CashFix arrowWiedza arrowFaktoring odwrotny, co to jest i jak sfinansuje Twoje zakupy?

Faktoring odwrotny

, co to jest i jak sfinansuje Twoje zakupy?

faktoring odwrotny

Prowadzisz działalność gospodarczą i szukasz sposobu na natychmiastowe finansowanie Twoich zakupów? A może chcesz zachować płynność finansową, regulując swoje zobowiązania jak najszybciej? Mamy dobrą wiadomość – możesz skorzystać z faktoringu odwrotnego, o którym mało kto wie, jednak zdecydowanie warto przyjrzeć mu się bliżej. Sprawdź, na czym polega faktoring odwrotny i jak możesz go użyć.

Faktoring odwrotny – co to jest?

Faktoring odwrotny, znany również jako faktoring odwrócony czy zakupowy, jest jedną z mniej popularnych metod finansowania bieżących wydatków przedsiębiorstwa.

W ciągu ostatnich lat na rynku gospodarczym możemy zauważyć zwiększony popyt na wszelkiego rodzaju usługi finansowe. Faktoring odwrócony powstał w odpowiedzi na zapotrzebowanie przedsiębiorców mających problem z terminowymi płatnościami za swoje zakupy i starających się o długoterminowy kredyt kupiecki.

Może on przynieść firmie wiele korzyści, jednak w pierwszej kolejności wyjaśnijmy sobie, czym on właściwie jest.

Ważne

Faktoring odwrócony pozwala na zwiększenie płynności finansowej firmy oraz utrwala wizerunek solidnego partnera biznesowego.

Faktoring odwrotny – definicja

Sama geneza nazewnictwa tego rodzaju finansowania wydaje się oczywista – jest on po prostu całkowitą odwrotnością standardowego faktoringu, który polega na wykupie od przedsiębiorcy faktur wystawionych jego kontrahentom.

Definicja

Odwrotny faktoring to inaczej finansowanie faktur zakupowych. Usługa ta skierowana jest do przedsiębiorców i polega na pokrywaniu wydatków za ich własne zakupy.

Prościej mówiąc – dostajesz fakturę, a faktor (firma faktoringowa albo bank) Ci ją opłacają. Brzmi zachęcająco, prawda?

Przykład

Pani Anna prowadzi dobrze prosperującą restaurację z kuchnią grecką. W związku ze zbliżającą się imprezą okolicznościową kupuje ona towar potrzebny na przygotowanie posiłków w zaprzyjaźnionej hurtowni spożywczej. Kwota na fakturze jest wysoka, a termin płatności krótki. Pani Anna nie ma wystarczającej gotówki, aby terminowo uregulować należność. Udaje się więc do firmy faktoringowej, która przeprowadzając faktoring odwrotny, jeszcze tego samego dnia przekazuje pieniądze na rachunek hurtowni. Pani Anna rozlicza się z faktorem w umówionym terminie.

Na czym polega faktoring odwrotny?

Korzystanie z faktoringu odwrotnego jest prostsze, niż się wydaje.

Ty jako faktorant, przekazujesz faktorowi fakturę wystawioną przez osobę, u której dokonałeś zakupu, a następnie faktor uiszcza wynikającą z niej należność.

Dzięki takiemu działaniu zachowujesz wyznaczony termin zapłaty, a Twoje relacje z dostawcą towarów czy usług nie są narażone na szwank, wręcz przeciwnie – partnerzy biznesowi docenią Twoją rzetelność i dokonywanie błyskawicznych rozliczeń.

faktoring odwrotny co to jest?

Oczywiście w ramach faktoringu odwrotnego musisz spłacić swoje zobowiązanie, jednak możesz zrobić to w dogodnym, ustalonym z firmą faktoringową terminie.

Ważne

W przypadku faktoringu odwróconego istnieje możliwość rozłożenia płatności na raty, których wysokość uzależniona jest od warunków umowy między Tobą a faktorem.

Kto powinien skorzystać z faktoringu odwrotnego?

Z usługi faktoringu odwrotnego mogą korzystać wszyscy przedsiębiorcy po spełnieniu wymaganych przez faktora warunków. Dla kogo będzie on jednak najbardziej pomocny?

Na faktoring zakupowy powinny zdecydować się szczególnie osoby prowadzące działalność gospodarczą czy właściciele spółek, którzy:

  • prowadzą stałą współpracę z dostawcą,
  • otrzymali fakturę z krótkim terminem płatności za zakupiony towar lub usługę,
  • przeprowadzają transakcję z dostawcą, który proponuje rabaty (bonusy) za szybką, przedterminową płatność czy zakup większej ilości towaru,
  • mają wielu dostawców,
  • planują dokonać większych zakupów,
  • muszą zapłacić dostawcy lub dostawcom dużą kwotę.

Faktoring odwrotny jest także świetną alternatywą dla firm, które nie uzyskały finansowania w ramach standardowego faktoringu (np. z powodu zakazu cesji wierzytelności), a poszukują innego rodzaju finansowania z odnawialnym limitem.

Dowiedz się, czym jest: Faktoring jawny

Korzyści z faktoringu odwrotnego

Faktoring odwrócony cechuje wiele zalet, które mają istotny wpływ na poprawę sytuacji materialnej przedsiębiorcy.

Przede wszystkim dzięki niemu możesz dotrzymać harmonogramu spłat, co odciąży Cię od piętrzących się zobowiązań finansowych.

Ważne

Korzystając z faktoringu odwróconego, pozbywasz się zobowiązań od razu po ich powstaniu.

