Faktoring jawny
– co to jest i jakie ma korzyści?
– co to jest i jakie ma korzyści?
Faktoring jawny jest najpopularniejszym i w zasadzie najtańszym rodzajem faktoringu w Polsce. To nie tylko świetna alternatywa dla kredytów bankowych, ale też doskonały sposób na otrzymanie gotówki z faktury zaraz po jej wystawieniu. Korzyści jest jednak więcej, niż myślisz.
Faktoring jawny to tylko jeden z wielu rodzajów samego faktoringu, który polega na finansowaniu firmy poprzez wykup nieprzeterminowanych faktur.
Jest to możliwe dzięki cesji wierzytelności, która pozwala firmie faktoringowej lub bankom dochodzić zapłaty należności u kontrahenta.
Ważne
Z faktoringu mogą korzystać tylko osoby prowadzące własną firmę.
Jego działanie jest bardzo proste i najczęściej wygląda w ten sposób – faktor, czyli podmiot faktoringowy, podpisuje z Tobą, czyli faktorantem, umowę faktoringu. W jej ramach przenosisz prawa do wierzytelności na faktora, który na własną rękę ściąga pieniądze z faktury od kontrahenta. Z kolei Ty otrzymujesz kwotę z faktury niemalże natychmiast po zawarciu umowy.
Zwykle finansowanie faktur dotyczy tych z odroczonym terminem płatności, np. 30 dni.
Warto przy tym wspomnieć, że faktoring to coś więcej niż sprzedaż faktur. To również szereg dodatkowych usług ułatwiających zarządzanie finansami w firmie.
Znajdź firmę faktoringowąPrzechodząc do sedna – faktoring jawny (in. otwarty, notyfikowany) to rodzaj faktoringu cieszący się największą sławą. Dlaczego tak jest? Przede wszystkim z uwagi na transparentność w stosunku kontrahentów.
Definicja
Faktoring jawny polega na poinformowaniu płatnika o tym, że przedsiębiorca zdecydował się skorzystać z usługi finansowania.
Ten rodzaj nie ma ograniczeń terytorialnych, dlatego skupia się na obsłudze zarówno transakcji krajowych, jak i zagranicznych.
W tym celu zawarta zostaje jawna cesja wierzytelności, więc Twoi klienci są w pełni świadomi przeprowadzanego procesu.
Pamiętaj, szczerość w handlu jest mocno doceniana przez kontrahentów, a zaangażowanie podmiotów trzecich w proces płatności działa na nich mobilizująco.
Przy podpisaniu umowy faktoringu jawnego należy zwrócić uwagę, czy w umowie współpracy między Tobą a kontrahentem nie ma informacji zakazie cesji wierzytelności.
W takiej sytuacji wymagane jest, aby uzyskać od niego zgodę na przelew wierzytelności. W przeciwnym razie firma faktoringowa nie uzyska do niej praw, a tym samym faktoring jawny nie będzie mógł zostać zrealizowany.
Otrzymaj najlepsze oferty faktoringuJak już zdążyliśmy wspomnieć, finansowanie faktur w zakresie faktoringu jawnego związane jest z koniecznością rozliczenia się płatnika bezpośrednio z faktorem. Oznacza to, że musi on przelać kwotę z faktury na konto faktora.
Życie pisze jednak różne scenariusze, a jeden z nich zakłada brak płatności ze strony kontrahenta mimo upływu terminu płatności. Co wtedy?
Otóż wszystko zależy od tego, czy przy podpisywaniu umowy faktoringu jawnego wybrano jego pełną czy niepełną formę.
Gdy mówimy o pełnym faktoringu, to faktor bierze na siebie całe ryzyko wynikłe z niewypłacalności kontrahentów. To znaczy, że w jego rękach pozostaje odzyskanie pieniędzy od dłużnika.
W przypadku faktoringu niepełnego (faktoring z regresem) ryzyko stoi po stronie faktoranta. Zatem, gdy klient nie dotrzyma terminu płatności, musisz przelać otrzymaną przez firmę faktoringową zaliczkę z powrotem na jej konto i na własną rękę ściągać należność od swojego dłużnika.
Dowiedz się, czym jest: Faktoring odwrotny
Faktoring jawny powstał z myślą o osobach prowadzących biznes, dla których ważne jest zachowanie przejrzystych relacji biznesowych, ale to nie jedyna zaleta tej usługi.
Oprócz tego przedsiębiorca korzystający z faktoringu jawnego zyskuje:
Faktoring otwarty umożliwia także otrzymanie pieniędzy zamrożonych w formie faktur z odroczonym terminem płatności nawet w ciągu 24 godzin od dnia ich wystawienia.
Ważne
Sporej większości firm faktoringowych działających on-line przelew środków zajmuje zaledwie kilka godzin.
Faktoring jawny, jak sama nazwa wskazuje, jest procedurą jasną i transparentną dla kontrahenta, którego informuje się o cesji wierzytelności na zewnętrzny podmiot finansowy.
Oferty faktoringu w jednym miejscuPrzeciwieństwem faktoringu jawnego jest faktoring cichy, który cały proces zachowuje w tajemnicy. W związku z tym płatnik nie jest informowany o objęciu przedsiębiorcy finansowaniem.
Ważne
Kwestią odróżniającą faktoring jawny od cichego jest informowanie klienta lub nie o umowie faktoringowej, którą wystawca faktury zawarł z firmą faktoringową lub bankiem.
Czasami zdarza się, że kontrahent w przypadku zakazu cesji w umowie nie udzieli na nią zgody. Wtedy faktoring jawny nie może dojść do skutku i wybór pada na faktoring cichy, gdzie nie dokonuje się cesji wierzytelności, a płatnika faktoringowego nie informuje się o objęciu wierzytelności finansowaniem.
Nie ma się co oszukiwać, faktoring pod każdą postacią jest produktem innowacyjnym, dostępnym dla Ciebie 24/7. Co więcej, korzystanie z niego nie wymaga żadnych skomplikowanych formalności, dostarczania dokumentacji czy jakichkolwiek innych zaświadczeń i zabezpieczeń majątkowych.
Raz na zawsze pożegnaj się z długim oczekiwaniem na płatność faktur i sprzedaj je firmie faktoringowej.
Chcę skorzystać z faktoringuAutor artykułu:
Klaudia BorkiewiczRedakcja CashFix to zespół zaangażowanych autorów, a także cenionych współpracowników. Jesteśmy dumni z bogatego dziedzictwa artykułów, które tworzymy. Naszym celem jest wspieranie naszych czytelników w podejmowaniu mądrych decyzji finansowych, dostarczanie rzetelnych, aktualnych i wartościowych treści dotyczących zarządzania finansami.
[email protected]Chcesz dokonać zakupu na firmę, ale nie masz pieniędzy? Możesz wziąć raty na firmę. Sprawdź, jakie to proste.
Faktoring eksportowy pozwala na szybkie uzyskanie pieniędzy z faktury firmom, które sprzedają towaru lub usługi za granicą. Sprawdź, jak to zrobić.