Postępowanie upadłościowe
– 5 sposobów, żeby do niego nie dopuścić
– 5 sposobów, żeby do niego nie dopuścić
Niezapłacone faktury, liczne zobowiązania, których nie można spłacić, brak przychodu, to tylko niektóre z predyktorów poważnych problemów finansowych przedsiębiorstwa. W wielu przypadkach kończy się to upadłością firmy, co naturalnie jest najczarniejszym scenariuszem prowadzenia biznesu. Ale nie zawsze musi do niej dojść. W artykule omawiamy 5 sposobów, dzięki którym zapobiegniesz postępowaniu upadłościowemu.
Bankructwo firmy to w potocznym rozumieniu zamknięcie działalności gospodarczej, spowodowane niemożnością regulowania wymagalnych zobowiązań pieniężnych wobec swoich wierzycieli.
Aby do niego doszło, przedsiębiorca musi stać się osobą niewypłacalną.
Niewypłacalność z kolei zachodzi, gdy opóźnienie w spłacie należności utrzymuje się przez okres co najmniej 3 miesięcy, lub jeżeli osoba prawna bądź jednostka organizacyjna, nieposiadająca osobowości prawnej, posiada zobowiązania, które przekraczają wartość jej majątku, a stan ten utrzymuje się przez co najmniej 24 miesiące.
Podstawą prawną, która określa wszelkie zagadnienia, związane upadłością przedsiębiorstwa jest Ustawa z dnia 28.02.2003 r. Prawo upadłościowe i naprawcze (dalej: ustawa).
Wspomniany akt prawny zawiera przepisy określające m.in. to, co stanowi podstawę upadłości, jak przebiega postępowanie upadłościowe, a także jego konsekwencje.
Najważniejszą informacją w przedmiocie ogłoszenia upadłości jest fakt, że postępowanie to toczy się wyłącznie na wniosek.
Ważne
Upadłość dłużnika nie następuje z urzędu. Do wszczęcia postępowania upadłościowego konieczny jest wniosek o ogłoszenie upadłości.
Znaczące jest też to, że wniosek o ogłoszenie upadłości może zostać złożony zarówno przez dłużnika, jak i przez jego wierzyciela.
Upadłość firmy może zostać ogłoszona wobec przedsiębiorcy, który:
Ogłoszeniu upadłości muszą towarzyszyć dwa następujące warunki:
Złożony wniosek o ogłoszenie upadłości jest dopiero początkiem skomplikowanego procesu. Kolejne etapy mogą trwać nawet do kilkunastu tygodniu, zanim nastąpi zakończenie postępowania upadłościowego.
W tym czasie sąd w porozumieniu z Tymczasowym Nadzorcą Sądowym szczegółowo zbada sytuację materialną dłużnika, przesłanki do ogłoszenia upadłości, oraz ustali wartość całego majątku firmy, oszacowując koszty, z jakimi będzie się wiązać postępowanie upadłościowe.
Ogłoszenie upadłości wiąże się z ogromnym stresem, skomplikowaniem i licznymi formalnościami.
Jest to co prawda proces, który ma służyć i dłużnikowi, i wierzycielom, jednak skutki zakończenia postępowania upadłościowego, to najczęściej zamknięcie biznesu, czego nie chce żaden przedsiębiorca.
Aby do tego nie doszło, można wprowadzić w mechanizm prowadzenia działalności kilka przydatnych praktyk, które uchronią firmę przed bankructwem.
Sprawdź: Upadłość firmy - w jaki sposób zapobiec jej ogłoszeniu?
Absolutną podstawą dobrego zarządzania swoim przedsiębiorstwem jest wypracowanie dyscypliny płatniczej swoich kontrahentów oraz kontrola ustalonych terminów płatności.
Do tego celu stworzony został monitoring płatności.
Monitoring płatności należy do zespołu czynności i narzędzi, które minimalizują ryzyko związane z nieopłacaniem faktur niezależnie od tego, z jakiego powodu zostały one wystawione.
Ważne
Celem monitorowania płatności jest zwiększenie płynności finansowej firmy.
Monitoring faktur związany jest z szeregiem czynności, do których zaliczamy nieustanną analizę terminów płatności za faktury, a także stałe przypominanie klientom o ich zbliżaniu się lub upływie.
Można zrobić to na kilka sposobów, a w tym:
Monitorowanie w tej formie nie wymaga korzystania z zewnętrznej usługi. Warto jednak pamiętać, że istnieją specjalne narzędzia przeznaczone do zautomatyzowanej koordynacji systemu płatności w firmie.
Dlaczego warto zdecydować się na to rozwiązanie? Przede wszystkim z uwagi na prewencję. Klient zdający sobie sprawę z tego, że nie dopuszczamy do opóźnień w spłacie, będzie tych terminów dopilnowywał. Monitorowanie płatności niezbędne jest nawet w przypadku niewielkich kwot.
Aby zapobiec ogłoszeniu upadłości, kolejną kwestią wartą rozważenia jest faktoring, który zapewnia wsparcie finansowe bieżącej działalności.
Definicja
Faktoring jest usługą wyświadczaną przez faktora, która polega na tym, że dokonuje on wykupu faktur od osoby, która je wystawiła.
