nie lada wyzwanie. Takie osoby nie powinny być wykluczane, tylko wręcz przeciwnie – zachęcane do nauki i nabrania umiejętności zautomatyzowanego sposobu załatwiania spraw

Okazuje się, że są przedsiębiorcy, którzy nie potrafią korzystać z możliwości obsługiwania swoich spraw przez Internet, dlatego poniżej przygotowaliśmy krótki poradnik wyjaśniający krok po kroku, jak założyć konto w Portalu Rejestrów Sądowych

Ważne

Aby móc korzystać ze wszystkich modułów PRS, trzeba założyć profil zaufany ePUAP, wykupić kwalifikowany podpis elektroniczny albo posiadać tzw. e-dowód.

Po pierwsze, załóż konto w Portalu Rejestrów Sądowych, wchodząc na przeznaczoną do tego stronę https://prs.ms.gov.pl/. Następnie wybierz opcję „Zaloguj”, którą znajdziesz w prawym górnym rogu. Jeśli nie masz konta, zostaniesz przekierowany na stronę logowania Modułu Tożsamości. Będąc w tym miejscu, wybierz opcję „Zarejestruj się” i załóż konto

Rejestracja w portalu polega na utworzeniu specjalnego identyfikatora użytkownika wraz z hasłem, które są niezbędne do zalogowania się. 

Gdy już założysz swoje konto, możesz bezproblemowo cieszyć się niemalże wszystkimi dogodnościami oferowanymi przez Portal Rejestrów Sądowych. 

Portal Rejestrów Sądowych a Krajowy Rejestr Zadłużonych

Wspomnieliśmy już o powiązaniach Portalu Rejestrów Sądowych  z publiczną usługą, jaką jest Krajowy Rejestr Zadłużonych (w skrócie KRZ). Tutaj wszyscy użytkownicy mogą darmowo zapoznać się z informacjami widniejącymi w KRS o:

  • osobach i podmiotach, wobec których są prowadzone postępowania restrukturyzacyjne i upadłościowe,
  • osobach i podmiotach, wobec których orzeczono zakaz prowadzenia działalności gospodarczej,
  • osobach i podmiotach, wobec których prowadzone są egzekucje komornicze lub administracyjne,
  • osobach, wobec których toczy się egzekucja świadczeń alimentacyjnych (dłużnicy zalegający z płatnością alimentów powyżej 3 miesięcy), bądź egzekucja należności na rzecz budżetu państwa.

Dodatkowe opcje, za które trzeba zapłacić, to:

  • Portal Użytkownika Zarejestrowanego – składanie wniosków i pism elektronicznych.
  • Rejestr dla Organów Administracji Publicznej – tylko dla organów publicznych, które muszą umieszczać w rejestrach KRS dane firm w procesie restrukturyzacyjnym, upadłościowym czy z zakazem prowadzenia działalności gospodarczej,
  • Portal Użytkowników Branżowych – tylko dla syndyków, nadzorców i zarządów wykonawczych w postępowaniach restrukturyzacyjnych i upadłościowych.

Twoja firma ma długi? Koniecznie przeczytaj

Być może sam masz problem z wypłacalnością w swojej firmie? Zadłużenie zdaje się tylko rosnąć, a Ty martwisz się o przyszłość swojego biznesu. Na szczęście istnieje dla Ciebie rozwiązanie, nawet jeśli nie masz środków na spłatę swoich wierzycieli. 

Ważne

Jeśli Twoje przedsiębiorstwo jest zagrożone niewypłacalnością, zdecyduj się na postępowanie restrukturyzacyjne.

Restrukturyzacja firmy pozwoli Ci wyjść z kryzysu i na nowo ustalić plan spłaty wierzycieli. Co więcej, nałożony zostaje na Ciebie płaszcz ochronny przed wierzycielami, tak, abyś mógł bez przeszkód przywrócić stabilność w swojej firmie. 


Dzięki CashFix otrzymasz profesjonalne wsparcie doradcy restrukturyzacyjnego, który przeprowadzi Cię przez całą procedurę, a Ty będziesz mógł w końcu spać spokojnie. 

Porozmawiaj z naszym doradcą o restrukturyzacji

Podsumowanie

  • Portal Rejestrów Sądowych jest serwisem służącym do udostępniania usług rejestrów sądowych dla obywateli.
  • PRS daje możliwość elektronicznej realizacji spraw z zakresu Krajowego Rejestru Sądowego oraz Krajowego Rejestru Zadłużonych.
  • Osoby niezalogowane mają okrojony dostęp do usług oferowanych w Portalu Rejestrów Sądowych.
  • Jeśli Twojej firmie grozi niewypłacalność, postaw na restrukturyzację, która uchroni Cię przed bankructwem.
Klaudia Borkiewicz

Autor artykułu:

Klaudia Borkiewicz

Redakcja CashFix to zespół zaangażowanych autorów, a także cenionych współpracowników. Jesteśmy dumni z bogatego dziedzictwa artykułów, które tworzymy. Naszym celem jest wspieranie naszych czytelników w podejmowaniu mądrych decyzji finansowych, dostarczanie rzetelnych, aktualnych i wartościowych treści dotyczących zarządzania finansami.

[email protected]
DZIELIMY SIĘ NASZĄ WIEDZĄ
Windykacja — na czym polega?
Zapoznaj się z artykułami naszych ekspertów, którzy wyjaśniają, jak poradzić sobie z dłużnikiem
oraz co robić, gdy znajdziemy się w sytuacji niezapłaconych faktur.
wezwanie do zapłaty wzór

Przedsądowe wezwanie do zapłaty – wzór z omówieniem

Wezwanie do zapłaty to sposób na polubowne odzyskanie pieniędzy. Sprawdź, jak je sporządzić, co powinno zawierać i jakie są jego zalety.

Autor: Klaudia Borkiewicz|21.12.2023 r.
Krajowy rejestr dłużników, jak sprawdzić kogoś

Krajowy Rejestr Dłużników, jak sprawdzić kogoś i siebie?

W Krajowym Rejestrze Dłużników możesz sprawdzić wiarygodność kontrahenta i czy wywiązuje on się ze swoich zobowiązań. Wystarczy tylko kilka kroków.

Autor: Klaudia Borkiewicz|31.03.2022 r.
70 euro za opóźnienie w płatnościach

70 euro, 100 euro – jak dostać rekompensatę za opóźnienie w płatności?

70 euro to tylko jedna z możliwych kwot do odzyskania za koszty poniesione w procesie odzyskiwania należności. Sprawdź, jak je zdobyć.

Autor: Klaudia Borkiewicz|03.06.2022 r.