Oblicz koszt faktoringu i porównaj oferty
Wciąż nie słabnie zainteresowanie przedsiębiorców faktoringiem. Wręcz przeciwnie, coraz chętniej narzędzie to wybierane jest jako sposób na utrzymanie płynności finansowej firmy. Jednak wybór odpowiedniego rodzaju tego typu usługi może przytłoczyć ze względu na mnogość możliwości. Dziś zajmiemy się dwoma popularnymi typami faktoringu – faktoring z regresem (faktoring niepełny) oraz faktoring bez regresu (faktoring pełny). Który wybrać?
Czego dowiesz się z artykułu?
Czym różni się faktoring niepełny (z regresem) od pełnego (bez regresu)?
Najważniejszy podział faktoringu to ten, w którym brana pod uwagę jest odpowiedzialność klienta za niewypłacalność kontrahenta. Faktoring pełny (bez regresu) różni się od faktoringu niepełnego (z regresem) stopniem tej odpowiedzialności. W przypadku faktoringu pełnego mamy do czynienia z przejęciem odpowiedzialności za brak ewentualnej spłaty przez faktora natomiast faktoring niepełny wiąże się ze zwrotem wypłaconych klientowi środków, w przypadku niewypłacalności kontrahentów.
Co to jest faktoring z regresem (faktoring niepełny)?
Faktoring z regresem (faktoring niepełny) jest jedną z najpopularniejszych form finansowania faktur, która polega na dokonaniu cesji wierzytelności z przedsiębiorcy na faktora, czyli podmiot zajmujący się faktoringiem, z tym że ryzyko niewypłacalności dłużnika nadal spoczywa na przedsiębiorcy.
Definicja
Faktoring niepełny jest finansowaniem faktur z jednoczesnym przejęciem przez przedsiębiorcę odpowiedzialności za wystąpienie niewypłacalności swoich kontrahentów.
Faktorant przekazuje faktorowi kopię faktury. Po pozytywnym rozpatrzeniu wniosku i weryfikacji faktor wypłaca przedsiębiorcy większą część środków (od 80 do 100%) z wystawionej faktury. Przez to faktorant może nimi dysponować niemal natychmiast (nawet w dzień, w którym wystawił fakturę) bez konieczności czekania na przelew do terminu zapłaty.
Kiedy kontrahent uiści należność firmie faktoringowej (zgodnie z umową cesji), firma faktoringowa zwraca pozostałą część kwoty przedsiębiorcy. W przypadku nieuregulowania faktury przez kontrahenta faktoring z regresem przewiduje zwrot firmie faktoringowej otrzymanej wcześniej zaliczki.
Porównaj najlepsze firmy faktoringowe
Kto powinien skorzystać z faktoringu niepełnego?
Faktoringiem niepełnym powinny zainteresować się przede wszystkim osoby, którym zależy na szybkim przypływie gotówki oraz posiadające sprawdzonych partnerów handlowych. Dobrą przesłanką może być współpraca na zasadzie umowy długoterminowej – wtedy na podstawie doświadczenia można ocenić, czy i w jakim czasie kontrahent ureguluje należność. Warto wziąć pod uwagę też to, że firma faktoringowa dokona weryfikacji kontrahentów.
Ważne
Nawet jeśli przedsiębiorca będzie zmuszony zwrócić zaliczkę i samodzielnie zająć się uzyskaniem zwrotu od kontrahenta, otrzyma on od faktora dodatkowy czas na jej spłatę.
Faktoring niepełny będzie przeznaczony szczególnie firmom posiadającym partnerów, z którymi realizują cykliczne transakcje, to rozwiązanie jest skierowane do różnych branż i łączy w sobie wiele zalet.
Faktoring niepełny – zalety
Najważniejszą zaletą tego rozwiązania jest fakt, że dzięki zaliczce od firmy faktoringowej przedsiębiorca od razu będzie w stanie odzyskać zachwianą wcześniej płynność finansową, co doprowadzi do stabilizacji sytuacji materialnej jego firmy.
Prócz relatywnie niskich kosztów usługi, faktoring z regresem zawiera w sobie takie same korzyści, jak w przypadku innych rodzajów finansowania faktur, a mianowicie:
- sprawne zarządzanie wierzytelnościami;
- niższe koszty niż w przypadku faktoringu pełnego;
- monitoring płatności;
- weryfikacja kontrahentów;
- możliwość zaliczenia kosztów faktoringu do kosztów prowadzenia działalności,
- zarówno dla mikro i małych firm, jak i dużych przedsiębiorstw.
Jeśli jednak zależy Ci na pozbyciu się faktury, a wraz z nią odpowiedzialności za wypłacalność kontrahentów możesz wybrać faktoring pełny bez regresu.
Poznaj oferty najlepszych firm faktoringowych w kraju
Co to jest faktoring bez regresu (faktoring pełny)?
Faktoring pełny, zwany również faktoringiem bez regresu, jest odwrotnością faktoringu niepełnego, jeśli chodzi o ryzyko niewypłacalności kontrahenta.
Definicja
Faktoring bez regresu jest jednym z rodzajów finansowania faktur, gdzie faktor zobowiązany jest wziąć na siebie odpowiedzialność w momencie nieopłacenia przez kontrahenta faktury na czas.
Taką możliwość gwarantuje ubezpieczenie należności przez samą firmę faktoringową albo wykorzystanie istniejącej już polisy ubezpieczeniowej należności, którą zawarł przedsiębiorca ze swoim ubezpieczycielem.