Innymi słowy – sprzedajesz faktury przed terminem ich płatności innemu podmiotowi za określoną sumę pieniędzy.. To pozwala na natychmiastowy zastrzyk gotówki oraz płynny obieg finansów w firmie.
Rozwiązanie to jest szczególnie pomocne, gdy mamy do czynienia z notorycznie spóźniającym się kontrahentem, lub w momencie gdy mamy do spełnienia własne zobowiązania.
Ważne
Dzięki faktoringowi osoba prowadząca działalność gospodarczą jest w stanie w terminie lub przed nim regulować swoje zobowiązania.
Żeby ogłoszenie upadłości nas nie dotyczyło, musimy przede wszystkim sami posiadać środki na opłacanie swoich wierzycieli.
To, co może nam w tym przeszkodzić, to dłużnicy, którzy pozbawiają nas nie tylko należnych pieniędzy, ale również powodują straty związane ze zużyciem surowców czy zasobów.
Problem zatem należy zwalczyć od źródła poprzez dochodzenie roszczeń od swoich dłużników. I tu z pomocą przychodzi windykacja długów.
Definicja
Windykacją należności nazywamy szereg działań podjętych w celu wyegzekwowania od dłużnika spłaty zadłużenia przy pomocy środków określonych w obowiązujących przepisach prawnych.
Windykacja to również nic innego, jak zmotywowanie dłużnika do spłacenia długu.
Może przebiegać polubownie, ale w przypadku braku jego reakcji, również i sądownie. W ostateczności, gdy dłużnik w dalszym ciągu nie płaci, komornik przejmuje sprawę i zachodzi egzekucja z mienia dłużnika.
Podmiotem podejmującym się działań windykacyjnych może być sam wierzyciel (firma lub osoba prywatna), jego pełnomocnik albo wyspecjalizowana w egzekwowaniu należności firma windykacyjna.
Ta ostatnia jest doskonałym rozwiązaniem dla osób, którym zależy na skuteczności, szybkości i zachowaniu dobrych relacji z niepłacącym klientem.
Niezapłacona faktura naraża Cię na straty, nie zwlekaj!
Skorzystaj z bezpłatnej porównywarki i odzyskaj swoje pieniądze
Zabieg sprzedaży wierzytelności jest w zasadzie bardzo podobny do faktoringu, z tą różnicą, że na pieniądze czekamy dopóki, dopóty nie znajdziemy osoby zainteresowanej kupnem.
Definicja
Sprzedaż długu polega na przeniesieniu praw do wierzytelności na osobę trzecią. Odbywa się to najczęściej w drodze cesji wierzytelności.
Najprościej mówiąc – wystawiamy dług na giełdzie wierzytelności, a gdy znajdzie się nabywca, sprzedajemy go za określoną sumę pieniężną.
Jest to rozwiązanie skierowane dla osób, które posiadają problematycznych dłużników, zwlekających dłuższy czas ze spłatą należności.
Wówczas przedsiębiorca co prawda otrzymuje zapłatę za wierzytelność, ale warto podkreślić, że jest to najczęściej nieduży procent wartości całego zadłużenia.
Jeżeli nasza firma znajduje w bardzo ciężkiej sytuacji finansowej, działania prewencyjne już nie pomogą. W takiej sytuacji, aby zapobiec ogłoszeniu upadłości, należy skorzystać z restrukturyzacji.
Definicja
Restrukturyzacja przedsiębiorstwa to wprowadzenie zmian w strukturze zadłużenia, a czasem i zmiana systemu funkcjonowania całej firmy.
Nie jest więc tajemnicą, że restrukturyzacja stanowi ratunek dla osób niewypłacalnych lub tych, którym niewypłacalność dopiero grozi. Pozwala oddłużyć firmę i pozwolić jej zwiększyć swoją pozycję na rynku.
Jak działa restrukturyzacja firmy?
Restrukturyzacja firmy jest m.in. po to, aby przedsiębiorca nie był skazany na postępowanie upadłościowe.
Jeśli borykasz się z poważnymi problemami finansowymi w firmie, i myślisz o postępowaniu upadłościowym – spróbuj w pierwszej kolejności restrukturyzacji. Umów się na rozmowę z naszym doradcą restrukturyzacyjnym i wyprowadź swój biznes z kryzysu.
Skontaktuj się z naszym doradcą
Autor artykułu:
Klaudia BorkiewiczRedakcja CashFix to zespół zaangażowanych autorów, a także cenionych współpracowników. Jesteśmy dumni z bogatego dziedzictwa artykułów, które tworzymy. Naszym celem jest wspieranie naszych czytelników w podejmowaniu mądrych decyzji finansowych, dostarczanie rzetelnych, aktualnych i wartościowych treści dotyczących zarządzania finansami.
[email protected]Restrukturyzacja firmy pełni rolę koła ratunkowego dla firm zagrożonych upadłością. Sprawdź, na czym polega i dlaczego warto z niej skorzystać.
Firmy chcące ratować swój biznes powinny przeprowadzić restrukturyzację. Sprawdź, czym jest postępowanie układowe, dla kogo ono jest i jak je przeprowadzić.
Restrukturyzacja jest alternatywą dla przedsiębiorców, którzy zmagają się z problemami finansowymi. Sprawdź, co to restrukturyzacja?