Dodatkowo warto pamiętać, że faktoring odwrotny:

  • jest pomocny w bieżącym regulowaniu zobowiązań wobec sprzedawców;
  • usprawnia proces zarządzania wierzytelnościami;
  • nie wpływa na zdolność kredytową firmy;
  • umożliwia otrzymanie zniżki lub innych bonusów u dostawców za szybką spłatę należności;
  • pozwala na wspomaganie płynności finansowej firmy;
  • buduje pozytywny wizerunek rzetelnego i wiarygodnego płatnika;
  • zwiększa bezpieczeństwo poprzez utrzymanie stałych dostaw;
  • zapewnia wzrost konkurencyjności firmy na rynku.

Nie zapomnijmy też dodać, że faktoring odwrócony pozwala na uproszczenie procedur administracyjnych, związanych z zobowiązaniami handlowymi, oraz na znaczące zredukowanie operacji płatniczych – za wszystkie faktury od różnych dostawców płacisz tylko faktorowi.

Ważne

Faktoring odwrotny dostępny jest także podmiotom współpracującym w modelu B2C oraz tym, którym dostawcy nie odraczają terminów zapłaty.

Chcę skorzystać z faktoringu zakupowego

Jak wygląda księgowanie faktoringu odwróconego?

Fakt, faktoring odwrotny nie cieszy się tak znamienną popularnością, jak jego klasyczny odpowiednik. Na pierwszy plan wysnuwa się argument w postaci wątpliwości dotyczących prawidłowego księgowania faktoringu zakupowego.

Jak więc zawrzeć taką usługę w bilansie? Już spieszymy z odpowiedzią.

W księgach rachunkowych transakcje rozliczone faktoringiem odwróconym wpisywane są po stronie zobowiązań należących do firmy, a więc skoro ich finansowaniem zajmuje się faktor, to zmianie ulega również „adresat” tego zobowiązania – miejsce dostawcy zajmuje faktor, ponieważ to właśnie bankowi czy firmie faktoringowej jesteś od tej chwili winien pieniądze.

Jakie są koszty faktoringu odwrotnego?

Koszty takiego rozwiązania potrafią mocno się od siebie różnić, w zależności od oferty faktora.

Uniwersalna i dotycząca każdego przedsiębiorcy będzie konieczność opłacenia odsetek od kwoty udzielonego finansowania faktur, które ulegają wzrostowi wprost proporcjonalnie do terminu płatności czy liczby rat.

Krótko mówiąc – im dłuższy termin płatności, a liczba rat większa, tym wyższa wartość odsetek, które musisz opłacać.

Warto przy tym wziąć pod uwagę, że oprocentowanie rat faktoringu odwrotnego jest stosunkowo niskie, natomiast ustalane jest ono za każdym razem indywidualnie na podstawie kwoty faktury.

Zobacz też: Faktoring bez regresu a faktoring z regresem

Limit faktoringowy

Zawarcie umowy faktoringowej wiąże się z otrzymaniem przez Ciebie tzw. limitu faktoringowego w określonej kwocie. Im jest on większy, tym możesz rozdysponowywać większymi pieniądzmi na swoje zakupy.

Ważne

Instytucja faktoringowa ma prawo do naliczenia dodatkowe opłat za niewykorzystany limit.

Ponadto wyróżniamy:

– opłaty przygotowawcze,
– prowizje,
– ewentualne odsetki,
– podatek od czynności cywilnoprawnych, związanych z cesją wierzytelności.

Wyżej wymienione elementy stanowią koszt zakupionej usługi, co oznacza, że zaliczyć je można do kosztów uzyskania przychodu i tym samym zmniejszyć podatek dochodowy do zapłaty.

Wybierz firmę faktoringową

Podsumowanie

  • Faktoring odwrotny to inaczej finansowanie zakupów przedsiębiorcy.
  • Faktoring odwrotny pozwala na terminowe regulowanie należności.
  • Narzędzie to może być korzystniejszą alternatywą dla kredytu bankowego.
  • Celem faktoringu odwrotnego jest więc umożliwienie kupującym spłaty zobowiązań w terminie.
Klaudia Borkiewicz

Autorka artykułu:

Klaudia Borkiewicz

Redakcja CashFix to zespół zaangażowanych autorów, a także cenionych współpracowników. Jesteśmy dumni z bogatego dziedzictwa artykułów, które tworzymy. Naszym celem jest wspieranie naszych czytelników w podejmowaniu mądrych decyzji finansowych, dostarczanie rzetelnych, aktualnych i wartościowych treści dotyczących zarządzania finansami.

[email protected]
DZIELIMY SIĘ NASZĄ WIEDZĄ
Windykacja — na czym polega?
Zapoznaj się z artykułami naszych ekspertów, którzy wyjaśniają, jak poradzić sobie z dłużnikiem
oraz co robić, gdy znajdziemy się w sytuacji niezapłaconych faktur.
faktoring krajowy

Faktoring krajowy — poradnik dla przedsiębiorców

Faktoring krajowy to usługa idealna dla przedsiębiorstw, które współpracują z kontrahentami z terenu Polski. Zobacz, czym się charakteryzuje.

Autor: Anna Sójka|28.03.2024 r.
faktoring pełny faktoring niepełny

Faktoring z regresem czy faktoring bez regresu – co wybrać?

Czym różni się faktoring pełny od niepełnego? Który powinieneś lub powinnaś wybrać? Na te pytania odpowiedzi udzielamy w artykule.

Autor: Klaudia Borkiewicz|16.12.2022 r.
płynność finansowa

Płynność finansowa przedsiębiorstwa – 5 sposobów, by ją poprawić

Utrzymanie płynności finansowej jest niezbędne dla istnienia każdej firmy. Jej brak potrafi doprowadzić do bankructwa. Co zrobić, by ją poprawić?

Autor: Klaudia Borkiewicz|16.02.2023 r.