Przedsiębiorca objęty faktoringiem pełnym nie bierze na siebie ryzyka niewypłacalności kontrahenta, który nie dokonał płatności za fakturę w wyznaczonym na niej terminie zapłaty. Oznacza to, że nie musi on zwracać otrzymanej zaliczki, dzięki czemu już w chwili uzyskania pieniędzy od faktora, może on zapomnieć o należnościach wynikających z przekazanych faktur.
Ważne
W przypadku faktoringu pełnego windykacja należności jest po stronie faktora.
W tej formie atrakcyjność faktoringu wynika głównie z przeświadczenia klienta o pozbyciu się faktury wraz z odpowiedzialnością za jej spłatę. Jest to jednak nieco kosztowniejsza opcja, dlatego nie każdy będzie chciał z niej skorzystać.
Zamów bezpłatne porównanie firm faktoringowych
Kto powinien skorzystać z faktoringu pełnego?
Faktoring bez regresu (pełny) posłuży w głównej mierze przedsiębiorcom, którym zależy na dynamicznym rozwoju biznesu poprzez prowadzenie interesów z wieloma nowymi partnerami. Poza tym klient firmy faktoringowej powinien zwrócić szczególną uwagę na faktoring pełny, gdy nie ma on dostatecznej wiedzy na temat sytuacji finansowej odbiorcy towaru czy usługi – nie zna jego dyscypliny płatniczej.
Ważne
Objęcie faktoringiem pełnym będzie przydatne również dla tych osób, które planują poszerzyć swoje działania biznesowe o eksport poza granice Polski.
Transakcje zagraniczne mają to do siebie, że wiążą się z dosyć dużym ryzykiem braku płatności ze strony klienta, a jego weryfikacja jest utrudniona. Wówczas dochodzenie roszczeń poza krajem staje się bardziej skomplikowane. Faktoring bez regresu wiąże się z ubezpieczeniem należności od nowych kontrahentów zza granicy. Taka polisa to tylko jedna z zalet faktoringu pełnego.
Faktoring pełny – zalety
Mówiąc o faktoringu pełnym, trzeba mieć na uwadze główną korzyść, którą jest 100% odpowiedzialność faktora za niewypłacalność kontrahenta.
Jednak ma on jeszcze inne zalety:
- faktoring bez regresu dopuszcza tylko cesję jawną,
- ten rodzaj usługi jest droższy niż faktoring z regresem,
- zwykle wybierają go średnie i duże przedsiębiorstwa.
Kliknij po oferty faktoringu dla Twojej firmy
Faktoring pełny i niepełny – co wybrać?
Tak jak już wcześniej wspominaliśmy, najistotniejszym elementem, który odróżnia faktoring bez regresu (faktoring pełny) od tego z regresem (faktoring niepełny), jest odpowiedzialność firmy faktoringowej za niewypłacalność kontrahenta i prowadzenie przez nią późniejszych działań windykacyjnych.
Proces ten ma miejsce pod opieką ubezpieczyciela (faktoring z polisą), z którym firma faktoringowa zawiera stosowną umowę ubezpieczenia należności. W tej formie faktoringu, w przeciwieństwie do faktoringu z regresem, przedsiębiorca nie musi zwracać zaliczki faktorowi, gdy jego klient nie zapłaci w terminie. Możesz też wybrać inny rodzaj faktoringu dla firm np. faktoring cichy czy zakupowy. Dla klientów współpracujących z firmami zza granicy opłacalny może okazać się faktoring eksportowy lub importowy.
Ważne
Wybór faktoringu niepełnego lub pełnego to sprawa indywidualna, a konkretne oferty uzależnione są od wielu czynników.
Sprawdź ile kosztuje faktoring
Podsumowanie
- Faktoring to skuteczny sposób na szybkie i wygodne pozyskanie środków z wystawionej faktury.
- To dwóch najpopularniejszych typów faktoringu należy faktoring pełny (bez regresu) i faktoring niepełny (z regresem).
- Różnica między tymi dwoma rodzajami finansowania zależy od odpowiedzialności od ryzyka niewypłacalności kontrahenta.
- Niewypłacalność w tym przypadku występuje w obliczu nieuregulowania przeterminowanych należności.
Autor artykułu:
Klaudia BorkiewiczAktualizacja:
Anna SójkaRedakcja CashFix to zespół zaangażowanych autorów, a także cenionych współpracowników. Jesteśmy dumni z bogatego dziedzictwa artykułów, które tworzymy. Naszym celem jest wspieranie naszych czytelników w podejmowaniu mądrych decyzji finansowych, dostarczanie rzetelnych, aktualnych i wartościowych treści dotyczących zarządzania finansami.
[email protected]oraz co robić, gdy znajdziemy się w sytuacji niezapłaconych faktur.
Faktoring jawny – co to jest i jakie ma korzyści?
Faktoring jawny zapewni Twojej firmie płynność finansową i szybki zastrzyk gotówki. Co musisz zrobić, by z niego skorzystać?
Umowa faktoringu – co powinna zawierać?
Umowa faktoringu jest niezbędna, by skorzystać z tej usługi finansowania. Sprawdź, jak ją zawrzeć i co powinna zawierać.
Faktoring krajowy — poradnik dla przedsiębiorców
Faktoring krajowy to usługa idealna dla przedsiębiorstw, które współpracują z kontrahentami z terenu Polski. Zobacz, czym się charakteryzuje.