CashFix arrowWiedza arrowJak działa firmowe konto walutowe?

Jak działa firmowe konto walutowe?

Jak działa firmowe konto walutowe?

Przedsiębiorcy prowadzący interesy poza granicami kraju często potrzebują obcej waluty. Banki wyszły naprzeciw tym potrzebom i przygotowały oferty kont walutowych dla firm. Dowiedz się, jak działa firmowe konto walutowe, jakie inne opcje ma przedsiębiorca na wymianę walut i kiedy opłaca się skorzystać z oferty banku.

Konto walutowe dla firm — mechanizm działania

Konto walutowe dla firm działa tak samo jak każde inne konto w PLN, różni się rodzajem waluty, którą będziesz na nim przechowywać i w której można dokonywać transakcji. Firmowe konto walutowe to produkt skierowany do przedsiębiorstw, które opłacają faktury lub otrzymują przelewy w obcej walucie. Unika się w ten sposób niekorzystnego przewalutowania na koncie złotówkowym.

Ważne

Konto walutowe dla firm możesz założyć w niemal każdym banku. Do najczęściej obsługiwanych walut należy EUR, USD, GBP, CHF, (euro, dolar amerykański, funt brytyjski i frank szwajcarski). Konto walutowe prowadzone jest w jednej walucie.

To jak działa walutowe konto firmowe, jest jasne, jednak podobnie jak w przypadku innych rachunków wiąże się ono z opłatami. Zanim złożysz w banku wniosek o jego uruchomienie, przelicz czy to Ci się opłaca.

konto walutowe dla firm - krok po kroku

Kiedy konto walutowe opłaca się firmie?

Kontem walutowym posługują się najczęściej firmy, które regularnie współpracują z przedsiębiorstwami zagranicznymi, lub działają na rynkach poza Polską, np. sprzedając towar konsumentom i otrzymując przelewy w obcej walucie. Kiedy transakcji międzynarodowych jest sporo — konto walutowe się opłaca. Załóż konto walutowe online lub w oddziale banku gdy masz stałych kontrahentów zza granicy.

Jeśli Twój biznes na rynku zagranicznym pojawia się sporadycznie, lepiej rozważ inne opcje wymiany walut.

Karta wielowalutowa i inne opcje transakcji w obcych walutach

Konto firmowe w obcej walucie to dość kosztowna opcja. W przypadku firm, które rzadziej działają poza granicami kraju, lepiej sprawdza się karta wielowalutowa, wymiana waluty w obrębie rachunku złotowego lub kantory online.

Karta walutowa dla firmy

Karta walutowa (inaczej wielowalutowa) to opcja, którą oferuje część banków jako uzupełnienie złotówkowego konta firmowego. Karta taka pozwala na płatności w walucie obcej (najczęściej we frankach szwajcarskich, dolarach amerykańskich, funtach brytyjskich i euro) na terenie kraju lub przez internet.

Ważne

Karta wielowalutowa może służyć także do transakcji w zagranicznych walutach, takich jak przelewy zagraniczne, ale dopiero po rozszerzeniu konta o rachunek w innej walucie.

Inną opcją na posługiwanie się w firmie obcą walutą przy prowadzeniu konta w PLN jest wymiana waluty w obrębie rachunku.

Wymiana walut w koncie firmowym

Część banków oferująca usługę prowadzenia konta bankowego dla firmy jednoosobowej, konta dla spółki czy konta dla stowarzyszenia, pozwala klientom na otwarcie rachunku dodatkowego do przelewów zagranicznych lub korzystanie z usługi wymiany walut sporadycznie, np. z użyciem systemu BLIK. Jeśli nie potrzebujesz konta walutowego, ta opcja będzie bardzo korzystna. Warto zorientować się, czy w banku, w którym prowadzisz, bądź planujesz prowadzenie konta firmowego, jest taka opcja. W razie czego pamiętaj, że możesz skorzystać z oferty kantorów w internecie.

Kantory online — sposób na szybką wymianę waluty bez zobowiązań

Z myślą o jednorazowych, szybkich transakcjach powstały kantory online, dzięki którym możesz szybko i bez cyklicznych kosztów przewalutowania wymieniać złotówki na obce waluty i odwrotnie. Osoby przyzwyczajone do bankowości internetowej i zakupów online bardzo cenią sobie prostotę tego rozwiązania.

Kantor online działa na zasadzie zamiany jednej waluty na inną i przesłaniu jej na wyznaczone przez klienta konta. Może być to transakcja kierowana bezpośrednio na rachunek Twojego kontrahenta.

Jeśli jednak chcesz postawić na konto firmowe walutowe, koniecznie sprawdź dostępne oferty i porównaj koszty prowadzenia rachunku i opłaty pobierane od transakcji.

Konto walutowe dla firmy — koszty

Konto firmowe w zagranicznej walucie można prowadzić przy pomocy bankowości internetowej, wiąże się to jednak z pewnymi kosztami.

  1. Miesięczna opłata za prowadzenie konta walutowego — dowiedz się, czy i ile musisz zapłacić co miesiąc za samo posiadanie konta.
  2. Opłaty za przelewy zagraniczne wykonywane w walucie euro (SEPA) — sprawdź, czy jest pakiet darmowych przelewów i ile kosztuje jeden po jego wykorzystaniu.
  3. Opłaty za przelewy we wszystkich zagranicznych walutach (SWIFT) — zazwyczaj znacznie droższe niż SEPA, ich ceny wahają się od 20 do 200 zł
  4. Opłaty za obsługę gotówkową — wypłaty w bankach i bankomatach w kraju i za granicą.

Prócz wymienionych opłat bank może wprowadzić jeszcze dodatkowe koszty, dlatego zapoznaj się dokładnie z ofertą i przeczytaj umowę, by świadomie korzystać z rachunku walutowego.

Opinia ekspera

W niektórych bankach nie otworzysz rachunku walutowego bez wcześniejszego uruchomienia konta firmowego. Oba te rachunki będą ze sobą powiązane. Takie rozwiązanie jest tańsze, ale wymaga prowadzenia obu kont w jednym banku.

Ekspert CashFix

Mimo opłat, jeśli często potrzebujesz mieć dostęp do danej waluty, załóż konto w aplikacji mobilnej czy oddziale banku. Będziesz miał swoje finanse pod kontrolą, a to niejedyna korzyść z posiadania takiego rachunku.

Jakie korzyści oferuje konto walutowe dla firm?

Jeśli musisz mieć stały dostęp do tanich przelewów zagranicznych, korzystać z karty debetowej i realizować płatności zbliżeniowe w jednej z zagranicznych walut otwórz konto firmowe z opcją rachunku walutowego. Konto walutowe, podobnie jak każde inne konto firmowe obowiązują zasady dotyczące przelewów z konta firmowego na prywatne. Korzystaj z tych udogodnień świadomie.

Korzyści z używania konta:

  • dostęp do płatności w wybranych walutach,
  • nieponoszenie kosztów przewalutowania przy zagranicznych zakupach,
  • dostęp do gotówki (w bankomatach i placówkach banku),
  • możliwość handlu walutą (kupowanie i sprzedaż w korzystnych cenach),
  • przelew europejski (SEPA) bardzo często darmowy,
  • wymiana walut przy użyciu bankowości internetowej, bez wychodzenia z domu.

Podsumowanie

  • Konto walutowe firmowe umożliwia przedsiębiorcom przeprowadzanie transakcji w obcej walucie, co eliminuje koszty przewalutowania przy regularnych międzynarodowych operacjach.
  • Konto walutowe wiąże się z kosztami, takimi jak opłaty za prowadzenie rachunku, przelewy zagraniczne (SEPA, SWIFT), oraz obsługę gotówkową.
  • Alternatywą dla rzadko działających międzynarodowo firm są kantory online lub karty wielowalutowe, które pozwalają unikać stałych kosztów konta.
  • Konto walutowe oferuje wygodę płatności zagranicznych, dostęp do gotówki oraz możliwość handlu walutą, co jest korzystne dla firm regularnie operujących za granicą.
  • Przed otwarciem konta walutowego warto porównać oferty banków, aby świadomie wybrać opcję dostosowaną do potrzeb i kosztów przedsiębiorstwa.
Anna Sójka

Autor artykułu:

Anna Sójka

Redaktor internetowy z bogatym doświadczeniem. Specjalizuje się w tematach związanych z finansami. Sama przez lata prowadziła działalność gospodarczą, dzięki czemu dobrze zna potrzeby przedsiębiorców i wie, z czym borykają się na co dzień. Tworzy artykuły dotyczące windykacji, faktoringu, restrukturyzacji firmy i innych zagadnień wiążących się ściśle z finansami przedsiębiorstwa. Wiedzę przekazuje w sposób kompleksowy i zrozumiały dla czytelnika.

[email protected]
DZIELIMY SIĘ NASZĄ WIEDZĄ
Windykacja — na czym polega?
Zapoznaj się z artykułami naszych ekspertów, którzy wyjaśniają, jak poradzić sobie z dłużnikiem
oraz co robić, gdy znajdziemy się w sytuacji niezapłaconych faktur.
Konto bankowe dla firmy jednoosobowej

Konto bankowe dla firmy jednoosobowej – czy jest obowiązkowe?

Planujesz otworzyć konto bankowe dla firmy jednoosobowej? Dowiedz się, czy jest obowiązkowe i z jakimi korzyściami się wiąże.

Autor: Anna Sójka|19.09.2024 r.

Konto dla spółki – wszystko, co musisz o nim wiedzieć

Prowadzenie spółki wiąże się z obowiązkiem otwarcia konta firmowego. Dowiedz się, o czym musisz pamiętać, otwierając konto dla spółki.

Autor: Anna Sójka|26.09.2024 r.

Konto dla stowarzyszenia lub fundacji – czym różni się od firmowego?

Prowadzisz stowarzyszenie lub fundację? Musisz mieć konto firmowe — dowiedz się jak wybrać najlepszą ofertę i na co zwrócić uwagę.

Autor: Anna Sójka|07.10.2024 r.